Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 16, 2024, 10:34:48 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κατάθεση χρημάτων σε τράπεζα  (Αναγνώστηκε 9990 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:09:22 μμ »

Καλα εννοειται αυτο ρε παιδια.... Ο λογιστης μου τουλαχιστον σ αυτο το θεμα ειναι κατηγορηματικος. Ελεγχουν τα παντα. Μου εχει πει μαλιστα, αν τυχον κανω αγορες μεσω ebay κ με καρτες κλπ, οτι θα πρεπει να τα περναω κανονικα στα βιβλια του μαγαζιου. Εχετε το νου σας, ειδικα μεγαλα ποσα δεν περνανε απαρατηρητα. Δεν χρειαζεται εξηγηση βεβαια, οτι αν εισαι μισθωτος της ταξης των 1000-1500 ευρω (λεμε τωρα) και κανεις συναλλαγες εστω κ 1000ευρω το μηνα....την πατησες! θα σε ξετιναξουν κανονικα  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:16:45 μμ »

δηλαδη εμενα που στους τραπεζικους λογαριασμους μου υπαρχουν μονιμως 15-20 ευρω,αλλα ανα διαστηματα περνουσαν 2-3 χιλιαρικα απο την δουλεια,που τα εβαζε το αφεντικο αλλα δεν ηταν δικα μας,ηταν για διαφορα εξοδα αλλα της δουλειας,η πχ που ειναι εξυπηρετησεις οπως τωρα περιμενω να βαλουν καποια χρηματα απο κατι πλακακια τα οποια δεν ειναι δικα μου..αλλος τα αγορασε,απλα μαζι με κατι δικα μου,θα βαλουν και εκεινα μεσα.αυτα μολις μπουν,θα βγουν και θα πανε σε αυτον που ανηκουν..θα φταιω και εγω για αυτα??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
antonis chaniotis
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:18:27 μμ »

φυσικα κωστα...ειναι τρελο αυτο που κανεις
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:19:55 μμ »

 Θυμός Θυμός Θυμός
μαλιστα...δεν πειραζει..θα φροντισω να βρω αλλον τροπο..αλλα δεν νομιζω οτι τους ενδιαφερει κιολας..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:28:55 μμ »

Kωστα εννοειται πως θα θεωρηθεις εσυ υπευθυνος, ακομη κ αν το αφεντικο σου δεχτει οτι τα εβαλε εκεινος. Μην διακινεις τετοια ποσα στο λογαριασμο σου για κανεναν...οποιος θελει ας ανοιξει δικο του και να κανει ο,τι γουσταρει. Ελεγχουν τα παντα γιατι θελουν να μας γονατισουν. Πετανε μια μ@λακια περι φοροδιαφυγης και οσα λεφτα εχεις στην ακρη, θελουν να βρουν τροπο να στα παρουν.Προσεχε  απο δω κ περα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:32:25 μμ »

για αυτο δεν γουσταρα ποτε τις τραπεζες!!!και τα 15-20 ευρω που εχω μεσα,τα εχω γιατι δεν μου τα βγαζει το μηχανημα και βαριεμαι να περιμενω στην ουρα για τοσα λεφτα..αλλιως ουτε αυτα θα τα ειχα εκει..καλυτερα καβατζα καπου που μονο εγω ξερω και τερμα..μασουρια και στο καζανακι που λεει ο λογος!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:34:29 μμ »

ναι και μετά θα σου λένε που τα βρήκες......μη χαλιέστε τρελα αυτοί τρελα και εσείς μονο έτσι βγαίνει άκρη
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 07:20:23 πμ »

Tελικά η κατάληξη ποια ήταν Θόδωρε; Ξέμπλεξε ή όχι;
τηλεφωνο με πηραν Θωμα οτι τους κτυπαει το σύστημα οτι μπαίνουν τακτικά ποσά μέσα....και με ρωτησε αν ειμαι ενήμερος και αν εχω σχέση με αγορωπωλησιες απο το ίντερνετ .....την ρωτησα ποιο ειναι το προβλημα και μου ειπε απλα ηθελε να με ενημερωσει

Δεν ειναι τιποτα απλος τους καλους πελατες του περνουνε τηλεφωνα να δουν τι κανουνε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
κατσε και τωρα που δινουνε καρτες και δανεια  παλι θα σε παρουνε και γιαυτο  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:49:23 πμ »

Tελικά η κατάληξη ποια ήταν Θόδωρε; Ξέμπλεξε ή όχι;
τηλεφωνο με πηραν Θωμα οτι τους κτυπαει το σύστημα οτι μπαίνουν τακτικά ποσά μέσα....και με ρωτησε αν ειμαι ενήμερος και αν εχω σχέση με αγορωπωλησιες απο το ίντερνετ .....την ρωτησα ποιο ειναι το προβλημα και μου ειπε απλα ηθελε να με ενημερωσει

Δεν ειναι τιποτα απλος τους καλους πελατες του περνουνε τηλεφωνα να δουν τι κανουνε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
κατσε και τωρα που δινουνε καρτες και δανεια  παλι θα σε παρουνε και γιαυτο  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο

πλέον δέν δίνει κανείς δάνεια!!!
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 11:54:48 πμ »

Να σας εξηγήσω λίγο τα τραπεζικά (αν έχετε ακούσει για compliance, βασιλεία ΙΙ, risk management, anti-fraud management κλπ)...  Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση

Υπάρχει πολιτική anti-fraud (αντι-απάτη  Σαρκασμός) και σχετικά μηχανογραφικά συστήματα. ΟΛΕΣ οι ιδιωτικές τράπεζες στέλνουν διάφορες σχετικές αναφορές την ΤτΕ που είναι ο ελεγκτικός φορέας.  Φαντάζομαι τώρα γίνονται πιο αναλυτικές και αυστηρές... Θυμός Θυμός Θυμός Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Υπάρχουν διάφορα κριτήρια με τα οποία μπορεί να "εμπίπτει" κάποιος σε αυτές τις "υποπτες" συναλλαγές και λίστες, μεταξύ άλλων:

- Μεταφορά χρημάτων (έστω και μία φορά) 3000€ και πάνω, και σε ακόμα πιο ύποπτη κατηγορία από 5.000, 10.000 και πάνω.
- Επαναλαμβανόμενες μεταφορές / εμβάσματα χρημάτων (συνήθως για 1000+ ευρώ).
- Μεταφορές από "επικίνδυνες" πηγες κλπ (υπάρχουν διεθνείς μάυρες και ύποπτες λίστες λογαριασμών, χωρών, εταιριών κλπ) που γίνεται ταυτιση (πχ Interpol, FBI, και πολλές άλλες).
- Γενικότερα κάθε τράπεζα μπορεί να ορίζει εκτός από τις υποχρεωτικές πολιτικές anti-fraud, και δικές τις πιο αυστηρές κλπ.

Καλά οι τύποι για επαναλαμβανόμενες καταθέσεις 50-60€ να φωνάξουν για έλεγχο είναι ΤΡΑΓΙΚΟΙ. (Έτσι πιάνουν τους μεγαλοκαρχαρίες...). Έλα  όμως που το "σύστημα" έβγαλε το λογαριασμό ύποπτο για fraud...

Επίσης, αντίστοιχη υποχρέωση έχουν ΟΛΑ τα χρηματοοικονομικά ιδρύματα: ασφαλιστικές, χρηματιστηριακές κλπ...

ΚΟΙΝΩΣ: Τσίγκινο σωβρακάκι για όποιον κατάλαβε...Κιτρινάκι και άγιος ο θεός (και αγιος Γεώργιος κλπ) Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Ξεστραβουά... Σαρκασμός
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Supervision/default.aspx
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/deia/default.aspx
http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Supervision/moneyl/default.aspx
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Anti-fraud_Office
http://ec.europa.eu/anti_fraud/index_el.htm
http://www.acfe.gr/PromoAnnounc.aspx

Και τέλος αυτό για να καταλάβετε λίγο τους τύπους του bank fraud (αγγλικα)
http://www.etdb.org/content/anti-fraudcorruptionmoney-laundering

ΟΥΦ! Καταλάβατε ή να κάνω και κακά που έλεγε και η διαφήμιση... Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Makis S
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 01:34:24 μμ »

Αν με έπαιρνε εμένα η τράπεζα θα πήγαινα την ίδια στιγμή σε άλλη...Εννοείτε ότι δεν θα απαντούσα σε καμία ερώτηση τους. Ιδιωτικά μαγαζιά είναι όλα, πάει η εποχή που τους έτρεμε ο πολίτης. τώρα τις έχω για να κάνω τη δουλειά μου, αν δεν θέλω ή με ενοχλήσουν θα πάω σε άλλη...

Φίλε geopapai σε ευχαριστώ για την ανάλυση αλλά προσωπικά όλοι αυτοί οι όροι δεν μου είπαν ποτέ τπτ...πόσο μάλλον τα τελευταία χρόνια που ο πολίτης νικάει πολλές φορές τις τράπεζες...αυτά τα τοκογλυφικά μαγαζιά (με τις ευχές του κράτους)
Καταγράφηκε

Makis - Messolonghi
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 10:34:36 μμ »

άμα με ρωτησουν που τα βρηκα τα 8 κατοσταρικα που έχω μέσα θα πώ οτι έχω σχέσεις.

Τι σχεσεις?

Γ###ω εναν πολιτικο μ###### και μου δινει 8 κατοσταρικα το δεκαπενθημερο για να τη βγάλω,θες να σου πω ποιον?
Δεν θα φερω ευθυνη για την μεταθεση σου.

Ρε δεν γ####νται τα @@@@@@@@@@ οι γερμανοτσολιαδες και τα γουρουνια οι γερμανοι που εχουν φυτεψει στα υπουργεια??
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:13:48 μμ από chris_1972 » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 10:57:10 μμ »

χαχαχαχαχα...καλο!!!  Γλώσσα
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 10:59:09 μμ »

τέτοια θέλουν αλλιώς δέν νιώθουν
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 02:19:42 πμ »

άμα με ρωτησουν που τα βρηκα τα 8 κατοσταρικα που έχω μέσα θα πώ οτι έχω σχέσεις.

Τι σχεσεις?

Γ###ω εναν πολιτικο μ###### και μου δινει 8 κατοσταρικα το δεκαπενθημερο για να τη βγάλω,θες να σου πω ποιον?
Δεν θα φερω ευθυνη για την μεταθεση σου.

Ρε δεν γ####νται τα @@@@@@@@@@ οι γερμανοτσολιαδες και τα γουρουνια οι γερμανοι που εχουν φυτεψει στα υπουργεια??


 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences