Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:19:57 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερώτηση περί συλλογής Ελληνικών Νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 3987 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 29, 2013, 04:31:10 μμ »

Ασχολούμαι πολύ λίγο χρονικό διάστημα με το νόμισμα , κοντά 1 χρόνο, και επειδη σε σχέση με τα γραμματόσημα υπαρχει μία διαφορά η οποία είναι το πόσο εύκολα μπορείς να αγοράσεις ένα κομμάτι (λόγω σπανιώτητας) , ρωτώ το εξής τους πιο εμπειρους...

Με δεδομένο πως οι μεγάλες σπανιώτητες και όχι μόνο, βρίσκονται σε 4-5 συλλογές , υπάρχει πιθανότητα να χτιστεί μία αξιοπρεπής συλλογή (όχι πλήρης αλλά αξιοπρεπή) απο κοινό θνητό χωρίς οικονομικές υπερβολές ?

Σε μια συζήτηση προ εβδομάδας απαριθμούσε ο Βασίλης Β. τα σπανιώτερα ελληνικά νομίσματα, μετά τα αναπληρωματικά κλπ...... Πολλά εξ αυτών δεν τα έχω δει ποτέ μου, και αν τα πετύχεις το πιο φτηνό εχει πενταψήφιο.... Το βάθος της ελληνικής αγοράς(απο τεμάχια + από συλλέκτες) είναι ανύπαρκτο  , ετσι δεν είναι ?

Προς θεού, δεν εχω τίποτα με τους μεγάλους συλλέκτες , μην παρεξηγηθώ , απεναντίας 2 που εχω γνωρίσει συμπαθέστατοι και πολύ προσιτοί σε όλα τα ψυμάρια όπως εγώ. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2013, 05:34:24 μμ »

Ασχολούμαι πολύ λίγο χρονικό διάστημα με το νόμισμα , κοντά 1 χρόνο, και επειδη σε σχέση με τα γραμματόσημα υπαρχει μία διαφορά η οποία είναι το πόσο εύκολα μπορείς να αγοράσεις ένα κομμάτι (λόγω σπανιώτητας) , ρωτώ το εξής τους πιο εμπειρους...

Με δεδομένο πως οι μεγάλες σπανιώτητες και όχι μόνο, βρίσκονται σε 4-5 συλλογές , υπάρχει πιθανότητα να χτιστεί μία αξιοπρεπής συλλογή (όχι πλήρης αλλά αξιοπρεπή) απο κοινό θνητό χωρίς οικονομικές υπερβολές ?

Σε μια συζήτηση προ εβδομάδας απαριθμούσε ο Βασίλης Β. τα σπανιώτερα ελληνικά νομίσματα, μετά τα αναπληρωματικά κλπ...... Πολλά εξ αυτών δεν τα έχω δει ποτέ μου, και αν τα πετύχεις το πιο φτηνό εχει πενταψήφιο.... Το βάθος της ελληνικής αγοράς(απο τεμάχια + από συλλέκτες) είναι ανύπαρκτο  , ετσι δεν είναι ?

Προς θεού, δεν εχω τίποτα με τους μεγάλους συλλέκτες , μην παρεξηγηθώ , απεναντίας 2 που εχω γνωρίσει συμπαθέστατοι και πολύ προσιτοί σε όλα τα ψυμάρια όπως εγώ. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Βεβαίως μπορεί κάποιος να χτίσει συλλογή με οχι τεράστιο κόστος οταν πειστεί οτι τα κάτω απο au δεν είναι χρέπια οπως διατείνονται συνεχώς τέτοιες απόψεις ,τα πάντα είναι θέμα στόχων αλλα κυρίως γνωριμιών και αποφυγών δημοπρασιών οπου το μεγαλύτερο μέρος αυτών εαν.... δεν χαλιναγωγείται εμπεριέχει τον κίνδυνο να πέσεις ανάμεσα σε δυο η περισσότερους που παρασύρονται σε αδικαιολόγητα εως αλόγιστα χτυπήματα κ,λ,π.Ενοείται οτι υπάρχουν και νομίσματα κλειδιά κάθε περιόδου οπου και σε μέση κατάσταση εχουν σημαντικό κόστος αλλά οχι τετραψήφιο απαραίτητα,σε αυτό το χόμπυ η υπομονή και το συνεχές ψάξιμο ευκαιριών γιατί υπάρχουν (και ας λένε καποιοι οτι δεν υπάρχουν)κάνει θαύματα.Δεν αναφέρομαι σε πλήρη συλλογη αλλα σε κάποια που μπορείς να θαυμάζεις και στα δικάσου μάτια να είναι αξιοπρεπέστατη,την συλλογή κάνουμε για τον εαυτό μας και οχι για τους αλλους.Ελπίζω και εγω να μην με παρεξηγήσουν κάποιοι που σκέπτονται η πράτουν με αλλους ΣΤΟΧΟΥΣ.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:27:11 μμ »

Βασίλη, αυτήν την ερώτηση την έκανα και εγω στον εαυτό μου κάποιους μήνες νωρίτερα. Η απάντηση που έδωσα ήταν ΟΧΙ. Ξέρω ότι είναι αδύνατον να χτιστεί  αξιοπρεπής ΕΛΛΗΝΙΚΗ συλλογή, γιατί οι τιμές σε αρκετα κομμάτια, σε καλές καταστάσεις, είναι υπερβολικά υψηλές τα οποία έχω δεν μπορώ να διαθέσω. Κάποιος βεβαια που μπορεί σίγουρα εχει πολλές περισσότερες πιθανότητες. Σε χαμηλες καταστάσεις ίσως κάποιοι περισσότεροι.

Όμως, εγώ προσωπικά, έχω αποφασίσει να αγοράζω μεμονωμένα κομμάτια που μου αρέσουν είτε Ελληνικα είτε Κυπριακά είτε απο άλλες χώρες (μου αρέσουν ιδιαίτερα του Μεξικού), τα οποία κοστίζουν ποσά τα οποία μπορώ να διαθέσω, κυρίως σε υψηλές καταστάσεις, και ισως κάποια απο αυτα να έχουν και μεταπωλητική αξία. Αυτά μπορεί να είναι είτε νομίσματα κυκλοφορίας είτε αναμνηστικά.

Οπότε ούτε άγχος έχω ούτε παθιάζομαι ούτε είναι για μένα αυτοσκοπός το χτίσιμο συλλογής. ...

Σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να ναι μακρύς ο δρόμος .....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2013, 08:55:59 μμ »

ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2013, 09:46:37 μμ »

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2013, 11:19:52 μμ »

Κώστα σωστό αυτό που πάντα αναφέρεις αλλά προσωπικά πιστεύω ότι δεν δίνει απάντηση στο ερώτημα του Βασίλη.
Αν ο σκοπός σου είναι να κάνεις μια, έστω και όχι ολοκληρωμένη, αξιοπρεπής συλλογή, ο χρόνος και το χρήμα είναι πεπερασμένες ποσότητες  .....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2013, 11:29:11 μμ »

Εγώ νομίζω πως αν έχεις υπομονή,διάθεση για ψάξιμο,καλή αντίληψη της αγοράς,αρκετά καλές γνώσεις και χρήματα *άμεσα διαθέσιμα κάνεις μια πάρα πολύ καλή συλλογή.

*Δεν  μιλάω για τεράστια μόνο ποσά..κυκλοφορούν(ακόμη και στο στέκι) διάφορα καλά κομμάτια κατα καιρούς σε καλές τιμές..το θέμα είναι με το που βγουν να μπορείς να τα πάρεις.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2013, 11:31:08 μμ »

Αν μπορεις να το συγκεκριμενοποιησεις λιγο θα ηταν καλυτερα και περισσοτεροι θα καταθεσουν την αποψη τους. Τι εννοεις δηλαδη οταν λες αξιοπρεπη συλλογη και τι σημαινει για σενα οικονομικες υπερβολες. Επισης πιστοποιημενα η οχι? Ο καθε ανθρωπος και συλλεκτης εχει και το δικο του μπατζετ. Ενας θεωρει φυσιολογικα τα 50 ευρω ανα νομισμα (το απλοποιω αλλα για να συνεννοηθουμε καλυτερα) αλλος τα 100 και αλλος τα 1000. Αναλογα με τις οικονομικες δυνατοτητες του καθενος. Ολες ομως οι συλλογες ειναι αξιοπρεπεις. Και αυτη με κομματια απλως καλα και αυτη με ακυκλοφορητα. Σαμπως δεν εχει ιστορια το κυκλοφορημενο και φθαρμενο νομισμα? Και περισσοτερη μαλιστα απο το ακυκλοφορητο.
Πληρη συλλογη, δηλαδη με ολα τα κομμενα νομισματα, τις ποικιλιες του Καποδιστρια και ολα τα αναμνηστικα και δοκιμια απο τη δημιουργια του ελληνικου κρατους μεχρι σημερα, εγω δεν ξερω κανεναν που να εχει και αμφιβαλλω και αν θα υπαρξει και ποτε.
Πληρη συλλογη ομως με νομισματα κυκλοφοριας σε διαφορες καταστασεις μπορει να γινει.
Για να γινω πιο συγκεκριμενος ολα τα κυκλοφοριας απο 1910 μεχρι σημερα χωρις τις ποικιλιες και σε καταστασεις μετριες κατω απο ακυκλοφορητα δεν θα κοστισουν πανω απο 200 ευρω και ισως λεω και πολλα. Δεν τα υπολογισα και ολα ενα ενα. Απλως καπου εκει πρεπει να ειναι. Και του Γεωργιου σε μετριες καταστασεις δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο. Στα χρυσα βεβαια και σε κανα δυο ποικιλιες ανεβαινουν τα ποσα. Το ιδιο και στον Οθωνα και στον Καποδιστρια.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2013, 11:53:43 μμ »

Να ξεκαθαρίσω, ότι η άποψη μου έχει πάντα να κάνει με πιστοποιημένα νομίσματα σε καλές ακυκλοφόρητες καταστάσεις, όπου φυσικά αυτές υπάρχουν.

Φυσικά δεν κατακρίνω ποτέ και κανέναν τι είδους κομμάτια συλλέγει. Απλώς κατέγραψα την άποψη μου, στο ερώτημα του Βασίλη, η οποία είναι βασισμένη σε κομμάτια που εγω προσπαθώ να συλλέγω.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2013, 12:01:35 πμ »

Και εγω ειμαι τις αποψης οτι χρηματα διαθετω ψαχνω καλα εχω υπομονη και αγοραζω και δεν με χαλαει καθολου αν ειναι χαλια κατασταση η αν ειναι καλη Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 30, 2013, 12:06:07 πμ »

Εγώ Βασίλη μου, επειδή από το λίγο που σε γνώρισα ,αντιλήφθηκα το γούστο σου (που πιστεύω εν μέρει μοιάζουμε), σε ενδιαφέρει η υψηλή κατάσταση και πολύ καλά κάνεις αν Γουστάρεις έτσι.ΟΧΙ συλλογή με πλήρης σειρές έτσι δεν μπορεί να χτιστεί και άσε να μας λένε.................Αξιοπρεπή συλλογή παρά του ότι ασχολείσαι 1 χρονο και γω πολύ λιγότερο για μένα ΕΧΕΙΣ ήδη. Κατέχεις νομίσματα ,καλών καταστάσεων και που σου αρέσουν στο ΔΙΚΟ σου μάτι προπάντων.Και επειδή είδαι δρχμάκιας σου λέω το εξής: Γιατί να κάνω σειρά όλες τις δρχ με νέα κεφαλή του Όθωνα και να μην έχω για π.χ μία 1832 κ μία 1833 (σε ms κατάσταση) ,τι θα αλλάξει δλδ ,η παράσταση,η περιφερειακή επιγραφή??Μόνο το έτος κοπής διαφέρει κ κάποιες ιδιαιτερότητες όπως μπούκωμα μήτρας  π.χ1834.....πρέπει δλδ να πάρω 7 δρχ F/VF/XF/ΑU  για να κάνω σειρά ή να πάρω 2 διαμάντια κ τέλος.(είδα κ μία του 1845 σε τρομερή κατάσταση αλλά όταν άκουσα τιμή ,είπα άστο όταν κερδίσω το Τζόκερ... Κλείσιμο ματιού)Μάλλον στο δεύτερο είσαι ,αν σε ψυχολόγησα ορθά.Άρα, φίλε μου Βασίλη μαζεύουμε ότι γουστάρουμε σε καλή κατάσταση ,που μας αρέσει και γω προσωπικά αφήνω τις σειρές για τους υπόλοιπους.Βέβαια αν κάτσει αβίαστα κ με υπομονή ,γιατί όχι μπορεί να γίνει κ σειρά.
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 30, 2013, 12:08:55 πμ »

Όμως, εγώ προσωπικά, έχω αποφασίσει να αγοράζω μεμονωμένα κομμάτια που μου αρέσουν είτε Ελληνικα είτε Κυπριακά είτε απο άλλες χώρες (μου αρέσουν ιδιαίτερα του Μεξικού), τα οποία κοστίζουν ποσά τα οποία μπορώ να διαθέσω, κυρίως σε υψηλές καταστάσεις, και ισως κάποια απο αυτα να έχουν και μεταπωλητική αξία. Αυτά μπορεί να είναι είτε νομίσματα κυκλοφορίας είτε αναμνηστικά.

Οπότε ούτε άγχος έχω ούτε παθιάζομαι ούτε είναι για μένα αυτοσκοπός το χτίσιμο συλλογής. ...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Να ξεκαθαρίσω, ότι η άποψη μου έχει πάντα να κάνει με πιστοποιημένα νομίσματα σε καλές ακυκλοφόρητες καταστάσεις, όπου φυσικά αυτές υπάρχουν.

Φυσικά δεν κατακρίνω ποτέ και κανέναν τι είδους κομμάτια συλλέγει. Απλώς κατέγραψα την άποψη μου, στο ερώτημα του Βασίλη, η οποία είναι βασισμένη σε κομμάτια που εγω προσπαθώ να συλλέγω.
Μαζί σου, 100%  Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 30, 2013, 03:26:44 πμ »

Παιδιά το 2003 που άρχισα να καταλαβαίνω τι παίζεται με την συλλογή ήθελα να τα μαζεψω όλα ακυκλοφόρητα και το πίστευα.

Το 2006 κατάλαβα οτι αυτο δεν γίνετε στον αιώνα τον άπαντα και έβαλα πολύ νερό στο κρασί μου.

Πίστευα ο ηλίθιος ότι θα βρώ ολα τα χάλκινα του Οθωνα ρεντ μπράουν και εάν περνουσε κανα μπράουν και σε καλή τιμή δεν το αγόραζα ο μουσχαρος,περιμενα το καρακοκινο.

Οταν βγήκαν κανα δυο(μονολεπτο 1834 ρεντ,5αρα 1834 ρεντ,10αρα 1857 ρεντ μπαουν)και άρχισαν να σφυρίζουν τα τετραχίλιαρα και εξαχίλιαρα ,΄΄εβαλα την ουρά στα σκέλια και προσγειώθηκα στην πραγματικότητα βαθύτατα απογοητευμένος.

Σήμερα εάν βρω κανα χάλκινο νομισμα του Οθωνα (πλην 1833)σε αου 58 βράουν και καταφέρω να το πάρω ειμαι τρισευτυχισμένος και μιλαμε σε λεφτά στο ενα πεντηκοστο ογδοο απο αυτα των ρβ.

Εκτός του ότι δεν εχω χρήματα να υποστηρίξω το χόμπυ μου στην ποιότητα που μου αρέσει,απέβαλα το κόμπλεξ του θέλω να έχω το καλύτερο γιατί απλά δεν μπορώ να το έχω παρόλο που το βρίσκω.Δεν ειναι για την τσέπη μου.

Φαντάζεστε να πηγαινεται σε δημοπρασια στο εξωτερικο που νομιζεται οτι δεν την ξέρει κανεις και να βλέπετε δυο τυπάκια μέσα και να βαράνε τάλληρο 1844 25κ και δραχμη 1847 40κ?
Πλήρης απογοητευσις!
Η να πηγαινεις Μοναχο να καθαρισεις μονολεπτο 1834 ρεντ και να κλεινει μπροστα στα μάτια σου 3800 συν φισ?
Χαρηκα τουλαχιστον που το έπιασα.

Η ολοκλήρωση μιάς Ελληνικής συλλογής προυποθέτη πολύ χρήμα που οι περισότεροι δεν το έχουμε και πολυ μα πολύ τυχη.Μετά γνώση,και γνώση να μην έχεις πληρώνεις ενα ρεπιουταμπλ ντηλερ και δουλεύει για σένα.

Μπορει να περάσει η ζωή σας και να μην δειτε ποτε μιση δραχμή 1843 προς πώληση,ποσο μάλλον να την δειτε και να κλεινει 25κ και απλά να ειστε ευτυχισμένοι που πηγατε στο βιουιν και απλά την κρατήσατε στο χέρι για 5 λεπτά!

Πιστεύω οτι αν γινοταν ένα μαγικό και έπεφταν απο τον ουρανό κατομύρια και πάλι θα τελείωνε η ζωή μας και δεν θα κλειναμε ποτε την συλλογη Ελληνικων νομισματων γιατι δεν υπάρχουν.

Ουτε ο Γεώργιος κλεινει αλλά ουτε και Οθων,ποτε μα ποτε.

Πιστεύω οτι πρέπει να χαιρόμαστε αυτά που έχουμε,λίγα η πολλά ,όμορφα η άσχημα.

Πάντα και ακόμη σε περιοδους κρίσεων υπάρχουν άνθρωποι με λεφτα που σαρώνουν τα πάντα,εμείς ας βολευτούμε με τον ταλιμά.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 30, 2013, 04:04:25 πμ »

Bασιλη με εκπλησεις!! Απο αυτα που εχω διαβασει κατα καιρους απο σενα και απο αυτα που εχω δει,δεν περιμενα σε καμια περιπτωση να τα ''ακουσω'' αυτα απο σενα!! Εκανα λαθος..Μπραβο σου!!και η παρακατω προταση σου,ειναι η ουσια ενος συλλεκτη που το κανει για το κεφι του και οχι για κερδος..

Πιστεύω οτι πρέπει να χαιρόμαστε αυτά που έχουμε,λίγα η πολλά ,όμορφα η άσχημα.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 30, 2013, 04:48:44 πμ »

Bασιλη με εκπλησεις!! Απο αυτα που εχω διαβασει κατα καιρους απο σενα και απο αυτα που εχω δει,δεν περιμενα σε καμια περιπτωση να τα ''ακουσω'' αυτα απο σενα!! Εκανα λαθος..Μπραβο σου!!και η παρακατω προταση σου,ειναι η ουσια ενος συλλεκτη που το κανει για το κεφι του και οχι για κερδος..

Πιστεύω οτι πρέπει να χαιρόμαστε αυτά που έχουμε,λίγα η πολλά ,όμορφα η άσχημα.

μπά,παρεξηγημένος είμαι.

Ξέρεις έπεσε στα χέρια μου μια δρχ 1910 μσ65,στη συλλογή έχω μια μσ63.
Δεν θα αλλάξω ποτέ των ποτών την χρωματιστή ταπεινή μσ63 μου και για κανέναν λογο.
Για μένα τα νομίσματα αποτελουν ένα πάρτυ ,στο οποίο με κάλεσαν το 1999 και ακόμη χορεύω.
Γνώρισα πλούσιους και φτωχούς,καλούς και κακούς,ζηλιάρηδες και αγαθούς,πολλοι τα παράτησαν και μπήκαν καινούργιοι.Εγώ εδώ ειμαι ακόμη και χορεύω.

Το μόνο σίγουρο και κατά προτεραιοτητα ειναι οτι η συλλογή θέλει Α λεφτά,Β  κωλοφαρδία τεράστια και Γ γνώση.

Εαν εχεις γνωση και δεν έχεις λεφτα και τύχη ,συλλογή ξεχασέ τηνε.

Και εάν δεν βάλεις το χέρι στην τζέπη πάλι συλλογή ξέχασε την.

Παντως ειναι το μονο σπορ που ο χαμένος στην δημοπρασία δεν χάνει τα λεφτά του και το μονο σπορ που ο άμεσα ενδιαφερόμενος κάνει θυσίες να μαζέψει στερώντας πολλά κατα κυριο λογο απο τον εαυτό του και αφήνει ενα εφάπαξ στους κληρονόμους του.
Αλλος μικρό(εφάπαξ)άλλος μεγάλο.

Σημερα πηγα να δω μια συλλογή και ο κληρονόμος μου είπε,Ο Πατέρας μου έχει πεθάνει εδώ και τρία χρόνια και ακόμη λεφτά μου δίνει.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences