Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:52:59 μμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 426592 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 24, 2014, 05:45:51 μμ »

Αρχισε απο αυτα
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10808.0

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2584.0

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8.0
Και καλο διαβασμα... Κλείσιμο ματιού και αν σου φτανουν τοτε αλλα μελη εδω μεσα ειναι εχπερτ ( ειδικός, έμπειρος )στις λιρες Χαμόγελο
Φιλικα Πανος Κλείσιμο ματιού
υ.γ. Τονυ, Γιαννη, ακουτε? το παιδι θελει βοηθεια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

m42b18 isT
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 24, 2014, 05:57:58 μμ »

πανο ευχαριστω πολυ! το τριτο λινκ μου ειναι γνωστο σχετικα με της ημερομηνιες και τα προσωπα! τα αλλα δυο τα κοιτουσα τωρα αλλα ειδικα στο πρωτο λιγο με τα
Date          Mintage        F            VF         XF          AUNC     
1825     4,200,000      400       750     1500        2500
1825     Proof                                                            Value: 4,250
1825     Proof                                                            Value: 6,000
1826     5,724,000      400       700     1500        2500

σου ειναι ευκολο να μου το εξηγησεις? να δω τι καταλαβαινω κιολας! τωρα η τιμη απλης λιρας ποσο παει πληροφοριακα? και βγαινει απο μια μεση τιμη απο αυτες που δινει η τραπεζα της ελλαδος? η ειναι και αναλογα την ζητηση? εδω χιο της εβρισκα πριν δυο περιπου εβδομαδες στα 250 και ηταν και μονογραμμενες χαχαχα επισης εχω και ενα πεντολιρο με το γιωργακι τον πεμπτο του 1911 νομιζω! να το βγαλω φωτο να μου πειτε ποσο παει η αξια του?
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:04:34 μμ »

Καλωσηρθες.
Αρχισε μεν απο εκει που σου λενε τα παιδια, αλλα εαν δεν εχεις βασικες γνωσεις της αγγλικης θα δυσκολευτεις παρα πολυ να μαθεις πραγματα για τις λιρες στο ιντερνετ.
Το να αγορασεις καποιες και να μεταπωλησεις μερικες με ενα μικρο ισως κερδος δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται, θελει να ασχολεισαι αρκετο καιρο και να φας πρωτα μερικες φολες (αναποφευκτο) και φυσικα μην περιμενεις κανεναν στο ιντερνετ να σε πιασει απο το χερι και να σε οδηγησει σε εναν δρομο (συλλεκτικα χρυσα)  που οποιος τον παιρνει τον πληρωνει αρχικα καμποσα χρηματα μεχρι να μαθει..
Φιλικα στα λεω ολα αυτα γιατι σε βλεπω ενθουσιωδη, ο χωρος δεν ειναι αγγελικος και οι ενθουσιωδεις νεοκοποι συλλεκτες (που προσβλεπουν και στο κερδος) συνηθως βλεπουν τα φτερα τους να ψαλιδιζονται συντομα απο αλλα πτηνα με γαμψια νυχια..
Καλη συνεχεια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:14:22 μμ »

χάρος ειναι το ονομα που εχεις εδω? χαρε σε ευχαριστω για την συμβουλη σου! θελω να μαζεψω κιολας αλλα λογο οικονομικου πρεπει αναγκαστικα να γινω και διακινητης! εχω βρει και καποιες ακρες για πιο οικονομικα απο οτι στο μερος που μενω (χιο) και ισως μπορεσω να βγαλω κατι ψιλα για να μπορω να συνεχιζω να μαζευω! παραπερα σιγουρα τα αρπαχτηκα περιμενουν ατομα σαν εμενα να φανε! μπορει να μην εχω γνωσεις καλες αγγλικης αλλα αν μου λενε οτι πχ το VF ειναι πολυ καλο θα το αποτυπωσω και θα τα μαθω! βασικα εχω ενα θεμα με τα συμβολα οπως αυτο που εγραψα και ποιο θεωρητε πολυ καλο? η το Proof ειναι ειδος κοπης διαβασα καπου που ενα μερος ειναι γυαλιστερο και αλλο ματ! απλα καποιος αν μου εξηγησει το μερος απο το πινακα που εβαλα πανω μπορω να το μαθω μετα! για το αν την πατησω η οχι αυτο θα εξαρτηθει και απο την βοηθεια σας εδω με το να μου αναγνωρισετε μερικα νομισματα μου και εν εξελιξει να μαθω να το κανω (λεμε τωρα) ισως εγω (θελει πολυ χρονο και εμπειρια)! επομενος καλοδεχουμενες και οι κριτικες και οι βοηθιες και οι συμβουλες!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:20:32 μμ »

Ναι ,χαρος ειναι το nickname μου, προφανως εαν ηταν το επιθετο μου θα ειχα nickname σε στυλ "η χαρα της ζωης" , "καλη ανασταση κλπ".. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Απο που να αρχισει κανεις φιλε μου να σου λεει πραγματα και που να τελειωσει..
Τι να σου πω, αρχισε την μελετη απο τα θεματα του φορουμ και βλεπουμε.(καπου πρεπει να εχει και για τις κοπες και για τις καταστασεις νομισματων και τα συμβολα τους)
Για τα νομισματα σου ανεβασε καθαρες φωτο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:23:47 μμ »

πανο ευχαριστω πολυ! το τριτο λινκ μου ειναι γνωστο σχετικα με της ημερομηνιες και τα προσωπα! τα αλλα δυο τα κοιτουσα τωρα αλλα ειδικα στο πρωτο λιγο με τα
Date          Mintage        F            VF         XF          AUNC    
1825     4,200,000      400       750     1500        2500
1825     Proof                                                            Value: 4,250
1825     Proof                                                            Value: 6,000
1826     5,724,000      400       700     1500        2500

σου ειναι ευκολο να μου το εξηγησεις? να δω τι καταλαβαινω κιολας! τωρα η τιμη απλης λιρας ποσο παει πληροφοριακα? και βγαινει απο μια μεση τιμη απο αυτες που δινει η τραπεζα της ελλαδος? η ειναι και αναλογα την ζητηση? εδω χιο της εβρισκα πριν δυο περιπου εβδομαδες στα 250 και ηταν και μονογραμμενες χαχαχα επισης εχω και ενα πεντολιρο με το γιωργακι τον πεμπτο του 1911 νομιζω! να το βγαλω φωτο να μου πειτε ποσο παει η αξια του?
Λοιπον το date ειναι η χρονια που τυπωθηκε η λιρα, το  Mintage ειναι πόσες κοπηκαν εκεινη την χρονια, τα  F , VF , XF ,AUNC  ειναι η καταστασεις f =fine δηλ καλο. vf= very fine δηλ πολυ καλο,xf=extra fine δηλ παρα πολυ καλο τo AUNC= almost uncirculated δηλ σχεδον ακυκλοφορητο., το  Proof ειναι μια ειδικη εκδοση,γυαλισμενη σαν καθρεπτης το πεδιο (και οχι μονο. ειναι περιπλοκο αστο αυτο Σαρκασμός)
Τωρα η  τιμη αυτη την στιγμη ειναι 227.6€ αν η λιρα ειναι στα σωστα  μεγεθοι που ειναι 7.98 περιπου βαρος, διαμετρος 22.05 mm και παχος 1.52 mm.Αλλα εκτος απο χρυσο εχει και χαλκο και μεσα και ειναι 916 στα 1000 χρυσος και 084 χαλκος.
Αυτα τα ολιγα απο μενα
Πανος
Καταγράφηκε

m42b18 isT
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:29:09 μμ »

Date          Mintage        F            VF         XF          AUNC    
1825     4,200,000      400       750     1500        2500
1825     Proof                                                            Value: 4,250
1825     Proof                                                            Value: 6,000
1826     5,724,000      400       700     1500        2500

αν μου εξηγησεις αυτο θα εχω μια ιδεα ας πουμε να διαβασω το λινκ του πανου που μου εδειξε! τωρα για της φωτο ναι θα βγαλω οσο γινεται πιο καθαρες να βαλω! συντομα μαλιστα! χαρε πολυ κωλοπαιδο ο λαζαρος ε? σου την εκανε αναστηθηκε χαχαχα! και χαρε ευχαριστω που θα με βοηθησεις να μου πεις αυτο το πινακακι να το διαβαζω!:-) ααααα το εκανες ηδη! να καουν τα καρβουνα τοτε και οποιος πει να παιθανει ο χαρος να του πεσει τοοοοοοο ηθικο! ευχαριστω
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:29:43 μμ »

Ελπιζω να σε βοηθησα Χαμόγελο
Αν μπορεις ανεβασε μια φωτο του πεντολιρου εδω
http://steki-syllekton.gr/index.php?board=43.0 για να το θαυμασουμε και εμεις Χαμόγελο
Καταγράφηκε

m42b18 isT
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:32:50 μμ »

πανο πανο ευχαριστω πολυ! αρχικα αυτο για να διαβασω τους πινακες! το προυφ ειναι πεδιο γυαλιστερο και πλαισιο ματ? εχει και αλλα για το προυφ? ευχαριστω πολυ παντως! ναι το βγαζω τωρα και θα προσπαθησω να το ανεβασω!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:39:33 μμ »

γεια σου φιλε μου και απο μενα...σιγα σιγα ερχεται η γνωση...ολα μαζι δεν γινονται...λοιπον δες τις φωτο για να καταλαβεις την απλη και την proof πως ειναι
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:46:57 μμ »

πανο πανο ευχαριστω πολυ! αρχικα αυτο για να διαβασω τους πινακες! το προυφ ειναι πεδιο γυαλιστερο και πλαισιο ματ? εχει και αλλα για το προυφ? ευχαριστω πολυ παντως! ναι το βγαζω τωρα και θα προσπαθησω να το ανεβασω!
Τα προυφ ειναι σε γενικες γραμμες αυτο που ειπες αλλα καθε νομισματοκοπειο εχει και την δικια του "γραμμη" που ακολουθει για τα προυφ,Δηλ μπορει να δεις και  frosted προυφ αλλα και burnist που ειναι σαν ματ ορισμενα μερη του.
Αλλα αρχισε απο τις κοινες επενδυτικες λιρες και διαβαζοντας αλλα και με "επαφη" μαζι τους πας και παρακατω (ειδικες ημερομηνιες. προυφ κλπ )
Φιλικα Πανος
Καταγράφηκε

m42b18 isT
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:48:00 μμ »

Ότι χρειάζεσαι υπάρχει το "Στέκι Συλλεκτών". Καθαρές φωτογραφίες και θα μάθεις αυτο που πρέπει για τις λίρες σου. Τα υπόλοιπα είναι θέμα χρόνου και ενασχόλησης με το αντικείμενο.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 24, 2014, 07:52:05 μμ »

να στε καλα! εχω φωτο αλλα ειναι πανω απο 120ΚΒ για να ανεβουν! τι μπορω να κανω να μικρηνω της φωτο? η με το εικονιδιο απο πανω εισαγωγη εικονας πως γινεται?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 24, 2014, 07:56:52 μμ »

με την ζωγραφικη το μικραινεις και το ανεβαζεις μετα....αν δε μπορεις πες μου να σου στειλω σε προσωπικο μηνυμα το μειλ μου να μου το στειλεις και θα το ανεβασω εγω για λογαριασμο σου
Καταγράφηκε
axionman80
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 222


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 24, 2014, 08:04:20 μμ »

αν θελεις στειλε μου το μεηλ σου να στις στειλω γιατι την ζωγραφικη που ειπες δε ξερω που να την βρω! εχει εικονιδιο εδω?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences