Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:07:50 μμ
Σελίδες: 1 ... 49 50 [51] 52 53 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 426317 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #750 στις: Ιούνιος 08, 2016, 10:55:08 μμ »

το ίδιο σκέφτεται στην αρχή...
Επομένως δεν αποτελώ εξαίρεση....

Το θέμα όμως δεν είναι τι σκέφτεται ο καθένας στην αρχή.
Το θέμα είναι τι σκέφτεται στο τέλος!
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #751 στις: Ιούνιος 08, 2016, 10:56:51 μμ »

Μπορείς επίσης στις σελίδες του thread "ΠΑΡΑΛΑΒΕΣ" να δείς τις ευχαριστίες και την εκτίμηση των μελών που στέλνουν ή παραλαμβάνουν και να κρίνεις μόνος σου για το επίπεδο της καλοπιστίας.Εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8921.555
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #752 στις: Ιούνιος 08, 2016, 11:06:36 μμ »

Άν φοβάσαι, απλά μή συμμετέχεις σε καμία συναλλαγή.
Καταγράφηκε
SilverSurfer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #753 στις: Ιούνιος 08, 2016, 11:20:31 μμ »

το ίδιο σκέφτεται στην αρχή...
Επομένως δεν αποτελώ εξαίρεση....

Το θέμα όμως δεν είναι τι σκέφτεται ο καθένας στην αρχή.
Το θέμα είναι τι σκέφτεται στο τέλος!

Αν κάνεις κάποια συναλλαγή εδώ μέσα,εσυ είσαι αυτός που θα στείλει τα νομίσματα...άρα το θέμα δεν είναι αν θα εμπιστευτείς εσύ τον άλλο....αυτός θα σου κάνει την κατάθεση και θα δεις ότι μπήκαν τα χρήματα..το θέμα είναι να εμπιστευτεί αυτός εσένα που ουσιαστικά είναι η πρώτη σου συναλλαγή στο στέκι...πραγματικά δεν καταλαβαίνω που κολλάς...αυτός που θα κάνει τη συναλλαγή μαζί σου θεωρητικά θα έπρεπε να ανησυχεί...
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #754 στις: Ιούνιος 08, 2016, 11:24:24 μμ »

Θα μπορούσες να μου δώσεις έναν καλό λόγο γιατί θα πρέπει να σε εμπιστευθώ σε μια υποθετική μελλοντική συναλλαγή μας?  Οποια απάντηση δώσεις την ίδια να δεχτείς και εσύ για τις σκέψεις σου.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #755 στις: Ιούνιος 08, 2016, 11:50:51 μμ »

Φιλε μου μην ρισκάρεις με αυτους εδώ μεσα. Άνεση Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #756 στις: Ιούνιος 09, 2016, 12:06:52 πμ »

Ένας - ένας, παιδιά.

Alkimel:
Ευχαριστώ. Δεν είχα διαβάσει αυτό το νήμα.

ΜΙΔΑΣ:
Δεν είναι θέμα φόβου. Είναι θέμα νοοτροπίας και εμπειρίας, από τα πολλά που έχω δει στη ζωή μου.

SilverSurfer:
Δεν το αρνούμαι. Δεν διεκδικώ το δικαίωμα/προνόμιο/τιμή να με εμπιστευθεί κάποιος άγνωστος, περισσότερο από όσο εμπιστεύομαι εγώ κάποιον άγνωστο. Θα ήμουν παράλογος αν το διεκδικούσα, δεν θα ήμουν? Ε, δεν είμαι!

chris_1972:
Δεν υπάρχει τέτοιος λόγος. Το είπα κι εδώ από πάνω.


Τους προβληματισμούς μου διατυπώνω.
Όλα αυτά τα θέματα/προβλήματα εξαλείφονται με την "χέρι-με-χέρι" συναλλαγή. Ο προβληματισμός μου όμως παραμένει, ως προς τις "εξ αποστάσεως" συναλλαγές.

Τρια πραματάκια ακόμα:
1) ΔΕΝ Μ ΑΡΕΣΕΙ η ιδέα "κατάθεση στην τράπεζα". Να μην αναπτύξω τώρα εδώ τους λόγους, αλλά μετά από διάφορες και πολλές σκέψεις, έχω καταλήξει στο να "χρησιμοποιώ" τα ευαγή αυτά ιδρύματα όλο και λιγότερο. Οι σκέψεις αυτές και τα συμπεράσματα δεν αποτελούν αντικείμενο ενδιαφέροντος του παρόντος νήματος, ή και του site. Οπότε το σταματάω εδώ.
2) Το internet εκ της φύσης του προσφέρει ανωνυμία. Η ανωνυμία αυτή καταργείται με τη δήλωση (προς κάποιον άγνωστο συναλλασσόμενο) διευθύνσεων, τραπεζικών λογαριασμών, κλπ.
Αν δεν μας ενδιαφέρει η ανωνυμία, τότε γιατί όλοι έχουμε ένα username (που δεν είναι το πραγματικό μας όνομα), και δεν συμμετέχουμε με τα πραγματικά?
3) Στην περίπτωση μου, το αντικείμενο που συζητάμε δεν είναι "φτηνό", δηλαδή της τάξης των 5-10 ευρώ για το οποίο (θα πει κάποιος) εμπιστεύεσαι έναν άγνωστο κινέζο στο e-bay και του τα στέλνεις. Είναι (περίπου) 250 φορές μεγαλύτερο. Ε, αλλιώς αντιμετωπίζεις 5-10 ευρώ, και αλλιώς 1.500-2.000, πως να το κάνουμε τώρα!

Και κάτι που το είδα τώρα στο τέλος, πριν πατήσω το "Αποστολή":
@ giannist:
Δεν πρόκειται να ρισκάρω τίποτα, μην ανησυχείς.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #757 στις: Ιούνιος 09, 2016, 12:17:11 πμ »

Πολυ το κουραζουμε χωρις λογο.
Αν θες να πουλησεις βαλε αγγελια με ορο την χερι με χερι συναλλαγη.
Εφοσον δεν βρεις καποιον για χερι με χερι συναλλαγη, μπορεις να πας σε ενα μαγαζι με συλλεκτικα νομισματα, ειμαι σιγουρος οτι θα εκπλαγεις απο τις ωραιες τιμες που θα παρεις.Ολα τα αλλα περι εμπιστοσυνης κλπ ειναι κουβεντες για να γινονται.
Καλη επιτυχια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #758 στις: Ιούνιος 09, 2016, 01:06:58 πμ »

Πολυ το κουραζουμε χωρις λογο.


Απ' ότι διαβάζω ΕΔΩ ΜΕΣΑ,
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11197.msg137462#msg137462
δεν το κουράζω "χωρίς λόγο".

Το ότι τέτοια (δυσάρεστα) περιστατικά είναι σπάνια, δε σημαίνει ότι δεν αξίζει να εξετάζονται σαν ενδεχόμενο.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #759 στις: Ιούνιος 09, 2016, 02:18:53 πμ »

 Φυσικα και το κουραζουμε χωρις λογο.
 Υπαρχει περιπτωση δηλαδη, γραφοντας σε ενα φορουμ, να "πειστεις" για κατι για το οποιο εχεις αμφιβολιες εξαρχης?

 Το συστημα μεταξυ των συλλεκτων ετσι λειτουργει, ο καθενας ειναι απολυτα υπευθυνος για τις συναλλαγες του, παντα θα υπαρχουν ατυχη περιστατικα και οι εμπειροι συλλεκτες εχουν μαθει να ζουν με αυτο.
 Απαξ και δεν εμπιστευεσαι τις εξ αποστασεως συναλλαγες, δεν τις εμπιστευεσαι, οτι και να σου πει οποιοσδηποτε, και καλα κανεις.
 Και κανεις δεν μπορει να εγγυηθει για την τιμιοτητα οποιουδηποτε, μπορει μονο να γνωριζει, απο την πειρα και την τριβη, με ποιους ειναι ασφαλες να συναλλαχθει.
 Εγω π.χ. δεν εμπιστευομαι να συναλλαχτω εξ αποστασεως με νεα μελη που μολις μπηκαν στο φορουμ και θελουν να πουλησουν την πραματεια τους, ειδικα για νομισματα καποιας αξιας.
 Γιατι να τα εμπιστευτω, τα ηξερα και απο χτες?
 Και εγω καλα κανω.
 Κατα τα αλλα, σου ειπα τις εναλλακτικες σου, εφοσον φυσικα δεν τις γνωριζες ηδη, αυτες ειναι.
 Αγγελια και χερι με χερι.
 Σαραφηδες
 Μαγαζια συλλεκτικων.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #760 στις: Ιούνιος 09, 2016, 03:59:17 πμ »

Υπαρχει περιπτωση δηλαδη, γραφοντας σε ενα φορουμ, να "πειστεις" για κατι για το οποιο εχεις αμφιβολιες εξαρχης?


δεν εμπιστευομαι να συναλλαχτω εξ αποστασεως με νεα μελη που μολις μπηκαν στο φορουμ και θελουν να πουλησουν την πραματεια τους, ειδικα για νομισματα καποιας αξιας.

Γράφοντας, όχι.
Διαβάζοντας, ναι.
Το "εξαρχής" δε σημαίνει κάτι. Όταν γεννιώμαστε, δεν ξέρουμε τίποτα. Μετά τα μαθαίνουμε.

Για την σε bold πρότασή σου, με αφορούν τα δυο από τα 3 σκέλη της:
-Νέα μέλη που μόλις μπήκαν.    Είμαι.  Το είπα άλλωστε, εξ αφορμής του ότι αποφάσισα να ψάξω λίγο το θέμα "λίρες", βρήκα αυτό το site. Δεν το ήξερα "εξ αρχής". Και μου φαίνεται ενδιαφέρον.
-Νομίσματα κάποιας αξίας.    Οι λίρες για τις οποίες ρώτησα, είναι (νομίζω) κάποιας αξίας.  Με τι να τις συγκρίνουμε?  Παίρνοντας την "βασική" τιμή της λίρας (όχι τη συλλεκτική), είναι 8-10 μεροκάματα (απλού εργάτη) η κάθε μία. Δεν είναι για φτύσιμο.
Τη βασική τιμή την ξέρω. Τη συλλεκτική προσπαθώ να μάθω (και αν υπάρχει τέτοια).

Το τρίτο σκέλος (θελουν να πουλησουν την πραματεια τους) δεν με αφορά. Οπότε δεν έχω κάτι να πω πάνω σ' αυτό.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #761 στις: Ιούνιος 09, 2016, 06:40:44 πμ »

Θα με ενδιέφερε να ΤΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΞΩ με "κοινές" λίρες, έτσι ώστε στο τέλος να βρεθώ με (π.χ.) 105 λίρες.
Kαλημέρα, από ότι τις κοίταξα λίγο πιο καλά, και με τα δεδομένα που υπάρχουν θα έλεγα ότι ο αριθμός του παραδείγματος που χρησιμοποίησες είναι κομματάκι δύσκολο να επιτευχθεί, πιθανότερο βλέπω το 101 και αμέσως επόμενο πιθανό το 100 και 1/2.... αν αξίζει το κόπο κλπ όλο αυτό - πέρα της συζήτησης για τις ωχρές που πάντα παρουσιάζει ενδιαφέρον αλλά και της ανταλλαγής γνώσης που είναι πάντα το ζητούμενο- αυτό το γνωρίζεις εσύ και μόνο....
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #762 στις: Ιούνιος 09, 2016, 08:04:51 πμ »

Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι το θέμα έχει εξαντληθεί. Να σχολιάςω οτι και η συναλλαγή χέρι με χέρι έχει και αυτή τα θέματα της και δεν είναι λίγα.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #763 στις: Ιούνιος 09, 2016, 08:43:00 πμ »

ότι 3 σελίδες τώρα προσπαθείτε να τον πείσετε ότι μπορεί να εμπιστευτεί το στέκι.... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #764 στις: Ιούνιος 09, 2016, 10:22:32 πμ »

η συναλλαγή χέρι με χέρι έχει και αυτή τα θέματα της και δεν είναι λίγα.
Ένα θέμα, το αντιλαμβάνομαι.

Δεν κάνεις μια απαρίθμηση αυτών που εννοείς?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 49 50 [51] 52 53 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences