Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 02:18:09 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δραχμη 1910  (Αναγνώστηκε 35700 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:53:25 μμ »

Μπορεί να χεις δίκιο . Δεν επιμένω. Εισαι πιο έμπειρος.

Εγώ πάντως δεν θα δίσταζα να δώσω τιμή πιστοποιημένου για raw νόμισμα σε δημοπρασία αν ήμουν σίγουρος πως το νόμισμα αξίζει.

Σου χρωστάω λουκούμια και χαλβαδόπιτες όταν ανεβω γιατι ήμουν απότομος σήμερα!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 05:07:18 μμ »

Χαλβαδοπιτα δεν τρωω ευχαριστω , την αλλη κυριακη ομως ενα πακετο λουκουμακια το τσακιζα
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 05:36:43 μμ »



Σου χρωστάω λουκούμια και χαλβαδόπιτες όταν ανεβω γιατι ήμουν απότομος σήμερα!
Βασιλη εγω τις τσακιζω,,,ιδιως τις μικρες,,,  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 05:44:44 μμ »

otan ερθω , θα φορτώσω μια σακούλα και καντε εσεις την μοιρασιά!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 05:53:58 μμ »

τι μσ65 και μλκιες .....λουκούμια Συριανά!!!!
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 07:13:29 μμ »

Δεν με ενδιαφέρει τι γραφει το σλαμπ. Και συμφωνω 100% ότι ολα αγοραζονται ευκολα αλλα πουλιούνται δυσκολα. 100%εχεις δίκιο. Δεν είμαι νεος στα συλλεκτικά. Ειχα πολύ δυνατή συλλογή γραμματοσήμων παλιά......

Η δραχμή 1910 κανει όπως λες 180ευρω μαξιμουμ . Συμφωνώ και εδώ!!! Ποιος ο λογος λοιπόν να δώσεις 500ευρώ για κουτί μσ65?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία?? Παρτην την ###### raw και κρατα την !!!! Εχει τρομερα μεγαλη υπεραξία ανευ λόγου και αιτίας. Δεν ειναι δυσκολο νόμισμα!!!!! Αυτό είναι στρέβλωση !!!!!

Εεεεε καλά αφού εσείς έχετε μάτι δώστε 180 eyros και πάρτε την unc ,αν σας κάτσει και δεν φάτε φόλα από hairlines που ούτε με το φακό δεν θα φαίνονται.Εγώ έδωσα όσο πάει για να μην την διπλοπληρώνω και γιατί θεωρώ πως κάθε νόμισμα έιναι μοναδικό με τη δική του πατίνα(τονίζω ,Μοναδικό στην όψη)
ΝΑΙ θα έδινα και 600-700 για δρχ 1910 ,ακαθάριστη ,λουστράτη ,πατινάτη natural και το ΓΙΑΤΙ??? Γιατί δεν με νοιάζει η τιμή(εντός ορίων φυσικά Κλείσιμο ματιού) αν ένα κέρμα με ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΙ μόλις το δω και ξέρω πως μπορεί να το χάσω αν δεν πω μέσα μου ....ΠΑΡΤΟ το γ######ο.
Η νομισματική αρρρώστια-τρέλα  του συλλέκτη δεν μπορεί να υπολογιστεί και ούτε γιατρεύεται με μέτρα κ σταθμά
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 07:45:48 μμ »

Ερώτηση ,θα βρίσκαμε ΟΛΟΙ στην ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ, RAW-δρχ 1910 καρακυκλοφόρητη ακάθαριστη λουστράτη πατινάτη όπως τη γουστάρουμε οι περισσότεροι από τον Διονύση, Βασίλη ή άλλους εμποροσυλλέκτες σε τιμή 180 euros Απορία Απορία Απορία
Μάλλον σε σλαμπ θα εμφανίζοταν σε τιμή *2,*3.
Και στον Καραμήτσο να την βρείς ,ΜΙΑ θα είναι ....οι υπόλοιποι πως θα γιατρευτούν.....μάλλον με υπερβολές Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 08:44:24 μμ »

Ετσι οπως γινεται η κουβεντα καταλαβαινει κανεις οτι το 64  και 63 και 65 ειναι απλα νουμερα και τα νομισματα δεν εχουν διαφορα το ενα με το αλλο....το ακυκλοφορητο κανει στανταρ 180 ευρω και τα αλλα ειναι ταμπελες των εταιρειων.
Δυστυχως η ευτυχως στις περισσοτερες των περιπτωσεων (γιατι και οι εταιρειες σαφως και κανουν λαθη), ο βαθμος αντιπροσωπευει οτι πχ το 65 θα εχει λιγοτερες γρατσουνιες, περισσοτερο λουστρο κλπ απο ενα 62-63...Ειναι λοιπον δυνατο ενας εμπειρος συλλεκτης να πουλησει ενα απιστοποιητο νομισμα που μυριζει η δουλεια οτι θα βγει 65 μονο 180? Δε νομιζω
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:20:29 μμ »

Ο Διονυσάκος για μένα πέτυχε ωραίο πατινάρισμα και αυτό πιστεύω πως άρεσε στους graders.
Η πατίνα είναι ίδια με τα ασημένια αμερικάνικα που πιστοποιούνται κατά κόρον δυτικά του Ατλαντικού.
Κάνουν μπαμ για artificial αλλά αν το νόμισμα έχει λεπτομέρειες ακυκλοφόρητου και τέτοια πατίνα με πολλά χρώματα, του δίνουν βαθμό.

http://www.ebay.com/itm/1883-O-Toned-Morgan-Silver-Dollar-NGC-MS64-Star-Rainbow-Toning-Coin-/141054780740?pt=Coins_US_Individual&hash=item20d7852544

http://www.ebay.com/itm/1879-S-Toned-Morgan-Silver-Dollar-1-PCGS-MS64-Rainbow-Toning-Coin-/181212296083?pt=Coins_US_Individual&hash=item2a31183393

http://www.ebay.com/itm/1881-Morgan-Silver-Dollar-NGC-MS64-Star-Monster-Rainbow-Toning-/221270430721?pt=Coins_US_Individual&hash=item3384bed401

Οι graders κατά τη γνώμη μου γνωρίζουν τη διδικασία που χρειάζεται για να πετύχεις αυτά τα χρώματα και θεωρούν τη διαδικασία αυτή φυσική όπως και εγώ επίσης.
Αν ψάξει κάποιος στον ιστό, θα βρει και άρθρα σχετικά με το "rainbow toned" νόμισμα.
Αν το νόμισμα έχει και λούστρο, το MS το δίνουν σίγουρα.
Οι Αμερικανοί είναι διαβασμένοι πιστεύω και ξέρουν γιατί έδωσαν το βαθμό στη δραχμούλα.
Και μεθυσμένοι να ήταν θα έβλεπαν κατ' ευθείαν το artificial.
Μάλλον τους άρεσε δηλαδή σαν τον Τόνυ που την αγόρασε.
Μπράβο ρε νιόνιο με το πατιναριστήρι σου!!!!!!
Προσωπικές απόψεις πάντα.

Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 10:06:00 μμ »

Παλι αλλα λεω και αλλα καταλαβαινετε . Τελος παντων δεν πειραζει , ο καθενας τα δουλευει τα λεφτα του και τα κανει οτι γουσταρει . Πανο κην τρελαινεσαι , την δικια σου δραχμη την ειχα παρει 350 απο τον πετρου . Για να δεις οτι και εγω κανω υπερβολες .

Μια ερωτηση προς τους γνωστες τωρα .... ποτε ενα νομισμα ειναι αρτιφισιαλ ??
Και αλλη μια . Ενα μοργκαν ντολαρ η ενα σιλβερ εαγκλε του 2009 . Αν το αφησουμε μεσα σε ενα αμερικανικο παλιο ντοσιε και μετα απο 2 χρονια βγει σαν την δραχμη του αντωνη , ειναι αρτιφισιαλ ?? 
Ακομα ποσοι απο εσας εχετε μη αρτιφισιαλ πατινες στην συλλογη σας και ακαθαριστα νομισματα ?
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 10:09:42 μμ »

Ερώτηση ,θα βρίσκαμε ΟΛΟΙ στην ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ, RAW-δρχ 1910 καρακυκλοφόρητη ακάθαριστη λουστράτη πατινάτη όπως τη γουστάρουμε οι περισσότεροι από τον Διονύση, Βασίλη ή άλλους εμποροσυλλέκτες σε τιμή 180 euros Απορία Απορία Απορία
Μάλλον σε σλαμπ θα εμφανίζοταν σε τιμή *2,*3.
Και στον Καραμήτσο να την βρείς ,ΜΙΑ θα είναι ....οι υπόλοιποι πως θα γιατρευτούν.....μάλλον με υπερβολές Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Πανο εισαι φαουλ , εαν σου εδεινα την μσ 65 προς 50 ευρω επειδη την βρηκα στον δρομο . Αν ερχοτσν η ωρα να την πουλησεις 50 θα την εδεινες η 650? . ... εγω 650 παντως . Το λεω στα ισια .

Παντα φιλικα
Δ
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 10:27:37 μμ »

Παλι αλλα λεω και αλλα καταλαβαινετε . Τελος παντων δεν πειραζει , ο καθενας τα δουλευει τα λεφτα του και τα κανει οτι γουσταρει . Πανο κην τρελαινεσαι , την δικια σου δραχμη την ειχα παρει 350 απο τον πετρου . Για να δεις οτι και εγω κανω υπερβολες .

Μια ερωτηση προς τους γνωστες τωρα .... ποτε ενα νομισμα ειναι αρτιφισιαλ ??
Και αλλη μια . Ενα μοργκαν ντολαρ η ενα σιλβερ εαγκλε του 2009 . Αν το αφησουμε μεσα σε ενα αμερικανικο παλιο ντοσιε και μετα απο 2 χρονια βγει σαν την δραχμη του αντωνη , ειναι αρτιφισιαλ ??  
Ακομα ποσοι απο εσας εχετε μη αρτιφισιαλ πατινες στην συλλογη σας και ακαθαριστα νομισματα ?
Έχω Διονυσάκη ένα τάλιρο '75 με ροζ πατίνα από πλαστικό σε άλμπουμ της δεκαετίας του '70.
Το στέλνω PCGS και μου γυρνάει artificial toned au details, οι graders της PCGS δηλαδή δεν αποδέχονται την πατίνα από πλαστική θήκη με PVC.
Το σπάω και το στέλνω NGC και γυρνάει MS62.
Ta rainbow toned νομίσματα όμως τα δέχονται και οι δύο εταιρείες.
Οι graders πιστεύω πως εκπαιδεύονται να έχουν κριτήρια για το τι είναι τεχνητό ή όχι.
Την πατίνα που έφτιαξες και με τη μέθοδο που την έφτιαξες δεν τη θεωρούν τεχνητή αλλά φυσική.
Από λογικής απόψεως όλες τεχνητές πατίνες είναι, απλά οι τύποι αξιολογούν με κριτήρια και συμφωνώ μαζί σου πως αν ξαναπάει θα τις δώσουν και πάλι βαθμό.
Αυτά λέει η δική μου λογική βάσει της μικρής εμεπιρίας που έχω.
Το αν είμαι σωστός ή λάθος βέβαια δεν το γνωρίζω ακόμη.
  
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 11:00:12 μμ »

Ερώτηση ,θα βρίσκαμε ΟΛΟΙ στην ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ, RAW-δρχ 1910 καρακυκλοφόρητη ακάθαριστη λουστράτη πατινάτη όπως τη γουστάρουμε οι περισσότεροι από τον Διονύση, Βασίλη ή άλλους εμποροσυλλέκτες σε τιμή 180 euros Απορία Απορία Απορία
Μάλλον σε σλαμπ θα εμφανίζοταν σε τιμή *2,*3.
Και στον Καραμήτσο να την βρείς ,ΜΙΑ θα είναι ....οι υπόλοιποι πως θα γιατρευτούν.....μάλλον με υπερβολές Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Πανο εισαι φαουλ , εαν σου εδεινα την μσ 65 προς 50 ευρω επειδη την βρηκα στον δρομο . Αν ερχοτσν η ωρα να την πουλησεις 50 θα την εδεινες η 650? . ... εγω 650 παντως . Το λεω στα ισια .

Παντα φιλικα
Δ
Είμαι φάουλ,πέναλτι,σέντρα,κόκκινη κάρτα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Ρε Διονύση μιλάω για raw κομμάτι και όχι σλαμπαρισμένο ms65. Και ξαναλέω ,επειδή αγοράζω από internet και 3 ανθρώπους στη λέσχη ,δεν βρίσκεις εύκολα raw δρχ 1910 πράσινη,ακαθάριστη λουστράτη στην τιμή που θέσατε ως άνω δλδ 180 ευρώπουλα. ΣΙΓΑ μην την δίνατε RAW ,την δίνετε με υπεραξία μέσω του σλάμπ,και ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΑΣ.
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΧΑΡΑ στο συλλέκτη που την γουστάρει για συλλογή αξιώσεων και την πήρε *2,του πέτρου την δρχ. που πήρες κατέληξε τελικά σε μένα με τιμή *2.ΚΑΙιιιι τι έγινε ,με γεια και χαρά στον πωλητή κ αγοραστή.Μείναμε και οι 2 ικανοποιημένοι.ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ.
Έλα μου όμως που οι εμπλεκόμενοι μια χαρά ΑΛΛΑ μετά έρχονται οι έμπειροι και αρχίζουν " εεε ψηλά την πήρες ,ο Διονύσης την είχε πάρει τόσο και σε raw θα την έβρισκες τόσο"    
ΠΟΙΑ ρε συλλεκτάρες ,την ίδια με τα χρώματα που έχει?? , ΠΟΥΝΤΗ ΩΡΕΕΕ,τη θέλω πές μου τιμή.......Απάντηση "Οταν βρεθεί θα σου πω".
ΟΚ λοιπόν παίρνω την 65αρα ΟΣΟΟΟΟΟΟ αφού γουστάρω και είμαι αρρωστάκη  και τα λέμε στα γεράματα  Σαρκασμός Σαρκασμός
Φιλικά πάντα
Υ.Γ: Διονύση τα εγγλέζικα τα κρύβεις......φέρε να κοζάρουμε και μεις τα νεούδια.
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 11:05:00 μμ »


Είμαι φάουλ,πέναλτι,σέντρα,κόκκινη κάρτα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Περνα εξω Κλείσιμο ματιού



Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 11:05:41 μμ »

Πού  Απορία  στο Red Room Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences