Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 11:25:37 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΥΘΑΓΟΡΑ 2013.  (Αναγνώστηκε 50956 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:54:29 μμ »

Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας φίλοι.με τη σειρά μου πιστεύω οτι θα πρέπει να πάψουμε να βλέπουμε τα νομίσματα με κάποιον στερεότυπο η κοινώς παραδεκτό τρόπο!Ο δημιουργός πάντα υπάρχει για να δίνει νέες οπτικές γωνίες  νέες απόψεις νέες κατευθύνσεις!Οι περισσότερες καινοτομίες και ανακαλύψεις,έγιναν και γίνονται μέ απλές ερωτήσεις πχ γιατί πέφτει το Μήλο;Μήπως μεταβάλλεται ο χρόνος και είναι σχετικός;επομένως μπορούμε να κάνουμε και το ερώτημα. Γιατι να ειναι έτσι ένα νόμισμα;Αν ήταν αλλοιώς θα ήταν νόμισμα;Τελικά τι ακριβώς ειναι ενα νόμισμα;Αυτες οι απλές ερωτήσεις ξεκολλάνε το μυαλό και πηγαίνουμε μπροστα.Δεν διεκδικώ δάφνες για τίποτα. Προσπαθώ μόνο να προσθέσω ένα λιθαράκι ακόμα στην εξέλιξη αυτού του αντικειμένου χρηςτικης τέχνης που λέγεται νόμισμα.Δεν είμαστε ούτε στην εποχή του Κίμωνα ούτε του Ευαινετου ούτε του Φοιγτ ούτε του Λάγγε Οφείλουμε να διδασκόμαστε απο αυτούς αλλα είμαστε εδω,σε άλλη εποχή πάμε για αλλα!Αλλά για να μην μακρυγορώ,ένα έχω να πώ Τα πάντα ρεί!!!
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:06:29 μμ »

Σωστή η άποψή σας, βέβαια οι συλλέκετες Ελληνικού νομίσματος έχουν άλλα νομισματικά κριτήρια και όντως να είναι λίγο "παληομοδιτες".
 
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:15:57 μμ »

κατα την γνωμη μου,για να μπω και εγω στην συζητηση,πιστευω πως σαφως πρεπει να υπαρχει καποια εξελιξη γενικα,και καποια διαφοροποιηση και καποια ''εναλλακτικη'' οπτικη..αλλα καποια πραγματα πρεπει να αλλαζουν με πολυ αργους ρυθμους,οπως ενα νομισμα πχ..εβγαλαν εκεινα τα ασημενια με ενα κομματακι χρωματιστο υλικο (δεν θυμαμαι ποια,κατι σε φαση μπαροκ κτηρια ηταν,μιας ουγγιας νομιζω.) ειναι πολυ ομορφο αισθητικο αποτελεσμα και ενα φοβερο δειγμα χαρακτικης..αλλα δεν μπορει να ειναι νομισμα..υπαρχουν απιστευτα ''τοκεν'' η μεταλλια,που ειναι φανταστικα απο θεμα χαρακτικης!! το ιδιο και καποια νομισματα..αλλα σιγουρα δεν γινεται να μιλαμε για ανθρωπους-''ειδωλα'' (αν μου επιτρεπετε να πω στο ειδος τους) και τα εργα τους στην εποχη μας..πλεον με τα τοσα μηχανηματα,γινονται θαυματα στο θεμα χαρακτικης..απλα λιγο περισσοτερη λεπτομερεια και πιο ''πραγματικα'' χαρακτηριστικα χρειαζονται για να κανουν ενα νομισμα-αναμνηστικο ομορφο..
τα χοντροκομμενα και ατσουμπαλα σχεδια η τα φουτουριστικα δεν ειναι καθολου ομορφα κατα την γνωμη μου παντα!!παρακατω σας παραθετω μερικα δειγματα.τα 2 πρωτα ειναι τα δειγματα μικροχαρακτικης και τα 2 επομενα τα πιο ''ατσουμπαλα''


http://www.ma-shops.com/olding/item.php5?id=233745&lang=en

http://www.ma-shops.com/galnum/item.php5?id=1873&lang=en




http://www.ma-shops.com/witte/item.php5?id=5293&lang=en

http://www.ma-shops.com/witte/item.php5?id=12816&lang=en


παρατηρηστε διαφορες στο χαραγμα...προτιμω αναμνηστικα νομισματα της πρωτης κατηγοριας αντι της δευτερης... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:27:41 μμ »

κάτι σαν το ποδόσφαιρο...απο την εξέδρα γινόμαστε όλοι προπονητές ......
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 09:16:01 μμ »

Κύριε Σταμπατόπουλε αναμφισβήτητα ζούμε σε άλλη εποχή αλλά του Κίμωνος και του Ευαινετου η κληρονομιά ειναι βαριά.
Εξάλου και ο μεγάλος Pistroutsi απο αυτούς ενεπνεύστη όταν έφτιαξε την Reverse sthn British Sovereign που αν δεν απατώμαι ειναι αντιγραφή Αθηναίου Ιππεα απο την μετώπη του Παρθενώνα.

Αξεπέραστο σχέδιο,ίδιο και απαράλαχτο τα τελευταια διακοσια χρόνια και απο τα πρώτα σε ζητηση παγκοσμίως(λιρα 2013)

Το νόμισμα μπορεί να είναι ένα έργο τέχνης η απλά ένα άσχημο κομάτι μετάλλου που χρησιμεύει ως μεσο συναλλαγής.
Για μένα αποτελεί το πρώτο και με αποθέωση του τα έργα των χαρακτών της Κλασσικής Ελλάδος.

Κοιτάζοντας ένα τετράδραχμο Συρακουσών του Κιμωνος και βλέποντας τα άλογα που σερνουν το τερθιπο όταν αυτά ειναι σε κίνηση βλέπεις το χάος,άλλο χλιμιτριζη αριστερά και άλλο αφηνιάζει δεξιά,σπασμένες ροδες ενίοτε υπαρχουν μπροστά τους απο το προηγούμενο τερθιπο.
Εκει είναι για μένα η αποθέωση της νομισματικής τέχνης,αξεπέραστη και μοναδική και πιστεύω οτι και οι σημερινοί καλιτέχνες απο εκει θα πρέπει να πάρουν πηγή εμπνευσης οπως οι μεγάλοι μάστορες της αναγέννησης.

Ο Ιακωβίδης λόγου χάριν θα μείνει αιώνιος στην μνήμη όλων των συλλεκτών Ελληνικών νομισμάτων με την φανταστικη reverse του στο δυφραγκο του 1911 και δραχμές του 1910 κ 1911.Η Θετιδα καθιστή σε Τριτωνα φέρει τα οπλα του γιού της Αχιλλέα,το δε γοργόνιο στην ασπίδα στις αποληξης των μαλλιών της έχει φίδια.
Κομψοτέχνημα μικρογραφίας.

Μην ξεχνάτε οτι τα έργα σας θα παραμείνουν αθάνατα και θα φυλαχθούν ευλαβικά απο ανθρωπους σαν και εμάς(συλλεκτες)για τις επόμενες γενιές συλλεκτών,καλό θα ήταν όπως σήμερα εμείς θαυμάζουμε τα νομίσματα των μεγάλων μαστόρων του 19του αιώνα που ενεπνεύσθησαν απο τους κλασσικους Ελληνες μάστορες και δεν αποτέλεσαν συνέχεια των δικών τους μεσαιωνικών ακαλαισθητων νομισμάτων και τα διατηρούμε για τις επομενες γενιές, να θαυμάζουν και οι επόμενοι μετά απο 200 χρόνια αυτά των τωρινών δημιουργών.

Εάν θες λάβε υπόψιν σου την γνώμη μας εάν δεν θες εμείς πάλι θα τα αγοράσουμε.

Παρεπιπτοντως απο τον Κουντουριώτη έχω πάρει ήδη 7 σετ και αν μου περισσέψει κανά φράγκο θα αγοράσω κιάλλο.
Εκει πραγματικά έδωσες ρέστα!

Σου εύχομαι το ίδιο και στο επόμενο.

Εχεις όλα τα προσόντα σαν άλλος Ιακωβίδης να ζήσει το όνομα σου αιώνια και να μνημονεύεται απο τα στοματα συλλεκτών τις επόμενες εκατονταετίες,μην αφήσεις την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Ανθρωπος που έφτιαξε τον Κουντουριώτη δεν μπορει να μας απογοητεύει με παραολυμπιάδα και με Κνωσσο για Ολυμπιακό νόμισμα η εκείνα τα κατάσχημα Ολυμπιακά ασημένια με το αρχαιο μπάσκετ και το καινούργιο οπως και τα υπόλοιπα αθλήματα.

Πάντα καλοπροαιρετα και με το θάρρος της γνώμης μου,

Βασίλης.






Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 09:42:02 μμ »

κάτι σαν το ποδόσφαιρο...απο την εξέδρα γινόμαστε όλοι προπονητές ......

όχι φίλε,έχουμε γυρίσει την υφήλιο στα coin shows εδω και 10 χρόνια.
Απο Worldorf Astoria ,Munich,Paris,London, και καμια 15άρια νομισματικά μουσεια οπως και όλα τα μαγαζιά νομισμάτων σε Λονδινο ,Παριση,Μοναχο,Νεα Υορκη,Βαρσοβία,Λεττονια,Βουδαπέστη,Βιέννη αποκλειστικά για νομίσματα και όχι αλλον τουρισμό.

Εχουμε πιασει καμια εκατοστη χιλιάδες νομίσματα τόσα χρόνια viewing σε δημοπρασιες και σε πάγκους μαγαζιών.
Αν μη τι άλλο μπορώ λοιπόν να μου επιτρέψεις να έχω το θάρρος της γνώμης μου.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:09:40 μμ »

Δεν χρειάζεται να πω την άποψή μου, διαβάστε την άποψη του Βασίλη με την οποία είμαι απολύτως σύμφωνος. Μόνο να τονίσω δύο φράσεις, από τα λόγια του Βασίλη...
'Μην ξεχνάτε οτι τα έργα σας θα παραμείνουν αθάνατα...' ,
'Εχεις όλα τα προσόντα σαν άλλος Ιακωβίδης να ζήσει το όνομα σου αιώνια και να μνημονεύεται απο τα στοματα συλλεκτών τις επόμενες εκατονταετίες,μην αφήσεις την ευκαιρία να πάει χαμένη./

Είμαστε περήφανοι για το παρελθόν μας, ας κάνουμε κάτι για να κάνουμε τους απογόνους μας υπερήφανους για μας.
Εσείς τουλάχιστον έχετε την ευκαιρία να το καταφέρετε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:19:03 μμ »

Φίλε Βασίλη.Τα ολυμπιακά νομίσματα δεν τα έχω φιλοτεχνήσει εγώ Αυτά έγιναν απο τους καλλιτέχνες Γραββαλο και Καζάκο..έχω φιλοτεχνήσει μονο τα Special Olympics!!Δεν γνωρίζω αν εννοείτε το ίδιο λέγοντας Παραολυμπιάδα,γιατι άλλο τα Special Olympics 2011 και άλλο η Παραολυμπιαδα 2004.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:29:41 μμ »

βασιλη,πραγματικα δινεις ρεστα ρε φιλε!οτι θα διαβαζα τετοιους ''μονολογους'' απο σενα πραγματικα δεν το περιμενα και εξαπλαγην μπορω να πω!!!καταπληκτικος και συμφωνω στα λεγομενα σου!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:36:16 μμ »

Γιατί ρε Κώστα,για κανά αγροίκο απολίτιστο με έχεις?Ισως επειδή μαρέσουν και τα όπλα?

Σήμερα είδα δυό μπιστόλες υπασπιστών του Οθωνα ασημοποικιλτες και μια μπιστόλα υπογεγραμένη,του αγωνιστή Φαρμάκη χρυσοποικιλτη.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:39:03 μμ »

βασιλη,πραγματικα δινεις ρεστα ρε φιλε!οτι θα διαβαζα τετοιους ''μονολογους'' απο σενα πραγματικα δεν το περιμενα και εξαπλαγην μπορω να πω!!!καταπληκτικος και συμφωνω στα λεγομενα σου!!

είναι και με ποιόν μιλάς.
Αλλιώς με τον Πεππο,αλλιώς με τον κολ και αλλιώς με το Σταμπατόπουλο.
Αμα τα έλεγα αυτά στον κολ θα σκαμπαζε νομιζεις τιποτα? Σαρκασμός
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:41:22 μμ »

βασιλη,πραγματικα δινεις ρεστα ρε φιλε!οτι θα διαβαζα τετοιους ''μονολογους'' απο σενα πραγματικα δεν το περιμενα και εξαπλαγην μπορω να πω!!!καταπληκτικος και συμφωνω στα λεγομενα σου!!

είναι και με ποιόν μιλάς.
Αλλιώς με τον Πεππο,αλλιώς με τον κολ και αλλιώς με το Σταμπατόπουλο.
Αμα τα έλεγα αυτά στον κολ θα σκαμπαζε νομιζεις τιποτα? Σαρκασμός


Πες και οτι σου εκανα και μια ωρα κήρυγμα το πρωι στο τηλεφωνο να γινεις καλο παιδι ...πες  Στριφογύρισμα ματιών  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:48:34 μμ »

βασιλη,πραγματικα δινεις ρεστα ρε φιλε!οτι θα διαβαζα τετοιους ''μονολογους'' απο σενα πραγματικα δεν το περιμενα και εξαπλαγην μπορω να πω!!!καταπληκτικος και συμφωνω στα λεγομενα σου!!

είναι και με ποιόν μιλάς.
Αλλιώς με τον Πεππο,αλλιώς με τον κολ και αλλιώς με το Σταμπατόπουλο.
Αμα τα έλεγα αυτά στον κολ θα σκαμπαζε νομιζεις τιποτα? Σαρκασμός


Πες και οτι σου εκανα και μια ωρα κήρυγμα το πρωι στο τηλεφωνο να γινεις καλο παιδι ...πες  Στριφογύρισμα ματιών  Σαρκασμός Σαρκασμός

σαλαμάκι έχω?
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:56:25 μμ »


σαλαμάκι έχω?



Αυτο εννοείται  Μεγάλο χαμόγελο

PARIZAKI MATATZHS-KALO PAIDI.avi
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:58:29 μμ »

Φίλε Βασίλη.Τα ολυμπιακά νομίσματα δεν τα έχω φιλοτεχνήσει εγώ Αυτά έγιναν απο τους καλλιτέχνες Γραββαλο και Καζάκο..έχω φιλοτεχνήσει μονο τα Special Olympics!!Δεν γνωρίζω αν εννοείτε το ίδιο λέγοντας Παραολυμπιάδα,γιατι άλλο τα Special Olympics 2011 και άλλο η Παραολυμπιαδα 2004.

Γράβαλο και Καζάκο είπατε?
Αναμφισβήτητα οι επερχόμενες γενιές θα τους θυμούνται αλλά ίσως όχι για την καλαισθησία των νομισμάτων τους.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences