Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 02:21:21 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παλιά (Τούρκικα;) ξίφη  (Αναγνώστηκε 13502 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mirmidonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 07:25:15 μμ »

Έχω τα παρακάτω ξίφη:

Το πρώτο είναι αυτό:
   


Και το δεύτερο αυτό (μάλλον Τούρκικο, δείτε στην τελευταία φωτογραφία που έχει την ημισέληνο):


Μήπως ξέρετε κάποια ιστοσελίδα ή κάποιον συλλέκτη ο οποίος θα μπορούσε να με βοηθήσει να βρω στοιχεία για αυτά; Έχετε να προτείνετε τρόπους συντήρησής τους;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 08:14:25 μμ »

Φιλε Παυλο αν και ασχολουμε με μαχαιρια οχι με ξιφοι τα κομματια που βλεπω εδω ειναι ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ!!Σιγουρα ειναι αρχες του 1900 !! Τωρα οσο για τις <ανθρωπινες παρεμβασεις> που ζητας να κανεις <Συντηρηση> και εδω ισχυει  οτι και στα νομισματα!!! Δεν τα πειραζουμε!! Στο δευτερο ξιφος παρατηρω δε μια σκουρια λιγο εντονη στην θηκη του..... εκει δεν ξερω τωρα αν θα εκανε καλο το να το τριψεις απαλα με ενα μαλακο πανι βουτιγμενο σε λαδι!!Αυτο το λεω με επιφυλαξη ομως..... Αν ησουν στην Κρητη εχω φιλο μαχαιροποιο και θα μπορουσαμε να του τα παμε να σου δωσει οδηγιες.... Αν εχετε στα μερη σου Μαχαιροποιους τεχνιτες χειροποιητων ρωτα τους!! Μην αφησεις ομως κανεναν να σου το κανει σαν καινουριο.... Αμα ακουσεις αυτην την εκφραση μακρια!!!Γνωμη μου....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2009, 08:24:10 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mirmidonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 08:36:04 μμ »

Και εγώ κ. Γιώργο τότε τα τοποθετώ (1900), όχι επειδή γνωρίζω από αυτά, αλλά επειδή είναι κληρονομιά από τον προπάππου μου που έζησε περίπου τότε.

Όσο για τη συντήρηση πιστεύω ότι έχετε δίκιο. Απλώς φοβάμαι μήπως διαβρωθούν περισσότερο και γι'αυτό σκεφτόμουν μήπως γίνεται να κάνω κάτι, ώστε να τα διατηρήσω τουλάχιστον σε αυτή την κατάσταση.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 09:01:52 μμ »

Καταλαβαινω την ανησυχια σου αλλα μην τα φοβασε!!Οι κανονες ειναι απλοι.... Μακρια απο υγρασια , προτιμησε να ειναι σε ξηρο μερος !!Αν δεις πρασινη μουχλα πανω τους τοτε θελουν βοηθεια ειδικου !! Το λαδι ειναι το μονο συντηρητικο που μπορεις να τους βαλεις για να διατηρηθουν !!Μαχαιρια που εχω με θηκη την θηκη τους την εχω λαδωση καλα και τα εχω ετσι χρονια!!Οποτε τα βγαζω και τα κοιταω ειναι σαν την μερα που τα λαδωσα!!Απο την αλλη αυτο ισως να ειναι μειον για μενα διοτι τοσα χρονια ουτε μαυρισαν αλλο ουτε υπαρχει τιποτα που να τα κανει να δειχνουν παλια. Εσυ δεν εχεις αυτο το προβλημα!!Ηδη τα σπαθια σου εχουν πανω τους την ιστορια!!Αρα το μονο που μενει ειναι αυτο που σου ειπα.... Προσεχε μην δεις ιχνη οτι κατι τρωει το μεταλλο!!Εκει και μονο εκει θα πρεπει να παρεμβεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mirmidonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 02:46:33 μμ »

Έχω και αυτό το μαχαίρι - ενθυμητικό του αγώνα του 1821 - το οποίο αγόρασαν γύρω στο 1960 οι παππούδες μου από Γιάννενα.

Η οξείδωση σε αυτό είναι πολύ εμφανής σε δύο σημεία και μάλλον θα χρειαστεί να το καθαρίσω με ένα πανάκι και λάδι.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 04:17:18 μμ »

Πανω στην σκουρια βαλε χυμο λεμονιου και μετα τριξε το με συρματακι κουζινας!!Οταν λεω συρμα κουζινας αναφερομε σε αυτο που πουλουσαν παλια και ηταν κουλουρα μεγαλη (αν το γνωριζεις) οχι τα σφουγγαρακια που εχουν οι νοικοκυρες σημερα !!Κανε δοκιμη στην μυτη μυτη του μαχαιριου να δεις αν σου δημιουργει χαρακιες!!Αν δεν σου δημιουργει χαρακιες χυμο λεμονιου οπου εχει σκουρια και απο πανω συρμα!!Στο τελος στεγνο λαδωνεις την λαμα και το φυλασεις σε ξηρο μερος παντα!!Η θηκη του ειναι ασημενια ετσι?? Δεν μπορω να διακρινω αν ειναι χειροποιητη η πρεσαριστη!!Αλλα αν ειναι του 1960 οπως λες πιθανοτατα να ειναι χειροποιητη!!Να ξερεις οτι η χειροποιητες θηκες ειναι πολυ ακριβες!!Σημερα πλεον ολα βγαινουν απο καλουπι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mirmidonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 04:45:14 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές κ. Γιώργο.

Οι λεπτομέρειες της θήκης είναι εξαιρετικές και έτσι πιστεύω ότι είναι χειροποίητη, αν και δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Επίσης η θήκη φαίνεται ασημένια, αλλά ούτε γι'αυτό βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

Το κακό εκτός από τη σκουριά είναι ότι η διακόσμηση είναι σπασμένη και από τις δύο μεριές κάτω από τον δικέφαλο αετό με τον σταυρό (φαίνεται στις φωτογραφίες). Μήπως αυτό είναι μια ένδειξη ότι δεν είναι ασημένια ή δεν έχει σημασία;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 04:53:05 μμ »

Εμενα για ασημενια μου δειχνει!!Εξαλου θηκες τετοιες νομιζω πια οτι μονο στην Κρητη  και στα Γιαννενα βρισκεις!!Η δικες μας εδω κατω ειναι πιο περιτεχνες λιγο.... Αν καταφερω αργοτερα θα βγαλω φωτο ενα δικο μας μαχαιρι να δεις τις διαφορες στο σκαλισμα.Αν και δεν ειναι πολεμικα κοιτα μερικα απο τα δικα μου μαργαριταρια!! Τα δυο που βλεπεις ειναι το παραδοσιακο μαχαιρι αλλα βγαλμενο στην πρεσα!!Αν το παραγγειλεις χειροποιητο κοστιζει απο 1500 ευρω το μικρο εως 5000 ενα με λαμα 40 ποντοι!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2009, 05:11:22 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sakis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2011, 09:35:46 πμ »

φιλε mirmidona στα στις παρακατω σελιδες θα βρεις καποιες πληροφοριες για τα σπαθια σου :
http://www.liaskosmuseum.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=2&Itemid=3
http://www.palisfoundation.com/9/subcategory/greek/9/index.html
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 07:38:31 μμ »

οπως ειπα σε αλλο σημερινο ποστ το δευτερο ειμαι 90% σιγουρος οτι ειναι Kilij
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1834.0
οριστε το λινκ και ενα αλλο παιδι το εχει ρωτησει
http://en.wikipedia.org/wiki/Kilij το wiki link εδω το εψαξα και το βρηκα
εκει που διχνει για το παλατι του τοπ καπι καταλαβενουμε οτι δεν ειναι ολα ιδια απλα μερικα εχουν φυλαχτρα για το χερι και αλλα οχι απλα ειναι η διαφορα με το γιαταγανι ειναι μεγαλο το γιαταγανι μικροτερο και η καμπυλη διαφερει στα γιαννενα στα βουνα ακομα κατι θα υπαρχει.οταν ειχα παει ειχα βρει γερμανικο λουγκερ για φαντασου!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences