Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 11:31:00 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει συλλεκτικότητα στις κοινές λίρες "Ελισάβετ";  (Αναγνώστηκε 10860 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 09:42:59 μμ »

Χαιρετώ τα μέλη του Φόρουμ και θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω τις απόψεις σας για το εξής θέμα:

Πυκνά-συχνά βλέπω αγγελίες πώλησης σε ξένες ιστοσελίδες δημοπρασιών, όπου πωλούνται κοινές λίρες Ελισάβετ σε τιμές από αρκετά έως πολύ υψηλότερες από την τιμή τους ως μέταλλο.
Βλέπω για παράδειγμα τιμές όπως 350 έως 390 Ευρώ!!!!
Ο πωλητής διαφημίζει τα νομίσματα ως "ακυκλοφόρητα" ("Brilliant Uncirculated"), κάποια δε από αυτά είναι και σλαμπαρισμένα με υψηλούς βαθμούς MS.

Οι κοινές λίρες Ελισάβετ κυκλοφορούν, ως γνωστόν, σε αφθονία και δεδομένου ότι δεν υπήρξαν ποτέ μέσα πληρωμών, οι περισσότερες είναι σε πολύ καλή κατάσταση, με ελάχιστη έως καθόλου φθορά και, εξ'όσων γνωρίζω, πωλούνται σχεδόν πάντα ως απλά επενδυτικά χρυσά νομίσματα (bullion), με ένα μικρό premium ενίοτε, της τάξεως των 5% περίπου.

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής:
Υπάρχει συλλεκτικότητα στις λίρες Ελισάβετ, ώστε να δικαιολογούνται τόσο υψηλές τιμές (εξαιρούνται ασφαλώς ειδικές περιπτώσεις, π.χ. proof, 1989, 2002, 2005), ή απλώς οι πωλητές αυτοί ρίχνουν τελικά, όπως υποψιάζομαι, "άδεια για να πιάσουν γεμάτα" ποντάροντας στην άγνοια μερικών ανθρώπων;

Αναρρωτιέμαι μήπως στο συγκεκριμένο ζήτημα μου διαφεύγει κάτι, γι'αυτό ζητώ τις απόψεις σας!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 09:49:21 μμ »

Bασικα πλην των proof κυνηγιεται η του 57 για την διαφορετικη οδοντωση και η του 59 για το σχετικα χαμηλο τιραζ.
Πολυ δυνατες  ειναι  του 2.000, του 2002 και βασικα του 2005
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 09:51:30 μμ »

 εχε υποψη οτι οτι πωλειται στο ebay εχει χρεωση στον πωλητη γυρω στο 15% οποτε το να πουλας στο εκει λιρες επενδυτικες ειναι αρκετα κοστοβορο.
Απο την αλλη εαν ενα νομισμα ειναι πιστοποιημενο πανω  απο ms65 ειναι κατι δυσκολο να επιτευχθει.Οι λιρες που πωλουνται στο εμποριο κατα 99% θα γραφαν 62-63-64.Οποτε οποιος θλει να βαλει στην συλλογη του καποιο τετοιο κομματι θα το πληρωσει. Οι ελισαβετ απο το 80 και μετα κοβονταν σε προυφ οποτε πολλες φορες εκει εγκειται και η διαφορα σε ευρω προς τα πανω.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 09:54:34 μμ »

προφανώς ο φίλος αναφέρεται σε λίρες ελισάβεθ δεκαετίας του 60 και 70 που βρίσκονται σλαμπαρισμένες!
Εγω θα πω ότι στην αγορά θα δεις πολλές τιμές , πολλά νομίσματα , σλαμπαρισμένα και μη!
Το ότι σλαμπάρω μια λίρα του 1966 και βγαίνει μσ 66 εμένα δεν μου λέει κάτι!
Αρα το γεγονός ότι την πουλάνε πχ 350 ευρώ είναι καθαρά θέμα του αγοραστή αν θα την αγοράσει!
Τώρα όσον αφορά τις πιο καινούριες χρονολογικά , εκεί η τιμή ανεβαίνει αλλά όχι να δικαιολογείται μια διαφορά 100 ευρώ!οι κοπές είναι μικρότερες!
Συγκεκριμένα από το 2000 που ξαναβγήκαν bullion!
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:02:42 μμ »

Aν σας περισσευει καμια του2 ή  5 στα 350 μην με ξεχασετε.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:04:59 μμ »

bullion ???η proof?? Γλώσσα
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:05:19 μμ »

Παιδια,εκτος απο προυφ η πιστοποιημενες η καποιας,μικρης εστω, σπανιοτητας,κοινα,κοινοτατα κομματια και με συνηθη φθορα κλεινουν σε τιμες σταθερα υψηλοτερες απο αυτες που μπορει οποιοσδηποτε να τις παρει σε οποιο μερος της ΕΕ και αν κατοικει.(και εδω φυσικα).
Την ιδια απορια εχω και εγω με τον φιλο μας και εξηγηση δεν εχω βρει.
Καποτε δεν αντεξα και εστειλα μηνυμα σε εναν Αγγλο στο e bay (ελεγε οτι ηταν ιδιωτης) που πουλαγε συστηματικα κοινες λιρες.
Του εγραψα περιπου" βρε αδερφε,λυσε μου μια απορια. Γιατι αγοραζουν τις λιρες σου ακριβοτερα απο οσο μπορουν να τις βρουν οπουδηποτε αλλου εκτος e bay?
Και του παρεθεσα πεντε εξι λινκς απο τιμες για λιρες πολυ φτηνοτερες απο οτι κλειναν τα κομματια του..
Ευγενικοτατος ο ανθρωπος, μου απαντησε" φιλε μου,ισως γιατι ξερουν οτι απο εμενα παιρνουν αυθεντικες..."
Σωπα ρε μεγαλε, πηγα να του γραψω (αλλα δεν το εκανα) το royal mint εισαι??
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:07:58 μμ »

Εγω φίλε Χαρε να προσθέσω ότι δεν έχουν όλοι ένα στέκι που θα ενημερώνονται!  Γλώσσα
Να σου απαντήσω με ερώτηση!
Γιατί πάνε και αγοράζουν λίρες από την τράπεζα Ελλάδος???
271 σημερινή τιμή!   Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:10:55 μμ »

Οχι,αυτο φιλε μου ειναι διαφορετικο.
Ας πουμε οτι εισαι εξαιρετικα δυσπιστος η δεν ξερεις και παιρνεις με καπελο απο την ΤΤΕ ,συμφωνοι,το καταλαβαινω.
Εδω ομως μιλουμε για αγορα απο ενα τελειως  αγνωστο "νικ" σε μια διαδικτυακη πλατφορμα,οσες δικλειδες ασφαλειας και να εχει το e bay, αυτο ειναι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:12:00 μμ »

Bασικα πλην των proof κυνηγιεται η του 57 για την διαφορετικη οδοντωση και η του 59 για το σχετικα χαμηλο τιραζ.
Πολυ δυνατες  ειναι  του 2.000, του 2002 και βασικα του 2005

Φίλε "Coll",
Άααααντε να το δεχτώ για τις λίρες του '57 και του '59, για τους λόγους που ανέφερες (οδόντωση στη μία, τιράζ στη δεύτερη).
Εγώ όμως μιλώ για λίρες του '67, του '68, του '58 που πουλιούνται σλαμπαρισμένες για 380 Ευρώ!!!!!!!
Ποιός διάαααολο (συγγνώμη για τα "γαλλικά" μου) μπορεί να πάει να σκάσει σχεδόν 400 Ευρώ για λίρα του '68;;!!
Ή μήπως τελικά αν η λίρα του '68 είναι πραγματικά αψεγάδιαστη (π.χ. "MS 69") είναι τελικά κι αυτή συλλεκτική;!
Αυτή ήταν η ερώτησή μου.

Παρεπιπτόντως, γιατί η λίρα του 2000 είναι συλλεκτική;
(Ρωτώ και από προσωπικό ενδιαφέρον, διότι έχω μία proof της συγκεκριμένης χρονιάς!  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο )
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:12:17 μμ »

bullion ???η proof?? Γλώσσα

Nομιζω οτι ο συναδελφος εξεφρασε απορια σχετικα με τις Ελισαβετ, και οχι για το τι μπορει να ζητα ο καθε εμπορος για οτι διαθετει απο δω κι απο κει.
Του απαντησα λοιπον ζητωντας φυσικα bullion καθως θεωρω οτι η proof κοστιζει περισσοτερο.
Αν εχεις καμια εδω ειμαι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:14:07 μμ »

εχε υποψη οτι οτι πωλειται στο ebay εχει χρεωση στον πωλητη γυρω στο 15% οποτε το να πουλας στο εκει λιρες επενδυτικες ειναι αρκετα κοστοβορο.
Απο την αλλη εαν ενα νομισμα ειναι πιστοποιημενο πανω  απο ms65 ειναι κατι δυσκολο να επιτευχθει.Οι λιρες που πωλουνται στο εμποριο κατα 99% θα γραφαν 62-63-64.Οποτε οποιος θλει να βαλει στην συλλογη του καποιο τετοιο κομματι θα το πληρωσει. Οι ελισαβετ απο το 80 και μετα κοβονταν σε προυφ οποτε πολλες φορες εκει εγκειται και η διαφορα σε ευρω προς τα πανω.

Φίλες "epop" ακούγεται λογική και πειστική η απάντησή σου!
Με την έννοια ότι αν κάποιος θέλει να'χει την πλήρη σειρά λιρών γενικά, ή ειδικότερα λιρών "Ελισάβετ" θα θέλει τα πραγματικά κορυφαία κομμάτια, οπότε εκεί "θα τα σκάσει".
Αλλά και πάλι βρε παιδί μου, 380 Ευρώ...;;;!!!!
Τι να πω; Δεν ξέρω!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:19:14 μμ »

προφανώς ο φίλος αναφέρεται σε λίρες ελισάβεθ δεκαετίας του 60 και 70 που βρίσκονται σλαμπαρισμένες!
Εγω θα πω ότι στην αγορά θα δεις πολλές τιμές , πολλά νομίσματα , σλαμπαρισμένα και μη!
Το ότι σλαμπάρω μια λίρα του 1966 και βγαίνει μσ 66 εμένα δεν μου λέει κάτι!
Αρα το γεγονός ότι την πουλάνε πχ 350 ευρώ είναι καθαρά θέμα του αγοραστή αν θα την αγοράσει!
Τώρα όσον αφορά τις πιο καινούριες χρονολογικά , εκεί η τιμή ανεβαίνει αλλά όχι να δικαιολογείται μια διαφορά 100 ευρώ!οι κοπές είναι μικρότερες!
Συγκεκριμένα από το 2000 που ξαναβγήκαν bullion!

Ακριβώς φίλε "SVcollector"!!!
Εννοώ κοινές λίρες Ελισάβετ δεκαετίας '60 και '70!!!
Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ότι σλαμπάροντας μία του '66 δεν την κάνει αυτόματα και συλλεκτική.
Υπάρχει βέβαια και η άποψη του φίλου "epop", ότι αν αυτή του '66 "γράψει" MS69, τότε ΝΑΙ (!) γίνεται συλλεκτική!
Αλλά και πάλι βρε παιδί μου, πάνω από 100 Ευρώ premium δικαιολογείται;;!!
Εγώ προσωπικά, για παράδειγμα, έχω δει αρκετές φορές στο Ίντερνετ άψογες λίρες τσου '60 να πωλούνται για 250 ή 260 Ευρώ.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:21:03 μμ »

Aν σας περισσευει καμια του2 ή  5 στα 350 μην με ξεχασετε.

Είχα δει δύο κομμάτια, ένα του 2002 και ένα του 2005 να πωλούνται 300 Ευρώ, αλλά τα θεώρησα πολλά και τις προσπέρασα.
Ήταν και οι δύο BU (όχι proof) και μάλιστα μέσα στα καρτελάκια που τις έβγαζε το Royal Mint!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:22:28 μμ »

www.collectors-society.com/registry/coins/public_sets.aspx?CategoryID=126&SetTypeID=929&sets=world]http://coins.[url=http://www.collectors-society.com/registry/coins/public_sets.aspx?CategoryID=126&SetTypeID=929&sets=world]www.collectors-society.com/registry/coins/public_sets.aspx?CategoryID=126&SetTypeID=929&sets=world[/url]
να θελει να συμπληρωσει το registry set τοτε θα το πληρωσει για να το αποκτησει.
ο κυριοτερος λογος ειναι το 15% που πληρωνει ο πωλητης οταν πουλα κατι
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences