Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:57:31 μμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΥΘΑΓΟΡΑ 2013.  (Αναγνώστηκε 50990 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:11:41 πμ »

Μια και έχουμε ανοίξει μια πολύ ωραία συζήτηση με τον Βασίλη και όχι μόνο,που πραγματικά μου αρέσει γιατί δεν χαϊδεύει αυτιά αλλά έχει πραγματικό πάθος γι αυτό που κάνει,θα μιλήσω λίγο για το νόμισμα του Πυθαγόρα που αρκετοί απο εσάς δυστυχώς δεν κατάφεραν να το έχουν στα χέρια τους! Αυτό βέβαια ειναι μια άλλη ιστορία που....!
 Παρατηρήσατε το νόμισμα.Οι περισσότεροι βέβαια εκτός απο το πορτρτραίτο είδαν κάποια τετράγωνα φαινομενικά ατάκτως ερριμμένα.Ομως ποιος ήταν ο Πυθαγόρας;ήταν ο πρώτος που δήλωσε Φιλόσοφος Οπρώτος που προσδιόρισε οτι το φαινομενικά χαοτικό συμπαν διέπεται απο τάξη.Ο πρώτος που με το θεώρημά του συνέδεσε τα μαθηματικά με την μουσική και την τέχνη και έβαλε τις βάσεις για να εξηγήσει τον κόσμο που μας περιβάλλει.Ετσι λοιπόν τα χαοτικά τετράγωνα αν τα δεις απο κατάλληλες γωνίες,μετουσιώνονται στο πυθαγόρειο θεώρημα.Το μήνυμα τελικά ειναι το εξής Απο το χάος στην τάξη!Δεν το δίνω μασημένο,Το ανακαλύπτετε εσείς,γιατι σκοπός μου ειναι να σας κάνω ν ανοίξετε πολλές φορές το κουτάκι του νομίσματος,ανακαλύπτοντας κάτι καινούργιο βγάζοντας το απ το συρτάρι η τη θυρίδα!
 Το ζήτημα ειναι οτι για την κατασκευή αυτής της μήτρας χρησιμοποίησα την τελευταία λέξη της τεχνολογίας Στο παρελθόν δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο με το χέρι.Να γιατί τα κλασσικά νομίσματα έχουν συγκεκριμένα χαρκτηριστικά! Νομίζετε οτι ο Κίμωνας και ο Ευαίνετος δεν χρησιμοποίησαν την τελευταία λέξη της που τους δινόταν στην εποχή τους; Βεβαίως και την χρησιμοποίησαν για τα αριστουργήματά τους και πήγαν ενα βήμα μπροστά! Το ίδιο έκαναν και ο Φοιγτ και ο Λάγγε! Κοιτώντας το παρελθόν διαμορφώνουμε το μέλλον !!...θα επανέλθω.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 04:06:25 μμ »

κάτι σαν το ποδόσφαιρο...απο την εξέδρα γινόμαστε όλοι προπονητές ......
Εχουμε πιασει καμια εκατοστη χιλιάδες νομίσματα τόσα χρόνια viewing σε δημοπρασιες και σε πάγκους μαγαζιών.
Αν μη τι άλλο μπορώ λοιπόν να μου επιτρέψεις να έχω το θάρρος της γνώμης μου.
Και φυσικα Βασιλη εχεις την ελευθερια τις γνωμης σου οπως και ο καθενας ....απλα αυτο που λεω ειναι οτι απλα μεσα σε εκατομμύρια Ελληνες η καλύτερα μεσα σε ενα κύκλο χιλιάδων συλλεκτών σίγουρα υπάρχουν αμέτρητα γούστα ...γνώμες...ιδέες...αντιρρήσεις....και για αυτο έφερα το παραπάνω παράδειγμα
Υ.Γ ειλικρινά οταν έγραψα το παραπάνω μήνυμα περι προπονητών δεν ειχα δει το δικό σου το ποστ....οχι οτι αν το έβλεπα δεν θα το έγραφα Σαρκασμός
ολα τα παραπάνω ειναι εντελώς φιλικά φυσικά Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:09:17 μμ »

Εγώ προσωπικά θεωρώ τα ωραιότερα αναμνηστικά μας τα Μαυρόπευκα και Τα πουλιά και αγριολούλουδα. Ως θέμα ίσως δεν είναι τόσο ελκυστικά για μας τους συλλέκτες καθώς και γω προτιμώ να υπάρχουν πορτραίτα και ιστορικά γεγονότα στα νομίσματα αλλά αυτή η θεματική αλλαγή ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και πρόσφερε 2 υπέροχα νομίσματα. Ωραίοι οι βασιλείς, οι ιστορικές προσωπικότητες και τα αθλητικά γεγονότα αλλά δεν θα ήταν άσχημο να βγάζουμε κάπου κάπου και νομίσματα με διαφορετικά θέματα. Προσφέρουν και μεγαλύτερη ελευθερία στο καλλιτέχνη να δείξει το ταλέντο του.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:19:17 μμ »

Kύριε Σταματόπουλε,

Η τέχνη σε όλες τις μορφές της είναι τόσο γενική και αόριστη αλλά ταυτόχρονα δογματική και πολύ συγκεκριμένη. Δεν είναι τυχαίο που ο Γκαίτε ειχε πει πως ο αληθινός καλλιτέχνης φαίνεται όταν τα μέσα που εχει στη διάθεση του για να δημιουργήσει είναι περιορισμένα. Οι περισσότεροι δημιουργοί όταν με κάποιον τρόπο έγιναν διάσημοι και είχαν περισσότερες 'επιλογές' έκαναν ανοσιουργήματα.
Επίσης, στην τέχνη δεν είναι εύκολο (μάλλον είναι αδύνατον) να τεκμηριώσεις γιατί ο τάδε είναι καλύτερος απο τον δείνα. Με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι όποιος λατρεύει τη μουσική ακούει το bitches brew και όχι τον Φοίβο αλλά δεν μπορώ να τεκμηριώσω γιατί ο Miles Davis είναι καλύτερος από τον Φοίβο, εκτός από να αναλύσω τις συνθεσεις του αλλά και πάλι αυτό δεν τον κάνει 'καλό'. Εννοώ προφανώς ότι στην τέχνη υπάρχει μια ουσία που γίνεται αντιλιπτή από τους γνωρίζοντες και αυτή που καθιστά αθάνατο ένα έργο.
Δεν μπορώ να τεκμηριώσω γιατί τα παρακάτω νομίσματα είναι καλύτερα από τα σύγχρονα νομίσματα μας, αλλά ΕΙΝΑΙ. Τα μέσα που εχει στην διάθεση του ο δημιουργός δεν παίζουν κανέναν ρόλο. Ο μπετόβεν συνέθεσε την ενατη μισόκουφος και σε σελίδες χαρτί και μόνον.
Αφουγκραστείτε τη φύση και συνθέστε.

Φιλικά ,

Βασίλης Κ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 06:32:17 μμ »

Φοβερή η ιδέα(απο το χάος στην τάξη)
Πολύ γουστάρω,αν και δυσνόητο απο τους περισσότερους μιάς και δεν έχουμε ανοίξει ακόμη παράθυρο στην ψυχή να μπαίνει άπλετο φως.
Γιαυτό θα έπρεπε να βάλεις τα τρίγωνα στην reverse ως φόντο και πρώτο πλάνο το εθνόσημο high reliefed.
Η Ελλάς απο το χάος στην τάξη.
Γύρω και πίσω απο το στεφανωμένο εθνόσημο το χάος με τα ασυμετρα τριγωνα!Γουστάρω.
Αριστερά κάτω το νομισματόσημο και δεξιά βάλε το δικό σου σήμα ως αρχιχαράκτης.
Ετσι δεν φορτώνεις το πεδίο και δεν κουράζεις το μάτι.

Πολύ μάρεσε Κυριε Σταμπατοπουλε.

Σου αφιερώνω και ένα νόμισμα εν πλήρη τάξη.

Αφήνοντας νεκρό το πεδίο δίνεις χώρο στην μελλοντική πατίνα που χρωματίζη την δουλειά σου και την κάμει ολοζώντανη.

Εγώ πάντως δεν μαζεύω κουτιά και πιστοποιητικά,νομίσματα μαζεύω και τα έχω σε άλμπουμ όλα τα αναμνηστικά στην βιβλιοθήκη μου και τα χαζεύω σε ημερίσια βάση.
Ειναι φθηνά,ορισμένα ομορφα και δεν έχω το ανχος μην μου τα κλέψουν,τα χαίρομαι κάθε μέρα απο το να τα θάψω οπουδήποτε και να μην τα βλέπω ποτέ.
Αλλιώς χάνετε το νόημα του συλλέγειν.



Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 06:56:34 μμ »

Eγω προσωπικα το εγχειρημα του κ. Σταματοπουλου θα το χαρακτηριζα  αυθορμητο και αρκετα παρατολμο.
Kαι φυσικα δεν αναφερομαι στον Πυθαγορα ή την χαρακτικη του τεχνη.
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:47:55 μμ »

Τελικά φίλε Βασίλη είμαι σίγουρος οτι θα γίνετε ο πιο φανατικός συλλέκτης της δουλειάς μου!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:52:55 μμ »

Γιατί όχι?

Παντα προσπαθώ να είμαι ανοιχτός και έχω ανάγκη να θαυμασω κάποιον.
Στο χέρι σου ειναι.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:09:28 μμ »

Kύριε Σταματόπουλε,

Η τέχνη σε όλες τις μορφές της είναι τόσο γενική και αόριστη αλλά ταυτόχρονα δογματική και πολύ συγκεκριμένη. Δεν είναι τυχαίο που ο Γκαίτε ειχε πει πως ο αληθινός καλλιτέχνης φαίνεται όταν τα μέσα που εχει στη διάθεση του για να δημιουργήσει είναι περιορισμένα. Οι περισσότεροι δημιουργοί όταν με κάποιον τρόπο έγιναν διάσημοι και είχαν περισσότερες 'επιλογές' έκαναν ανοσιουργήματα.
Επίσης, στην τέχνη δεν είναι εύκολο (μάλλον είναι αδύνατον) να τεκμηριώσεις γιατί ο τάδε είναι καλύτερος απο τον δείνα. Με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι όποιος λατρεύει τη μουσική ακούει το bitches brew και όχι τον Φοίβο αλλά δεν μπορώ να τεκμηριώσω γιατί ο Miles Davis είναι καλύτερος από τον Φοίβο, εκτός από να αναλύσω τις συνθεσεις του αλλά και πάλι αυτό δεν τον κάνει 'καλό'. Εννοώ προφανώς ότι στην τέχνη υπάρχει μια ουσία που γίνεται αντιλιπτή από τους γνωρίζοντες και αυτή που καθιστά αθάνατο ένα έργο.
Δεν μπορώ να τεκμηριώσω γιατί τα παρακάτω νομίσματα είναι καλύτερα από τα σύγχρονα νομίσματα μας, αλλά ΕΙΝΑΙ. Τα μέσα που εχει

στην διάθεση του ο δημιουργός δεν παίζουν κανέναν ρόλο. Ο μπετόβεν συνέθεσε την ενατη μισόκουφος και σε σελίδες χαρτί και μόνον.
Αφουγκραστείτε τη φύση και συνθέστε.

Φιλικά ,

Βασίλης Κ.

Βασιλακη

Αυτα τα νομίσματα ειναι μάλλον τζουφια.
Καποιοι έχασαν την δουλειά τους στο Λονδίνο κ αλλού για αυτά.
Φημολογητε οτι καπου στη Βουλγαρία αναχωνευσαν κοινά αρχαία , ξαναφτιαξαν δισκους και κατι τσακάλια Βούλγαροι εκαναν χαραξη
Την εφαγαν Ελβετοί κ Άγγλοι
Ο ενεργος άνθρακας έδειξε αρχαιο, ομως δεν ηταν.
Αφουγγρασου την φύση και αςτα τα αρχαία, παραμονεύει κ η μπουζου.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 04:56:02 πμ »

Εγω παντως πιστευω πως τα 2ευρα (αναμνηστικα και κυκλοφοριας) ειναι απο τα ομορφοτερα στην Ευρωπη... το δε μονοευρω ειναι απιστευτο! Τα 10, 20 και 50 λεπτα δεν μου αρεσουν καθολου...


Τον Πυθαγορα τον βρισκω ενδιαφερον θα ηθελα να το ειχα για να το μελετησω. Κρυβει μια περιεργη ομορφια.
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 07:43:08 πμ »

Εγω παντως πιστευω πως τα 2ευρα (αναμνηστικα και κυκλοφοριας) ειναι απο τα ομορφοτερα στην Ευρωπη... το δε μονοευρω ειναι απιστευτο! Τα 10, 20 και 50 λεπτα δεν μου αρεσουν καθολου...


Τον Πυθαγορα τον βρισκω ενδιαφερον θα ηθελα να το ειχα για να το μελετησω. Κρυβει μια περιεργη ομορφια.

+1 και εγώ αυτό πιστεύω
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 07:46:21 πμ »

Δεν το ξέρα Μπιλάκο ότι γινεται παραχάραξη σε τόσο ακριβά νομίσμτα και πωλήθηκαν δίχως να εξακριβωθεί η γνησιώτητα τους. Ωστόσο , δεν αλλάζει κάτι από το σκεπτικό μου, θα μπορουσαν κάλλιστα να ήταν και γνήσια. Στο σχεδιο αναφερόμουν. Καλημέρα στην παρέα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 03:42:58 μμ »

Nαι λιώσαμε οι κουφαλες οι Βούλγαροι αρχαία κοινά νομίσματα κ με το ίδιο ασήμι έφτιαξαν σπάνια οπότε ο ενεργός άνθρακας έδειξε γνήσιο 2500 ετών.
Ακομα τραβάνε τα μαλλιά τους κ όχι μόνον οι Ελβετοί.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 03:46:09 μμ »

Το πυθαγόρειο θεώρημα το είχα προσέξει όμως δεν μπόρεσα να βρω κάπου την αρμονία των σφαιρών ή και τους αριθμούς 1,2,3,4...να συνεχίσω το ψάξιμο ή όντως δεν υπάρχουν;



Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 03:50:00 μμ »

Το πυθαγόρειο θεώρημα το είχα προσέξει όμως δεν μπόρεσα να βρω κάπου την αρμονία των σφαιρών ή και τους αριθμούς 1,2,3,4...να συνεχίσω το ψάξιμο ή όντως δεν υπάρχουν;




να πας να φας το κοφτό σου καλύτερα....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 04:15:41 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences