Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 09:11:05 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση χρυσών νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 5745 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
morisson
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:15:55 μμ »

Καλησπέρα.
Θα μπορούσατε να μου πείτε πόσο εκτιμάτε την αξία των χρυσών νομισμάτων στις φωτογραφίες;

Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:22:14 μμ »

τα τρία πρώτα είναι επιχρυσωμένα μετάλια.

Το τελευταίο δεν ξέρω αλλά ξέρω οτι απαγορεύεται.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
morisson
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:27:44 μμ »

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου αλλά τα νομίσματα είναι χρυσά και συλλεκτικά (με πιστοποιητικά). Το τελευταίο είναι οικογενειακό κειμήλιο. Γιατί λες ότι απαγορεύεται;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:28:15 μμ »

τα συγκεκριμενα δεν ειανι νομισματα αλλα μεταλλια ιδιωτικης κοπης
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:30:48 μμ »

ααα ναι έχεις δίκιο.

Ειναι χρυσά ιδιωτικής κοπής 22 καρατίων.

Δεν ειναι νομισματα ουτε μετάλλια,ειναι κομάτια χρυσού πανάκριβα αγορασμένα.Καμία αρχή κράτους δεν έχει αναθέση σε κανένα νομισματοκοπειο την κοπή τους.

Ειναι το μέταλλο τους μειον 10 και κακή στιγμή να πουλήσεις γιατί ο χρυσός έχει επεύθερη πτώση.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:33:27 μμ »

Νομιζω οτι τα πρωτα 2 ειναι Mailink επιχρυσα και οχι χρυσα το 3 ειναι αναμνηστικο καρολος και νταιανα και το 4 εμπιπτει στον νομο επειδη ειναι βυζαντινο οπως σου ειπε ο Βασιλης .
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:34:19 μμ »

Απο οτι βλεπω λενε και τι καρατια ειναι το καθενα.Η αξια τους ειναι τιμη χρυσου.Οσο για το 4 ριξε μια ματι εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2661.0 . Βασιλη ειναι 18 καρατια  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:44:22 μμ »

τα τρια πρωτα δεν ειναι νομισματα....

το πρωτο ειναι 10 γραμμαρια καθαρος χρυσος (24 καρατια!). ειναι ιδιωτικη κοπη μεταλλιου! εχεις και το ξυλινο κουτι με το πιστοποιητικο;; πανω γραφει την εταιρια που το εβγαλε τοτε.. το 1964... για τους γαμους! το ονομα της ηταν Φιλοτεχνικη και το πιστοποιητικο το υπεγραφε καποιος Βοττας... αν θυμαμαι καλα...
κριμα που ειναι χτυπημενο... θελει προσοχη γιατι... ο καθαρος χρυσος ειναι μαλακος, ενω στο κουτι ειναι ρηχη η θηκη και το μεταλλιο δεν ειναι σε καψουλα... το κουτι δε... δεν κλεινει... οποτε...

προ κρισης εκανε καμια 600ρια ευρω.. και αν ηταν με κουτι χαρτια ηταν δυσκολο... τωρα.. νομιζω καμια 400ρια.. με κουτι χαρτια.. κι αν! δεν ειναι πολυ διασημα τα ιδιωτικα μεταλλια... αν ειναι μονο του... ειναι στο χρυσο...

το δευτερο ειναι παραπλησιας σειρας.. ειναι μεγαλυτερο αλλα ειναι 18 καρατια χρυσος! πιθανον της ιδιας εταιριας!
εχει να κανει με τους βασιλεις της ελλαδος.. απο την οικογενεια Γκλιξμπουργκ... αν προσεξεις.. στο κεντρο ειναι το ζευγαρακι του Κωνσταντινου με την Αννα Μαρια... οποτε μαλλον ειναι της ιδιας εποχης με το πρωτο μεταλλιο..

το τριτο δεν το ξερω... ειναι ξενο μαλλον για τον γαμο του Καρολου με την Νταιανα.. τον Καρολο τον πετυχαν.. την Νταιανα.. καθολου! δεν ξερω αν ειναι χρυσο ή επιχρυσο... δες αν εχει κατι πανω...

το τελευταιο ειναι βυζαντινο και η κατοχη του ειναι παρανομη! το πιανει ο αρχαιολογικος νομος χρειαζεσαι αδεια κατοχης!! καλο ειναι να το δηλωσεις!
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:47:06 μμ »

Οποτε το 10 που γραψει το πρωτο ειναι βαρος και δεν ειναι τα καρατια  Απορία.Τα αλλα 2 λενε κ 18 αν βλεπω ακομα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
morisson
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:49:46 μμ »

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ο όρος νομίσματα είναι αδόκιμος (δεν τον σκέφτηκα και πολύ Χαμόγελο) πάντως τα μέταλλα είναι όλα 18k ή και περισσοτέρων καρατίων αν θυμάμαι καλά (δεν τα έχω μπροστά μου).
Τα τρία πρώτα κατασκευάστηκαν σίγουρα μετά το 1974.
Όσον αφορά το τέταρτο περνούσε από γενιά σε γενιά και το φορούσαν σαν μενταγιόν οι γυναίκες της οικογενείας μου (εξ ου και η τρύπα).
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:57:40 μμ »

Οποτε το 10 που γραψει το πρωτο ειναι βαρος και δεν ειναι τα καρατια  Απορία.Τα αλλα 2 λενε κ 18 αν βλεπω ακομα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

ναι! στο πρωτο... το 10 εχει να κανει με τα γραμμαρια του... στο αλλο εχει την καθαροτητα του χρυσου που ειναι 18κ!

το πρωτο το εχω...οποτε.. Κλείσιμο ματιού


για τον φιλο Morisson που ρωταει.. (Jim Morisson?? Doors??) δεν νομιζω να ειναι μεταλλια που κοπηκαν μετα το 1974 με τιποτα! ειναι του 1964!

το 1974 και βασιλεις;;; ειχαμε ακομα χουντα... ο Κωνσταντινος ειχε φυγει... ειχαμε δημοκρατια (ας πουμε)...και το 1974 εγινε αν θυμαμαι καλα και το δημοψηφισμα για το αν ο κοσμος θελει ή οχι τον βασιλια! οποτε δεν παιζει να ειναι μετα απο το 1974!

αυτο που πιστευω ειναι οτι ειναι του 1964 μιας κια ο γαμος ειχε γκλαμουρια... τοτε ειχαν βγει και τα 30δραχμα με τον γαμο και ηταν της μοδας... καποιοι τα ειχαν επιχρυσωσει κτλ... βρηκαν λοιπον την ευκαιρια μεσα στην μοδα και την γκλαμουρια του γαμου (η Αννα Μαρια θεωρουνταν απο τις ποιο ομορφες πριγκιπισσες στον κοσμο τοτε!), εκοψαν τα μεταλλια.. που προσπαθουν να ειναι σαν σχεδιο κοντα στο 30 δραχμο στην μια οψη.. και στην αλλη στον βασιλικο θυρεο... ομως μιας και δεν μπορουσαν να τον αντιγραψουν... (απαγορευοταν...), εκαναν τα δικα τους.. Κλείσιμο ματιού  
Καταγράφηκε
morisson
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2013, 08:18:53 μμ »

NMS Morisson όπως Jim Morisson πολύ σωστά  Κλείσιμο ματιού
Τα νομίσματα αγοράστηκαν σίγουρα το 1975-76. Ίσως να είχαν επανακυκλοφορήσει.
Είχε κυκλοφορήσει φυλλάδιο με τα νομίσματα όντως από την Φιλοτεχνική όπως είπες και συ και τη χρονολογία τη θυμάμαι γιατί όταν τα παραλάβαμε ήμουν 7-8 χρονών και ήμουν αυτός που απ' την περιέργειά μου άρπαξα και έριξα το χτυπημένο (έπειτα) μέταλλο  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 24, 2013, 08:32:47 μμ »

να ηταν σαν στοκ; περιεργο για 1975-76 να τα εβγαλαν... χωρις να σε αμφισβητω ετσι;; Χαμόγελο

το οτι αγοραστηκαν τοτε δεν παει να πει οτι βγηκαν και τοτε... αλλα ποιος ξερει...

εχει και το πιστοποιητικο του πρωτου;; αν ναι τι αριθμο εχει;; ειναι γραμμενος ή τυπωμενος;;

α.. Νικο Με λενε! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
morisson
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2013, 01:03:29 πμ »

Φίλε Νίκο πρέπει να βρω τα κουτιά και τα πιστοποιητικά για να μη μιλάω κι εγώ στον αέρα.  Χαμόγελο

Θα επανέλθω με όλα τα στοιχεία για να δώσω πιο σαφή εικόνα.

Σ' ευχαριστώ πολύ κι εσένα και όλους τους προλαλήσαντες φίλους!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2013, 10:00:45 πμ »

μακαρι φιλε μου!! με ενδιαφερουν τετοιες πληροφοριες γιατι το πρωτο το εχω... Χαμόγελο
ετσι θα κανουμε ανταλλαγη πληροφοριων και θα μαθουμε! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences