Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 10:37:46 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δραχμές 1884  (Αναγνώστηκε 10263 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 07, 2011, 10:27:40 μμ »

Αυτό λέει τίποτα παιδιά..?  Απορία

Νομίζω πάντως πως τουλάχιστον είναι σε σχετικά καλή κατάσταση το νόμισμα.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 11:05:31 μμ »

Το νομισμα το βλεπω XF και στον Γεωργιο πανω υπαρχει ενα σπασιμο μητρας.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 11:25:34 μμ »

Γι' αυτό το μητροσπάσιμο ρωτάω Γιώργο.
Πόσες χιλιάδες δολάρια εκτιμάτε ότι προσθέτει στην αξία του..?  Σαρκασμός Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 12:19:07 πμ »

Φιλε Κωστα επειδη δεν ειμαι φαν των σφαλματων ουτε δινω λεφτα ουτε εκτιμω τετοια νομισματα
θα σου προτεινω δυο λυσεις Σαρκασμός
Η μια ειναι να το βαλεις σε μια τιμη οπως αυτο --> http://cgi.ebay.com/Greece-20-Drachmai-1884-Gold-/300510923947?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f7d8ccab
να κανουν παρεα επι μακρον χρονικο διαστημα τα δυο αδελφακια Μεγάλο χαμόγελο
ή να το βαλεις απο ενα δολλαριο και να κανονιση η ΑΓΟΡΑ το ποσο αξιζει!! Κλείσιμο ματιού
Παντως αν διαλεξης τον δευτερο δρομο που ειναι και ο σωστοτερος, θα απογοητευτης
απο το αποτελεσμα Χαμόγελο

Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 02:05:36 πμ »

ειναι πολυ συνηθισμενο σφαλμα το ραγισματακι αυτο στη μητρα και αν θες τη γνωμη μου περισσοτερο αφαιρει παρα προσθετει αξια  στο νομισμα! το εχω συναντησει σε ολα σχεδον τα νεοεληνικα νομισματα! το ζητημα ειναι να βρεις ενα νομισμα απο τις πρωτες κοπες της μητρας και σε καλη κατασταση οχι απο τις τελευταιες!  Κλείσιμο ματιού Ειναι συνηθισμενο φαινομενο στους συλλεκτες οταν βλεπουν κατι που εχει μια διαφορα να πιστευουν οτι αυτο ισως εχει παραπανω αξια! δυστυχως ομως πλανωνται πλανην ικτραν τις περισσοτερες φορες!
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 08, 2011, 07:35:04 μμ »

..σου προτεινω να το βαλεις σε μια τιμη οπως αυτο --> http://cgi.ebay.com/Greece-20-Drachmai-1884-Gold-/300510923947?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f7d8ccab
να κανουν παρεα επι μακρον χρονικο διαστημα τα δυο αδελφακια..

Γιώργο, σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι έχει τέτοιας τάξεως υπεραξία, οπότε δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο. Και θεωρώ ατυχές το παράδειγμα γιατί πρώτον δεν είναι ομοειδές το νόμισμα και δεύτερον δεν είμαι ούτε εγώ όμοιος με αυτόν...


ειναι πολυ συνηθισμενο σφαλμα το ραγισματακι αυτο στη μητρα και αν θες τη γνωμη μου περισσοτερο αφαιρει παρα προσθετει αξια  στο νομισμα..

Σε καμία περίπτωση φίλε μου δεν συμφωνώ με αυτήν την άποψη, όταν το συγκεκριμένο σφάλμα (σπάσιμο μήτρας) είναι επισήμως αναγνωρισμένο σαν mint error και όταν υπάρχει το παγκόσμια αποδεκτό δεδομένο ότι ένα νόμισμα με mint error έχει μεγαλύτερη αξία από ένα ίδιο κανονικό (το πόσο υπεραξία έχει είναι άλλο θέμα και εξαρτάται από το ενδιαφέρον της αγοράς, από το μέγεθος & είδος του λάθους, αλλά και από την σπανιότητά του). Και τα νομίσματα με σπάσιμο μήτρας είναι πολύ λιγότερα από τα κανονικά...

Τέλος, το αν δεν ενδιαφέρει συγκεκριμένα εσάς ένα τέτοιο νόμισμα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να ενδιαφέρει και κάποιους άλλους..  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 03:59:53 μμ »

φιλε κωστα δικαιωμα σου ειναι να διαφωνεις και δεν εχω κανενα προβλημα! πρεπει ομως να πιασεις το ζουμι των λεγομενων μου! θα στο πω αλιως για να γινω πιο κατανοητος! πες οτι εχουμε τη δυνατοτητα να εχουμε στα χερια μας το πρωτο κοματι που κοπηκε απο το συγκεκριμενο νομισμα και επισης να εχουμε και το τελευταιο απο μια κουρασμενη μητρα με σκασιματα κτλ σε BU και τα δυο. ποιο πιστευεις οτι θα πιασει περισσοτερα χρηματα? εγω σου λεω οτι το πρωτο μπορει να χαρακτηριστει και spesimen απο εναν πεπειραμενο συλλεκτη η εκτιμητη (grader) το δευτερο θα ειναι απλα ενα σφαλμα. και επισης να ξερεις οτι τα ραγισματα ειναι τα σφαλματα που παρουσιαζουν το μικροτερο ενδιαφερον, πχ στον καποδιστρια που ασχολουμαι και ειναι η αγαπημενη μου περιοδος τα ραγισματα ειναι τοσο κοινα που πιο δισκολο ειναι να βρεις ενα νομισμα που να μην εχει. για να μη σου πω οτι μας εχουν σπασει τα νευρα ολα αυτα τα νομισματα απο κουρασμενες και φθαρμενες μητρες που κανουμε μαυρα ματια να δουμε ενα νομισμα κομενο απο καλη μητρα! ρωτα οποιον καποδιστριακια θελεις να στο επιβεβαιωσει.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 04:12:01 μμ »

Είναι λάθος να συγκρίνεις τα νομίσματα της περιόδου Καποδίστρια με τα κατά πολύ μεταγενέστερα του Γεωργίου.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 04:41:03 μμ »

..σου προτεινω να το βαλεις σε μια τιμη οπως αυτο --> http://cgi.ebay.com/Greece-20-Drachmai-1884-Gold-/300510923947?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f7d8ccab
να κανουν παρεα επι μακρον χρονικο διαστημα τα δυο αδελφακια..

Γιώργο, σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι έχει τέτοιας τάξεως υπεραξία, οπότε δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο. Και θεωρώ ατυχές το παράδειγμα γιατί πρώτον δεν είναι ομοειδές το νόμισμα και δεύτερον δεν είμαι ούτε εγώ όμοιος με αυτόν...


ειναι πολυ συνηθισμενο σφαλμα το ραγισματακι αυτο στη μητρα και αν θες τη γνωμη μου περισσοτερο αφαιρει παρα προσθετει αξια  στο νομισμα..

Σε καμία περίπτωση φίλε μου δεν συμφωνώ με αυτήν την άποψη, όταν το συγκεκριμένο σφάλμα (σπάσιμο μήτρας) είναι επισήμως αναγνωρισμένο σαν mint error και όταν υπάρχει το παγκόσμια αποδεκτό δεδομένο ότι ένα νόμισμα με mint error έχει μεγαλύτερη αξία από ένα ίδιο κανονικό (το πόσο υπεραξία έχει είναι άλλο θέμα και εξαρτάται από το ενδιαφέρον της αγοράς, από το μέγεθος & είδος του λάθους, αλλά και από την σπανιότητά του). Και τα νομίσματα με σπάσιμο μήτρας είναι πολύ λιγότερα από τα κανονικά...

Τέλος, το αν δεν ενδιαφέρει συγκεκριμένα εσάς ένα τέτοιο νόμισμα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να ενδιαφέρει και κάποιους άλλους..  Στριφογύρισμα ματιών


Κώστα, τα σφάλματα γενικώς έχουν μεγαλύτερη αξία παγκοσμίως.  Από την εμπειρία μου όμως σου λέω ότι το συγκεκριμένο σπάσιμο μήτρας στο χρυσό του 1884 δεν προσθέτει αξία στο νόμισμα.  Με άλλα λόγια προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον συλλέκτη που θα πλήρωνε ούτε παραπάνω αλλά ούτε λιγότερο επειδή έχει το σπάσιμο.  Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.  Μακάρι να έκανε παραπάνω και να είχεις έναν θησαυρό στα χέρια σου.

Φιλικά

Δημήτρης
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 04:44:27 μμ »

Κωστα ξεχνα τα οσα ειπε περι Καποδιστρια ο Θωμας και κρατα μονο αυτο---> : (πες οτι εχουμε τη δυνατοτητα να εχουμε στα χερια μας το πρωτο κοματι που κοπηκε απο το συγκεκριμενο νομισμα και επισης να εχουμε και το τελευταιο απο μια κουρασμενη μητρα με σκασιματα κτλ σε BU και τα δυο. ποιο πιστευεις οτι θα πιασει περισσοτερα χρηματα? εγω σου λεω οτι το πρωτο μπορει να χαρακτηριστει και spesimen απο εναν πεπειραμενο συλλεκτη η εκτιμητη (grader) το δευτερο θα ειναι απλα ενα σφαλμα.)

Αυτο ειναι ολη η ουσια και απο εδω βγαινει ολη η αληθεια!!
Επειδη εισαι νεος συλλεκτης (σε ξερω οχτω μηνες? ) θα σε συμβουλευα να κατασταλαξης τί νομισματα θελεις να μαζευεις και επειδη ειμαστε ανθρωποι και ολοι καποια στιγμη μπορει να βρεθουμε σε δυσκολη θεση καλο ειναι να μαθεις σιγα σιγα ποια νομισματα ΑΑΝ χρειαστει να τα βγαλεις στο σφυρι θα σου δωσουν πισω ευκολα το κεφαλαιο σου!!
Επειδη σε βλεπω οτι ψαχνεις συνεχως μεσα στα νομισματα σου να βρεις σφαλματα νομιζοντας οτι εχουν αξια παραπανω , βλεπεις οτι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι συλλεκτες δεν δινουν σημασια σε αυτα!!
Αρα? Ανθρακες ο θησαυρος ανθρακες το τοσο ψαξιμο!!
Παντως στους οχτω μηνες που ασχολησε με αυτα πιστευω οτι για τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ αντε στους 100 συλλεκτες να γνωρισες δυο με ζηλο για τα σφαλματα!!
Αυτο κατι πρεπει να σημαινει , καποιο καμπανακι πρεπει να χτυπηση μεσα σου!!
Φιλικα Γιωργος.  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 04:47:07 μμ »

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω για 2η φορά ότι δεν πιστεύω πως έχω ένα θησαυρό στα χέρια μου. Απλώς θεωρώ ότι αυτό το σφάλμα δίνει μια μικρή υπεραξία στο νόμισμα - για μένα τουλάχιστον - και απλώς ψάχνομαι να την προσδιορίσω. Αυτό είναι όλο.

Τώρα γι' αυτά που έγραψε ο Γιώργος, διαφωνώ πλήρως. Προφανώς Γιώργο δεν παρακολουθείς τις ανάλογες δημοπρασίες σφαλμάτων στο ebay και κρίνεις μόνο από τα δεδομένα της Ελληνικής αγοράς, η οποία όμως κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς άσχετη με αυτά.
Μα εντελώς...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 04:59:09 μμ »

Κωστα μηπως ΖΟΥΜΕ στην ΕΛΛΑΔΑ? Αρα μηπως πρεπει να προσαρμοζομαστε με τα δεδομενα της Ελληνικης αγορας?? Φυσικα ειναι δικαιωμα σου να μαζευεις οτι θες και κανενας δεν μπορει να σου πει ή να σου επιβαλλει τι θα κανεις!! Αλλα οταν ζητας συνεχεια την γνωμη των αλλων σε νομισματα που δεν τους κανουν κλικ να εισαι και ετοιμος να δεχτεις την αρνητικη αξιολογηση τους!!

Και εγω εχω καποιες λοξες τρελες και μαζευω κατι αχρηστα νομισματα για ολους!! Αλλα επειδη ξερω τι θα εισπραξω, ουτε καν κανω τον κοπο να τα δειξω σε κανεναν διοτι θα τα πουν σκουπιδια!!
Το κανω ομως και τα μαζευω διοτι ευχαριστει ΕΜΕΝΑ!!
Τωρα λοιπον που ξερεις πως ΝΙΩΘΕΙ η Ελληνικη αγορα για τα διπλοχτυπημενα , για τα σπασιματα μητρας κτλ κτλ αν ΕΣΕΝΑ σε ευχαριστει μαζευετα!! Αλλα αμα τους ρωτας να εισαι ετοιμος να ακουσεις και τις χειροτερες κριτικες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 05:05:34 μμ »

Σωστό αυτό Γιώργο. Και φυσικά με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κακώς θίγω τέτοια θέματα εδώ στο φόρουμ αφού τα αντιμετωπίζετε έτσι. Είχα όμως την ελπίδα πως θα βρισκόταν έστω κάποιος να εκφέρει γνώμη κοντά σε αυτό που πιστεύω εγώ. Μάλλον όμως έκανα λάθος...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 07:01:54 μμ »

H ολη ουσια ειναι στα νομισματα 2 πραγματα.
Η σπανιοτητα τους και η ζητηση.
Η ζητηση ειναι συναρτηση της σπανιοτητας κατα ενα μεγαλο βαθμο, και κατα ενα μικρο βαθμο σε αλλους τομεις (μοδα, μεταλλο, η τελοςπαντων οτιδηποτε αλλη αιτια).
Θα ειχε πολυ ενδιαφερον αν εστελνες για πιστοποιηση το νομισμα και η εταιρεια πιστοποιησης το ανεφερε σαν σφαλμα η οχι, αυτο μπορουν να το πουν πιο εμπειροι απο μενα που στελνουν πολλα νομισματα. Σιγουρα, επειδη παρακολουθω πολυ καιρο δημοπρασιες, οταν οι Ελληνες πωλητες εχουν τετοιο σφαλμα στα χερια τους το δημοπρατουν πολυ παραπανω, αλλα νομιζω οτι η ζητηση ειναι μηδαμινη.
Υπαρχουν ομως καποια σφαλματα που ειναι αναγνωρισμενα απο βιβλια (νομιζω το 20ρικο 1973) ειναι μια τετοια περιπτωση. Σε αυτο θα ηταν ενδιαφερον να μας πουνε οι πιο εμπειροι τη γνωμη τους πως προηλθαν.
Παντως να πω κατι αλλο σχετικα με τους Καποδιστριες. Δε ξερω κατα ποσο ειναι νομισματικη μας ιστορια και αλλα τετοια βαρυγδουπα να ψαχνουνε ολοι εναγωνιως να βρουνε μια μικρη τελεια παραπανω η δε ξερω τι, δε ξερω κατα ποσο εξυπηρετει το συλλεκτισμο αυτη η πρακτικη περαν απο το να δημιουργηθουν σπανιοτητες, που ομως ουσιαστικα δεν ειναι τιποτα αλλο απο το ιδιο νομισμα. Για μενα ειναι κακως εννοουμενη κερδοσκοπια. Φυσικα η αποψη μου δεν ειναι τελεσιδικη, απλα ειναι κατι συζητησιμο για το φορουμ.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 09, 2011, 07:54:17 μμ »

κωστα καλα κανεις και ρωτας εμεις ειπαμε απλα τη γνωμη μας και την εμπειρια μας δε βλεπω γιατι σε ενωχλει αυο. ξερεις ποσα σφαλματα σαν αυτο του 12 που εχεις στο ebay βρηκα στο τσουβαλι που ειχα παρει και τα πεταξα παλι μεσα? πολλα κρατησα μονο οσα ηταν καπως εντυπωσιακα και εφτιαξα μια μικρη συλλογη με αυτα, αλλα μεχρι εκει δεν απαιτω να εχουν και αξια!

γιωργο μην συγκρινεις τα δυπλοχτυπημενα με τα ραγισματακια, τα δυπλοχτυπημενα (εγω τα εχω συναντησει κυριως στον οθωνα) ειναι εντυπωσιακα σφαλματα και εχουν αρκετους οπαδους και ειναι και σχετικα σπανια
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences