Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:55:40 πμ
Σελίδες: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 425827 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #735 στις: Ιούνιος 08, 2016, 05:29:11 μμ »

Και εγώ σου προτείνω να τις κρατήσεις αλλά διαφωνώ με τους προλαλήσαντες, έχουν αρκετά μεγαλύτερη υπεραξία τουλάχιστον 50+ ευρω παραπάνω της κοινής
Αυτό εννοούσα (εκφράστηκα λάθος,λόγω συνήθειας και τριβής):20+ Ευρώ επάνω στην δεδομένη τιμή ενός θυρεού (σήμερα 310-320),τουτέστιν γύρω στα 340 μάξιμουμ.Αλλά δυστυχώς ο συγκεκριμένος συλλέκτης μας τελείωσε,λόγω ανωτέρας βίας (προς το παρόν)...
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #736 στις: Ιούνιος 08, 2016, 05:32:25 μμ »

Και εγώ σου προτείνω να τις κρατήσεις αλλά διαφωνώ με τους προλαλήσαντες, έχουν αρκετά μεγαλύτερη υπεραξία τουλάχιστον 50+ ευρω παραπάνω της κοινής
βάση κατάστασης δεν ισχύει αυτό που λες

του 1911 είναι πάρα πολύ κοινή
του 1899 P είναι σε πολύ χαμηλή κατάσταση και δεν πληρώνεται
του 1917 επίσης πολύ κοινή και σε χαμηλή κατάσταση

μόνο οι θυρεοί κρατάνε τιμή
Καταγράφηκε

alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #737 στις: Ιούνιος 08, 2016, 05:36:57 μμ »

Σωστά Χρήστο,μην δημιουργούμε φρούδες ελπίδες:η κατάσταση είναι μεταξύ fair και F (αισιόδοξα...).Ελπίζω να μην κάνω λάθος,αλλά οι φωτό είναι εξαιρετικές και μιλάνε μόνες τους.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #738 στις: Ιούνιος 08, 2016, 05:38:41 μμ »

Και εγώ σου προτείνω να τις κρατήσεις αλλά διαφωνώ με τους προλαλήσαντες, έχουν αρκετά μεγαλύτερη υπεραξία τουλάχιστον 50+ ευρω παραπάνω της κοινής
βάση κατάστασης δεν ισχύει αυτό που λες

του 1911 είναι πάρα πολύ κοινή
του 1899 P είναι σε πολύ χαμηλή κατάσταση και δεν πληρώνεται
του 1917 επίσης πολύ κοινή και σε χαμηλή κατάσταση

μόνο οι θυρεοί κρατάνε τιμή
+1

Τώρα, τα 5 και τα 10 ευρώ παραπάνω δεν λένε και κάτι....
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #739 στις: Ιούνιος 08, 2016, 05:51:01 μμ »

Σωστά Χρήστο,μην δημιουργούμε φρούδες ελπίδες:η κατάσταση είναι μεταξύ fair και F (αισιόδοξα...).Ελπίζω να μην κάνω λάθος,αλλά οι φωτό είναι εξαιρετικές και μιλάνε μόνες τους.
VF είναι οι κατάστασεις αλλά δεν λέει και πάλι κάτ ιαυτό έχεις δίκιο στα υπόλοιπα!
Καταγράφηκε

Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #740 στις: Ιούνιος 08, 2016, 06:15:06 μμ »

Σωστά Χρήστο,μην δημιουργούμε φρούδες ελπίδες:η κατάσταση είναι μεταξύ fair και F (αισιόδοξα...).Ελπίζω να μην κάνω λάθος,αλλά οι φωτό είναι εξαιρετικές και μιλάνε μόνες τους.
VF είναι οι κατάστασεις αλλά δεν λέει και πάλι κάτ ιαυτό έχεις δίκιο στα υπόλοιπα!
Άλλη κλίμακα, αν δεν κάνω λάθος, χρησιμοποιείτε οι δύο σας....  Άνεση  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #741 στις: Ιούνιος 08, 2016, 06:27:20 μμ »

Η ουσία είναι ότι η συλλογή είναι εξαιρετική,αυτός που την έφτιαξε ήξερε τι έψαχνε,εγώ προσωπικά δεν θα την έδινα απλώς για να ενισχύσω το budget μου με 4-5 κοινές επενδυτικές (νομίζω ότι αυτό είναι το project του φίλου Douglas).Σύμφωνα με την δική μου οπτική λοιπόν,θα πρότεινα να ενισχυθεί η συλλογή με χρονιές που λείπουν-μακάρι να είχαμε όλοι όταν ξεκινούσαμε τέτοια αρχή...
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #742 στις: Ιούνιος 08, 2016, 07:28:07 μμ »

φίλε Douglas Whittacker, επειδή παρακολούθησα το post σου, αν έχω καταλάβει σωστά από τον τροπο που ψάχνεσαι, οι λίρες αυτές ήρθαν στην κατοχή σου από κάποιο δικό σου πρόσωπο και δεν είναι αποτέλεσμα δικιάς σου συλλογής.
Οπως αναφέρει πάνω και ο alkimel, αυτό το πρόσωπο σίγουρα αφιέρωσε χρόνο, κόπο και χρήμα για να μαζέψει αυτές τις ενδιαφέρουσες λίρες και μάλλον δεν μαζευε τυχαία ότι έβρισκε. Αν δεν έχεις οικονομική ανάγκη, πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να φύγουν από τα χέρια σου αυτά τα κομμάτια. Και άν ήσουν σε ανάγκη να τις πουλήσεις για να μαζέψεις €€€ το καταλαβαίνω, αλλά να τις δώσεις για κοινές επενδυτικές λιρίτσες δεν το καταλαβαίνω....
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #743 στις: Ιούνιος 08, 2016, 08:40:09 μμ »

Ευχαριστώ όλους όσους έγραψαν κάτι, καθώς και όσους μου έστειλαν π.μ. εκδηλώνοντας κάποιο ενδιαφέρον.

Ομολογώ ότι μερικοί έχετε πέσει έξω, στα σκεπτικά σας.
Π.χ. ο φίλος  teris3 εδώ αμέσως πριν βγάζει διάφορα συμπεράσματα.
Φίλε, όλα τα συμεράσματα σου είναι λάθος.
1) Όχι, δεν ήρθαν στην κατοχή μου από συγγενικό πρόσωπο.
2) Πράγματι "δεν είναι αποτέλεσμα δικιάς μου συλλογής", αλλά όχι επειδή δεν τις απέκτησα εγώ, επειδή δεν είμαι "συλλέκτης". Να στο πω διαφορετικά, δεν επεδίωξα να περιέλθουν ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΛΙΡΕΣ στην κατοχή μου.
3) Δεν ξερω (και δεν θα μπορούσα να ξέρω) πως βρέθηκαν στα χέρια του προκατόχου μου (από τον οποίο τις ΑΓΟΡΑΣΑ) αυτές ειδικά οι λίρες.
Τα άλλα που λες φίλε teris3 είναι συμβουλές προθέσεων, και όχι διαπιστώσεις, οπότε δεν μπορώ να σε κρίνω. Π.χ. το "να τις δώσεις για κοινές επενδυτικές λιρίτσες δεν το καταλαβαίνω....", εγώ το καταλαβαίνω (και πίσω από την αντίληψή μου αυτή υπάρχει και κάποιο σκεπτικό), οπότε ας μην το ψάχνουμε περαιτερω... Σ' αρέσουν? Σε ενδιαφέρουν? Κάνε μου μια πρόταση, και μάλιστα δεν σου ζητάω λεφτά. Πρότεινε μου αντίστοιχο αριθμό "κοινών επενδυτικών" λιρών (μ' άρεσε η έκφραση), ΣΥΝ κάποιο ποσό. Αν το ποσό υπερβαίνει την τρέχουσα τιμή "επενδυτικής λίρας", αντικατάστησε το με μια τέτοια.
Σας πληροφορώ δε ότι ΗΔΗ έχω μια τέτοια πρόταση.

Ο φίλος alkimel το έπιασε ακριβώς, αλλά και πάλι υπάρχει διάσταση στις προθέσεις.
Δεν "θα τις έδινε απλώς για να ενισχύσει το budget του με 4-5 κοινές επενδυτικές", ενώ εγώ αυτό ακριβώς έχω αποφασίσει να κάνω (αν γίνεται).

Για την κατάσταση τους δεν έχω άποψη, δεν είμαι ειδικός, έκανα πάντως (με τις φωτογραφίες μου) ότι καλύτερο μπορούσα για να σας τη δείξω.

Εφοσον θελεις να πουλησεις, βαλε αγγελια

Έχω απορίες ως προς το "τεχνικό" μέρος της ανταλλαγής-συναλλαγής (ιδίως αν μεσολαβεί απόσταση και αυτή δεν γίνεται "χέρι με χέρι"), αλλά είναι νωρίς ακόμα να τις συζητάμε αυτές.

Κάποιος πάντως από εδώ μέσα που προσπάθησε να μου εξηγήσει πως γίνεται, δεν με έπεισε
(ως προς την "εξασφάλιση" που υπάρχει).



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 09:01:48 μμ από haros » Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #744 στις: Ιούνιος 08, 2016, 08:46:18 μμ »

Ευχαριστώ όλους όσους έγραψαν κάτι, καθώς και όσους μου έστειλαν π.μ. εκδηλώνοντας κάποιο ενδιαφέρον.

Ομολογώ ότι μερικοί έχετε πέσει έξω, στα σκεπτικά σας.
Π.χ. ο φίλος  teris3 εδώ αμέσως πριν βγάζει διάφορα συμπεράσματα.
Φίλε, όλα τα συμεράσματα σου είναι λάθος.
1) Όχι, δεν ήρθαν στην κατοχή μου από συγγενικό πρόσωπο.
2) Πράγματι "δεν είναι αποτέλεσμα δικιάς μου συλλογής", αλλά όχι επειδή δεν τις απέκτησα εγώ, επειδή δεν είμαι "συλλέκτης". Να στο πω διαφορετικά, δεν επεδίωξα να περιέλθουν ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΛΙΡΕΣ στην κατοχή μου.
3) Δεν ξερω (και δεν θα μπορούσα να ξέρω) πως βρέθηκαν στα χέρια του προκατόχου μου (από τον οποίο τις ΑΓΟΡΑΣΑ) αυτές ειδικά οι λίρες.
Τα άλλα που λες φίλε teris3 είναι συμβουλές προθέσεων, και όχι διαπιστώσεις, οπότε δεν μπορώ να σε κρίνω. Π.χ. το "να τις δώσεις για κοινές επενδυτικές λιρίτσες δεν το καταλαβαίνω....", εγώ το καταλαβαίνω (και πίσω από την αντίληψή μου αυτή υπάρχει και κάποιο σκεπτικό), οπότε ας μην το ψάχνουμε περαιτερω... Σ' αρέσουν? Σε ενδιαφέρουν? Κάνε μου μια πρόταση, και μάλιστα δεν σου ζητάω λεφτά. Πρότεινε μου αντίστοιχο αριθμό "κοινών επενδυτικών" λιρών (μ' άρεσε η έκφραση), ΣΥΝ κάποιο ποσό. Αν το ποσό υπερβαίνει την τρέχουσα τιμή "επενδυτικής λίρας", αντικατάστησε το με μια τέτοια.

Mε παρεξήγησες, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι λίρες σου και μου είναι αδιάφορο αν στις δώσαν ή τις αγόρασες. Κάποιες σκέψεις μου έγραψα, δεν ζητάω ούτε να με καταλάβεις , ούτε να με κρίνεις. Αγνόησε αυτά που έγραψα και κάνε ότι γουστάρεις.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #745 στις: Ιούνιος 08, 2016, 09:00:20 μμ »

Ευχαριστώ όλους όσους έγραψαν κάτι, καθώς και όσους μου έστειλαν π.μ. εκδηλώνοντας κάποιο ενδιαφέρον.

Ομολογώ ότι μερικοί έχετε πέσει έξω, στα σκεπτικά σας.
Π.χ. ο φίλος  teris3 εδώ αμέσως πριν βγάζει διάφορα συμπεράσματα.
Φίλε, όλα τα συμεράσματα σου είναι λάθος.
1) Όχι, δεν ήρθαν στην κατοχή μου από συγγενικό πρόσωπο.
2) Πράγματι "δεν είναι αποτέλεσμα δικιάς μου συλλογής", αλλά όχι επειδή δεν τις απέκτησα εγώ, επειδή δεν είμαι "συλλέκτης". Να στο πω διαφορετικά, δεν επεδίωξα να περιέλθουν ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΛΙΡΕΣ στην κατοχή μου.
3) Δεν ξερω (και δεν θα μπορούσα να ξέρω) πως βρέθηκαν στα χέρια του προκατόχου μου (από τον οποίο τις ΑΓΟΡΑΣΑ) αυτές ειδικά οι λίρες.
Τα άλλα που λες φίλε teris3 είναι συμβουλές προθέσεων, και όχι διαπιστώσεις, οπότε δεν μπορώ να σε κρίνω. Π.χ. το "να τις δώσεις για κοινές επενδυτικές λιρίτσες δεν το καταλαβαίνω....", εγώ το καταλαβαίνω (και πίσω από την αντίληψή μου αυτή υπάρχει και κάποιο σκεπτικό), οπότε ας μην το ψάχνουμε περαιτερω... Σ' αρέσουν? Σε ενδιαφέρουν? Κάνε μου μια πρόταση, και μάλιστα δεν σου ζητάω λεφτά. Πρότεινε μου αντίστοιχο αριθμό "κοινών επενδυτικών" λιρών (μ' άρεσε η έκφραση), ΣΥΝ κάποιο ποσό. Αν το ποσό υπερβαίνει την τρέχουσα τιμή "επενδυτικής λίρας", αντικατάστησε το με μια τέτοια.
Σας πληροφορώ δε ότι ΗΔΗ έχω μια τέτοια πρόταση.

Ο φίλος alkimel το έπιασε ακριβώς, αλλά και πάλι υπάρχει διάσταση στις προθέσεις.
Δεν "θα τις έδινε απλώς για να ενισχύσει το budget του με 4-5 κοινές επενδυτικές", ενώ εγώ αυτό ακριβώς έχω αποφασίσει να κάνω (αν γίνεται).

Για την κατάσταση τους δεν έχω άποψη, δεν είμαι ειδικός, έκανα πάντως (με τις φωτογραφίες μου) ότι καλύτερο μπορούσα για να σας τη δείξω.



Έχω απορίες ως προς το "τεχνικό" μέρος της ανταλλαγής-συναλλαγής (ιδίως αν μεσολαβεί απόσταση και αυτή δεν γίνεται "χέρι με χέρι"), αλλά είναι νωρίς ακόμα να τις συζητάμε αυτές.

Κάποιος πάντως από εδώ μέσα που προσπάθησε να μου εξηγήσει πως γίνεται, δεν με έπεισε
(ως προς την "εξασφάλιση" που υπάρχει).




1.Εφοσον θελεις να τις πουλησεις, βαλε αγγελια, αφου διαβασεις προσεκτικα τους ορους και τους κανονισμους.
Εμμεσες αγγελιες δεν παιζουν σε αυτο το σαιτ.
2.Δεν υπαρχει καμια απολυτως εξασφαλιση, τουλαχιστον απο την μερια του οποιου αγοραστη, οτι θα βαλει τα χρηματα στην τραπεζα και ο πωλητης (ειδικα εαν ειναι αγνωστος) θα του στειλει τις λιρες η τα νομισματα.
Οι συναλλαγες εξ αποστασεως λειτουργουν με την καλη πιστη.
Οποτε ειναι μαλλον θεμα να πεισεις εσυ τον αγοραστη οτι θα του στειλεις τα νομισματα και οχι ο αγοραστης εσενα, μιας και θα πρεπει να σου βαλει πρωτα τα χρηματα στην τραπεζα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #746 στις: Ιούνιος 08, 2016, 09:08:18 μμ »

Μπορω να ρωτησω γιατι σβηστηκε το ποστ που εγραψα πριν λιγο;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #747 στις: Ιούνιος 08, 2016, 09:32:51 μμ »

Μπορω να ρωτησω γιατι σβηστηκε το ποστ που εγραψα πριν λιγο;
Επειδη Μιχαλη υπαρχει ο τομεας 'ζητηση" εφοσον θελουμε να αναζητησουμε ενα νομισμα σε καποια τιμη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #748 στις: Ιούνιος 08, 2016, 10:01:04 μμ »

1.Εφοσον θελεις να τις πουλησεις, βαλε αγγελια, αφου διαβασεις προσεκτικα τους ορους και τους κανονισμους.
Εμμεσες αγγελιες δεν παιζουν σε αυτο το σαιτ.
2.Δεν υπαρχει καμια απολυτως εξασφαλιση, τουλαχιστον απο την μερια του οποιου αγοραστη, οτι θα βαλει τα χρηματα στην τραπεζα και ο πωλητης (ειδικα εαν ειναι αγνωστος) θα του στειλει τις λιρες η τα νομισματα.
Οι συναλλαγες εξ αποστασεως λειτουργουν με την καλη πιστη.
Οποτε ειναι μαλλον θεμα να πεισεις εσυ τον αγοραστη οτι θα του στειλεις τα νομισματα και οχι ο αγοραστης εσενα, μιας και θα πρεπει να σου βαλει πρωτα τα χρηματα στην τραπεζα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
"Φυσική εξέλιξη" της κουβέντας ήταν αυτά που έγραψα. Με ρωτάνε, απαντάω.

Καλή πίστη...  Χμμμ...   Στις μέρες μας?
Καταγράφηκε
SilverSurfer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #749 στις: Ιούνιος 08, 2016, 10:11:37 μμ »



Καλή πίστη...  Χμμμ...   Στις μέρες μας?

Φίλε Douglas...εδώ μέσα,αν και δεν είμαι μέλος πολύ καιρό όπως μπορείς να δεις,ΕΥΤΥΧΩΣ η καλή πίστη υπάρχει από όλα τα μέλη...επίσης στην περίπτωση σου,για να κάνεις κάποια συναλλαγή πουλώντας κάποια από τα κομμάτια σου,πρώτα κάποιο μέλος θα σου κάνει κατάθεση και μετά πρέπει να έχει αυτός "καλή πίστη" σε εσένα να του στείλεις ότι ακριβώς είχατε συμφωνήσει...πάρτο τελείως φιλικά,δεν το λέω για να σε προσβάλλω, αλλά ο κάθε νέος συλλέκτης ή καλύτερα μέλος  που έρχεται εδώ το ίδιο σκέφτεται στην αρχή..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences