Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:18:04 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δραχμές 1884  (Αναγνώστηκε 10275 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 08:25:14 μμ »

Θωμα επειδη οπως ειπες ο Οθωνας εχει παρα πολλα διπλοχτυπημενα εγω σαν Γιωργος δεν τους δινω σημασια (εκτος αν κατι βγαζει ματι απο την ομορφια και το εντονο διπλο) διοτι εχω δει κατι αμυδρα διπλοχτυπημενα και τα δειχνουν μερικοι σαν κατι το αξιοθεατο το σπανιο!!
Οπως πολυ σωστα επισυμανε ο Δημητρης (heretic77) --> H ολη ουσια ειναι στα νομισματα 2 πραγματα.
Η σπανιοτητα τους και η ζητηση.
Παρατηρησε Θωμα στον Οθωνα και πες μου ποσα διπλοχτυπημενα θα βρεις!!
Στον Καποδιστρια ποσα παρακεντρα υπαρχουν?? Και ερχετε ο αλλος να του δωσει αξια λεγοντας οτι ειναι παρακεντρο?? Τα μισα παρακεντρα ειναι!!
Τωρα στο αλλο σημειο που ο Δημητρης αναφερετε στο θεμα των ποικιλιων του Καποδιστρια οτι τους δινουν πολυ σημασια για να <Φουσκωνουν> τις τιμες και εκει Δημητρη αν πιστευεις κατι τετοιο υπαρχει λυση!! Παρε ενα απο ολες τις χρονολογιες και την ποιο κοινη ποικιλια!!
Και κλεινεις την συλλογη σχετικα φτηνα και ασε οσους εχουν παθος να μελετανε τις μητρες αν το  Α πλησιαζει τα φυλα , αν η τελεια πλησιαζει την ημερομηνια ή απομακρυνετε κτλ κτλ!!
Εσυ θες 13 νομισματα για να κλεισεις τον Καποδιστρια και ο αλλος θελει 270 ποικιλιες !!
Κανεις ομως Δημητρη δεν μπορει να αμφισβητισει την μελετη τοσων χρονων πανω στα νομισματα του Κυβερνητη!! Πολλα ατομα ασχοληθηκαν με αυτα τα νομισματα και εκαναν διασυνδεσεις μητρων , ποσα νομισματα εβγαλε περιπου η καθε μητρα , ποσο καιρο ηθελε ο χαρακτης για να φτιαξει μια νεα μητρα και και και!! Ολο αυτο το ψαξιμο ολη αυτη η ιστορια , οταν μελετατε για ολους αυτους τους συλλεκτες ειναι ΜΑΓΕΙΑ !! Γιαυτο και εχουμε ατομα οπως ο Νικος πχ που η συλλογη του ξεκιναει και σταματαει μονο στα νομισματα του Κυβερνητη!! Αυτο τον ενδιαφερει , αυτο συλλεγη!!
Γιαυτο ξαναλεω οτι η γνωμη του καθε συλλεκτη για ενα νομισμα ειναι εντελως υποκειμενικη!!
Ο καθενας μας ας κοιταει να μαζευει οτι του αρεσει, ασχετα αν οι υπολοιποι συλλεκτες τα θεωρουν μικρης αξιας-ανευ σημασιας!!
Ολοι μας κανουμε το κεφι μας Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 12:00:10 πμ »

Το προβλημα αγαπητε φιλε Γιωργο ειναι οτι ενω εγω σεβομαι τη μαγεια αυτη οπως λες, αυτοι οι ιδιοι οταν εγω συλλεγω slabs λοιδωρουν , απαξιωνοντας το ms65 και το 66, ενω οι ιδιοι προσεχουν μη φυγει καμια τελεια απο τον Καποδιστρια.
Καποιοι απο αυτους δε πειραματιζονται με νομισματα για να τα ανεβασουν αξια.
Και καποιοι θιγονται με το παραμικρο οταν λες κατι γι αυτους ή εστω νομιζουν οτι μιλας γι αυτους.
Κακα τα ψεματα. Οι ποικιλιες στον Καποδιστρια δεν διαμορφωθηκαν με κινητρο μονο τη μελετη αλλα και το κερδος. Και οταν πια υπαρχουν 270!!! ποικιλιες, τοτε πια, η ποικιλια χανει το νοημα της. Ολοκληρη αυτη η περιοδος ειναι μια ποικιλια (οχι αυτη με τα κρεατα  Σαρκασμός)
Σεβομαι τους παντες αλλα η υποκρισια ηταν κατι που παντα το σιχαινομουνα στη ζωη μου κ οποτε το εβλεπα το κατεκρινα, κ αυτο κανω κ τωρα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 12:17:54 πμ »

Δημητρη μηπως παντου δεν εχει κερδος?? Αναμεσα στο ms65 και το 66 η διαφορα ειναι ΕΝΑΣ ΒΑΘΜΟΣ!!
Αλλα για αυτον τον βαθμο σε καποια νομισματα πληρωνεις 200 εως 1000 ευρω παραπανω αν ειναι ενα και μοναδικο το νομισμα!!
Και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν ειχες και τα δυο νομισματα μαζι και τα εξεταζες ισως να μην εβρισκες διαφορα μεταξυ τους , αλλα παιζει και το σεναριο το 65αρι να σου εβγαινε καλυτερο οπτικα!!
Επειδη μαζευω απο ποικιλιες του Καποδιστρια μεχρι σλαμπαριστα-ασλαμπαριστα νεωτερα νομισματα θα προτεινα σε ολους να κοιταμε να μας αρεσει το νομισμα και οχι η ετικετα!!
Αν κοιτας την ετικετα φιλε μου πληρωνεις κερατιατικα λεφτα!!
(Αν ειχες το  ms63-64-65 στο νομισμα που σου εδωσα διπλα διπλα θα καταλαβενες τι εννοω Κλείσιμο ματιού )
Και η ετικετα φιλε Δημητρη για τρελο κερδος δημιουργηθηκε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 01:23:23 πμ »

Παντως ας μην ισοπεδωνουμε τα παντα. Και το 65 σε σχεση με το 63 τις πιο πολλες φορες εχει εμφανεις διαφορες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 04:14:50 μμ »

Παντως ας μην ισοπεδωνουμε τα παντα. Και το 65 σε σχεση με το 63 τις πιο πολλες φορες εχει εμφανεις διαφορες.

Δημητρη αν ειδες μονος σου λες <τις ποιο πολλες φορες> αρα και εσυ εχεις διαπιστωση λαθη στις εκτιμησης των βαθμων!!
Αν λοιπον το κοιταξουμε βαθια στην ουσια παιρνωντας ενα ms65 - 66 πληρωνεις εναν βαθμο και οχι το νομισμα!!
Οταν σου ερθει το νομισμα (αν οι φωτο του πωλητη ειναι απο μακρια τραβηγμενες) μπορει να το δεις και να μεινεις με το στομα ανοιχτο απο την πατατα αγορα που μολις εχεις κανει!!
Ποσες φορες δεν εσπασαν σλαμπ και τα ξαναεστειλαν και εβγαλαν μικροτερη ή μεγαλυτερη βαθμολογια απο αυτην που ηδη ειχε?? Παρα παρα πολλες φορες!! Αρα και στα σλαμπ πολλες φορες πληρωνεις τον βαθμο και οχι το νομισμα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 05:16:37 μμ »

Δε διαφωνω , ομως το ζητημα ειναι σε τι ποσοστο? Σιγουρα υπαρχουν λαθη, αλλα οχι πχ ενα 65αρι να ειναι 58.
Αντιθετα ομως τι ειναι πιο αξιοπιστο? Να εμπιστευτεις τον πωλητη? Μονο αν εισαι παρων μπορεις να κρινεις.
Ο βαθμος αντιπροσωπευει μια εταιρεια πιστοποιησης που η παγκοσμια αγορα τη θεωρει αξιοπιστη. Και σιγουρα ειναι πολυ πιο αξιοπιστη απο τον εμπορο η τον πωλητη του ιντερνετ.
Και στην τελικη αν θελεις να πουλησεις το νομισμα, δε  βγαινεις εκτεθειμενος , γιατι τα βαρη πεφτουν στην εταιρεια που εβαλε το βαθμο.
Το κερδος παλι ειναι μια πρακτικη που ΔΕΝ ειναι κατακριτεα. Κατακριτεο ειναι καποιος να θελει να βγαλει κερδος εκμεταλλευομενος την αγνοια των αλλων.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 05:22:19 μμ »

Σωστα και αυτα!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences