Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:06:48 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για παλιό χρυσό μηχανικό ρόλοι.  (Αναγνώστηκε 2106 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Anestis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 03:11:51 μμ »

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας για την εκτίμηση όπως και πληροφορίες για το παρακάτω ρολόι.Αυτά που γνωρίζω είναι ότι είναι χρυσή η κάσα στα 10Κ και η κορόνα είναι 18Κ επίσης ότι είναι από την Ρωσία έχει 22 jewls και εχει αληθινό δερμάτινο λουράκι με την επιγραφή Κοστελο .

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει να μου πει γιατί ενώ το ρολόι δούλευε κανονικά μέχρι πριν 3 ημέρες σταμάτησε από μόνο του το ερώτημα μου είναι αν έχει χαλάσει η αν θέλει service δεδομένου ότι καθόταν πάνω από 15 χρόνια στο συρτάρι.

Περιμένω τις απόψεις σας και τις γνώσεις σας ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
Anestis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 03:14:49 μμ »

Άλλες δύο φωτογραφίες ,παρακαλώ αν χρειάζεστε και άλλες η κάτι ποιο συγκεκριμένο ενημερώστε με για να προσθέσω
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 04:03:55 μμ »

Το ρολόι σου είναι μάρκας "Заря"= ZARYA = (αυγή - ξύπνημα - ανατολή κλπ). Το ότι σταμάτησε να δουλεύει σημαίνει όπως ήδη κατάλαβες και εσύ ότι θέλει κάποιο service (από απλό λάδωμα μέχρι ανταλλακτικά...), αφού βλέπω ότι το έχεις ανοίξει κιόλας.

Κάτι παρόμοιο (ίδια μηχανή) είναι αυτό http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-RUSSIAN-WATCH-ZARYA-22-JEWELS-/130984848559, το οποίο αν το θες για ανταλλακτικά, θα κλείσει ΠΟΛΥ χαμηλά (1-2€ τοπ  Κλείσιμο ματιού) γιατί λήγει σε 4 ώρες...

Επίσης σε άριστη κατάσταση υπάρχει αυτό που είναι ίδιο http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-BEAUTIFUL-LADIES-GOLD-PLATED-RUSSIAN-WATCH-ZARYA-22-JEWELS-/330955058078?pt=Wristwatches&hash=item4d0e756b9e, σε επίχρυσο όπως και το δικό σου, λίγο "τσιμπημένο" στα 77 δολλάρια και με "γυναικείο" δερματινο λουράκι...

Γενικά αν τα ψάξεις θα δείς ότι παίζουν σαν αξία από 10-60 δολλαρια στο ebay. Η μάρκα φαίνεται ότι υπάρχει ακόμη πάντως...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Anestis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 04:30:51 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου βλέπω ότι έχεις αρκετή γνώση πάνω στα ρολόγια σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες!
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 04:32:26 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου βλέπω ότι έχεις αρκετή γνώση πάνω στα ρολόγια σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες!

Αλοίμονο, η γνώση πρέπει να μοιράζεται!  Κλείσιμο ματιού

+++

Κλασσικό και όμορφο, αν μπορείς να το καθαρίσεις να δείξει κράτα το.
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences