Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:25:35 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τηλεκάρτες εκτός αρίθμησης που δεν αναγράφονται πουθε  (Αναγνώστηκε 41739 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 11:11:22 πμ »

και γενικό μπάχαλο με τους καταλόγους αφού δεν αναγράφονται στοιχεία που πρέπει και οι τιμές είναι διαφορετικές.
Για να γίνω πιο συγκεκριμενος ,Παρθενώνας 1/93 ο Γεωργιάδης δίνει αριθμήσεις  α κ β  ,εγώ έχω εκτός α κ β.
Η brooklyn η ψιλή γραφή στον κατάλογο του τσαούση κοστίζει 100ε ενώ ο Γεωργιάδης απλά αναφέρει ότι υπάρχει χοντρή κ ψιλή γραφή.
Για τις τιμές δεν το συζητώ...
 είμαι συλλέκτης παλιών τηλεκαρτών,τσιπ,αριθμήσεις,γραφές,letraset,λάθη. Μπορώ να έχω για μπούσουλα κάτι άλλο πιο φερέγγυο από αυτούς τούς καταλόγους??γιατί από ότι φαίνεται πρέπει να τους διασταυρώσεις όλους για να βγάλεις κάποιο πόρισμα.
               ευχαριστώ   
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:00:43 μμ »

και γενικό μπάχαλο με τους καταλόγους αφού δεν αναγράφονται στοιχεία που πρέπει και οι τιμές είναι διαφορετικές.
Για να γίνω πιο συγκεκριμενος ,Παρθενώνας 1/93 ο Γεωργιάδης δίνει αριθμήσεις  α κ β  ,εγώ έχω εκτός α κ β.
Η brooklyn η ψιλή γραφή στον κατάλογο του τσαούση κοστίζει 100ε ενώ ο Γεωργιάδης απλά αναφέρει ότι υπάρχει χοντρή κ ψιλή γραφή.
Για τις τιμές δεν το συζητώ...
 είμαι συλλέκτης παλιών τηλεκαρτών,τσιπ,αριθμήσεις,γραφές,letraset,λάθη. Μπορώ να έχω για μπούσουλα κάτι άλλο πιο φερέγγυο από αυτούς τούς καταλόγους??γιατί από ότι φαίνεται πρέπει να τους διασταυρώσεις όλους για να βγάλεις κάποιο πόρισμα.
               ευχαριστώ   
Η ερώτηση που κάνεις περί μπούσουλα, είναι ερώτηση πολλών συλλεκτών τηλεκάρτας και δεν έχει βρεθεί απάντηση ακόμα.
Κάτι είχα ακούσει πριν λίγους μήνες οτι θα βγεί καινούγιος κατάλογος, αλλα απο εκεί και πέρα τίποτα.
Για τις τιμές που αναφέρεις, μην ξεχνάς οτι η τιμή ήταν, και παραμένει, κάτι το υποκειμενικό και όχι το αντικειμενικό. Ο Γεωργιάδης έγραφε οτι κόστιζε Χ€ και ο Τσαούσης οτι κόστιζε Χ+1€ π.χ., ποιός είχε δίκιο; Μόνο η ζήτηση και η προσφορά μπορεί στις μέρες μας να καθορίσει τις τιμές.
Και στα διάφορα site ο καθένας ζητάει οτι θέλει. Ακόμα και για μια απλή κάρτα, την ονομάζει συλλεκτική ή σπάνια και όποιος τσιμπήσει.
Δυστυχώς θέλει πολύ ψάξιμο χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα βρεθεί και λύση. Πολλές φορές πιο πολύ μπερδεύεσαι παρα βρίσκεις άκρη.

Ξέρω οτι δεν σε βοήθησα ιδιαίτερα, αλλα να ξέρεις πως είναι και άλλοι με τους ίδιους προβληματισμούς.
Καταγράφηκε
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:24:04 μμ »

έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά τους άσχετους που βαφτίζουν την κάθε κάρτα με χαμηλό τιράζ σπάνια ή πανάκριβη κτλ αλλά τουλάχιστον τις συλλεκτικές τις γνωρίζουμε κ γιαυτό ευθύνεται ο ΟΤΕ.                        αλλά τόσες πληροφορίες από τον ΟΤΕ για όλες τις υπόλοιπες κάρτες πως συγκεντρωθηκαν μόνο σε πχ 5 άτομα?
είναι ντροπή για όλους να μη γνωρίζουμε ακόμα στοιχεία για μια κάρτα 1/93.[/i]
είναι περιτο να θίξω τους πάγκους στην ανδριανου που σε ορισμένους αν τους πάρεις το βιβλίο ήρθε το τέλος.
ποιο βιβλίο?
όποιο νομίζει καθένας άπαυτους ότι είναι το καλύτερο..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:36:11 μμ από συλεκτης » Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 03:08:42 μμ »

Γειά σας,
Να πώ και γω τη γνώμη μου για τους καταλόγους και τις τιμές αν επιτρέπετε.
Για τις πληροφορίες των καρτών (ποικιλίες, αριθμήσεις κλπ.) δεν ήρθαν καθόλου τυχαία σε 5-6 άτομα. Απλά εκείνοι τις ζήτησαν με την σημαντική δικαιολογία οτι δηλώνουν εκτιμητές και πρόκειται να κυκλοφορήσουν κατάλογο. Κατ επέκταση ζήτησαν τις λίστες απο τους εκάστοτε προισταμένους του ΟΤΕ (Μπάκας κ.α) και εκείνοι τους έδωσαν. Αυτό τουλάχιστον γνωρίζω εγώ απο τους δικούς μου γνωστούς στο χώρο της καρτοσυλλογής.
Επομένως οι πληροφορίες υπάρχουν, απλά τα 4μηνιαία δελτία (προ 2000) δεν περιελάμβαναν αυτές τις λεπτομέρειες.
Όσο για τις τιμές που αναγράφονται, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Μανώλη παραπάνω, οτι ο καθένας την εκτιμάει διαφορετικά και εχε κάθε δικαίωμα για αυτό. Ακόμα και αν οι τιμές πολλές φορές ειναι πολύ υψηλές και δεν ειναι τυχαία ψηλές (μήπως ο εκτιμητής ή οι φίλοι του έχουν στόκ σε κάποιες??)
Πάντως λέγοντας μια προσωπική γνώμη στο στέκι εδώ για την επιλογή καταλόγου θα έλεγα πως του Γεωργιάδη σε γενικές γραμμές ειναι πιο αντιπροσωπευτικός. Προ κρίσης μέν (δηλαδή μιας άλλης εποχής), αλλά συγκριτικά αρκετά καλύτερος. Και στην Ανδριανού πάντως, κατα κύριο λόγο αυτόν χρησιμοποιούν.
Τώρα αν όπως λές φιλε συλλέκτη εύστοχα, κάποιοι χρησιμοποιούν καποιον άλλο ή συνδυασμό αυτών (κατα πως τους συμφέρει) ε εκεί δεν το συζητάμε, αλλάζουμε πάγκο.
Σε κάθε περίπτωση και πέρα απο τον μπούσουλα και μόνο, που αποτελούν τα βιβλία, για το πόσο πραγματικά κοστίζει Λ Ι Α Ν Ι Κ Ω Σ μια τηλεκάρτα, το καλύτερο σχολείο κατα τη γνώμη μου ΕΙΝΑΙ εν προκειμένω η ανδριανού αλλά και η κάθε ανδριανού καθώς σ αυτούς τους πάγκους μεγάλες διαφοροποιήσεις τιμών δεν υπάρχουν (οπως πχ σε σαιτ δημοπρασιών) και ειναι λογικό, μιας και λίγο πολύ γνωρίζονται και δε θα μπορούσαν να κάνουν κραυγαλέες καφρίλες μεταξύ τους.
Παρεπιπτόντως (συλλέκτη), τι κωδικό έχει ο Παρθενώνας σου? Μήπως ειναι μεταξύ των διάσπαρτων της σελίδας 420 (αρ.4) του Μ.Γ
φιλικά
Μάρκος
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 09:29:11 μμ »

Μάρκο, ειλικρινά, χαίρομαι να διαβάζω τα post σου.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:08:56 μμ »

Τα ίδια και τα ίδια Θυμός
Τίποτα άλλο post για τηλεκάρτες εκτός από απορίες για τις τιμές τους δεν θα διαβάσουμε; Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:39:59 μμ »

Φιλε Μαρκο,
 ο Γεωργιάδης δηλώνει  παρθενων1/93 0100α   332230-442006
                                                     0100β  493892-510977
                                                διάσπαρτα  510000-512000
εγώ έχω 331515
Επίσεις τι εννοείς με το λιανικώς?υπάρχει και χονδρική κάπου?για να πάω να πάρω! Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:13:00 μμ από συλεκτης » Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:57:19 πμ »

Τα ίδια και τα ίδια Θυμός
Τίποτα άλλο post για τηλεκάρτες εκτός από απορίες για τις τιμές τους δεν θα διαβάσουμε; Στριφογύρισμα ματιών
Καλημέρα Μinos.
Υπάρχουν πολλά posts με θέματα σχετικά με τηλεκάρτες, εκτός απο τις τιμές τους.
Αν φυσικά κάποιο δεν σε καλύπτει, άνοιξε εσύ ενα καινούργιο θέμα για να το αναλύσουμε.
Καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:31:14 πμ »

Φιλε Μαρκο,
 ο Γεωργιάδης δηλώνει  παρθενων1/93 0100α   332230-442006
                                                     0100β  493892-510977
                                                διάσπαρτα  510000-512000
εγώ έχω 331515
Επίσεις τι εννοείς με το λιανικώς?υπάρχει και χονδρική κάπου?για να πάω να πάρω! Κλείσιμο ματιού


Χμμ, πολύ ενδιαφέρον ο κωδικός σου. Το θέμα ειναι αν ειναι απλά ενας κωδικός σφήνα μέσα σε αρίθμηση άλλης κάρτας και συγκεκριμένα του παρθενώνα 02/1993 Χ0004 όπου τα δικά μου τεφτέρια λένε  αρίθμηση του α) 200051-332050 και όχι όπως ο Μ.Γ 201807 - 329704. Δε ξέρω τι απο τα δύο μπορεί να ισχύει, ο κωδικός σου ειναι πολύ ενδιαφέρον αλλά δύσκολα νομίζω μπορεί να πεί κάποιος με σιγουριά οτι απομυθοποιούνται τα όρια στους καταλόγους. Θέλω να πώ με απλά λόγια, αν μπορούσες να βρείς τουλάχιστον ακόμα μια με περεμφερή ΕΚΤΟΣ οριων κωδικό τότε θα μπορούσες να πείς με σιγουριά οτι τα όρια ειναι άλλα και όχι αυτα που αναγράφονται. Απλα νομίζω οτι ενα 331515 μόνο του, θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς οτι ειναι σφήνα μέσα σε άλλη κάρτα. ΟΧΙ οτι δεν ειναι πολύ σπάνια κάρτα, ή οτι δεν αξίζει, το αντίθετο!! απλά δε πιστεύω αυτό που λέω παραπάνω περι ορίων... οτι ξέρεις... τα όρια ειναι απο αλλού.
Νομίζω πιάνεις το πνεύμα μου..

Για την λιανική που αναφέρω, δεν εννοώ κάτι άλλο απο την τιμή που θα αγόραζε μια τηλεκάρτα ένας συλλέκτης απο έναν έμπορο. Πρόκειται για τις τιμές που απο όσο καταλαβαίνω θα ήθελε να ακούσει κάποιος που ζητάει να του εκτιμήσουν τη συλλογή του. Επι τη ευκαιρία θα ήθελα να τοποθετηθώ στο θέμα και να πώ και γω τη γνώμη μου και θεωρώντας οτι το πιο σωστό ΠΡΙΝ απαντήσει κάποιος εκτιμήτής "με τη μια" ειναι να απαντήσει με μια πολυ βασική ερώτηση. Πόση υπομονή έχεις??? Έχεις? Αν έχεις, πάρε την κατάσταση στα χέρια σου και πούλα μόνος σου αυτο που θές. Αν έχεις υπομονή, ίσως, ίσως  να πιάσεις και το λιανικώς (που εγώ θα σου πώ... κανένα πρόβλημα... απλά να ξέρεις προυποθέτει (σήμερα με αυτή την κρίση) αυτο το χαρακτηριστικό αλλά και τα παρακάτω. Εξαρτάται βέβαια και απο τον παράγοντα τύχη αλλά και το πόσο "κινητικός", φιλικός, ειλικρινής και έξυπνος..
Ενδεχομένως να ακούγονται λίγο "ώμα" όπως τα λέω, δε ξέρω, αλλά στην πράξη παιδιά κάπως έτσι είναι.
φιλικά
μάρκος
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:54:51 πμ »

Φιλε Μαρκο,
 ο Γεωργιάδης δηλώνει  παρθενων1/93 0100α   332230-442006
                                                     0100β  493892-510977
                                                διάσπαρτα  510000-512000
εγώ έχω 331515
Επίσεις τι εννοείς με το λιανικώς?υπάρχει και χονδρική κάπου?για να πάω να πάρω! Κλείσιμο ματιού


Φίλε "συλλέκτη" & φίλε Μάρκο
με το κατάλογο του Μ.Γ. πρέπει να είμαστε μερικές φορές επιφυλακτικοί.
Προσωπικά, μετά από κάρτες και χειρόγραφες σημειώσεις για τις πρώτες κάρτες που έπεσαν στα χέρια μου έχω καταλήξει ότι το πρώτο σπάσιμο είναι από 331.321 έως 442.259.
Ο κατάλογος του Σιμώνη, ο πιο έγκυρος και πλήρης κατάλογος για GPT τηλεκάρτες και όχι μόνο δίνει για το πρώτο σπάσιμο από 331.321 έως 442.239.
Άρα εγώ και ο Σιμώνης συμφωνούμε περίπου για τα όρια και ο Μ.Γ. είναι συγκριτικά πολύ πιο μακρυά από μας.
Συμπερασματικά: Η ΚΑΡΤΑ ΜΕ ΤΟ Νο 311515 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΡΙΘΜΗΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ που έχωπροαναφέρει.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:08:17 πμ »

Φιλε Μαρκο,
 ο Γεωργιάδης δηλώνει  παρθενων1/93 0100α   332230-442006
                                                     0100β  493892-510977
                                                διάσπαρτα  510000-512000
εγώ έχω 331515
Επίσεις τι εννοείς με το λιανικώς?υπάρχει και χονδρική κάπου?για να πάω να πάρω! Κλείσιμο ματιού


Φίλε "συλλέκτη"
Συνεχίζω με δεύτερο μήνυμά μου, γιατί αν συνέχιζα το προηγούμενο θα προέκυπτε ένα μακρυνάρι, που θα ήταν κουραστικό στην ανάγνωσή του.

Όταν εννοούμε λιανική τιμή εννοούμε τη τιμή που πουλούν οι "εμπόροι" στους συλλέκτες.
Όταν λέμε χονδρική τιμή εννοούμε τη τιμή που γίνεται στις μεταξύ τους αλλαξοκολιές για να βρουν μια κάρτα, που δεν την έχουν στο στοκ τους και να τη πουλήσουν σε συλέκτη.
Επίσης σε χονδρική τιμή αγοράζουν όταν παίρνουν μεγάλες ποσότητες τηλεκαρτών, αφού θα πουλήσουν μερικές και οι υπόλοιπες θα τους είναι άχρηστες.
Για να είμαι παραστατικός με το τελευταίο σου απαντώ ότι κάνουν ακριβώς ότι και οι μακάληδες, που οι τελευταίοι δεν θα πουλήσουν μια ποσότητα λαχανικών που έχει χαλάσει.

Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:04:16 πμ »

Πολυ καλά τα Λέει ο Minos σε σχέση με τις αριθμήσεις.
Εδω που βρίσκομαι εγω ειμαι μακρια απο κάθε ελληνικο βιβλίο, εκτός απο ενα αρχείο excel που εχω στo pc και που απο οτι φαίνεται μάλλον έχει πολλα λάθη  Θυμός και θα πάει στον κάδο ανακύκλωσης.
Επι του πρακτέου, και απαντώντας στην ερώτηση σου συλλέκτη για την οποία άνοιξες το θέμα, νομίζω οτι τις απαντήσεις τις ξέρεις και τις δίνεις μόνος σου. Πρέπει όπως λέει και ο Minos με έμμεσο τρόπο, να προμηθευτείς και άλλον κατάλογο ή καταλόγους λεω εγώ και να κάνεις ΚΑΠΟΙΕΣ φορές ίσως, διασταυρώσεις.
1) Ο κατάλογος του Α. Σιμώνη "Βεργινα" του 2000 ειναι όντως εξαιρετικός και έχει πολλές λεπτομέρειες σε σχέση με αυτά που ζητάς.
2)Κατάλογος ελληνικών τηλεκαρτών 1992-1998 του Αλέξανδρου Φατσή, Εκδόσεις ΕΝΤΟΣ, 1996
ειναι επίσης πολυ καλός.

Υπήρξε και παλιότερος, αυτός του Στέλιου Κρητικού το 1994 ή 1995 δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά μάλλον ειναι ανύπαρκτος σήμερα. Και τον "βεργίνα" πάντως θα δυσκολευτεί κανείς πολύ να τον βρει σήμερα. Αξίζει όμως τον κόπο. Οπως αξίζει κανείς να γνωρίσει και τον ίδιο τον εκδότη ο οποίος ειναι ενας πολύ συμπαθής και ευγενικός κύριος με πραγματικές γνώσεις για την ελληνική τηλεκάρτα. Απο όσο θυμάμαι πίνει τις κυριακές το καφεδάκι του στην Ανδριανού.  Χαμόγελο
Καλή σας μέρα..
μάρκος
Καταγράφηκε
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:01:15 πμ »

   Καταρχάς ευχαριστώ πολύ minos kai Μάρκος για το ενδιαφέρον σας.
 Minos είσαι το δεύτερο άτομο που μου λέει ότι η κάρτα είναι στην πρώτη αρίθμηση(το πρώτο άτομο είναι εκτός forum).
 Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ή να μας πει που μπορούμε να προμηθευτουμε κατάλογο για παλιές τηλεκάρτες εκτός Γεωργιάδης και Τσαούση Απορία??.
 
 Όσο για την ερώτηση που έκανα για χονδικη και λιανική θα ήθελα να την λάβετε ως αστείο ή ειρωνικό σχόλιο.
 Σοβαρά όμως τώρα μου την βιδώνει πάρα πολύ το πως αποκτούν τα 4-6 άτομα στην Ανδριανου τις κάρτες που τόσο θέλουμε τσάμπα ή σχεδόν τσάμπα.
 Βέβαια αν κάποιος πάρει χύμα μεγάλες ποσότητες και τις "καθαρίσει"πρέπει να πάρει κάτι για τον κόπο του(λογικό) ,αλλά εδώ γίνετε το αντίθετο δηλ. πουλιέται μια κάρτα το Σάββατο απο κάποιο πάγκο και την Κυριακη έχει είδη αντικατασταθει και δεν έχει μπει ακόμα στη θήκη ,οπότε ισως υπάρχει κάποιο κύκλωμα εκεί που προμηθεύει τους πάγκους με οτι ζητήσουν.
Καταγράφηκε
συλεκτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:47:58 πμ »

Μαρκο ,
 σε είχα ρωτήσει παραπάνω πως κατάληξαν οι πληροφορίες για τις τηλεκάρτες σε μόνο πχ 5 άτομα και μου ανέφερες ότι αυτό έγινε γιατί το ζήτησαν από τον ΟΤΕ σαν εκτιμητές κτλ.

Πως γίνετε λοιπόν να υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στους καταλόγους αφού όλοι αυτοί οι υποτιθέμενοι εκτιμητές έχουν συγκεντρώσει τις πληροφορίες από τα ίδια άτομα μέσα στον ΟΤΕ??
 ΥΓ. η ερώτηση απευθύνεται γενικά.
                                                                                              φιλικά
                                                                                          Παναγιώτης
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:57:04 μμ »

Παναγιώτη γεια,
Η απορία σου είναι εύλογη για τις αποκλίσεις στα όρια των κωδικών. Όντως η απόκλιση είναι μεγάλη ενώ θα έπρεπε να υπάρχει ταύτιση μεταξύ των καταλόγων. Ο νους μου θα μπορούσε να πάει και στο πονηρό, όμως ακόμα κι έτσι, θα ήταν απλά εικασίες καθώς δεν μπορεί να αποδείξει κανείς τίποτα. Ειδικά μετά από τόσα χρόνια.
Σου είπα ότι έτσι ξέρω από τον δικό μου κύκλο, αυτό όμως δεν σημαίνει πως ότι πουν είναι και  θέσφατο.  Μπορεί να μη γνωρίζω – γνωρίζουν κάποιες λεπτομέρειες για το τι συνέβη με τη συγκεκριμένη κάρτα. Αυτό που έχω ακούσει είναι πως αυτή ήταν η τακτική των εκτιμητών που κατά τη γνώμη μου είναι και η ορθότερη. Τώρα τι μπορεί να συνέβη στην έρευνα του Μ.Γ για τις πρώτες κάρτες και έχει απόκλιση από άλλους δε μπορώ να το ξέρω. Σίγουρα προκαλεί ενδιαφέρον.  Ξέρεις… είναι και κάτι άλλο.   Είναι κακό όταν απομυθοποιούνται τα βιβλία έρευνας και πόσο μάλλον τα βιβλία- τιμοκατάλογοι. Οι τιμές διαμορφώνονται σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό από τους καταλόγους και οι συλλέκτες κινούνται με γνώμονα το βιβλίο. Επίσης καθορίζει την εμπιστοσύνη και την ‘κινητικότητα’ του συλλέκτη και εν τέλει τις τιμές. Λέω αυτό, θέλοντας με απλά λόγια να πω οτι είναι κακό για την αγορά, το εμπόριο.
----------------------
Αν θέλεις του Α. Φατσή υπάρχει ακόμα στις εκδόσεις τους. Εγω το ειχα πληρώσει καπου 20 ευρω πριν καποια χρόνια (μαζι με την αποστολή).
http://www.defacto.gr/books/category.asp?KIND_NAME=%C2%C9%C2%CB%C9%C1%20%C3%C9%C1%20%D3%D5%CB%CB%C5%CA%D4%C5%D3
Αν θέλεις τον "Βεργίνα"
δες εδώ για να τσεκάρεις τα στοιχεία του βιβλίου.
http://www.bibliopolio.gr/%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B1-2000-p-42558.html
Ειναι εξαντλημένο στην σελιδα που σου δίνω. Απλα στη δίνω για να gooυglareis κάποια απο τα στοιχεία.
Καλή τύχη και συνέχεια..
μαρκος
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences