Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 07:08:54 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρωμαϊκά επάργυρα νομίσματα  (Αναγνώστηκε 8015 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
smns
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 31, 2011, 10:00:41 μμ »

Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με 2 ρωμαϊκά νομίσματα που έχω στην συλλογή μου. Μου τα έχει δώσει ο παππούς μου και σκεφτόμουν αν έχουν αξία γιατί στο ebay έχω δει να πωλούνται πανφθηνα. Δεν σκέφτομαι να τα πουλήσω, αλλά δεν ξέρω αν είναι παράνομο να τα έχω στην κατοχή μου.
Καταγράφηκε
ΜΠΙΤΖΙ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2011, 12:08:01 μμ »

Κατ αρχήν είναι παράνομη η κατοχή νομισμάτων πριν του 1830.Θεωρούνται κρατικη ιδιοκτησία.Τώρα για την ιστορία όταν άρχισε η παρακμή του ρωμαικού πολιτισμού περίπου απο το 240 μ.Χ. φάνηκε και στα νομίσματα.Το δηνάριο αρχισε να υποτιμάται γιατι οι πρετωριανοί ''ανεβάζαν'' αυτοκράτορες με κριτήρια δικά τους,μεσα σε αυτα ήταν και η αύξηση των μισθών του στρατού.Αυτο ειχε σαν αποτέλεσμα τον πληθωρισμό και ετσι άρχισε η περιεκτικότητα του αργύρου να μειώνεται ώσπου έφτασε εως και 2% το 285μ.Χ. περίπου.Τώρα γι αυτά που έχεις μπορείς να τα νομιμοποιήσεις αλλα πιστεύω δεν αξίζει τον κόπο διότι η αξία τους είναι μόνο ιστορική.
Καταγράφηκε
smns
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2011, 12:32:54 μμ »

thanxx για την απάντηση
Καταγράφηκε
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2011, 02:43:54 πμ »

   
Προστατευόμενα από το νόμο θεωρούνταν, με τον προηγούμενο αρχαιολογικό νόμο, τα νομίσματα από το 1453 και πίσω, εφόσον πρόκειται για μεμονωμένα κομμάτια και από το 1830 και πίσω, για θησαυρούς νομισμάτων. Στην συνέχεια όμως, σύμφωνα με τον νέο αρχαιολογικό νόμο 3028/2002 (ΦΕΚ 153/28.6.2002) που ψηφίστηκε, προστατευόμενα από το νόμο είναι τα μεμονωμένα νομίσματα που χρονολογούνται από το 1830 και πίσω. Το ίδιο ισχύει και για τους θησαυρούς νομισμάτων, όπως διαβάσατε και πιο πάνω, προστατευόμενοι από τον νόμο θεωρούνται οι θησαυροί που χρονολογούνται από το 1830 και πίσω.

 
Η ορθή νομική οδός, για να δηλώσετε και να έχετε την νόμιμη κατοχή των νομισμάτων σας, είναι να επισκεφθείτε ή να στείλετε ένα φαξ στην Eφορεία Αρχαιοπωλείων και Ιδιωτικών συλλογών (Ταχ. Δ/νση: Πολυγνώτου 13, Ταχ. Κωδ. 105.55 Αθήνα, Τηλ. 210-32.19.860, 210-32.10.143, Fax. 210-32.19.860, 210-32.10.143, e-mail:protocol@eais.Culture.gr) και να τους κάνετε γνωστό ότι κατέχετε νομίσματα που χρονολογούνται από το 1830 και πίσω. Νομίσματα που ανήκουν σε άλλα κράτη δεν είναι απαραίτητο να δηλωθούν, όμως καλό είναι να επικοινωνήσετε με την σχετική εφορία για να έχετε τις απαραίτητες διευκρινήσεις.
Χωρίς να είμαι νομικός εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι θα είχες πρόβλημα αν τα νομίσματα σου ήταν ελληνικά. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα ήταν καλό να μας ενημερώσει καθώς παντα μου άρεσαν τα ρωμαικά νομίσματα αλλά πάντα κόλλαγα να αγοράσω λόγω άγνοιας για το αν είναι νομιμα η όχι.
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2011, 02:03:02 μμ »

να κανω μια παρενθεση,για να ξερουμε και τι μας γινεται.ολοι μας,μπορουμε να γινουμε συλλεκτες κινητων αρχαιων ατικειμενων(ετσι τα περιγραφει ο νομοθετης,αρκει να εχουμε καθαρο ποινικο μητρωο,να δηλωνουμε οτι κατεχουμε,συμφωνα με τους ορους που βαζει η αρχαιολογικη υπηρεσια.αυτου του ειδους η συλλογη,ειναι ενδιαφερουσα και αρκετα πιο φθηνη,αν δειτε λαχνους στο ιντερνετ,απο ξενους οικους πληστηριασμων.αλλα ειναι και τρομερα επιπονη απο θεμα χρονου(εισαγωγη αντικειμενων,πιστοποιηση απο την αρχαιολογικη υπηρεσια,καλη φυλαξη(αν και αρκετα, εινα πολυ πιο φθηνα απο συγχρονα ελληνικα),και να ειναι σε πρωτη ζητηση , ευκαιρα προς επιδειξη στην αρμοδια αρχη.υπαρχει και νομισματικη εταιρεια,ιδιωτικος φορεας συλλεκτων καθε λογης νομισματων,αλλα ειναι λιγο ελιτιστικη ,θα ελεγα,για  προχωρημενους,και με σοβαρες ιστορικες γνωσεις συλλεκτες.ειναι αρκετα δραστηριος ,ομιλος,ενωση,οπως και να το πουμε,με διαλεξεις,εκθεσεις,δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομα το περιοδικο της,νομισματικα χρονικα,ενα υψηλου επιπεδου περιοδικο,ακομα και για συγχρονα ελληνικα νομισματα.στη πνε πρεπει να πωλουνται, παλια αντυτιπα σε τομους,ανα ετος,και εινα σιγουρα χρησιμα και με πολλες πληροφοριες γυρω απο το νομισμα.ειναι η κυρια εκπροσωπηση,ελληνων συλλεκτων νομισματων στην διεθνη νομισματικη ενωση,και σιγουρα πρεπει να χρειαζονται συστασεις απο μελη της ενωσεως, για να γινεται μελος.σιγουρα μετα την ελληνικη φιλοτελικη ενωση, ειναι η δευτερη πιο εγκριτη ομαδα συλλεκτων.επισης υπαρχουν και ελληνες εμποροι αρχαιων νομιμων νομισματων,αλλα οι τιμες τους ειναι απαγορευτικες, σε σχεση με ξενους εμπορους.δειτε στο ιντερνετ υπεροχα αρχαια ελληνικα νομισματα σε τιμες που αγοραζουμε εδω τα κοινοτυπα ελληνικα συγχρονα νομισματα,εκτος εξαιρεσεων.πιστευω οτι αξιζει τον κοπο οποιος αγαπα το ελληνικο νομισμα,να φτιαξει μια ομορφη φθηνη συλλογη,με νομισματα με ιστορια αιωνων,αρκει να μην πεσει σε κακοτοπιες,και επιτηδιους,χαιρετω την παρεα γιαννηςτ.υγ πληροφοριες στο νομισματικο μουσειο,συχναζουν αρκετοι συλλεκτες του ειδους,και οι υπαλληλοι, θα σας πληροφορησουν,για τις προυποθεσεις.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 04, 2011, 02:17:03 μμ »

να κανω μια παρενθεση,για να ξερουμε και τι μας γινεται.ολοι μας,μπορουμε να γινουμε συλλεκτες κινητων αρχαιων ατικειμενων(ετσι τα περιγραφει ο νομοθετης,αρκει να εχουμε καθαρο ποινικο μητρωο,να δηλωνουμε οτι κατεχουμε,συμφωνα με τους ορους που βαζει η αρχαιολογικη υπηρεσια.αυτου του ειδους η συλλογη,ειναι ενδιαφερουσα και αρκετα πιο φθηνη,αν δειτε λαχνους στο ιντερνετ,απο ξενους οικους πληστηριασμων.αλλα ειναι και τρομερα επιπονη απο θεμα χρονου(εισαγωγη αντικειμενων,πιστοποιηση απο την αρχαιολογικη υπηρεσια,καλη φυλαξη(αν και αρκετα, εινα πολυ πιο φθηνα απο συγχρονα ελληνικα),και να ειναι σε πρωτη ζητηση , ευκαιρα προς επιδειξη στην αρμοδια αρχη.υπαρχει και νομισματικη εταιρεια,ιδιωτικος φορεας συλλεκτων καθε λογης νομισματων,αλλα ειναι λιγο ελιτιστικη ,θα ελεγα,για  προχωρημενους,και με σοβαρες ιστορικες γνωσεις συλλεκτες.ειναι αρκετα δραστηριος ,ομιλος,ενωση,οπως και να το πουμε,με διαλεξεις,εκθεσεις,δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομα το περιοδικο της,νομισματικα χρονικα,ενα υψηλου επιπεδου περιοδικο,ακομα και για συγχρονα ελληνικα νομισματα.στη πνε πρεπει να πωλουνται, παλια αντυτιπα σε τομους,ανα ετος,και εινα σιγουρα χρησιμα και με πολλες πληροφοριες γυρω απο το νομισμα.ειναι η κυρια εκπροσωπηση,ελληνων συλλεκτων νομισματων στην διεθνη νομισματικη ενωση,και σιγουρα πρεπει να χρειαζονται συστασεις απο μελη της ενωσεως, για να γινεται μελος.σιγουρα μετα την ελληνικη φιλοτελικη ενωση, ειναι η δευτερη πιο εγκριτη ομαδα συλλεκτων.επισης υπαρχουν και ελληνες εμποροι αρχαιων νομιμων νομισματων,αλλα οι τιμες τους ειναι απαγορευτικες, σε σχεση με ξενους εμπορους.δειτε στο ιντερνετ υπεροχα αρχαια ελληνικα νομισματα σε τιμες που αγοραζουμε εδω τα κοινοτυπα ελληνικα συγχρονα νομισματα,εκτος εξαιρεσεων.πιστευω οτι αξιζει τον κοπο οποιος αγαπα το ελληνικο νομισμα,να φτιαξει μια ομορφη φθηνη συλλογη,με νομισματα με ιστορια αιωνων,αρκει να μην πεσει σε κακοτοπιες,και επιτηδιους,χαιρετω την παρεα γιαννηςτ.υγ πληροφοριες στο νομισματικο μουσειο,συχναζουν αρκετοι συλλεκτες του ειδους,και οι υπαλληλοι, θα σας πληροφορησουν,για τις προυποθεσεις.
συγνωμη ξεχασα να αναφερω το ονομα του συλλογου,εινα ελληνικη νομισματικη εταιρεια (ενε).
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences