Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:15:29 πμ
Σελίδες: 1 ... 52 53 [54] 55 56 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 426676 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #795 στις: Ιούνιος 12, 2016, 12:48:06 πμ »

Πάτε να βγάλετε ότι εγώ κατηγόρησα κάποιον.
(Συγκεκριμένα τον SV, τώρα στα τελευταία ποστ)
Κάνετε λάθος.
Εγώ δεν κατηγόρησα κανέναν.
Να ξαναπώ την ιστορία (εν τάχει), μπας και ξεκαθαρίσει το πράμα:

Έχω κάτι λίρες.
Έμαθα/άκουσα/κατάλαβα ότι οι λίρες δεν είναι όλες ίδιες, αλλά ότι έχουν διαφορετικές τιμές/αξία σε σχέση με χρονολογία, σπανιότητα, κλπ.
Αποφάσισα να ψάξω το θέμα. Που αλλού? Στο internet.
Βρήκα αυτό το site. Διάβασα, και αποφάσισα να γραφτώ. Αποδείχτηκε κάπως δύσκολο, αλλά τελείωσε.
Πρωτοδημοσίευσα το τι λίρες έχω (εδώ, ποστ μου «Απάντηση #675 στις: Μάιος 27, 2016, 04:13:24») πριν 15-16 μέρες.
Άρχισαν διάφοροι να με ρωτάνε. Σε ότι με ρώτησαν (και ήξερα), απάντησα.
Δέχτηκα και κάτι "inapropriate" σχόλια, τύπου "Τις βρήκες από την οικογένεια σου" και τέτοια. Άνευ σημασίας.

Μου ζητήθηκαν φωτογραφίες, οργανώθηκα και έδωσα τις καλύτερες που μπορώ. Καλά σχόλια άκουσα γι' αυτές.

Στη συνέχεια άρχισαν διάφορες "εκτιμήσεις". Όλα καλά.
Αυτό που σκόπευα να κάνω, είναι αφού διαμόρφωνα μια κάπως πλήρη άποψη για το τι αξίζουν, να έβαζα μια αγγελία εδώ (στο κομμάτι "Μικρές αγγελίες & Ανακοινώσεις" - διάβασα και τους όρους και τους περιορισμούς - όλα καλά) και να έλεγα τι ζητάω. Που θα την έβαζα, στη "Χρυσή Ευκαιρία"?

Δεν πρόλαβα.
Άρχισα να δέχομαι διάφορα π.μ. με προτάσεις: "Τόσο τις αποτιμώ, και εγώ στο προσφέρω, το τηλέφωνο μου είναι αυτό, αν θέλεις πάρε με να συννενοηθούμε".
Τι να έκανα, να τις πέταγα τις προτάσεις? Ή να έλεγα στο ανοιχτό φόρουμ: "Αυτό μου δίνουν, κανένας παραπάνω? Κανένας παραπάνω?"

Συμφώνησα με έναν άνθρωπο (αυτό που σας είπα ότι συμφωνήσαμε), συναντηθήκαμε, και κάναμε την ανταλλαγή.
Η υπόθεση τελείωσε, ως προς αυτές τις 6 λίρες, και τελείωσε ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ σας το λέω εδώ.

Να κόψω τη κουβέντα?
Να μην ξαναγράψω στο φόρουμ?
Απόψεις ανταλάσσουμε, και τις δικές μου λέω.
Και θα τις λέω.
Και μέσα σ' αυτές είναι και το "πως ορίζεται μια τιμή", (στο χώρο των "αγορών").

Ναι, αυτών που θα "ξαναμπούμε" ως χώρα, μια μέρα.

Οι υπόλοιπες χρονολογίες λιρών που έχω (και δεν έδωσα), παραμένουν στην κατοχή μου.

Τα υπόλοιπα (όπως π.χ. ότι ο Χρήστος "πήρε ένα μάθημα" που βλέπω εδώ δυο ποστ νωρίτερα να γράφεται), δεν τα καταλαβαίνω. Δεν καταλαβαίνω τι μάθημα πήρε, ούτε γιατί ο fanis θεωρεί ότι ο Χρήστος "πήρε μάθημα".

Πρέπει να το καταλάβω?





Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #796 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:03:56 πμ »

Οχι, δεν πρεπει να καταλαβεις κατι, ολοι παρεξηγουν μονιμως τα γραφομενα σου και ευτυχως που μετα  εξηγεις λεπτομερως για το πως πρεπει να τα εκλαβουν.
Συνεχισε την προσπαθεια σου να γινεις ο πιο αντιπαθητικος τυπος που περασε ποτε απο το σαιτ, παρολο που υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος.
Καλη συνεχεια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #797 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:04:08 πμ »

Να, κι άλλος που θεωρεί ότι ο Χρήστος πήρε μάθημα:

Κανεις λαθος.
 Η τιμη των raw συλλεκτικων νομισματων δεν ειναι η τιμη ενος καινουργιου αυτοκινητου που ειναι η ιδια οποιος και να ειναι ο αγοραστης η ο πωλητης.
 Δεν εχουν ολοι οι συλλεκτες τις ιδιες γνωσεις, την ιδια πειρα, τις ιδιες προσβασεις, την ιδια καψα.
....
Χρηστο, ελπιζω να πηρες το μαθημα σο

Ως προς το "η τιμη δεν ειναι η ιδια οποιος και να ειναι ο αγοραστης η ο πωλητης." με βρίσκει κάθετα διάφωνο.
Και δε μ' αρέσει.
Δηλαδή εννοείς ότι:
Αν πουλάς ένα άλογο σε μένα θα το πουλήσεις σε μια Α τιμή, ενώ αν το πουλήσεις στην Αθηνά Ωνάση (π.χ.) θα το πουλήσεις 2Α, ή 20Α, γιατί αυτή έχει μεγαλύτερη κάψα, έχει περισσότερα λεφτά, και ίσως δεν ξέρει κι όλας...

Δεν συμφωνώ και δε μ' αρέσει, γιατί ερμηνεύεται ότι αν βρούμε κάποιον μπόσικο, να του πιάσουμε τον κwλ_.
Δεν το βρίσκω σωστό αυτό.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #798 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:09:08 πμ »

Οχι, δεν πρεπει να καταλαβεις κατι, ολοι παρεξηγουν μονιμως τα γραφομενα σου και ευτυχως που μετα  εξηγεις λεπτομερως για το πως πρεπει να τα εκλαβουν.
Συνεχισε την προσπαθεια σου να γινεις ο πιο αντιπαθητικος τυπος που περασε ποτε απο το σαιτ, παρολο που υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος.
Καλη συνεχεια.

Μη στενοχωριέσαι.
Καινούριος είμαι, θα μάθω.
Εννοω:
1) Και για ποια πρέπει να σπάω το κεφάλι μου να τα καταλάβω, και ποια όχι.
2) Και πως θα πάρω τα πρωτεία στον ανταγωνισμό.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #799 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:09:26 πμ »

Οχι, δεν πρεπει να καταλαβεις κατι, ολοι παρεξηγουν μονιμως τα γραφομενα σου και ευτυχως που μετα  εξηγεις λεπτομερως για το πως πρεπει να τα εκλαβουν.

Φταίει ο γραφτός λόγος, βρε Δημήτρη!
(Πού το έχω ξαναδιαβάσει αυτό, άραγε;;; )

με βρίσκει κάθετα διάφωνο.

Κοίταξα στο δεκαπεντάτομο λεξικό του Δημητράκου τη λέξη "διάφωνος". Οι έννοιες που δίνει είναι:
1. Παράφωνος (ήχος).
2. Ανακόλουθες, αταίριαστες (ιστορίες, απόψεις).

[Με την ευκαιρία, ρίχνω και συμβουλή: Χρησιμοποιείτε όσο το δυνατό περισσότερα ρήματα και λιγότερα ονόματα (ουσιαστικά και επίθετα), για να ζωντανεύει ο λόγος (να γίνεται πιο ζωντανός).]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2016, 01:25:56 πμ από sac » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #800 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:14:17 πμ »

Οχι, δεν εννοω αυτο, οτι θες καταλαβαινεις.
Εννοω οτι δεν εχουν ολοι την ιδια πειρα , γνωσεις και προσβασεις γιαυτο και δεν παιρνουν ολοι τα νομισματα στην ιδια τιμη.
Ουτε μπορει ολοι να κρινουν σωστα την τιμη ενος νομισματος.
Ετσι ειναι ο συλλεκτισμος.

Σου αρεσει δεν σου αρεσει, αδιαφορο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #801 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:24:03 πμ »

Σου αρεσει δεν σου αρεσει, αδιαφορο.
Σου εξήγησα αναλυτικά τι δε μου αρέσει.

Αυτά που λες, με άλλα λόγια λέγονται:
"Ο άσχετος, θα πληρώσει παραπάνω".

Αυτό, εσύ το δέχεσαι.
Εγώ όχι.

Δεν πειράζει όμως, δεν χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα όσα συζητάμε.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #802 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:29:24 πμ »

Άντε, να μπω κι εγώ σε συζήτηση για λίρες!!!

Κι εμένα δεν μου αρέσει που η γη είναι στρογγυλή, αλλά τι να κάνω, το αποδέχομαι.
Εσύ, φαντάζομαι, κρατάς χαρακτήρα και δεν το (απο)δέχεσαι...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #803 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:36:21 πμ »

Νταγκλα, εσυ δηλωνεις ασχετος και μια χαρα πηρες οτι πηρες, ενω οι σχετικοι σου ελεγαν οτι δεν θα το παρεις.
Και επειδη το πηρες, την λες μετα στους σχετικους οτι ειναι "ασχετοι".
Εισαι μιλια μακρια νυχτωμενος απο τα συλλεκτικα, αλλα αυτο δεν ειναι κακο.
Εαν κολλησεις το μικροβιο, θα καταλαβεις τι π@παριες εγραφες περι τιμων και αγορας κλπ και θα γελας.
Εαν δεν το κολλησεις, ολα καλα παλι.
Καλη συνεχεια με αλλους, εγω βαρεθηκα.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #804 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:46:15 πμ »

Κυριε Νταγκλας εσεις να πουλατε στην υψηλωτερη τιμη όταν αυτό είναι δυνατον,μην ακουτε τους διαφορους εδώ στο στεκι. Άνεση
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #805 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:21:04 πμ »

Και επειδη το πηρες, την λες μετα στους σχετικους οτι ειναι "ασχετοι".

Να μου παραθέσεις που "την είπα" σε κάποιον. Όσα είπα, υπάρχουν όλα, εδώ, γραμμένα.

sac,
υπάρχει κάτι που θα πρέπει να αποδεχτώ?
Ποιο?
Πες το καθαρά.
Με τη σφαιρικότητα της γης, εγώ δεν έχω πρόβλημα. Εσύ, απ' ότι λες, έχεις.
Το λέω και σένα, δε χρειάζεται να συμφωνούμε πάντα. Θα καταντούσε και μονότονο. Οπότε δε χρειάζεται να "αποδεχτώ" τη σφαιρικότητα της. Τη θεωρώ δεδομένη.

Κύριε giannist,
Δεν ΠΟΥΛΗΣΑ. Πόσες φορές θα πρέπει να το πω?
Αλλά (προφανώς) όποτε κάνω κάτι, θα κάνω το συμφερότερο που βρίσκω.
Και θα ακούω και τους "διάφορους εδώ μέσα". Τα δυο αυτά δεν είναι ασύμβατα, ξέρεις. Γίνονται και τα δυο.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #806 στις: Ιούνιος 12, 2016, 03:00:17 πμ »

sac,
υπάρχει κάτι που θα πρέπει να αποδεχτώ?
Ποιο?
Πες το καθαρά.
Με τη σφαιρικότητα της γης, εγώ δεν έχω πρόβλημα. Εσύ, απ' ότι λες, έχεις.
Το λέω και σένα, δε χρειάζεται να συμφωνούμε πάντα. Θα καταντούσε και μονότονο. Οπότε δε χρειάζεται να "αποδεχτώ" τη σφαιρικότητα της. Τη θεωρώ δεδομένη.

Σου αρεσει δεν σου αρεσει, αδιαφορο.
Σου εξήγησα αναλυτικά τι δε μου αρέσει.

Μπερδεύεις το "τι σου αρέσει" με το "τι ισχύει". Αυτό που σου λέει ο haros "ισχύει", έστω κι αν δεν σου αρέσει. Δεν έχει νόημα να εξηγείς γιατί δεν σου αρέσει, είναι θέμα προσωπικού γούστου. Να πω την αλήθεια, ούτε κι εμένα μου αρέσει αυτό που λέει ο haros, αλλά... έτσι είναι. Το "θεωρώ δεδομένο", όπως και τη σφαιρικότητα της γης και λογικό θα ήταν να το θεωρήσεις κι εσύ δεδομένο.

Από εκεί και πέρα, αν όντως δεν σου αρέσει, μπορείς να προσπαθήσεις να το διορθώσεις. Θα με βρεις σύμμαχο (άσχετο). Αλλά για να μπορέσεις να το αλλάξεις και να το διορθώσεις, θα πρέπει πρώτα να "συνειδητοποιήσεις" την πραγματικότητα.

-----------------------------------------

Θα καταντούσε και μονότονο.
Αυτό το έχω ξανακούσει και από πολλούς άλλους. Είναι πράγματι μονότονο να έχουμε όλοι την ίδια αντίληψη της πραγματικότητας (ή την αντίληψη της ίδιας πραγματικότητας;);

Με παρασύρετε και γράφω "ξύλινα". > "να αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα"... (το "ίδια" αυτόματα περισσεύει, χεχε).
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #807 στις: Ιούνιος 12, 2016, 03:36:10 πμ »

Εγώ, πάντως,  θα το γράψω. (Σύντροφε Douglas, δεν απευθύνεται σε σένα προσωπικά, σε όλους απευθύνεται.)

Η ξύλινη γλώσσα προσπαθεί να δημιουργήσει ανύπαρκτες έννοιες ή λόγια χωρίς περιεχόμενο και χωρίς νόημα. Όπως αυτό που έγραψα "ίδια ή διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας". Η πραγματικότητα είναι μία (σε συγκεκριμένο χώρο και χρόνο) και φυσιολογικά όλοι την αντιλαμβανόμαστε με τον ίδιο τρόπο. Εκτός αν κάτι επηρεάζει τις αισθήσεις μας ή τη λογική μας.

Μιλώντας λοιπόν στρωτά και όχι ξύλινα, αυτόματα διαπιστώνεις ότι είναι δύσκολο να διαστρευλώσεις τις λέξεις. "Αντιλαμβάνομαι την πραγματικότητα"... ΟΚ.
"Αντιλαμβάνομαι την πραγματικότητα με διαφορετικό τρόπο"... < αρχίζει να χάνει το νόημά της η πρόταση...
"Διαφωνούμε στην αντίληψη της πραγματικότητας" (χχμμμ;;;; κάποιος από τους δυο μας είναι τρελός;;; )
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #808 στις: Ιούνιος 12, 2016, 03:39:53 πμ »

Μπερδεύεις το "τι σου αρέσει" με το "τι ισχύει". Αυτό που σου λέει ο haros "ισχύει", έστω κι αν δεν σου αρέσει.
Φιλοσοφικό το θέμα? Δεν πειράζει, το συζητάμε.

Αν καταλαβαίνω τι μου λες, ισχύει το:
"Ο άσχετος, θα πληρώσει παραπάνω".
Αυτό λέει και ο haros.
Σωστά?
Ας διευκρινίσουμε πρώτα αυτό, και το αν μ' αρέσει ή όχι, έρχεται κατόπιν.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #809 στις: Ιούνιος 12, 2016, 03:50:10 πμ »

Η ξύλινη γλώσσα προσπαθεί να δημιουργήσει ανύπαρκτες έννοιες ή λόγια χωρίς περιεχόμενο και χωρίς νόημα.
Κάπου βαθειά στο κομπιούτερ μου (θέλει κόπο για να το βρω) υπάρχει μια σελίδα που λέγεται "εγχειρίδιο της ξύλινης γλώσσας".

Είναι μια συλλογή προτάσεων που δε λένε τίποτα, και όπως και να τις βάλεις (τη μια μετά την άλλη), "ταιριάζουν".

Και είναι απ' αυτά που ακούμε χρόνια τώρα (από ξέρεις ποιους) και η πλειψηφία αυτών που τα ακούει λέει στο τέλος:

"Ωραία τα είπε".
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 52 53 [54] 55 56 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences