Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:56:22 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση - Κοστολόγηση τηλεκαρτών  (Αναγνώστηκε 7291 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 04:29:55 μμ »

Σε ευχαριστω πολύ που ασχοληθηκες μαζί μου.
Είμαι νέος στην ενασχόληση με τις τηλεκαρτες.Τις μάζευα παλια έτσι απλά γιατι μου άρεσε να τις βλέπω.Εχω πάνω απο 400 κάρτες και βλέποντας όλη την παρέα στο στέκι να ασχολείται και να μιλάει με λέξεις που δεν καταλαβαίνω,αποφάσισα να μάθω όσα περισσότερα μπορω.Ελπιζω να τα καταφέρω.
Θα ήθελα να μάθω απο την παρέα αν γίνεται ,τι ειναι αυτό που κάνει σπανια μια τηλεκαρτα,γιατι απο ότι κατάλαβα το τιραζ δεν παίζει πρώτο ρόλο.
Ευχαριστω ολους
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 08:56:00 μμ »

Σε ευχαριστω πολύ που ασχοληθηκες μαζί μου.
Είμαι νέος στην ενασχόληση με τις τηλεκαρτες.Τις μάζευα παλια έτσι απλά γιατι μου άρεσε να τις βλέπω.Εχω πάνω απο 400 κάρτες και βλέποντας όλη την παρέα στο στέκι να ασχολείται και να μιλάει με λέξεις που δεν καταλαβαίνω,αποφάσισα να μάθω όσα περισσότερα μπορω.Ελπιζω να τα καταφέρω.
Θα ήθελα να μάθω απο την παρέα αν γίνεται ,τι ειναι αυτό που κάνει σπανια μια τηλεκαρτα,γιατι απο ότι κατάλαβα το τιραζ δεν παίζει πρώτο ρόλο.
Ευχαριστω ολους
Καλησπέρα.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Η τηλεκάρτα είναι μια πολύ ωραία 'ενασχόληση' και φυσικά ενα συλλεκτικό είδος που είδε τεράστιες 'πενιές' αλλα αυτή την περίοδο έχει πάρει την κατιούσα.
Το βασικό γνώρισμα που κάνει μια τηλεκάρτα σπάνια, είναι το τιράζ.
Αυτό άλλωστε αποτελεί χαρακτηριστικό γνώρισμα όλων των συλλεκτικών ειδών.
Ακολουθεί το αν είναι κλειστή ή ανοικτή, οι κλειστές έχουν μεγαλύτερη συλλεκτική αξία και τέλος αν μια τηλεκάρτα έχει σφάλμα ή όχι.
Θα διάβασες για τσιπάκια, κωδικούς, αριθμήσεις κτλ.
Ολα αυτά μας οδηγούν στο τιράζ.
Σίγουρα δεν σου απαντήθηκαν όλες οι απορίες σου, αλλα πιστεψέ με δεν γίνεται κάτι τέτοιο σε ενα μόνο post.
Διάβασε τα θέματα που υπάρχουν και πολλές απο αυτές θα σου απαντηθούν.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 08:31:17 πμ »

Αυτό προσπαθώ να κάνω
Σ ευχαριστω πολύ
Επειδή είμαι συλλεκτης γραμματοσημων,μήπως γίνεται όπως στα γραμματοσημα να εντοπιστούν οι σπανιοτερες τηλεκαρτες με την χρονολογία και τα τιραζ τους? η δεν γίνεται αυτό?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences