Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 28, 2024, 01:04:36 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η ελληνική κρίση "σκότωσε" το Μίκυ Μάους  (Αναγνώστηκε 6273 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:23:05 πμ »

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/h_ellhnikh_krish_skotwse_to_miky_maoys.2389906.html
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:26:36 πμ »

και εγω διαβασα ενα αρθρο απο το gazzetta....κριμα οντως!
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:30:29 πμ »

και το Κόμιξ τέλος..
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2013, 01:56:14 μμ »

διαβασα και γω ενα σχετικο αρθρο αλλα δεν ξερω για το κομιξ γιωργο!ελεγε μονο για το μικυ μαους!
δεν ξερω αν κλεινει ολος ο εκδωτικος οικος τερζοπουλους η σταματαει μονο την παραγωγη του μικυ μαους!
αν ξερεις εσυ κατι περισσοτερο και σιγουρα πες μας!!
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2013, 02:16:28 μμ »

Πρόκειται για το σύνολο των εκδόσεων  Νέα Ακτίνα Τερζόπουλου. Κάποιες λάθος κινήσεις εκ μέρους τους ( μεγάλος αριθμός διαθέσεων, κακή ποιότητα ιστοριών) αλλά και φυσικά η κρίση είναι οι αιτίες
http://www.comicdom.gr/2013/08/31/disney-greek-editions-finale/
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2013, 02:28:46 μμ »

κριμα!!!!ας ελπισουμε καποια στιγμη να ξανακυκλοφορησουν!!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2495


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:09:59 μμ »

Αυτή είναι μία είδηση που πραγματικά με στενοχώρησε.
Μπορεί να μην ήμουν φανατικός των συγκεκριμένων περιοδικών, αλλα όλο και κάποια απο τα τεύχη έχω αγοράσει και εγω.
Το τραγικό είναι οτι οι φωτεινές και καλοκάγαθες φιγούρες του Ντόλαντ (ο αγαπημένος μου), του Γκούφη (μεγάλη αδυναμία), του Μίκυ, του Χιού, Λιού και Ντίου αλλα και των υπολοίπων ηρώων, θα λείψουν απο τις νέες γενιές οι οποίες μεγαλώνουν με ανθρωπόμορφα τέρατα, όπλα και βία.
Η γλυκύτητα και ο ρομαντισμός που έβγαιναν απο τις σελίδες των περιοδικών αυτών, θα λείψουν σε πολύ κόσμο πιστεύω.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:00:47 μμ »

Το τραγικό είναι οτι οι φωτεινές και καλοκάγαθες φιγούρες του Ντόλαντ (ο αγαπημένος μου), του Γκούφη (μεγάλη αδυναμία), του Μίκυ, του Χιού, Λιού και Ντίου αλλα και των υπολοίπων ηρώων, θα λείψουν απο τις νέες γενιές οι οποίες μεγαλώνουν με ανθρωπόμορφα τέρατα, όπλα και βία.
Η γλυκύτητα και ο ρομαντισμός που έβγαιναν απο τις σελίδες των περιοδικών αυτών, θα λείψουν σε πολύ κόσμο πιστεύω.


και αφου το θετεις ετσι,ακουστε και ενα κομματι της γενιας μου μεν,σε στυλ που κατα 99% δεν ακουτε αλλα τα λογια εχουν ολο το νοημα!!
αξιζει να το ακουσετε,ειδικα οι νεοτεροι!!

Ραψωδός Φιλόλογος - Ογδονταπέντε (85) + Lyrics
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2495


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:19:45 μμ »

Κώστα, σε ευχαριστώ για το τραγούδι που μας έβαλες!
'Μίλησε' στην καρδιά μου βαθιά...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:18:43 πμ »

πραγματι ειναι πολυ ομορφο κομματι..γεματο αναμνησεις και αντιθεσεις..τουλαχιστον νιωθω τυχερος που προλαβα παμπολλα απο αυτα εστω και στα τελειωματα...για τους πιο νεους λυπαμαι,που δεν θα εχουν ιδεα τι ειναι οι αλανες για να παιζουν μπαλα,θα βλεπουν τον μογλη με τον μπαλου και θα λενε,τι προιστορικα ειναι αυτα? γιατι θα εχουν μαθει στα κακοφτιαχμενα μεσω υπολογιστη κινουμενα σχεδια!! αληθεια,ποσοι απο σας ειδατε χελωνονιντζακια μικροι?τα θυμαστε καθολου??τα τρανσφορμερς?τους θαντερκατς?μπατμαν? καθιστε μια μερα και δειτε τα στην τηλεοραση στην συγχρονη τους,πιο εξελιγμενη μορφη..ΑΗΔΙΑ!!κακοφτιαχμενα,αλιεν,με μυτερα ποδια,2-3 δαχτυλα,λεπιδες να ξεχουν απο τους αγκωνες και 1002 μ@λακιες! η θα ειναι σε στυλ lego και καργα υπολογιστη,σε ενα ψευτικο τοπιο,χειροτερο και απο κουκλοθεατρο με ξεσκισμενες μαριονετες,και χρωματα full contrast!!πανε τα χρονια που σαν παιδια ζουσαμε ανεμελα και ξεγνοιαστα..πλεον ολα τα δεκαχρονα,δεν ξερουν που ειναι το πουλι τους και θελουν smartphone και tablet να chat-αρουν στο facebook!!και απο ιστορια τιποτα!δεν λεω,καλη η τεχνολογια και οι γνωσεις σε αυτη,αλλα οχι η πληρης αποβλακωση και μιμηση!!!προστατεψτε τα παιδια σας και δωστε τους τις αξιες που εσεις ειχατε,οχι αυτες που υπαρχουν τωρα(αν εχουν αφησει και καμια @γ@μητη)....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2495


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:57:11 πμ »

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα σχεδόν σε όλα.
Η γενιά μου ήταν η τελευταία που έπαιξε στους δρόμους και στα πεζοδρόμια στην Νέα Σμύρνη. Πλέον ούτε να περπατήσεις δεν μπορείς πολλές φορές, όχι να τρέξεις ή να παίξεις.
Δυστυχώς...
Προφανώς μία εποχή τελείωσε και μία άλλη έχει ήδη ξεκινήσει. Κρίμα ομως γιατί η καινούργια εποχή είναι πολύ χειρότερη απο αυτή που έφυγε...
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:44:46 μμ »

Εγώ παιδιά πιστεύω ότι κάθε γενιά αναπτύσσεται και ωριμάζει στις σύγχρονές της συνθήκες, τις οποίες συνήθως η παλιότερη γενιά βλέπει με μια απαξίωση. Για εμάς π.χ. όταν ήμασταν μικροί ήταν δεδομένα πράγματα όπως το ηλεκτρικό, η τηλεόραση, το τηλέφωνο, τα βιντεοπαιχνίδια. Για τα σημερινά παιδιά είναι άλλα. Ε, τώρα αν σταμάτησε και ο Μίκυ είναι δραματικό, αλλά εδώ που τα λέμε δε χάσαμε και τη Διάπλαση των Παίδων. Ενα δεκανίκι της παγκοσμιοποίησης ήταν και αυτός.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2495


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:58:52 μμ »

Εγώ παιδιά πιστεύω ότι κάθε γενιά αναπτύσσεται και ωριμάζει στις σύγχρονές της συνθήκες, τις οποίες συνήθως η παλιότερη γενιά βλέπει με μια απαξίωση. Για εμάς π.χ. όταν ήμασταν μικροί ήταν δεδομένα πράγματα όπως το ηλεκτρικό, η τηλεόραση, το τηλέφωνο, τα βιντεοπαιχνίδια. Για τα σημερινά παιδιά είναι άλλα. Ε, τώρα αν σταμάτησε και ο Μίκυ είναι δραματικό, αλλά εδώ που τα λέμε δε χάσαμε και τη Διάπλαση των Παίδων. Ενα δεκανίκι της παγκοσμιοποίησης ήταν και αυτός.
Το ίδιο μεγάλωσε ο πατέρας μου στην Σάμο, μέσα στην φύση, στα αγνά προϊόντα, με πραγματικούς φίλους και το ίδιο εγώ στην άσφαλτο της Αθήνας, στην μόλυνση και στο άγχος και το ίδιο θα μεγαλώσει το παιδί μου σε μία πόλη χωρίς ασφάλεια, χωρίς συντροφικότητα και με παρέα μια οθόνη Η/Υ;

Και τί ακριβώς θα πεί 'παγκοσμιοποίηση' όσον αφορά τον Μίκυ Μάους; Θές να μου το εξηγήσεις λίγο; Δεν κατάλαβα τον συλλογισμό σου.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 10:55:37 μμ »

...για όλους εμάς που μεγαλώσαμε με αυτά τα κόμικς είναι μεγάλο κρίμα!!! Κλάμα
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 11:33:04 μμ »

Εγώ παιδιά πιστεύω ότι κάθε γενιά αναπτύσσεται και ωριμάζει στις σύγχρονές της συνθήκες, τις οποίες συνήθως η παλιότερη γενιά βλέπει με μια απαξίωση. Για εμάς π.χ. όταν ήμασταν μικροί ήταν δεδομένα πράγματα όπως το ηλεκτρικό, η τηλεόραση, το τηλέφωνο, τα βιντεοπαιχνίδια. Για τα σημερινά παιδιά είναι άλλα. Ε, τώρα αν σταμάτησε και ο Μίκυ είναι δραματικό, αλλά εδώ που τα λέμε δε χάσαμε και τη Διάπλαση των Παίδων. Ενα δεκανίκι της παγκοσμιοποίησης ήταν και αυτός.
Το ίδιο μεγάλωσε ο πατέρας μου στην Σάμο, μέσα στην φύση, στα αγνά προϊόντα, με πραγματικούς φίλους και το ίδιο εγώ στην άσφαλτο της Αθήνας, στην μόλυνση και στο άγχος και το ίδιο θα μεγαλώσει το παιδί μου σε μία πόλη χωρίς ασφάλεια, χωρίς συντροφικότητα και με παρέα μια οθόνη Η/Υ;

Και τί ακριβώς θα πεί 'παγκοσμιοποίηση' όσον αφορά τον Μίκυ Μάους; Θές να μου το εξηγήσεις λίγο; Δεν κατάλαβα τον συλλογισμό σου.
Αγαπητέ μου φίλε, σίγουρα δε μεγαλώνουν με τον ίδιο τρόπο τα παιδιά που ανέφερες, αλλά και σήμερα υπάρχουν παιδιά που μεγαλώνουν κοντά στη φύση όπως και πριν από 100 χρόνια υπήρχαν παιδιά που μεγάλωναν σε μεγάλα αστικά κέντρα. Νομίζω ότι και στην πόλη μια χαρά βρίσκουν ασφάλεια τα παιδιά, και πολλές επιλογές υπάρχουν (δραστηριότητες, θέατρα, σύλλογοι, κλπ κλπ), απλά το τίμημα για αυτά είνια η επαφή με τη φύση, οι πιο άμεσες ανθρώπινες σχέσεις κλπ. κλπ. Όποτε κερδίζουμε κάπου, χάνουμε κάπου αλλού. Το παιδί για να γίνει ισορροπημένος και ανεξάρτητος άνθρωπος χρειάζεται υγιείς σχέσεις και αυτές προσφέρονται είτε στην επαρχία, είτε στην πολυκατοικία.
Όσο για τον Μίκυ Μάους φυσικά μεγαλώσαμε με αυτόν, και εγώ διάβαζα. Είναι δυνατόν να μεγαλώσει ένα παιδί χωρίς παιδικές ιστορίες με εικόνες; Και αυτές τις ιστορίες τις αγαπά, γιατί μέσα από αυτές γνωρίζει χαρακτήρες, πράξεις και γενικά πώς φέρονται οι άνθρωποι στην κοινωνία. Τρανή απόδειξη για αυτό είναι ότι συχνά τα παιδιά επεκτείνουν αυτά που βλέπουν στην τηλεόραση ή διαβάζουν στα κόμικς στα παιχνίδια τους, παίζουν ρόλους μόνα τους, παίζουν την ιστορία με άλλο τέλος κλπ.
Παγκοσμιοποίηση και Μίκυ Μάους για εμένα σημαίνει ότι σε Ευρώπη και Ασία στους λαούς είναι οικεία η κουλτούρα Μίκυ Μάους, τα παιχνίδια Μίκυ Μάους, τα πάρκα αναψυχής Ντίσνεϋ, τα βιντεοπαιχνίδια Ντίσνεϋ και μια όλόκληρη αγορά προϊόντων από αυτοκόλλητα και κούπες μέχρι ρούχα Ντίσνεϋ. Τα εγχώρια κόμικς και ιστορίες π.χ. Μικρός Ηρως, Κλασικά Εικονογραφημένα (που η προπροηγούμενη γενιά θα θυμόταν με νοσταλγία όταν έβλεπε τα παιδιά της να αρχίζουν να διαβάζουν Μίκυ Μάους) φάνηκαν ανίσχυρα μπροστά στους ήρωες του Ντίσνεύ. Δεν είναι απαραιτήτως κακό, απλώς συμβαίνει.
Επίσης: Ξέρει κανείς ποιο είναι το τελευταίο τεύχος Μίκυ Μάους; Αυτό που ήδη κυκλοφορεί;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences