Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:34:01 μμ
Σελίδες: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 426175 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #960 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 09:09:04 μμ »

Όταν έρθει η ώρα θα αρχίσουν να έρχονται τα mail
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #961 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 09:11:28 μμ »

Από τιμή τί overspot θα έχει;
5 %
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #962 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 07:29:26 πμ »

Ας ελπίσουμε αυτή την φορά να είναι μέσα στις προδιαγραφές.
Π.Χ.. δεν μπορεί σήμερα λίρα του 2016 bu να έχει διάμετρο 21,95mm και πάχος 1,75mm απαράδεκτο με την τεχνολογία που υπάρχει να υπάρχουν αυτές οι τεράστιες αποκλίσεις σε Νομισματοκοπείο.(Δεν με ενδιαφέρει ο λόγος π.χ. rim κ.λ.π. η τεχνολογία η σημερινή δεν το επιτρέπει).
Αυτό που έχω καταλάβει οι άνθρωποι αυτοί είναι φαιδροί και απευθύνονται από το 2000 και μετά σε επενδυτές του κιλού και όχι σε συλλέκτες,έχει καταντήσει το Νομισματοκοπείο τους περιφερειακό μπακάλικο.
Δεν είναι τυχαίο που εκδίδουν περίπου 15.000 bu τεμάχια ετησίως και βρίσκεις όσα θέλεις αν θέλεις,αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει καμμία πλέον συλλεκτικότητα παγκοσμίως στο νόμισμά τους.
Η αίγλη του νομίσματος αυτού συλλεκτικά, σταμάτησε το 1982.
Το παιχνίδι το σώζουν κάπως οι proof εκδόσεις τους, που έχουν σωστές προδιαγραφές.
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #963 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 08:59:59 πμ »

Όντως είναι απαράδεκτο. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό.... Απορία
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #964 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:20:39 πμ »

Όντως είναι απαράδεκτο. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό.... Απορία
Είναι πολύ απλό απευθύνονται σε επενδυτές εκεί είναι το ψωμί, και όχι σε συλλέκτες. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #965 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:32:21 πμ »

Απευθύνονται και σε συλλεκτες οπου και εκει υπαρχει ψωμι, με τις proof εκδοσεις  Χαμόγελο

Επισης θα ελεγα οτι τα bu κομματια μπορει να εχουν συλλεκτικη αξια σε 100+ χρονια Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #966 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:48:24 πμ »

μπα δεν το νομιζω να εχουν περα απο την αξια τους σε χρυσαφι διοτι πλεον ξερουν ολοι οτι τις λιρες δεν τις βαζουμε στην τσεπη αλλα σε καψουλες κτλ..εκτος βεβαια κ αν γινει στο διαστημα αυτο τις pουτανας το μαγκαλι απο πολεμους κ βγνουν τα κομματια αυτα στην γυρα με αποτελεσμα να φθαρουν κ να υπαρχουν λιγα μς 60 + πχ τοτε ναι θα εχουν αξια..κ ο ελπιδοφορος ειπε το σοφο 1982 γιοκ οι λιρες..εχει απολυτο δικιο για μενα με ελαχιστες μικρο εξαιρεσεις
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #967 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:49:28 πμ »

Μόνοι σας εσείς οι πωλητες με το πέρασμα των τελευταίων χρόνων έχετε δώσει την Ταση στους νέους επενδυτές τώρα τι γυρεύετε ;
Ειδικά από το 2010 και μετά θυμάμαι πάρα πολλές φορές πωλητες να λένε τι αγοράζετε τις παλιές τις λίρες;
Αυτές είναι λιποβαρείς άν τις πάτε στην τράπεζα θα σας αφαιρέσουνε 8 € 10 € πάρτε τις καινούργιες που είναι γυαλιστερές και όμορφες!!
Αυτά που σας λέω τώρα είναι παρατηρήσεις τις οποίες τις έχω δει να γίνονται στο διάβα του χρόνου και ας βγει ένας να μου πει οτι είναι ψέματα αυτά που λέω γιατί δε γινόταν από 2010 και μετά .
Οταν λοιπόν ένας πωλητης κινείται με το προσωπικό του συμφέρον και δεν κοιτάει το σύνολο συμβαίνουν αυτά τα πράγματα .
Και που οδηγούν τελικά αυτά τα πράγματα πάρα μα πάρα πολλές λύρες να καταλήγουν τελικά στα ενεχυροδανειστήρια από κει πέρα στο χυτήριο και να εξαφανίζονται για να γίνουν αυτές οι νεες £ τις οποίες έχετε στα χέρια σας έσεις και γυαλίζουν ,καταστρέφεται η ιστορία δηλαδή  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #968 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:54:47 πμ »

Εγώ πάντα ΤΟ φώναζα ότι μετά το 2000, όλες είναι για μένα ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ.
Αλλά δυστυχώς, φωνή βοώντος εν τη ερήμω.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #969 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:58:01 πμ »

Εγώ πάντα ΤΟ φώναζα ότι μετά το 2000, όλες είναι για μένα ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ.
Αλλά δυστυχώς, φωνή βοώντος εν τη ερήμω.
Μόνο εγώ σε ακούω Δημήτρη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  εκτός των διαφορετικών (2002-2005 και 2012) δεν έχω, αλλά ούτε και αγοράζω αυτές τις χρονολογίες μου προκαλούν αλλεργία στα μάτια.  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #970 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:01:16 πμ »

ναι αλλα μιλαμε για συλλεκτες οι αλλοι που αγοραζουν νεες ειναι επενδυτες οι πιο πολλοι..κ γω παλιες αγοραζω οπως εχω πει ξανα..ειμαι συλλεκτοεπενδυτης Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού νεα ταση δηλαδη αχαχχαχα
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #971 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:10:00 πμ »

Εγώ πάντα ΤΟ φώναζα ότι μετά το 2000, όλες είναι για μένα ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ.
Αλλά δυστυχώς, φωνή βοώντος εν τη ερήμω.
Μόνο εγώ σε ακούω Δημήτρη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  εκτός των διαφορετικών (2002-2005 και 2012) δεν έχω, αλλά ούτε και αγοράζω αυτές τις χρονολογίες μου προκαλούν αλλεργία στα μάτια.  Σαρκασμός Σαρκασμός
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Χρήστο και γι αυτές μην πώ τίποτε, γιατί θα βγώ αντιδραστικός όπως πάντα.
Σε αυτές τις ημερομηνίες μόνο proof εγώ βλέπω.
Πάρε μία του 2012 bu και μία proof εκεί θα δείς το μεγαλείο παλαβομάρας του Νομισματοκοπείου της Αγγλίας.
Οι άνθρωποι είναι για κλωτσιές, τις έκαναν και λαμπερές μετά το 2000  Μεγάλο χαμόγελο πάνε τα λούστρα γενικά όλα πάνε.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #972 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:17:35 πμ »

Ωραία έχουμε τους συλλέκτες, έχουμε τους εμποροσυλλέκτες, έχουμε του επενδυτές και τώρα τους συλλεκτοεπενδυτές. Τίποτα άλλο στον ορίζοντα?
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #973 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:17:51 πμ »

 Δεν ειναι θεμα πωλητων, αλλα αγοραστων.
 Οσοι δεν εχουν αριστη γνωση των λιρων, ζητουν καινουργιες ,οπου ειναι μηδαμινη η πιθανοτητα να φανε κοπια.
 Στις παλιες, εκτος απο ελλιποβαρεις (που μπορει και να ειναι) κυκλοφορουν στον τοπο απειρες μουφες, που κανουν γυρω-γυρω, μεχρι να βρουν καταφυγιο στην θυριδα καποιου που δεν καλοξερει απο αυτα.
 Γιαυτο και οι Ελληνες πωλητες βαζουν καπελο στις καινουργιες, οχι επειδη ειναι BU και κουραφεξαλα, αλλα επειδη εχουν ζητηση.
 Τωρα, απο συλλεκτικη αποψη, δεν παιρνει κανεις λιρες καινουργιες (απλες) για συλλεκτισμο, αντε εκτος απο ενα κομματι τον χρονο, εαν θελει να εχει χρονικη συνεχεια η συλλογη του.
 Αλλα και απο τις παλαιοτερες, το 99% αυτων που κυκλοφορουν και γυροφερνουν στην πιατσα και στα φορα σε τρεχουσα τιμη, δεν εχει καμια απολυτως συλλεκτικη αξια, πλην καποιων που ειναι σε ψηλη κατασταση.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #974 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:28:41 πμ »

O kύριος λόγος Δημήτρη είναι αυτός που λές δλδ όσοι δεν έχουν άριστη γνώση των λιρών, ζητούν καινούργιες οπου είναι μηδαμινή η πιθανότητα να φάνε κόπια.
Δεν έχεις όμως σκεφθεί ότι αυτό το άκρατο προδιαγραφών ζήτημα, ίσως στο μέλλον θα είναι το βούτυρο στο ψωμί των Κινέζων.
Για σκέψου το λίγο, πού και ποιός θα βγάλει άκρη μετά την νεκροψία, είναι σαν να λέει το Νομισματοκοπείο κινεζάκια πιάστε δουλειά είναι όλα στρωμένα με ροδοπέταλα. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences