Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 11, 2024, 12:10:34 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: βικτωριανη λιρα 1887  (Αναγνώστηκε 11033 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 27, 2013, 08:25:07 μμ »

Καλησπερα σας.θα ηθελα να κανω καποια ερωτηση στους ειδικους του θεματος και γενικα σε οσους μπορει να γνωριζουν ,γιατι εγω δεν γνωριζω!υπαρχει λιρα χρυση του 1887 με την βικτωρια απο την μια και με τον αγιο γεωργιο απο την αλλη πλευρα που να ζυγιζει 40 γραμμαρια και να ειναι μεγαλητερη απο της κλασικες που ειναι 8 γραμμαρια???περιμενω απαντηση για να συνεχισω ..ευχαριστω Σπυρος
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3544


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 27, 2013, 08:27:52 μμ »

πεντόλιρο λέγεται!!39.94 γρ 22 καράτια....8 στα 10 πλαστά! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 27, 2013, 08:33:10 μμ »

Ρε Xρηστο σιγα ,,,μην το βγαζεις πλαστο ακομα δεν το ειδαμε,,,Ας το ανεβασει μια καλη φωτογραφια να το δουμε(οχι εγω ,,,οι εμπειροι)και βλεπουμε,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2013, 08:38:36 μμ »

Θανάση έχει κάποιο δίκιο ο Χρήστος .Εχω δει τα τελευταια χρόνια καμμια πενηνταρια πεντολιρα του 87 και από αυτά ενα ήταν γνήσιο  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3544


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2013, 08:41:04 μμ »

Θανάση έχει κάποιο δίκιο ο Χρήστος .Εχω δει τα τελευταια χρόνια καμμια πενηνταρια πεντολιρα του 87 και από αυτά ενα ήταν γνήσιο  Αναποφασιστικότητα
+1
έχω δει και εγω αρκετά ....κανένα δεν ήταν γνήσιο....
Ένα ακυκλοφόρητο είχα δει και αυτό ζύγιζε 41 γρ.... Αναποφασιστικότητα
Θανάση δεν το έβγαλα πλαστό....μια σημείωση έγραψα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2013, 08:56:28 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2013, 08:49:29 μμ »

Παιδια δεν ειναι δικο μου το νομισμα..μου εγινε προταση να το αγορασω αλλα με την πρωτη ματια δεν με επισε και δεν ασχοληθηκα καθολου..εχω δυο φωτπγραφιες αλλα ειναι απο το κινητο μου και δεν λενε και πολλα..το νομισμα ειναι 40 γραμμαρια ζυγιστικε μπροστα μου αλλα αυτο που δεν μου αρεσε και δεν ασχοληθηκα ειναι οτι σε καποιο σημειο το στεφανακι που εχει γυρο γυρο χανοταν και τα χαρακτηριστικα και του αλογου και του αγιου γεωργιου δεν με καλυπταν με βαση αυτον που γνωριζω ..μου θυμιζε κατι κινεζικα νομισματα αυτο το γυρο γυρο που ηταν σαν να ελειπε σε ενα κομματι χωρος λογο αφου ηταν σε πολυ κατασταση το υπολοιπο νομισμα.οποιος θελει οταν παω σπιτι θα ανεβασω την φωτογραφια με αυτη που εβγαλα αλλα δεν ξερω κατα ποσο φενονται οι λεπτπμεριες.σε τι τιμη παει ενα τετοιο νομισμα προς αγορα ??
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2013, 09:01:47 μμ »

Χρηστο δεν σου ειπα τιποτα,
Απλως οσο περισσοτερα πλαστα ανεβαινουν φωτο τοσο καλυτεροι γινομαστε,, Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3544


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 27, 2013, 09:05:09 μμ »

συμφωνώ! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 27, 2013, 09:18:24 μμ »

Παιδια δεν ασχολουμε με αυτα τα νομισματα γιατι εκτος απο γνωσεις για να το αγορασεις ,ειναι και τα χρηματα πολλα για ενα νομισμα.θα προτημουσα 2-3 λιρες να παρω παρα κατι τετοιο..βεβαια μιλαμε παντα για αλλο νομισμα εγω ειμαι σιγουρος οτι ειναι πλαστο αλλα ακομα και ετσι ειχα κολλησει και το κοιταζα..παντως θα πω σε ολους προσοχη γιατι η εν λογο κυρια  45-50 χρονων που το πουλαει λεει οτι εχει και αλλα ακομα.δεν την γνωριζω προσωπικα απλα το ειχε παει σε γνωστο να το πουλησει και ημουν παρον..
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 27, 2013, 09:22:50 μμ »

Πες της να τα σηκωσει φωτο εδω να κονομησει κιολας Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 27, 2013, 09:27:39 μμ »

θα σου πρότεινα να ανεβάσεις αυτές τις 2 που έχεις τις φωτογραφίες να το δούμε έστω και ετσι...να κάνουμε το μάθημα μας εμεις οι νέοι!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 27, 2013, 09:41:13 μμ »

Θα την ανεβασω εγω σε λιγο που θα παω σπιτι.φιλε μου δεν την γνωριζω την κυρια και ουτε θα ηθελα εαν οντως ειναι μαιμου..σε περιπτωση παντως που δεν ειναι οποιος θελει θα την εχει εαν δεν την εδωσε  μπορω να την παρω..ο γνωστος μου την εχει κοιταξει μονο με το υγρο και του βγηκε οκ την ζυγισε και με ενα αλλο πραγματακι που το περασε απο πανω σαν μικρος ανιχνευτης ηταν.
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 27, 2013, 09:52:02 μμ »

Παυλινα σωστα?κοιτα σε αυτα τα πραγματα ολοι πιστευω οτι μαθαινουμε γιατι ειναι τοσα τα λαμογια που αστα να πανε..ο λογος αλλοστε που ανοιξα το θεμα αυτος ειναι..για να μαθω και εγω ο ιδιος καποια πραγματα που δεν γνωριζω και να ενημεροσω εστο και με αυτον τον τροπο οποιον διαβασει το θεμα..γιατι εαν οντως ειναι μαιμου και τα πηρε η κυρια θα κοιταξει να δωσει και της αλλες και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να κυκλοφορουν ..τουλαχιστον να το ξερουν αυτοι που ασχολουνται να εχουν δυο φορες τον νου τους..
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 27, 2013, 09:58:00 μμ »

Δικο σας..το παλικαρι παντως που το αγορασε μου ειπε οτο ειναι οκ το νομισμα και οτι δεν θα το αγοραζε αλλιως..αλλοστε αυτος δεν ειναι συλλεκτης και θα το λιοσει συντομα ας ακουσουμε λοιπον γνωμες οσο ειναι ακομα σε μορφη νομισματος..να προσθεσω οτι ειναι απο κινητο τραβηγμενη και ειχε λευκο φως απο πανω και δεν ειναι δικο μου το νομισμα για να το βγαλω σε καλητερη μορφη και γενικα σε αλλη φωτογραφια.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 27, 2013, 10:03:42 μμ »

Ευχαριστώ για την ανάρτηση, δε μου επιτρέπεται ακόμα να έχω άποψη άλλωστε δε νιώθω και σίγουρη, περιμένω όμως την άποψη τον παιδιών μας... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences