Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:20:03 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΥΘΑΓΟΡΑ 2013.  (Αναγνώστηκε 50979 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 06:18:52 μμ »

οντως ο χαρακτηρισμος ηταν απρεπες και αστοχος ιδιαιτερα αφου ειπες για τα νομισματα οτι ηταν "Γεμάτο πολυφορτωμένο πεδίο ,χοντρές λεζάντες και άσχημο εξεργο." αρα αποκλειετε να ισχυει  Σαρκασμός

κοιτάξτε,δεν τον έχω καλουπώσει κιολλα τον άνθρωπο.

Δεν φταιει κανεις αλλος εκτος απο τα πιτσιρικια που σε γλυφουν προσφωνωντας σε <κυριο>(δεν αναφερομαι τους πιο πανω συναδελφους ), και τους παλιους που σε ανεχονται.
Μπορει να μην κανεις κεφι τα αναμνηστικα  ευρωνομισματα αλλα δεν μπορεις να προσβαλλεις ως αδερφη τον καθε χαρακτη και τα επιτευγματα του πολυ περσσοτερο δε οταν ειναι μελος.
Ενω  σου αντικατασταθηκε πιο πανω ο χαρακτηρισμος με <@@@@@@@> εσυ  συνεχιζεις.
Θα επρεπε να ντρεπεσαι. Απορία

είσαι γύφτος και άξεστος χωρικός και θα πρέπει εσύ να ντρέπεσε.
Δεν σε προσέβαλα ούτε σε έθιξα,εάν θες να μου κάνεις συνεχώς προσωπική επίθεση λογο του κόμπλεξ κατωτερότητος που έχεις θα κατέβω στην Σύρο να μου τα πεις τετ α τετ μιας και πιστεύω οτι είσαι και συ μάγκας του πληκτρολογίου.
Ούτε είχαμε ποτέ συναλαγή μαζί ούτε φίλοι ειμαστε γιαυτο γύφτε να προσέχης όταν θα απευθήνεσε σε μένα.
Δεν σου δίνω κανένα δικαίωμα.
Κολήγε.

Δεν γνωρίζω κανέναν χαράκτη ούτε που είναι μέλος.
Τα περισσοτερα νομίσματα ειναι άσχημα κατ εμέ με ορισμένες εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Δεν θα γλύφω κανέναν και θα εκφράζω την γνώμη μου ελεύθερα γιατι ειμαι ελεύθερος άνθρωπος.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 07:34:45 μμ »

Σορρυ για την παρεμβαση, αλλα αφου η Ελληνικη αγορα νομισματων αφορα σχεδον αποκλειστικα τους Ελληνες συλλεκτες, ειναι λογικοτατο οι τιμες να εχουν πεσει και οσοι εχουν αγορασει, οσο ανοιχτοματηδες και εξυπνοι να υπηρξαν,τωρα να βλεπουν την αξια της συλλογης τους να ειναι μειωμενη σε τιμες πιατσας.
Τα ΠΑΝΤΑ επεσαν στην χωρα επειδη εχει στερεψει ο περισσοτερος κοσμος απο χρημα.
Εδω επεσαν παταγωδως τα ακινητα και η γη (απο την οποια ,υποτιθεται, κανεις δεν θα εχανε ποτε), τα νομισματα,που στο κατω κατω δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης, θα την γλυτωναν??
Φυσικα καποια εξαιρετικα-σουπερ  κομματια μπορει να διατηρουν την αξια τους, αλλα ποσοι συλλεκτες εχουν μονον τετοιου ειδους κομματια στην συλλογη τους?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:16:09 μμ »

ωραία ρε μάγκες ,σύμφωνοι.Βλέπετε οτι έπεσαν τα Ελληνικά νομίσματα.

Φέρτε μου χαλκινα του Οθωνα και του Γεωργιου πιστοποιημένα απο ΜΣ63 ΡΒ πάνω και Γεωργιους τα εύκολα απο μσ64 και πάνω και τα δυσκολα απο μσ62 και πάνω να πάρετε λεφτά.

Εγώ ο ###### εάν μου τα φέρετε τα πληρώνω και λεφτά θα βρώ και δανεικά να σας πληρώσω.

Εσεις που λέτε πεσανε έχετε κανα νομισμα του Γεωργιου η του Οθωνα πανω απο μσ63 στις συλλογες σας η απλά λετε λετε αναλυσεις οπως κανατε με το χρυσαφι?

ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΑΝ ΜΟΥ ΦΕΡΕΤΕ ΦΘΗΝΑ Η ΑΚΡΙΒΑ ΜΣΑΚΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΟΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΣ,ΑΚΟΥΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΚΑΛΟ ΕΧεΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ?

Τις τιμες κλεισηματος των Ελληνικων νομισματων στο εξωτερικο τις παρακολουθει κανεις?
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:20:22 μμ »

βασιλη ..καλα ολα αυτα που λες.....αλλα γιατι για να σχολιασει κάποιος κατι πρέπει να το έχει και στην κατοχή του ?
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:23:06 μμ »

Το καλο και το σπανιο πληρωνετε!!!Η νομισμα ειναι αυτο η ακινητο!!!
Σε γενικες γραμμες εχουν πεσει οι τιμες οχι ομως στα καλα και τα σπανια,εκει δεν πεφτουν αλλα ανεβαινουν!!!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:31:03 μμ »

βασιλη ..καλα ολα αυτα που λες.....αλλα γιατι για να σχολιασει κάποιος κατι πρέπει να το έχει και στην κατοχή του ?

γιατι ρε Τόνυ για να λέει ο κάθε ασχετος οτι εχουν πεσει η τιμες θα πρέπει να εχει Ελληνικο νομισμα ΜΣ63 και πάνω για να λεγετε συλλεκτης και να μην μπορει να το πουλησει.
Γιαυτό.

Εαν δεν έχεις κανένα νομισμα στην συλλογη σου,ουτε δραχμη του 1868 πως μπορεις να λες οτι επεσαν οι τιμες αφου δεν εχεις να πουλησεις για να μην στην αγοραζει κανεις.

Ουτε τις τιμες κλεισιματος στις δημοπρασιες δεν κοιτανε ρε των τελευταιων 6 μηνων και ανοιγουν το στομα τους και λενε μ ######ς ολοι για ολους.

Δηλαδη αυτοι που αγορασαν νομισματα στην λεσχη και στον Ραουχ και στον Μπολτουιν και εσκασαν τοσα φραγκα @@@@@@@@ ειναι?
Η νομιζετε οτι ολος ο συλλεκτικος κοσμος ειναι τα 100 ατομα που γραφουν εδω μέσα?

Πως βγαζετε συμπερασματα?

Πειτε μου οτι η τιμες επεσαν γιατι η δρχ 1868 της λεσχης η μσ63 πουληθηκε 150 ευρο,ελα ομως που πουληθηκε 440.
Πειτε μου οτι η δεκαρα 1849 μσ62 στην δημοπρασια της λεσχης πουληθηκε 200 ευρο αρα οι τιμες επεσαν,ελα ομως που πουληθηκε 715.

Πως λεμε οτι οι τιμες επεσαν??

ε λοιπον οποιος το λεει ας μου φέρει να αγορασω να φτιάξω και την συλλογη μου ρε φιλε.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:40:04 μμ »

Ρε δεν αφηνετε τους τσακωμους και να ανεβασετε κανα νομισμα να δουμε,,,
Βασιλη ανεβασε αυτο το ωραιο που μας εδειξες στον καφε,,,ολη μερα το σκεφτομουνα,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:41:50 μμ »

Ρε δεν αφηνετε τους τσακωμους και να ανεβασετε κανα νομισμα να δουμε,,,
Βασιλη ανεβασε αυτο το ωραιο που μας εδειξες στον καφε,,,ολη μερα το σκεφτομουνα,,,
\


δεν έχω φωτογραφία.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:57:18 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Ρε δεν αφηνετε τους τσακωμους και να ανεβασετε κανα νομισμα να δουμε,,,
Βασιλη ανεβασε αυτο το ωραιο που μας εδειξες στον καφε,,,ολη μερα το σκεφτομουνα,,,
\


δεν έχω φωτογραφία.


Αναφερόμενος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:51:22 πμ »

Φίλε Βασίλη δράττομαι της ευκαιρίας να σε ευχαριστήσω για την αφορμη που μου δίνεις να πω δύο λόγια όχι μόνο για την αισθητική πλευρά των νομισμάτων αλλά γενικότερα περί Τέχνης.Το τι ειναι Τέχνη ειναι πολύ δύσκολο να απαντηθεί και έχουν χυθεί τόνοι μελάνης για να δοθεί ένας ικανοποιητικός ορισμός.Ειναι όμως μετά σιγουριας,ενα μέσο έκφρασης και επικοινωνίας.ειναι λοιπόν μια ανάγκη ανακοίνωσης βουλήσεων και συναισθημάτων.Εικαστικοι καλλιτέχνες ειναι λοιπον ακριβώς εκείνοι που μπορούν να σκέπτονται δημιουργώντας με τα χέρια και τα μάτια μετουσιώνοντας βιώματα και παραστάσεις του εσωτερικού και εξωτερικού κόσμου σε μια νέα πραγματικότητα.Αυτη η νέα πραγματικότητα ειναι το εικαστικό έργο τέχνης που η υλική του μορφή μπορεί να εμπεριέχει και άλλους παράγοντες οπως ειναι η χρησιμότητα η λειτουργικότητα και η πρακτικότητα.Ειμαι πραγματικά τυχερός που μπορώ ανά πάσα στιγμή και σε αρκετά μεγάλη έκταση να ανακοινώνω τις εικαστικές μου προτάσεις μέσα απο την φιλοτεχνηση των νομισμάτων που ανήκουν στην κατηγορία των χρηστικων εικαστικών αντικειμένων.αυτομάτως λοιπόν όλοι εσείς γίνεστε αποδέκτες της πληροφορίας που θα δράσει ποικιλοτρόπως στον κάθε έναν απο εσάς!Ειναι λοιπόν πασιφανές οτι δεν μπορούν ν,αρέσουν ολα σε ολους.Ομως το ενδιαφέρον ειναι να ακούω όλες τις διαφωνίες που όταν ειναι στοχευμένες και καλοπροέρετες τις λαμβάνω σοβαρά υπό όψιν μου ,γιατι κανείς δεν ειναι κύριος της αλήθειας!Θα επανέλθω και θα συζητήσουμε διεξοδικά τέτοιου είδους θεματα,γιατι για να αδράξει κάποιος το μήνυμα χρειάζεται και εκπαίδευση.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:14:03 πμ »

Κύριε Σταματόπουλε καλημέρα σας.

Μια παρατήρηση εάν μου επιτρέπετε, καλοπροαίρετη. Θα πρέπει να υπάρχει πεδίο στο νόμισμα. Το πεδίο είναι που κάνει τη διαφορά και όχι τόσο χαρακτικό. Στον Πυθαγόρα αν αφαιρούσατε τα τετραγωνάκια πέριξ της κεφαλής του μαθηματικού ναμίζω θα άλλαζε πολύ προς το καλύτερο.

Όσον αφορά τη μορφή αν πρόκεται για προσωπογραφία νομίζω πάλι πως θα πρέπει να καταλαμβάνει λίγο χώρο στην όψη του νομίσματος, να εχει λεπτομέρεια και να μην είναι πιστή αντιγραφή κάποιου π.χ. αγάλματος ώστε να μπορέσει ο χαράκτης να δώσει το προσωπικό του στίγμα, με σεβασμό πάντα στην πραγματικότητα.

Φιλικά,

Βασίλης,
Σύρος.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:45:39 μμ »

κύριε Σταμπατόπουλε,

η νομισματική τέχνη απο τη φύση της έχει πολλά κλισέ γιατί καλείτε ο χαράκτης να κάνει μικρογραφία σε πολύ περιορισμένο χώρο  ο οποιος να ειναι ορατός σε κράμα συνήθως ευγενούς μετάλλου για τα αναμνηστικά και ευτελούς για τα κανονικής κυκλοφορίας.Αρα δύσκολο να ακολουθηθει  εικαστική τεχνοτροπία η οποία ζητά χώρο για την αναδειξη της.Εαν δε ακολουθηθη στο μικρο πεδίο ενός νομίσματος τότε το αποτέλεσμα γινεται κουραστικό για τον αποδέκτη.(φορτωμένο πεδίο)

Κατά την γνώμη μου,η εικαστική τέχνη μετουσιώνεται και εξελίσετε όχι στην νομισματική αλλά στην αγιογραφία(Γεώργιος Κόρδης) και στην συνχρονη  λαική τέχνη.

Στην νομισματική με τα όποια κλισέ της ,η παράσταση ειθιστε απο τους μεγάλους μάστορες(Pistroutsi,Foight(μαθητής του πρώτου)Lange(μαθητής του δευτέρου) να είναι λιτή,απέριτη και high relief.

Θα μου άρεσε ας πουμε στα νομίσματα του Αθήνα 2004 αντί να δώ το παλάτι της Κνωσού ,να έβλεπα έναν στεφανωμένο με κότινο με κορμοστασιά αγάλματος ολυμπιονίκη στην Obverse και την Ολυμπιακή φλόγα στη reverse με την αξία στο έξεργο.

Μου αρέσει το νομισμα που έφτιαξες με το Αβέρωφ γιατί είναι στο θέμα και έχει εξαιρετική μικρογραφια.
Η ιδέα της σημαίας δε με το ναύαρχο ειναι εξαιρετική.
Στο άλλο της Θεσσαλονικης θα μου άρεσε να δω έφιππους Ελληνες να μπαίνουν ελευθερωτές στην πόλη μπροστά απο το Λευκο πυργο.

Σας παραθέτω ένα απο τα αγαπημένα νομισματα της συλλογής μου ,εργο του Γάλλου  Βαρρε που την εποχή εκείνη ψυχολογικά ήταν ράκος λογο της κατάληψης της χωρας του απο τους Γερμανους το 1870.
Φανταστικος ρεαλισμός στο πορτρετο του Βασιλιά Γεωργίου,High relief πορτρετο και Art nouveu reverse στον πλαισιωμένο απο κουρτίνες θυρεό μας.
Απεριτο και όμορφο.
Ακόμη και τα φρύδια του Βασιλιά οπως και το μουστάκι ειναι ζωντανά.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 04:57:11 μμ »

Βασιλη,φοβερη τοποθετηση φιλε!!
οσο για το νομισμα,τα λογια ειναι περιττα!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 04:57:57 μμ »

Βασιλη,φοβερη τοποθετηση φιλε!!
οσο για το νομισμα,τα λογια ειναι περιττα!!
+10000
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:18:38 μμ »

Βασιλη,φοβερη τοποθετηση φιλε!!
οσο για το νομισμα,τα λογια ειναι περιττα!!
+1
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences