Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 09:35:04 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό πεντόλιρο  (Αναγνώστηκε 29771 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 11:54:31 μμ »

Καλησπέρα,

θα ήθελα μια βοήθεια μιας και οι γνώσεις μου για τα πεντόλιρα δεν είναι επαρκείς.

Τι τιμή είναι καλή αντικειμενικά για να αγοράσει κάποιος πεντόλιρο Αγγλίας; Στριφογύρισμα ματιών

Χρονολογία 1902.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 27, 2009, 12:35:23 πμ »

Θα στο πω αλλιως εγω για να γινει σε ολους κατανοητο  Κλείσιμο ματιού Στα παλια πεντολιρα εχουμε βαθμους δυσκολιας... Το ποιο δυσκολο να βρεθει ειναι του Γεωργιου (1911) μετα εχουμε της Βικτωριας (1893) μετα εχουμε τον Εδουαρδο (1902) και τελευταιο της Βικτωριας παλι του (1887) Η τιμη στον Εδουαρδο κατα την δικη μου αποψη ειναι γυρω στα 1500 ευρω αλλα προσοχη Έκπληξη σε ολες τις παραπανω ημερομηνιες κυκλοφορουν ωραιοτατες μαιμουδες Λύπη
Αν κανενας αλλος εχει αλλη σειρα τοποθετησης θα ΄θελα να ακουσω την αποψη του!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2009, 01:00:57 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2009, 12:53:28 πμ »

Στις νεες κοπες παλι εχουμε καποια δυσκολα Πεντολιρα!!Εδω τωρα δεν μπορω να εχω οριστηκη αποψη!!Απο τρια πεντολιρα 1989,2002 και 2005 πιστευω οτι το ποιο σπανιο ειναι του 2002!!Στην πραξη ομως αυτο που ολοι κυνηγανε ποιο πολυ ειναι του 1989!!Παρατηραω αρκετα συχνα η χρυση λιρα του 1989 σε κουτι-πιστοποιητικο να πουλιετε στο τετραπλασιο της αξιας μιας λιρας!!Παντως με το περασμα των χρονων προβλεπω οτι η σειρα σε αυτες τις νεες κοπες πεντολιρων θα ερθει καπως ετσι 2002-2005-1989!!
Και εδω αν υπαρχει αλλη αποψη θα χαρω πολυ να την ακουσω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
loucas_gl2006
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2010, 11:30:54 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα...Σήμερα αγόρασα 5λυρο του 1887, (πιστεύω γνήσιο - αλλιώς δεν θα το αντέξω) στα 1500 ευρώ λόγω της ανοδικής τιμής της Χρυσής Λύρας. 238,44 παρακαλώ!!! Μια ερώτηση όμως γιατί ήταν η πρώτη επαφή με το συγκεκριμένο απόκτημα και επειδή τυχαίνει να διαθέτω και ζυγαριά ακριβείας, το βάρος των 40,02 γραμμαρίων είναι λογικό, σωστό? Σας ευχαριστώ πολύ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2010, 08:46:58 πμ »

O καταλογος που εχω λεει οτι το πεντολιρο πρεπει να εχει 39,96.
Βγαλε μονος σου τωρα τα συμπερασματα σου
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2010, 11:28:05 πμ »

Καλησπέρα και από εμένα...Σήμερα αγόρασα 5λυρο του 1887, (πιστεύω γνήσιο - αλλιώς δεν θα το αντέξω) στα 1500 ευρώ λόγω της ανοδικής τιμής της Χρυσής Λύρας. 238,44 παρακαλώ!!! Μια ερώτηση όμως γιατί ήταν η πρώτη επαφή με το συγκεκριμένο απόκτημα και επειδή τυχαίνει να διαθέτω και ζυγαριά ακριβείας, το βάρος των 40,02 γραμμαρίων είναι λογικό, σωστό? Σας ευχαριστώ πολύ
Καλως ηρθες στο στεκι!! Λογικα το βαρος που μας λες ειναι παραπανω του κανονικου!!Αν σηκωνες καθαρες φωτογραφιες του νομισματος θα μπορουσαμε να σου πουμε πεντε πραγματα παραπανω..... Αν και ενα νομισμα αν δεν το πιασεις στα χερια σου ποτε δεν μπορεις να φερεις απολυτη γνωμη , μερικα ομως αντιγραφα κανουν μπαμ απο μακρυα στα ματια ενος εμπειρου!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
loucas_gl2006
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 27, 2014, 12:23:41 πμ »

Καλησπέρα (και συγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση αλλά τυχαίνει να είμαι ναυτικός),

Τελικά με το 5λιρο πάλι καλά που δεν ανέβασα φωτογραφίες γιατί θα με έκραζε μέχρι και η μητρηκή του υπολογιστή μου.
Μετά από περίπου 2 ημέρες είπα να αγοράσω ένα ακόμα (σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να είχα κάνει 2 παιδιά στο μέλλον και να τους τα έδινα). Με το που τα πιάνω και τα 2 στα χέρια μου είπα κάτι δεν πάει καλά μεταξύ τους. Το δεύτερο έδειχνε (αν θυμάμαι καλά) 42 γραμμάρια βάρος και ήταν λίγο πιο παχύ!
Το έψαξα επιτόπου και διαπιστώνω ότι και τα 2 ήταν Κυπριακής προέλευσης! Επιτόπου πήγα στον άνθρωπο που τα πούλησε (γνωστό Κοσμηματοπωλείο στη Χίο) και του είπα ότι αν δεν θα πάρει πίσω ότι θα σε γράψουν οι τοπικές εφημερίδες.
Ευτυχώς όλα καλά τα χρήματα επέστρεψαν και από τότε πάρα πολύ προσοχή σε τέτοιες μεγάλες αγορές.
Να μου πείτε τότε ήμουν και ψάρι σε αυτό το σπορ!
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 27, 2014, 05:54:24 πμ »

Καλημέρα. Πότε να περιμένουμε να ακούσουμε νέα σου ξανά, το 2018;   Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
loucas_gl2006
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2014, 10:58:39 πμ »

Καλημέρα! Όταν θα βγούμε από τη κρίση!!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2014, 03:04:05 μμ »

Καλημέρα. Πότε να περιμένουμε να ακούσουμε νέα σου ξανά, το 2018;   Σαρκασμός
   

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences