Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:18:15 πμ
Σελίδες: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 426890 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paddington
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #420 στις: Μάιος 29, 2015, 03:50:09 μμ »

Χαίρετε παιδιά
Αιτία να γραφτώ στο φόρουμ είναι αυτό το καταπληκτικό νόμισμα.
Προσωπικά έχω 2 λίρες, μία με το κεφάλι της Victoria σε 180 μοίρες κάθετη περιστροφή, μία με τη Victoria με τον κότσο πιασμένο πίσω (young vic) και μετά είναι άλλες 3 που μοιράζομαι με τα αδέλφια μου εκ των οποίων σε μία είναι ο King George και στην άλλη ο Edward (που είναι χωρίς μαλλιά νομίζω). Νομίζω και οι 2 δεν έχουν M,S κλπ άρα μιλάμε για London minted sovereigns.

Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω κι άλλες στο μέλλον και μάλιστα αποταμιεύω ποσά για αυτό το σκοπό. Βέβαια οι τιμές τώρα είναι ανεβασμένες συγκριτικά πχ με το Νοέμβριο του 2014.

ΥΓ
δε ξέρω αν έκανα το χαιρετισμό στο κατάλληλο μέρος αν και έψαξα (όχι ενδελεχώς) αρκετή ώρα το φόρουμ.
Στην πορεία θα μάθω να χειρίζομαι το φόρουμ καλύτερα.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #421 στις: Μάιος 29, 2015, 04:25:57 μμ »

Καλως ήρθες .
Μέχρι το 1887 έτσι είναι η περιστροφή στη άλλη όψη .
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #422 στις: Ιούνιος 07, 2015, 12:17:44 μμ »

Καλως ήρθες .
Μέχρι το 1887 έτσι είναι η περιστροφή στη άλλη όψη .

Δεν ειναι απολυτο αυτο!! Εχουν βρεθει και προγενεστερες του 1887 ή μεταγενεστερες του 1887 με σχημα νομισματος-μεταλιου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #423 στις: Ιούλιος 16, 2015, 11:54:49 μμ »

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς κοστολογούνται οι λίρες (όχι οι συλλεκτικές)? Τα βάζω κάτω και δε βγαίνουν τα νούμερα...

Τιμή μετάλλου + 10% premium έχει σημαντικη απόκλιση από τις τιμές πωλησης που βλεπω. Εδω στο forum πωλούνται γύρω στα 265, στα σαραφικα 265, στο eBay περίπου 275, ή ΤτΕ έχει το δικό της θεό (287!!)...
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #424 στις: Ιούλιος 16, 2015, 11:56:39 μμ »

Αγόραζε εσύ τις φθηνότερες και μη ρωτάς!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #425 στις: Ιούλιος 17, 2015, 12:11:24 πμ »

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς κοστολογούνται οι λίρες (όχι οι συλλεκτικές)? Τα βάζω κάτω και δε βγαίνουν τα νούμερα...

Τιμή μετάλλου + 10% premium έχει σημαντικη απόκλιση από τις τιμές πωλησης που βλεπω. Εδω στο forum πωλούνται γύρω στα 265, στα σαραφικα 265, στο eBay περίπου 275, ή ΤτΕ έχει το δικό της θεό (287!!)...

Οι λιρες στην Ελλαδα αγοραζονται με ευρω, γιαυτο και εκτος απο την τρεχουσα τιμη του χρυσου (που ειναι σε δολλαρια), εχει σημασια και η ισοτιμια ευρω-δολλαριου.
Σημερα ο χρυσος που περιεχει μια λιρα σε ευρω ειναι 247.
Δεν πουλιουνται στην πιατσα με 10% premium, αλλα με λιγοτερο, γυρω στα 260-265 ευρω κανουν.
Εαν ειναι αρκετα ταλαιπωρημενες η φθαρμενες, κανουν λιγοτερο, κοντα στο μεταλλο.
Οταν πεφτει η τιμη, ψιλοαυξανουν οι πωλητες το premium και το αντιθετο.
Στο ebay παντα πουλιουνται ακριβοτερα, λογω των προμηθειων που κρατα απο τον πωλητη.
Στην ΤΤΕ ειναι αυτοκτονια.
Θελει γενικως προσοχη, γιατι στην Ελλαδα κυκλοφορουν και αρκετες μουφες (πλαστες)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #426 στις: Ιούλιος 17, 2015, 05:55:32 πμ »

Μια ακυκλοφορητη καινουργια BU Ελισαβετ εχει ενα μικρο premium 5-6 % υπεραξια δηλ σημερα γυρω στα 265.Εχεις ενα αρτιο και σιγουρα γνησιο νομισμα στην επενδυση σου.Φυσικα μπορεις να βρεις και Γιωργηδες και εδουαρδους κυκλοφορημενους για την επενδυση σου με 3-4 ευρω φθηνοτερα οι οποιοι το ιδιο μεταλλο εχουν αλλα συνεπαγοντε ενα ρισκο επειδη κυκλοφορουν πολλες κοπιες με λιγοτερα καρατια.

Η λογικη τιμη για μια λιρα τωρα που μιλαμε ειναι τα 263-265.Οτιδηποτε βρεις κατω απο αυτη την τιμη ειναι ευκαιρια(με προυποθεση να ειναι γνησια).Οτιδηποτε βρεις πανω απο την τιμη αυτη ειναι κακη αγορα.

Απο την μερα που ενεργοποιηθηκαν τα capital control και ξεκινησαν οι συζητησεις για κουρεμα καταθεσεων πουληθηκαν λιρες με 290-300-310 ευρω.Καποιοι φοβουμενοι για κουρεμα αγορασαν χρυσο με μεταφορα-εμβασμα σε πωλητη που εθεσε ορο να δωσει τις λιρες με πληρωμη μεσω internet banking μονο αν πληρωθουν στα 300 ευρω τα κομματια.Μιλαμε για αισχροκερδεια...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #427 στις: Ιούλιος 17, 2015, 05:27:43 μμ »

Κατανοητό, ευχαριστώ.

300 ευρώ πώς τις πουλάνε? Γιατι δεν πάει ο κόσμος στην ΤτΕ? Απορία
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #428 στις: Ιούλιος 17, 2015, 05:30:24 μμ »

Μηπως γιατι εκλεισε και αυτη;; Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Μηπως γιατι δεν θελουν να δηλωσουν τα χρηματα που δινουν για λιρες Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Μηπως........

Εχω καμμια δεκαρια μηπως αλλα βαριεμαι να τα γραψω... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #429 στις: Ιούλιος 17, 2015, 06:41:55 μμ »

Δεν είναι ανοιχτές οι τράπεζες για συναλλαγές πέραν των αναλήψεων (μεταφορές, εμβάσματα κτλ).
Και χρειάζεται να δηλώσεις τι λεφτά δίνεις για λίρες?
Τέλος πάντων, μην εκτρεπω το θέμα, ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #430 στις: Ιούλιος 17, 2015, 07:41:22 μμ »

Δεν είναι ανοιχτές οι τράπεζες για συναλλαγές πέραν των αναλήψεων (μεταφορές, εμβάσματα κτλ).
Και χρειάζεται να δηλώσεις τι λεφτά δίνεις για λίρες?
Τέλος πάντων, μην εκτρεπω το θέμα, ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!
Μερικα χρησιμα στοιχεια..........http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/goldlira.aspx
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #431 στις: Ιούλιος 17, 2015, 08:11:04 μμ »

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς κοστολογούνται οι λίρες (όχι οι συλλεκτικές)? Τα βάζω κάτω και δε βγαίνουν τα νούμερα...

Τιμή μετάλλου + 10% premium έχει σημαντικη απόκλιση από τις τιμές πωλησης που βλεπω. Εδω στο forum πωλούνται γύρω στα 265, στα σαραφικα 265, στο eBay περίπου 275, ή ΤτΕ έχει το δικό της θεό (287!!)...

Οι λιρες στην Ελλαδα αγοραζονται με ευρω, γιαυτο και εκτος απο την τρεχουσα τιμη του χρυσου (που ειναι σε δολλαρια), εχει σημασια και η ισοτιμια ευρω-δολλαριου.
Σημερα ο χρυσος που περιεχει μια λιρα σε ευρω ειναι 247.
Δεν πουλιουνται στην πιατσα με 10% premium, αλλα με λιγοτερο, γυρω στα 260-265 ευρω κανουν.
Εαν ειναι αρκετα ταλαιπωρημενες η φθαρμενες, κανουν λιγοτερο, κοντα στο μεταλλο.
Οταν πεφτει η τιμη, ψιλοαυξανουν οι πωλητες το premium και το αντιθετο.
Στο ebay παντα πουλιουνται ακριβοτερα, λογω των προμηθειων που κρατα απο τον πωλητη.
Στην ΤΤΕ ειναι αυτοκτονια.
Θελει γενικως προσοχη, γιατι στην Ελλαδα κυκλοφορουν και αρκετες μουφες (πλαστες)
Δημήτρη όλα είναι σχετικά, γνωστός πουλούσε Ελισάβετ bu από 250 έως 255, προσωπικά άν είχα και εγώ εκεί θα τις έδινα, είναι ένα νόμισμα καθαρά μετάλλου μην τρελαθούμε τελείως δεν είναι θυρεοί που ξεφεύγουν.
Μεγάλη υπόθεση ο φόβος. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #432 στις: Ιούλιος 17, 2015, 08:28:46 μμ »

 Δημητρη πεφτει τις τελευταιες μερες, στο μηνυμα που εγραψα ειχε 247 μεταλλο, οποτε 260 για BU Ελισσαβετ (ενα +5% δηλαδη)μου φαινεται απολυτως λογικο.
Φυσικα ο καθενας οπου θελει πουλαει και αγοραζει, αλλα μεταξυ συλλεκτων σε συνηθη συναλλαγη, δεν νομιζω οτι βρισκεις ευκολα BU Ελισσαβετ (ειδικα νεοτερων κοπων)με μικροτερο premium,αλλα ο.κ., οπως ειπα ο καθενας οτι θελει κανει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #433 στις: Ιούλιος 17, 2015, 08:41:00 μμ »

Δημητρη πεφτει τις τελευταιες μερες, στο μηνυμα που εγραψα ειχε 247 μεταλλο, οποτε 260 για BU Ελισσαβετ (ενα +5% δηλαδη)μου φαινεται λογικο.
Φυσικα ο καθενας οπου θελει πουλαει και αγοραζει, αλλα μεταξυ συλλεκτων σε συνηθη συναλλαγη, δεν νομιζω οτι βρισκεις ευκολα BU Ελισσαβετ (ειδικα νεοτερων κοπων)με μικροτερο premium,αλλα ο.κ., οπως ειπα ο καθενας οτι θελει κανει.

Ναι Δημήτρη στο 247 σου λέω και εγώ περίπου 255, του 2015 έφερναν με 258.
Αφού γνωρίζεις σε συνθήκες φυσιολογικές άντε ένα 3% premium βάστα να ηρεμήσουν τα πράγματα και θα δείς αρνητικό -3% premium με την πείνα που θα πέσει. Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Πρός θεού μην παρεξηγηθώ όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα δεν κατηγορώ κανένα, απλά λέω την γνώμη μου εγώ δεν τις θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο από Γεώργιο και μετά, με καθαρά εξαίρεση του 1989 - 2002 - 2005 -2012 και φυσικά τίποτε πιστοποιημένες υψηλών βαθμών - κάτι Καναδέζες κ.λ.π.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #434 στις: Ιούλιος 17, 2015, 08:48:27 μμ »

Μα ουτε εγω τις θεωρω κατι ιδιαιτερο, και το καποιο premium που εχουν ειναι λογω μεγαλης εμπορικοτητας και αναγνωρισιμοτητας στον Ελληνικο χωρο, σε σχεση με τα αλλα χρυσα παρομοιου μεγεθους που τα βρισκεις χαλαρα και στο μεταλλο η πολυ ελαχιστα παραπανω στην Ελλαδα μεταξυ συλλεκτων.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences