Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:33:07 μμ
Σελίδες: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 50
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ.  (Αναγνώστηκε 153091 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #570 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:31:32 μμ »

Να μερικά ακόμα αφού σας αρέσουν, μέχρι να γράψει ο Νίκος την έκθεσή του Χαμόγελο
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #571 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:31:41 μμ »

δικο μου~!!!!!!! Μεγάλο χαμόγελο
Αποκλείεται να είναι ο Νίκος αυτός που έγραψε το post!
Παρακαλώ τους επόπτες να επέμβουν.



Να γινει ελεγχος,,,,ουτε 5 σειρουλες... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Ακριβώς!
Να έρθουν τα ΜΑΤ, ο Ερυθρός Σταυρός, η Πυροσβεστική, κάποιος τελος πάντων!
Εχουμε πλαστοπροσωπία εδώ...
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #572 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:32:45 μμ »

1
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #573 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:33:24 μμ »

παραλιγο να γραψω δικα μου
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #574 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:39:03 μμ »

παραλιγο να γραψω δικα μου
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #575 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:40:11 μμ »

Δε βαριέσαι Θανάση, το πολύ πολύ να σου τα στελνα  Χαμόγελο Καλή καρδιά φίλε μου
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #576 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 10:41:37 μμ »

Δε βαριέσαι Θανάση, το πολύ πολύ να σου τα στελνα  Χαμόγελο Καλή καρδιά φίλε μου
Σε ευχαριστω Γιαννη μου,το ξερω οτι το λες απο την καρδια σου.
Οπως και εσυ ξερεις οτι αστειευομαι. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #577 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:13:02 μμ »

Δεν ειμαι αρειανος... Αεκτζης ειμαι! χαχαχαχαχα

τα νομισματα αυτα αν και υπαρχουν αρκετοι που ειτε δεν τους αρεσουν ειτε τα θεωρουν ξενα... εχουν μια ομορφια και μια ιστορια με μεγαλο ελληνικο ενδιαφερον!

σιγουρα ολοι εχουμε δει ή ακουσε για armata et morea, isole et armata, candia, corfu-zante cefal,  σολδινια κτλ... νομισματα που κοπηκαν για καθαρα ελληνικα μερη... για πληρωμες του βενετικου στολου και τα ιονια νησια  ή την πελοποννησο, ή την κρητη... υπαρχουν και καποια αλλα παλια κρητικα που με επισημανση εγιναν για την Τηνο... κτλ... αλλα μας πανε αλλου...  και θα το πλατιασουμε... ισως μια αλλη φορα... Κλείσιμο ματιού

η γκαζετα αυτη που χαρισε ο γιαννης εχει μεν την "κοινη οψη" με τον λεων της Βενετιας (συμβολο του αγιου Μαρκου, προστατη της Γαληνοτατης), και το san mark ven (υπαρχουν ποικιλιες σε αυτο... S. Mark Ven, S. Marcus Ven), αλλα στην αλλη μερια γραφει... DALMA ET ALBAN (ή DALM ET ALB σε καποια...). η μεταφραση τους ειναι Δαλματια και Αλβανια.

Καποιος καλλιστα θα μπορουσε να πει... Δαλματια ειναι η περιοχη των κροατικων ακτων... και το αλλο ειναι η αλβανια... αρα τι δουλεια εχει με την ελλαδα... ετσι δεν ειναι;;

Ομως... δεν ειναι ετσι! Χαμόγελο Το ονομα αλβανια δεν το χρησιμοποιουσαν οι βενετοι για να προσδιορισουν τον χωρο που ειναι σημερα το κρατος της Αλβανιας αλλα το χρησιμοποιουσαν για μια περιοχη που οπως διαβαζω στο υπεροχο βιβλιο του κυριου τζαμαλη, αρχιζε στα βορεια της λιμνης Σκουταρι (νομιζω σημερα λεγετε λιμνη Σκοδρας) που ειναι στα συνορα Μαυροβουνιου και αλβανιας με το μεγαλυτερο μερος της να ειναι Μαυροβουνιακο, και τελειωνε στον Αμβρακικο κολπο! αρα για τους βενετους αλβανια ηταν και η σημερινη ελληνικη ηπειρος οπου οι βενετσιανοι κατειχαν την παργα και την πρεβεζα!!

τα νομισματα αυτα δεν ηταν μονο τοπικης χρησης τα βενετικα αρχεια μας κανουν να συμπαιρανουμε οτι τα νομισματα αυτα πιθανον να κυκλοφορουσαν για καποιο διαστημα κανονικα σαν νομισμα κυκλοφοριαςκαι στις υπολοιπες βενετικες περιοχες εντος ελληνικου χωρου, δηλαδη τα ιονια νησια, αλλα και τη Πελοποννησο.

αξιες εδω εχουμε αρκετες διαφορετικες! ας τις δουμε χωρις να αναφερω ποικιλιες κτλ... παρακατω! το μονο που θα προσθεσω ειναι οτι μιας και κυκλοφορουσαν πολλα χρονια εχουμε και τις τοσες διαφορες! παραδειγμα ειναι το 1 σολδιο που κυκλοφορουσε και κοβοταν συνεχεια απ οτο 1626 εως το 1710! μιλαμε για σχεδον ενα αιωνα!! ετσι λογο της ανατιμησεως του χαλκου το νομισμα υπεστη αλλεπαλληλες μειωσεις του βαρους του....

για να επανελθω... παμε να δουμε τις αξιες που κοπηκαν.. γιατι σε αυτα δεν εχουμε μονο σολδια και γκαζετες!!

1) Μπεζο: λογικα μιλαμε για μισο σολδιο και κοπηκε το 1626. εδω θα αναφερω οτι μπορει να το βρεις ειτε με τον αριθμο 6 αναμεσα σε 2 αστρα κατω απο τον λιονταρι ειτε και απλα να υπαρχουν μονο τα αστρα!

2) Σολδιο: κοβοταν απο το 1626 εως το 1710 οπως αναφερα πριν!

3) Γκαζετα που ισουταν με 2 σολδια: κοβοταν απο το 1684 εως το 1710.

4) 4 σολδια: ασημενιο νομισμα που κοπηκε το 1687 κατα την διαρκεια του βενετο- τουρκικου πολεμου (1684-1699).

5) 8 σολδια: κοπηκε το 1687 κατα την διαρκεια του βενετο- τουρκικου πολεμου (1684-1699). λογικα ασημενιο

6) 20 σολδια ή Λιρεττα: κοπηκε το 1687 κατα την διαρκεια του βενετο- τουρκικου πολεμου (1684-1699). λογικα ασημενιο

τα υπολοιπα νομισματα εχουν διαφορετικες παραστασεις... οπου στην μια οψη ειναι ο αγιος Μαρκος Καθιστος σε θρονο να ευλογη τον γονατισμενο δογη, ενω στην αλλη πλευρα εχουμε λιονταρι που κραταει κλαδι ελιας. το λιονταρι ειναι ορθιο και παταει μονο το ενα ποδι στο εδαφος! αριστερα του υπαρχει φρουριο με σημαια! το φρουριο σνα να φαινεται να ειναι πανω σε βραχο..

7) ογδοο του Λεονε ή 10 σολδια: ασημενιο νομισμα που κοπηκε το 1705-1706 και φερει το ονομα του δογη Αλουισιου Μοτσενιγκου Β (1700-1709).
 

Άνεση τεταρτο του Λεονε ή 20 σολδια : ασημενιο νομισμα που κοπηκε το 1705-1706 και φερει το ονομα του δογη Αλουισιου Μοτσενιγκου Β (1700-1709).

9) μισο λεονε ή 40 σολδια: ασημενιο νομισμα που κοπηκε το 1705-1706 και φερει το ονομα του δογη Αλουισιου Μοτσενιγκου Β (1700-1709).

10) Λεονε ή 80 σολδια: ασημενιο νομισμα που κοπηκε το 1705-1706 και φερει το ονομα του δογη Αλουισιου Μοτσενιγκου Β (1700-1709).

το 1/8, 1/4, 1/2 και το λεονε εχουν εκτος το ονομα του δογη.. και τα αρχικα των προισταμενων του νομισματοκοπειου, B.C και B.G.... πραγμα που μας δινει την πληροφορια για το ποτε ακριβως κοπηκαν!

τα λεονε αυτα διαφερουν απο τα Leone il Levante που ειχαν βγαλει οι Βενετοι για τις ανατολικες αποικιες τους... δηλαδη για τα ελληνικα μερη! διαφερουν και στις παραστασεις και στο μεγεθος και στις επιγραφες και στην καθαροτητα του ασημιου που στα δαλματικα ειναι αν εχω καταλαβει καλα... 60.9% ενω το βαρος τους ειναι 11.59 γραμμαρια!

αναλογες διαφορες εχουν και το μισο, τεταρτο και ογδοο....

  
για του λογου το αληθες το Leone il Levante αν δεν κανω λαθος ειναι 27.12 γραμαμρια βαρος και ειχαν καθαροτητα ασημιου 73.9%.

οπως καταλαβαινεται η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη!! Κλείσιμο ματιού


*** τα leone il lebante και τα μικροτερα του 1/8, 1/4, 1/2, ειχαν σαν σχεδιο.. τον Αγιο Μαρκο ΟΡΘΙΟ να ευλογει τον γονατισμενο δογη ενω στην αλλη μερια το Λιονταρι ειναι μεν αρθιο αλλα με τα πισω ποδια να πατανε στο εδαφος (και τα 2!!!) ενω κραταει βαγια και σταυρο!

<*> πηγη... το τεραστιο συγγραφικο εργο του αειμνηστου κυριου Αναστασιου Π. Τζαμαλη, "νομισματα του ελληνικου χωρου, 1184-1976". ενα βιβλιο σταθμος στην ελλαδα και στον συλλεκτικο χωρο, χωρις πλακα!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #578 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:18:24 μμ »

Εντάξει παιδιά, ο Νίκος είναι! 



Δεν βάζεις το link, απο το να κάθεσαι να τα γράφεις;   Σαρκασμός
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #579 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:20:45 μμ »

Δεν ειναι το ιδιο ..το Λινκ ,,ειναι  αισθητα ..κατωτερο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #580 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:27:59 μμ »

Δεν ειναι το ιδιο ..το Λινκ ,,ειναι  αισθητα ..κατωτερο Κλείσιμο ματιού
Λές, ε;
Τί να πώ, δεν ξέρω.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #581 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:28:23 μμ »

επειδή αυτή την "εξυπνάδα" με το link την έχω ξαναδιαβάσει......οποιος μπορεί ας βάλει η ας γράψει έκθεση όπως του νίκου.μακάρι να έμοιαζα σε καθαρά θέμα συλλεκτισμού/ιστορίας στο δακτυλάκι του.
μανώλη δεν έχω θέμα με εσένα η μη το εκλάβεις ως απάντηση προς εσένα απλά επειδή είναι οι μέρες περίεργες και μου έδωσες αφορμή για αυτό το γράφω επειδή το είδα από αρκετούς.ιδού η ρόδος και το πήδημα κύριοι
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #582 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:32:44 μμ »

επειδή αυτή την "εξυπνάδα" με το link την έχω ξαναδιαβάσει......οποιος μπορεί ας βάλει η ας γράψει έκθεση όπως του νίκου.μακάρι να έμοιαζα σε καθαρά θέμα συλλεκτισμού/ιστορίας στο δακτυλάκι του.
μανώλη δεν έχω θέμα με εσένα η μη το εκλάβεις ως απάντηση προς εσένα απλά επειδή είναι οι μέρες περίεργες και μου έδωσες αφορμή για αυτό το γράφω επειδή το είδα από αρκετούς.ιδού η ρόδος και το πήδημα κύριοι
Δεν παίρνω τίποτα στραβά! Κάθε άποψη -τεκμηριωμένη-, είναι απο 'μένανε σεβαστή.
Απλά, αν κατάλαβα καλά, ο Νίκος έκανε αντιγραφή απο κάποια πηγή, που αναφέρει στο τέλος του post του.
Γι' αυτό και έκανα αναφορά σε link.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #583 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:47:42 μμ »

Χαμόγελο δεν ειναι αντιγραφη...  απλα σαν πηγη αναφερω βιβλιο! το βιβλιο αυτο ειναι must have για ολους πιστευω τους συλλεκτες! ειναι τεραστια μελετη με την βοηθεια και ελληνων αλλα και ξενων συλλεκτων, αρχαιολογου- νομισματολογου (ξενου), αλλα και συγγραφεα ξενου, οπως κια φυσικα με την βοηθεια του επιστημονικου προσωπικου της τοτε νομισματικης συλλογης του εθνικου αρχαιολογικου μουσειου! αναφερει την προισταμενη της εφοριας, τον επιμελητη, αρχαιολογους... ειναι πραγματικα φανταστικο βιβλιο!

μαλιστα στο βιβλιο.. δνε ειναι ακριβως μαζι τα στοιχεια... για τα leone il levante πρεπει να πας σε αλλες σελιδες λιγο πιο πισω.. να βρεις στοιχεια.

μακαρι να υπηρχε καποιο λινκ να το διναμε για να διαβασουν και οι νεωτεροι συλλεκτες ή συλλεκτες που δεν ετυχε να το εχουν το βιβλιο! κι εμενα μου το εστειλε ενας μεγαλος ελληνας συλλεκτης που εχω την τιμη να αποκαλω φιλο! παντα θα τον ευχαριστω γι αυτο! Χαμόγελο

αναφερα λοιπον σαν πηγη το βιβλιο γιατι η αντληση πληροφοριων εγινε διαβαζοντας το! και ο κυριος Τζαμαλης που εκανε τοση δουλεια και μελετη πρεπει να ανταμειφθει για το εργο του... εστω και με αυτη την μικρη κινηση αναγνωρισης! ειναι ενα ειδος ευχαριστω για την προσφορα του! Χαμόγελο


γνωριζω οτι υπαρχει για τα βενετικα νομισματα του ελληνικου χωρου κι ενα αλλο βιβλιο... του κυριου Γκαρδιακου αν δεν κανω λαθος.. και ειναι παλιο! δυστυχως δεν το εχω σε καμια μορφη... για να δουμε και τυχον αλλες ποικιλιες κτλ.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #584 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 11:49:54 μμ »

μανώλη εσύ απλά μου έδωσες assist γιατί είναι κάτι που καιρό θέλω να το γράψω.όχι για τα παιδιά που τον λένε εξωγήινο κτλ γιατί εκεί είναι καθαρά καλοπροαίρετα για πλακα και εγώ τον έχω πει.
ως πηγή αναφέρει το βιβλίο του τζαμαλή όχι τh wiki για παράδειγμα.για το θέμα link και αν το βρήκε και στο net μαγκιά του μας γλιτώνει και από το googlarisma
ειλικρινά έστω και να έκανε αντιγραφή έστω και να έχει στο word αποθηκευμένα κάποια κείμενα.
ποιον χαλάει?κάνει πωλήσεις? έχει κάνα όφελος?
απλά ο άνθρωπος γουστάρει να συλλέγει
και μοιράζεται γνώσεις....δικες τους "κλεμμένες" εμενα ειλικρινά δε με νοιάζει.οποιος μπορεί ας το κάνει
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Σελίδες: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 50
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences