Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:19:50 μμ
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 425946 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 11:24:04 μμ »

Έχεις απόλυτο δίκιο, μακράν το χαμηλότερο  Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 08:09:12 πμ »

Μηπως αυτο δειχνει κατι Αλλο,εκτος απο μελλοντικη? Υπεραξια(ας μην κοιταμε μονο τι γινεται στον Τοπο μας)!!! Παντα η ταπεινη μου γνωμη!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 09:15:23 πμ »

Γιάννη καλημέρα, θέλεις να μας αναλύσεις λίγο παραπάνω τη σκέψη σου;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 09:38:58 πμ »

Δεν χρειαζεται Σκεψη!!!κοιτα τις Διεθνεις Τιμες Χρυσων νομισματων και θα καταλαβεις!!!μην Κοιτας που εμεις οι Ελληνες εχουμε κανει την λιρα Εθνικο μας Νομισμα(με περιεργες Υπεραξιες)!!!Σε Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:00:53 πμ »

Δεν χρειαζεται Σκεψη!!!κοιτα τις Διεθνεις Τιμες Χρυσων νομισματων και θα καταλαβεις!!!μην Κοιτας που εμεις οι Ελληνες εχουμε κανει την λιρα Εθνικο μας Νομισμα(με περιεργες Υπεραξιες)!!!Σε Χαιρετω,γιαννηςτ.

Κοιτα Γιαννη επειδη παρακολουθω χρονια την αγορα της λιρας θελω να σου επισημανω οτι οι χρυσες σοβερειν πωλουνται μεταλλο συν 3-5% το ανωτερο.Πραγμα το οποιο ειναι μεμπτο.Αλλωστε αγοραζουμε ενα ομορφο λουστρατο νομισμα και οχι ενα κομματι χρυσο γιαυτο και η ελαχιστη και μικρη υπεραξια δικαιολογειται.Ριξε μια ματια για παραδειγμα στις τελευταιες πωλησεις του σαιτ και θα καταλαβεις.

Δεν θελω ομως να πιστεψω οτι οταν μιλας για  περιεργες υπεραξιες αναφερεσαι σε λιρες 100 και 150 χρονων (πχ θυρεους ) καθως και σε PROOF κοματια που ετσι κι αλλιως κοβονται μονο για συλλεκτες.Γιαυτο σε παρακαλω τοποθετησου στην εννοια ''περιεργες υπεραξιες'' Απορία

Παντα φιλικα
Συνονοματος  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:07:08 πμ »

Δεν χρειαζεται Σκεψη!!!κοιτα τις Διεθνεις Τιμες Χρυσων νομισματων και θα καταλαβεις!!!μην Κοιτας που εμεις οι Ελληνες εχουμε κανει την λιρα Εθνικο μας Νομισμα(με περιεργες Υπεραξιες)!!!Σε Χαιρετω,γιαννηςτ.
Kaλη σου μερα Γιαννη μου.....ποιες ειναι οι περιεργες υπεραξιες που δινουμε στις λιρες εδω στην Ελλαδα?Η λιρα ειναι το πλεον αναγνωρισιμο νομισμα στον κοσμο με συλλεκτες απο ολα τα μηκη και πλατη του πλανητη και φυσικα οταν υπαρχει κομματι που ειτε λογω σπανιοτητος ειτε λογω καλης καταστασης προσελκυει το ενδιαφερον αυτο θα αποκτησει και την αναλογη υπεραξια......να μη ξεχασουμε βεβαια και τα περιπου 7,5 gr χρυσου που κουβαλαει πανω του......αντιθετα υπεραξιες εγω βλεπω σε ελληνικα νομισματα που υπαρχουν σε ποσοτητες(δεν μιλαω για τις σπανιοτητες που πρεπει να εχουν υπεραξιες)και δεν δικαιολογουν τετοιες......θα ηθελα την γνωμη σου στις σκεψεις μου αφου εχω εμπιστοσυνη και στις γνωσεις σου και στην κριση σου
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:10:56 πμ »

Πιασε κοκκινο Μιχαλη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:22:57 πμ »

Πιασε κοκκινο Μιχαλη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
επιασα επιασα Γιαννη
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:38:47 πμ »

Αρρωστεεεε!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:41:06 πμ »

Αρρωστεεεε!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 07:46:25 μμ »

Αυτά ακριβώς (και για τον Ολυμπιακό  Σαρκασμός) ετοιμαζόμουν να γράψω και εγώ το πρωί και έγινε διακοπή ρεύματος το πρωί  Θυμός. Δε βλέπω να πληρώνονται περίεργες υπεραξίες για τις λίρες, εκτός από τις σπανιότητες, όπου το ίδιο ισχύει για όλα τα νομίσματα. Επιπλέον δε νομίζω να έχουμε κάνει εμείς Εθνικό Νόμισμα τη λίρα. Σε λίγο θα πούμε και ότι το Royal Mint καθορίζει τις ετήσιες ποσότητες έκδοσης ανάλογα με τη ζήτηση από Ελλάδα...
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:09:10 μμ »

Μηπως αυτο δειχνει κατι Αλλο,εκτος απο μελλοντικη? Υπεραξια(ας μην κοιταμε μονο τι γινεται στον Τοπο μας)!!! Παντα η ταπεινη μου γνωμη!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.

Ίσως πλέον η λίρα δεν έχει την ζήτηση που είχε τα προηγούμενα χρόνια σε παγκόσμιο
επίπεδο (προφανώς η χώρα μας αποτελεί εξαίρεση!).
Κάθε χρόνο βγαίνουν πολλά χρυσά νομίσματα από άλλες χώρες, φιλαρμονικές, κοάλα, αετοί, άλογα κτλ.
Ακόμα και οι Άγγλοί βγάζουν κάθε χρόνο και άλλα χρυσά νομίσματα π.χ. Britannia.
Οπότε το ενδιαφέρον του συλλεκτικού κοινού στρέφεται και αλλού με αποτέλεσμα μειωμένη
ζήτηση που οδηγεί σε μειωμένο τιράζ.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:20:50 μμ »

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις Επικουρε τι σχεση εχουν τα κοαλα φιλαρμονικες αλογα και μπριταννιες με την χρυσή λιρα; Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:38:25 μμ »

Μηπως αυτο δειχνει κατι Αλλο,εκτος απο μελλοντικη? Υπεραξια(ας μην κοιταμε μονο τι γινεται στον Τοπο μας)!!! Παντα η ταπεινη μου γνωμη!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.

Ίσως πλέον η λίρα δεν έχει την ζήτηση που είχε τα προηγούμενα χρόνια σε παγκόσμιο
επίπεδο (προφανώς η χώρα μας αποτελεί εξαίρεση!).
Κάθε χρόνο βγαίνουν πολλά χρυσά νομίσματα από άλλες χώρες, φιλαρμονικές, κοάλα, αετοί, άλογα κτλ.
Ακόμα και οι Άγγλοί βγάζουν κάθε χρόνο και άλλα χρυσά νομίσματα π.χ. Britannia.
Οπότε το ενδιαφέρον του συλλεκτικού κοινού στρέφεται και αλλού με αποτέλεσμα μειωμένη
ζήτηση που οδηγεί σε μειωμένο τιράζ.
Τόλη, η μείωση της ζήτησης οδηγεί κατ' αρχήν σε μείωση της υπεραξίας και εν συνεχεία σε μείωση του τιράζ. Και τα δύο δεν είναι απαραίτητα κακά. Αυτοί που αγόραζαν λίρες για την ασφάλεια του χρυσού, απλά έχουν περισσότερες εναλλακτικές.
Τώρα περί συλλεκτισμού όπως και περί ορέξεως κολοκυθόπιττα... Αλλά σύγκριση κοάλα με λίρα δεν υπάρχει. Μπορεί κάποιος να σκέφτεται ότι τα κοάλα μαζεύονται πιο εύκολα (ως πιο σύγχρονα και πάμε πάλι στη συζήτηση περί πληρότητας κλπ), αλλά από ιστορικής πλευράς δεν υπάρχει σύγκριση.
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 07:26:48 μμ »

Τόλη, η μείωση της ζήτησης οδηγεί κατ' αρχήν σε μείωση της υπεραξίας και εν συνεχεία σε μείωση του τιράζ.
 Και τα δύο δεν είναι απαραίτητα κακά. Αυτοί που αγόραζαν λίρες για την ασφάλεια του χρυσού, απλά έχουν
περισσότερες εναλλακτικές...

Νίκο συμφωνώ με τα γραφομενά σου και για να απαντήσω και στον Γιάννη, δεν έχω κάτι εναντίον
της χρυσής λίρας. Το αντίθετο μάλιστα. Όταν και αν μου περρισέψουν χρήματα, προτιμώ αντί να
βρίσκονται σε κάποια τράπεζα να αγοράσω μια λίρα.

....
Τώρα περί συλλεκτισμού όπως και περί ορέξεως κολοκυθόπιττα... Αλλά σύγκριση κοάλα με λίρα δεν υπάρχει.
 Μπορεί κάποιος να σκέφτεται ότι τα κοάλα μαζεύονται πιο εύκολα (ως πιο σύγχρονα και πάμε πάλι στη
συζήτηση περί πληρότητας κλπ), αλλά από ιστορικής πλευράς δεν υπάρχει σύγκριση.

Όσοι αγοράζουν λίρες καθαρά ως επένδυση (αναφέρομαι σε παγκόσμιο επίπεδο), έχουν πλέον πολλές
εναλλακτικές λύσεις να ''επενδύσουν'' και σε άλλα νομίσματα εκτός της λίρας.
Πρόσφατο παράδειγμα τα κινέζικα πάντα που καθιερώθηκαν στην παγκόσμια συλλεκτική σκηνή και
κάθε χρόνο κόβονται και σε χρυσό.
Αυτό προφανώς οδήγησε κάποιους επενδυτές να στραφούν και σε άλλα χρυσά νομίσματα που δεν
υπήρχαν πριν π.χ. 20 χρόνια.
Δεν συγκρίνω την ιστορικότητα και την αναγνωρισιμότητα της λίρας με άλλα χρυσά νομίσματα
καθώς αυτή είναι αδιαμφισβήτητη.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences