Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:45:21 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τηλεκάρτες εκτός αρίθμησης που δεν αναγράφονται πουθε  (Αναγνώστηκε 41947 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:02:17 μμ »

   Καταρχάς ευχαριστώ πολύ minos kai Μάρκος για το ενδιαφέρον σας.
 Minos είσαι το δεύτερο άτομο που μου λέει ότι η κάρτα είναι στην πρώτη αρίθμηση(το πρώτο άτομο είναι εκτός forum).
 Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ή να μας πει που μπορούμε να προμηθευτουμε κατάλογο για παλιές τηλεκάρτες εκτός Γεωργιάδης και Τσαούση Απορία??.
 
 Όσο για την ερώτηση που έκανα για χονδικη και λιανική θα ήθελα να την λάβετε ως αστείο ή ειρωνικό σχόλιο.
 Σοβαρά όμως τώρα μου την βιδώνει πάρα πολύ το πως αποκτούν τα 4-6 άτομα στην Ανδριανου τις κάρτες που τόσο θέλουμε τσάμπα ή σχεδόν τσάμπα.
 Βέβαια αν κάποιος πάρει χύμα μεγάλες ποσότητες και τις "καθαρίσει"πρέπει να πάρει κάτι για τον κόπο του(λογικό) ,αλλά εδώ γίνετε το αντίθετο δηλ. πουλιέται μια κάρτα το Σάββατο απο κάποιο πάγκο και την Κυριακη έχει είδη αντικατασταθει και δεν έχει μπει ακόμα στη θήκη ,οπότε ισως υπάρχει κάποιο κύκλωμα εκεί που προμηθεύει τους πάγκους με οτι ζητήσουν.


Παναγιώτη καλησπέρα και πάλι
Του Σιμώνη το κατάλογο είναι εύκολο να τον βρεις με το Google. Τον έχει μέχρι και ο Σκρουτζ στις προσφορές.
Όσο για τους εμπόρους μη πάει το μυαλό σου σε πονηρές σκέψεις, κυκλώματα κλπ
Έχουν μεγάλες ποσότητες απούλητες κάαρτες και έτσι μπορούν να τις αντικαθιστούν εύκολα.
Όσο για τις εξειδικευμένες περιπτώσεις (λάθη, σπανιότητες κλπ) αυτές πέφτουν η κάθε κάρτα  από αυτές μια φορά στα δυο χρόνια στο Μοναστηράκι. 
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:08:23 μμ »

   Καταρχάς ευχαριστώ πολύ minos kai Μάρκος για το ενδιαφέρον σας.
 Minos είσαι το δεύτερο άτομο που μου λέει ότι η κάρτα είναι στην πρώτη αρίθμηση(το πρώτο άτομο είναι εκτός forum).
 Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ή να μας πει που μπορούμε να προμηθευτουμε κατάλογο για παλιές τηλεκάρτες εκτός Γεωργιάδης και Τσαούση Απορία??.
 
 Όσο για την ερώτηση που έκανα για χονδικη και λιανική θα ήθελα να την λάβετε ως αστείο ή ειρωνικό σχόλιο.
 Σοβαρά όμως τώρα μου την βιδώνει πάρα πολύ το πως αποκτούν τα 4-6 άτομα στην Ανδριανου τις κάρτες που τόσο θέλουμε τσάμπα ή σχεδόν τσάμπα.
 Βέβαια αν κάποιος πάρει χύμα μεγάλες ποσότητες και τις "καθαρίσει"πρέπει να πάρει κάτι για τον κόπο του(λογικό) ,αλλά εδώ γίνετε το αντίθετο δηλ. πουλιέται μια κάρτα το Σάββατο απο κάποιο πάγκο και την Κυριακη έχει είδη αντικατασταθει και δεν έχει μπει ακόμα στη θήκη ,οπότε ισως υπάρχει κάποιο κύκλωμα εκεί που προμηθεύει τους πάγκους με οτι ζητήσουν.


Συμπληρωματικά αναφέρω ότι αν και παλιός συλλέκτης δεν έχω αγοράσει ποτέ μου κατάλογο Γεωργιάδη και του Τσαούση μόνο μια φορά για να τον έχω σαν σημείο αναφοράς με συλλέκτες του εξωτερικού, όπου ο κατάλογος του Τσαούση είχε περπατήσει.
Τα ευκόλως εννοούμενα για το γιατί, μάντεψέ τα εσύ. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:21:17 μμ »

Διαβάζω το θέμα με μεγάλη προσοχή.
Εχω απορίες αρκετές, αλλα θα θέσω μόνο μία για αρχή.
Τα στοιχεία για τις αριθμήσεις των τηλεκάρτων, απο πού τα συλλέγετε;
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 10:43:08 πμ »

Διαβάζω το θέμα με μεγάλη προσοχή.
Εχω απορίες αρκετές, αλλα θα θέσω μόνο μία για αρχή.
Τα στοιχεία για τις αριθμήσεις των τηλεκάρτων, απο πού τα συλλέγετε;


Ρώτα ότι θέλεις ελεύθερα! Μεγάλο χαμόγελο
Για τα στοιχεία που μου λες έχω να σου γράψω:
Είμαι από τους παλιότερους συλλέκτες τηλεκαρτών στη Ελλάδα.
Η κάρτα στην αρχή χρησιμοποιήθηκε πάρα πολύ χωρίς τα mobile. Επίσης τότε ήμουν νεότερος και είχα καταφέρει να μαζέψω από κάθε κάρτα μεγάλες ποσότητες.
Στο Μοναστηράκι κάθε Σαββατοκύριακο μαζευόμασταν όλοι οι συλλέχτες και ανταλάσσαμε ανιδιοτελώς γνώσεις. Ο καθένας ανάφερε ότι στροιχεία είχε προφορικά ή έγγραφα και είχα κρατήσει αρκετά.
Αρκεί να σου πω ότι έχω βρει στο 95% των καρτών της Gemplus τις ποικιλίες των chips που δεν έχουν δημοσιευθεί ποτέ, γιατί δεν είναι εμπορεςύσιμες.
Πολλοί από αυτούς τους "συλλέχτες" κατέληξαν στη συνέχεια ¨"εμπόροι".
Εκτός από τα παραπάνω στοιχεία προσωπικά είχα φτιάξει τη συλλογή μου ως εξής:
Οι έμποροι για να πουλήσουν πλάσσαραν το γνωστό μοτίβο για τις GPT κάρτες "γραμμή - χωρίς γραμμή". Για να μη πέσω στα δίχτυα των εμπόρων άρχισα και φύλασσα το μικρότερο και το μεγαλύτερο νούμερο κάθε κάρτας που έβρισκα. Έφτασα στο σημείο σε μερικες κάρτες να έχω το τελευταίο αριθμό κυκλοφορίας ή αυτό στη πρώτη δεκάδα κυκλοφορίας.
Ότι άλλο θές προιχώρα!....
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 09:38:13 μμ »

Μαζεύω και εγω απο την αρχή τηλεκάρτες, αλλα λόγω ηλικίας ( το '92 ήμουν μόλις 15 χρονών) καταλαβαίνεις πως δεν είχα την σκέψη να κατηφορίζω στο Μοναστηράκι για να εμπουτίζω τις, ελάχιστες, γνώσεις μου και όσες φορές πήγαινα ήταν για να αγοράσω απο τους πάγκους κάποια που μου έλειπε.
Δυστυχώς, απ' ότι βλέπω, έχω περισσότερα κενά απ' ότι νόμιζα. Ελπίζω όμως πως με την βοήθεια όσων γνωρίζουν κάτι παραπάνω, να τα καλύψω.
Αλλωστε το έχω δηλώσει σε ανύποπτο χρόνο, πως σε σχέση με άλλους εγω είμαι ένας απλός ερασιτέχνης.

Υ.Γ. Καλό θα ήταν να εμπλουτίσετε τα παραπάνω γραφόμενά σας και με φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 08:30:21 πμ »

     Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας,
(ΜΙΝΟS) όσο για τους καταλόγους δεν τα πήγα και καλά αφού δεν βρήκα διαθέσιμο τίποτα..
 Ενδιαφέρομε κυρίως για τον κατάλογο Βεργίνα ,αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να τον αποκτήσω ή ακόμα και σε φωτοτυπίες ή σε ηλεκτρονική μορφή.
ευχαριστώ
Παναγιώτης
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 10:05:34 πμ »

     Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας,
(ΜΙΝΟS) όσο για τους καταλόγους δεν τα πήγα και καλά αφού δεν βρήκα διαθέσιμο τίποτα..
 Ενδιαφέρομε κυρίως για τον κατάλογο Βεργίνα ,αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να τον αποκτήσω ή ακόμα και σε φωτοτυπίες ή σε ηλεκτρονική μορφή.
ευχαριστώ
Παναγιώτης


Ψάξε για να βρεις το κατάλογο στο
http://www.skroutz.gr/books/search.html?keyphrase=%CE%A3%CE%B9%CE%BC%CF%8E%CE%BD%CE%B7%CF%82
Καταγράφηκε
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 05:41:41 μμ »

 minos, ο κατάλογος είναι εξαντλημένος παντού.
Αν μπορείς να βοηθήσεις με κάποιο τρόπο  θα σου ήμουν υπόχρεος.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 06:12:33 μμ »

Ο κατάλογος 'Βεργίνα 2000', είναι τόσο καλός; Εχει περισσότερες λεπτομέριες απο του Γεωργιάδη;
Εχει όλο το 1999 να φανταστώ και κάποιους μήνες του 2000;
Καταγράφηκε
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:07:32 πμ »

   Εγώ δεν τον έχω δει ποτέ μου, απλά τα παιδιά ανέφεραν πιο πάνω οτι έχει πολλές λεπτομέρειες όσον αφορά τις ημερομηνίες που ασχολούμαι εγώ δηλαδή 92-97.
   Καλό είναι να δούμε και κανένα άλλο κατάλογο εκτός Τσαούση και Γεωργιαδη.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 08:06:57 μμ »

   Εγώ δεν τον έχω δει ποτέ μου, απλά τα παιδιά ανέφεραν πιο πάνω οτι έχει πολλές λεπτομέρειες όσον αφορά τις ημερομηνίες που ασχολούμαι εγώ δηλαδή 92-97.
   Καλό είναι να δούμε και κανένα άλλο κατάλογο εκτός Τσαούση και Γεωργιαδη.
Ισως απο εβδομάδα να τον έχω στα χέρια μου.
Θα σας ενημερώσω.
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 08:52:12 μμ »

Καλησπέρα,
Δείτε και εδώ.
http://www.booksandthecity.gr/frontend/biblionet_book.php?bookid=52847
Δεν ξέρω αν ειναι εξαντλημένο και εκεί, αλλα νομίζω πως δεν είναι.

Επιβεβαιώνω και γώ την πληροφορία για το σκρούτζ. Υπήρχε όντως μέχρι χθες - προχθες διαθέσιμο, αλλά κάποιος μάλλον το αγόρασε.
Φιλικά,
μάρκος
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:04:30 μμ »

Ζαίμη 31, 106 82 Εξάρχεια, Αθήνα  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:53:25 μμ »

Ζαίμη 31, 106 82 Εξάρχεια, Αθήνα  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
3η μολότωφ, αριστερά.   Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ebenos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 04:47:57 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα!

Παρακολουθώ την συζήτηση και τα γραφόμενα σας με πολύ μεγάλη προσοχή μιας που ένα παλιό συρτάρι στο σπίτι μου θύμισε ότι πριν από καμιά 15αρια χρόνια μάζευα μανιωδώς τηλεκάρτες που στην τελική δεν ήξερα τότε τι σημαίνει αυτή η συλλογή!
Τα χρόνια πέρασαν, μπλέχτηκα με διάφορα και οι 1000+ τηλεκάρτες έμειναν να τις τρώει η σκόνη!
Πριν μερικές μέρες οι αναμνήσεις ξύπνησαν και πλέον μετά από αυτά που διαβαζω  δηλώνω εντελώς αρχάριος στο θέμα οπότε θα συνεχίζω να σας παρακολουθώ με πολύ μεγάλη αφοσίωση!

Συγγνώμη για το off topic!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences