Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:14:45 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες - εκτίμηση πολύ παλιών πακέτων τσιγάρων...  (Αναγνώστηκε 5987 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gingerm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 07, 2013, 08:22:51 μμ »

Καλησπέρα. Πριν κάτι χρόνια έπεσαν στα χέρια μου 2 πακέτα τσιγάρων της καπνοβιομηχανίας Καβάλας Special (το ένα σφραγισμένο και το άλλο ανοιχτό αλλά γεμάτο και σε άριστη κατάσταση). Η αναγραφόμενη τιμή στα πακέτα είναι 8 δρχ και από πάνω με σφραγίδα 9 δρχ (αλλαγή τιμής). Μετά από λίγες έρευνες που έκανα στο internet δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για την εταιρία και την χρονολογία τους. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το άρωμα τους έχει μήνη αναλοίωτο. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιες πληροφορίες για αυτά τα πακέτα και μπορεί να τα εκτιμήσει ας μου βοηθήσει... ακολουθούν φωτογραφίες τους...

[img=http://imageshack.us/scaled/thumb/824/n79i.jpg]
[img=http://imageshack.us/scaled/thumb/842/v67d.jpg]
[img=http://imageshack.us/scaled/thumb/41/wmzc.jpg]
[img=http://imageshack.us/scaled/thumb/11/0clp.jpg]
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 08, 2013, 12:28:22 μμ »

http://www.ebay.com/itm/Kingdom-of-Greece-1970-3-rare-cigarette-tobacco-tax-revenue-stamps-/261238917025?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cd30d87a1
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 08, 2013, 01:43:14 μμ »

Δεν έχω γνώσεις επί του θέματος... αλλά ρε συ φίλε μου, τώρα που δεν έχω δουλειά και δεν έχω και εισόδημα... δεν κερνάς κανένα τσιγαράκι 'special', έχω μείνει χαρμάνης και πρέπει να πάνε κάτω τα φαρμάκια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gingerm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:11:33 μμ »

Όντος το η Ελλάδα είχε βασιλιά από το 1964 μέχρι το 1973 οπότε κάπου μέσα σε αυτά τα χρόνια έγιναν αυτά τα πακέτα αν είναι στη βασιλεία του Κωνσταντίνου 'Β (κρίμα που δεν είναι του Όθωνα). Να πω την αμαρτία μου σαν καπνιστής και εγώ επειδή το ένα πακέτα ήταν ανοιχτό έκανα ένα τσιγάρο (αυτό που λείπει) και κόντεψα να μείνω στον τόπο να μου πεις είναι τσιγάρα 49-39 χρονών άφιλτρα αλλά το άρωμα τους σου θυμίζει άλλες εποχές  πριν το ανάψεις φυσικά... λέτε να έχουν κάποια αξία γιατί ίσως να είναι και τα μοναδικά που είναι σφραγισμένα...
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:22:33 μμ »

Φιλε μου δεν ξερω την αξια τους τωρα.
Ξερω ομως σιγουρα οτι το 76 ημουν 14 ετων και αρχισα το καταραμμενο και πηγε το ΜΑRLΒΟΡΟ απο 6 δρ, σε 9 δρ.
Το θυμαμαι σαν τωρα.
10 δραχμες το Metaxa me cokacola και αντε γεια....παει το 20αρικο το χαρτζιλικι...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2013, 03:25:32 μμ »

Εγω ξερω οτι αν αφησεις τον καπνο τοσα πολα χρονια ξερενετε και χαλαει αν δεν διατηρηθει σωστα (μαλλον γιαυτο κοντευες να μεινης στον τοπο Μεγάλο χαμόγελο)Οτι αξια εχει ειναι το κουτι και οχι το περιεχομενο.και ασφραγιστο ακομα καλυτερα!!!!!
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2013, 09:07:24 μμ »

Ρωτα στον Στρατουδακη,που ασχολειται με συλλογες πακετων τσιγαρων.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 09, 2013, 03:34:43 μμ »

εάν δεν τα έχεις κοντά σε φάρμακο και ασήμι,ο καπνος εχει πιασει σκουλίκια.Το λέω γιατί έκανα συλλογή με τσιγάρα.
Εχω ακόμη σεκαπ κιρετσιλερ και etoil μαζι με παλιά gauloises kai gitaness.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 09, 2013, 07:42:33 μμ »

εάν δεν τα έχεις κοντά σε φάρμακο και ασήμι,ο καπνος εχει πιασει σκουλίκια.Το λέω γιατί έκανα συλλογή με τσιγάρα.
Εχω ακόμη σεκαπ κιρετσιλερ και etoil μαζι με παλιά gauloises kai gitaness.

Βασίλη τα κιρέτσιλερ της ΣΕΚΑΠ είναι από τα ποιο αρωματικά τσιγάρα που υπάρχουν. Ενημερωτικά φτιάχνονται από μια ποικιλία καπνού που βγάζουμε εδω στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη και ονομάζεται μπασμάς. Τα φύλλα αυτής της ποικιλίας είναι μικρά σε μέγεθος και πολύ αρωματικά. Τα περισσότερα τσιγάρα φτιάχνονται από την ποικιλία καπνού Virginia που έχει μεγάλα φύλλα  - και κατά συνέπεια μεγαλύτερη απόδοση/ στρέμμα - αλλά όχι τόσο ωραία γεύση και άρωμαν όσο ο μπασμάς. Η καλύτερη εποχή των κιρέτσιλερ ήταν πριν την εφαρμογή της κοινοτικής νομοθεσίας για τα τσιγάρα (περιορισμός στο ανώτατο όριο πίσσας και νικοτίνης) που περιείχαν 22-23 mg πισσας και 2-3 mg νικοτίνης. Πραγματική ΜΠΟΜΠΑ!!!
Καταγράφηκε
gingerm
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 10, 2013, 07:47:28 πμ »

Αν εννοείς σκουλήκια που φαίνονται μόνο με μικροσκόπιο δεν γνωρίζω... αν όχι 100% δεν έχουν γιατί τα έχω εξετάσει καλά (το ανοιχτό πακέτο) και με μεγεθυντικό φακό και δεν είδα κάτι περίεργο...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences