Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:01:49 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δραχμη 1910  (Αναγνώστηκε 35693 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:13:21 μμ »


Aμα την τραβηξει ο Φιλ αυτη θα χυθεις απο την καρέκλα στο πάτωμα.

Θα του την στειλω να την τραβήξει.

Γινεται να σου στειλω και την δικια μου την αρτιφισιαλ να την δωσεις να την  φωτογραφισει ο Φιλ Απορία



Την δικη σου ο Φιλ την φωτογραφησε.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:14:52 μμ »

καλα αυριο μολις ξεκαβατζαρω την μσ63 και πετυχω με το σαμσουν το 60 τοις εκατο της πατινας θα χλιμιτρισεις.
Ειναι απο τα πιο αγαπητα μου νομισματα,και φθηνο και καλο.
Την εχω απο το 2002.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:18:58 μμ »

Αναμενουμε με αγωνια ....αυτη η Δραχμη ειναι το πιο αγαπημενο μου και ενα απο τα ομορφοτερα νομισματα κατ΄εμε ειδικα ο οπισθοτυπος της ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ  Χαμόγελο

Δηλαδη Βασιλη αυτη η φωτο ειναι του Φιλ Απορία

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:20:28 μμ »

ναι ειναι του Φιλ.

Και παραμένει αρτιφισιαλ τονινγκ απο τη βιτρινα του χοντρου.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:22:18 μμ »

αρχίσαμε πάλι... Μεγάλο χαμόγελο πλάκα κάνω....

τα χρώματα είναι όνειρο πάντως πραγματικά...πολύ ωραίο νόμισμα, τουλάχιστον στο μάτι ενός άπειρου σαν εμένα...
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:24:11 μμ »

ναι ειναι του Φιλ.

Και παραμένει αρτιφισιαλ τονινγκ απο τη βιτρινα του χοντρου.

Και στο κουτακι της Pcgs  Γλώσσα....ταπαμε αυτα , τα καταλάβαμε , τα εντρυφήσαμε ας μην επαναλαμβανομαστε  Κλείσιμο ματιού

Αναμενω τις φωτο σου αυριο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:24:32 μμ »

μην μασάτε,το 90 τοις εκατο των νομισματων ειναι γιατρεμένα,και τα χρυσα που αγοραζετε μετα μανιας και τασημενια και τα χαλκινα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:26:25 μμ »

ναι ειναι του Φιλ.

Και παραμένει αρτιφισιαλ τονινγκ απο τη βιτρινα του χοντρου.

Και στο κουτακι της Pcgs  Γλώσσα....ταπαμε αυτα , τα καταλάβαμε , τα εντρυφήσαμε ας μην επαναλαμβανομαστε  Κλείσιμο ματιού

Αναμενω τις φωτο σου αυριο  Χαμόγελο

δεν με πειραζει εαν δεν το πιστευεις,μια μερα που θα συναντηθουμε θα βαλουμε τις τρεις δικες μου με την δικη σου,τοτε θα το καταλαβεις τι εννοω και δεν θα ξαναπιαστεις ######.
Κανεις δεν γεννηθηκε να ξερει,ξερεις ποσες φολες εχω φαει εγω απο λαμογια?
Τουλαχιστον αυτο μπηκε και στο κουτακι.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:44:53 πμ »

...
Δεν κολλάω με βαθμούς,κρατάω το καλύτερο στο μάτι μου αρκει να μαρεσει και ας ειναι και χαμηλο μσ.
...

Τώρα Βασίλη 'βρεθήκαμε' πλήρως... Αυτή είναι η ουσία.
Το πρόβλημα όμως, είναι όλα όσα λέει ο Βασίλης παρακάτω. Πως δηλαδή κάποιος που δεν έχει την ανάλογη εμπειρία, θα μπορέσει να βρει το 'καλό πράμα'. Και θέλει πολύ καλό 'μάτι' για να ξεχωρίσεις το καλύτερο. Και το σημαντικότερο... το 90% όσων κυκλοφορούν, ακόμη και σε κουτάκια, είναι 'πειραγμένα'. Υποθέτω ότι η 63άρα του Βασίλη, άσχετα αν είναι χαμηλότερου βαθμού από άλλες 64-65, θα είναι πολύ καλύτερη απ' αυτές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 11:16:57 πμ »

Μεγαλες αληθειες διαβαζω σημερα
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 11:28:37 πμ »

Παιδιά να πω και γω τι πιστεύω για τα πιστοποιημένα ελληνικά.

Για τις κοπές που είναι απο την μανα τους 'καλές' όπως είναι π.χ. η δρχ 1910 οι graders κατά βαση, το τονίζω ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ , βαθμολογούν πολύ καλύτερα απο τον μέσο συλλέκτη.
Εκεί που γίνονται τα λάθη , και δικαιολογημένα, μιας και δεν εχουν εμπειρία απο τετοια νομίσματα, και απο Ελληνες 2-3 εχουν μόνο, είναι στα ασημένια του Όθωνα του νομισματοκοπείου Αθηνών, στα χάλκινα του Οθωνα και στον Καποδίστρια.

Κώστα, αυτό που λες ότι τα περισσότερα που ειναι σε κουτια ειναι πειραγμένα, ναι ισχύει, όλα είναι πειραγμένα. Νομισματα κυκλοφορίας είναι 150 χρόνων. Το θέμα είναι πόσο πειραγμένα είναι.

Μην αρχίζετε τα του τύπου ' πολλά 63αρια είναι καλύτερα απο 65αρια ' . Κατα βάση ΔΕΝ ισχύει αυτό. Μην παίρνετε την οποια εξαίρεση στον κανονα και την κάνετε κανονα γιατί καποιος μπορει να μπερδευτεί και να ξεγελαστεί.
Εχω δει πολλές φορές να πωλειται 63αρι σε τιμή 65αριου με το πρόσχημα 'το αδικήσανε'. Εχετε δει ποτε να πουλάνε 65αρι στην τιμή 63αριου επειδη είναι overgraded?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:02:02 μμ »

Να αγιασει το στομα σου solferino. Ειδικα για το τελευταιο που ειπες.
Για μενα ο ορος eye appeal ειναι μια ωραια προφαση των πωλητων να ξεζουμισουν τους αγοραστες. Το νομισμα πρεπει να αξιολογειται αυστηρα 'επιστημονικα' με βαση το ποσα χτυπηματα εχει, αν εχει κατεβασματα, αν εχει γρατσουνιες, αν εχει λουστρο. Ολα τα αλλα περι πατινας κλπ κλπ εχουν γινει αιτια και αφορμη να καταστραφουν ή εστω να αλλοιωθουν νομισματα που ο χρονος τα εδωσε καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα. Οι επιτηδειοι ομως με την ανοχη βεβαια καποιων μεγαλοσχημων μεγαλλοσυλεκτων δε κανουν αλλη δουλεια πρωι βραδυ να πειραζουν τα νομισματα για να τα δωσουν την περιβοητη υπεραξια. Να ειστε σιγουροι οτι αν υπηρχανε νομισματα απειραχτα 100 και βαλε χρονια θα ηταν απειρως καλυτερα απο τα πειραγμενα πατινατα ηλιοβασιλεματα.
Η μονη περιπτωση να μην πιασει πατινα ενα νομισμα 100 και βαλε χρονων ειναι να το εχουν φυλαγμενο σε αεροστεγη χωρο, πραγμα που πριν τοσα χρονια ηταν μαλλον αδιανοητο για τους τοτε συλλεκτες. Κατα συνεπεια ολα τα blast white νομισματα που βλεπετε εκεινης της περιοδου εχουν ντιπαριστει (ποτε δε καταλαβα αυτη τη λεξη). Βεβαια οι εταιρειες οπως ειπε ο Βασιλης απο τη Συρο, δειχνουν ανοχη στο ντιπαρισμα αλλιως δε θα πιστοποιουσαν κανενα ελληνικο νομισμα με συνεπεια τεραστια μειωση των κερδων τους. Για μενα προσωπικα κανενα νομισμα πειραγμενο δε θα επρεπε να πιστοποιειται, αλλα αυτο ειναι δικη μου γνωμη καθαρα.

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:26:48 μμ »

Θα διαφωνήσω με αυτά που έγραψες. Το eye appeal είναι μόνο για τον συλλέκτη. Δεν έχω δει αγγελία σε νόμισμα να λέει πουθενά ακυκλοφόρητο με τρομερό eye appeal. Οι τιμές δεν ανεβαίνουν λόγω αυτού αν και θαπρεπε.
Υπάρχουν πολλών ειδών πατίνες. Πατινα μπορεί να κάνει και ένα νόμισμα που ήταν θαμμένο σε χώμα,πατίνα και ένα που ήταν μέσα σε σελοφάν.
 Το ντιπάρισμα βγαίνει από την λέξη dip που την χρησιμοποιούν όταν λένε ότι βουτάνε πχ πατατάκια σε σάλτσα.
Η σάλτσα λέγεται dip. Για τα νομίσματα ντιπάρισμα δηλαδή είναι σε υγρό καθαρισμού, χωρίς όμως να επέμβει χέρι για καθάρισμα
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:01:45 μμ »

Για να καλαταβω και εγω που δεν ξερω απο νομισματα . Η δραχμη που εχει ο αντωνης αν δεν ηταν σε κουτι η αν ηταν  ngc ms 63 . Η αν ηταν ανακσ αυ 58 θα ηταν αλλο κερμα και δεν θα ειχε τα λεφτα που την πηρε αλλα θα ειχε 100 λιγοτερα η 50 παραπανω ??

Οποιος θελει σπασμενα κουτακια σλαμπ χωρις κερμα μεσα πουλαω και απο αυτα σε καλη τιμη.
Εχετε μπερδεψει την βουρτσα με την χτενα καποιοι εδω μεσα ....
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:06:56 μμ »

δηλαδή μπορεί κάποιος να πάρει ένα σπασμένο κουτάκι, και να βάλει άλλο κέρμα μέσα παρόμοιο χαμηλότερης κατάστασης? φαίνεται από κάπου ότι είναι σπασμένο? (sorry δεν έχω πάρει στα χέρια μου slab ακόμη).
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences