Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:53:23 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΠΑΝΙΩΤΑΤΑ  (Αναγνώστηκε 50403 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:44:14 πμ »

στο μυαλό μου είσαι. Πιστεύω πως δεν υπάρχει ΑΠΥ στο συγκεκριμένο λοτ. που να πληρώνςις ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος. Απαπαπαπαπαπαπα....

Αν και .....επειδή εχω στείλει τη συλλογή μου γραμματασήμων για consighnment στο συμβόλαιο που ύπέγραψα λεει πως για να πληρωθω εγώ θα πρεπει αυτός που κερδισε τα λοτ να πληρώσει.Αν δεν πληρωσει δεν παιρνω χρηματα . Μπορεί άρα να επικαλεστει ο δημοπρατης οτι ειχε τηλ. χτυπημα 100000 και δεν πληρωσε μετα,,,, και ουτε γατα ουτε ζημια και ουτε νομισμα Σαρκασμός

δεν ελεγα για δρχ του 13-15 για αλλο νομισμα ελεγα
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 08, 2013, 12:36:53 μμ »

παντως του 1913 ασφαλως και ειναι σπανιωτερα.πρεπει να υπαρχει στην ιστοσελιδα μας αρθρο απο την δημοπρασια του 1979 που εχει μερικα τετοια δοκιμια σε διαφορετικα μεταλλα και χρονολογιες καθως και τιμες, που ειχαν πουληθει τοτε!ειχα το περιοδικο -συλλεκτης- που την ειχε,αλλα το δωρησα στην πνε μαζι με αλλα δυο τρια,που ελειπαν απο την βιβλιοθηκη της.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 09, 2013, 10:43:13 μμ »

και μια ερώτηση λίγο συναφής, μηπως ξέρετε εάν η δρχ 1913 είναι σπανιώτερη απο τουτη του 1915 ?
Η δραχμή του 1913 είναι μοναδική και μακράν σπανιότερη απο του 1915,προς αποφυγή παρεξήγησης αλλων πιθανών απόψεων απλά μεταφέρω την απάντηση σε ερώτημα που εκανα στον ιδιοκτήτη των δραχμών του 1915 από αργυρο και χαλκονικέλιο που πουλήθηκαν ως γνωστό το 2003 
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:30:08 πμ »

εχετε καμια φωτο η λινκ απο τις δραχμες του 13 γιατι εχω μονο απο 15... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 10, 2013, 09:31:57 πμ »

του 13 ειναι λιγο δυσκολο να βρεθει φωτογραφια,ισως να υπαρχει στο αρθρο του-συλλεκτη-που ανεφερα στην ιστοσελιδα μας,αν διαβασεις παλια ποστ η αλλιως σιγουρα στην βιβλιοθηκη της ΠΝΕ.
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 10, 2013, 01:33:17 μμ »

παντως του 1913 ασφαλως και ειναι σπανιωτερα.πρεπει να υπαρχει στην ιστοσελιδα μας αρθρο απο την δημοπρασια του 1979 που εχει μερικα τετοια δοκιμια σε διαφορετικα μεταλλα και χρονολογιες καθως και τιμες, που ειχαν πουληθει τοτε!ειχα το περιοδικο -συλλεκτης- που την ειχε,αλλα το δωρησα στην πνε μαζι με αλλα δυο τρια,που ελειπαν απο την βιβλιοθηκη της.γιαννηςτ.
Γιάννη η δραχμή του 13 πουλήθηκε στην δημοπρασία του 1979 οπως και τα δυο μοναδικά χρυσά δοκίμια των 1 και 2 δραχμών του 1915 ,τα χρυσά κατέληξαν σε χέρια εφοπλιστή απο οτι με πληροφόρησαν σήμερα,φωτογραφία της δραχμής δεν εχω δει εγω,αν κάποιος εχει περισότερα η αλλα στοιχεία ας αναφέρει να μαθαίνουμε.
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:08:54 μμ »

υπάρχει δίδραχμο 1913 ;

Υπάρχει και του 1913... δοκίμιο σε μόλυβδο, προοριζόταν για χρυσό εικοσάδραχμο, αλλά είναι στη διάσταση του Δίδραχμου, τυπωμένο μονόπλευρα με χαράκτη τον Γ. Ιακωβίδη.
Κατάλογος www.mycoins.gr, Νομίσματα Κων/νου Α', DT110

Έχω φωτογραφία του, αλλά δεν μου επιτρέπεται να τη δημοσιεύσω, από τον κάτοχό του.
Κώστα εχοντας απόλυτο σεβασμό στην οποια αναφορά σου και εργασία που βλέπουμε ολοι εχω μια αποψη μαζί με αλλα ατομα διαφορετική για το θέμα ανάρτησης φωτογραφίας σχετικά με το αν επιτρέπεται γενικά μια δημοσίευση νομίσματος χωρίς η με την εγκριση ιδιοκτήτη ,ηθικά θεωρούμε οτι πρεπει να ρωτηθεί ,νομοθετικά ομως επειδη μελετήθηκε ,σχεδιάστηκε, πληρώθηκε με χρήματα του ελληνικου δημοσίου αρα δεν είναι προιόν ιδιωτικής παραγωγής δεν πηγάζουν σε καμμία περίπτωση δικαιώματα ατομικής εκμετάλευσης και απαίτησης ,ουσιαστικά λεω οτι ανήκει στο ελληνικό κράτος καθε δικαίωμα πνευματικό οπως είναι η φωτογραφία και δεν πρέπει να συνδέεται με την κατοχή ως αντικείμενο,αλλο το ενα σκέλος ( πνευματικό) και αλλο το υλικό οπως είναι η δημοπράτηση ως αντικείμενο και η με καθε τρόπο μεταπώληση αν προκύψει.είναι λεπτό νομικά θέμα αλλά είναι αφελές ισως να νομίζουμε οτι τις φωτογραφίες νομισμάτων μας ορίζουμε ιδιοκτησιακά με απαιτήσεις αν κάποιος δημοσιεύσει εκτως αν αλοιώς ορίζεται απο νόμους οπως παραπλάνηση η δόλο.
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:26:13 μμ »

Η φωτογραφία και όχι το αντικείμενο είναι προιόν πνευματικής ιδιοκτησίας...

Είναι σαν να λέμε ότι επειδή ο Παρθενώνας είναι του ελληνικού δημοσίου, φωτογραφία που εγώ θα βγάλω, υποχρεωτικά πρέπει να την δίνω στον καθένα να την χρησιμοποιεί...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 10, 2013, 05:41:44 μμ »

diαβάστε εδώ και θα λυθούν πολλά ερωτήματα περί ιδιοκτησίας και αναρτησης.

http://www.leximania.gr/2-uncategorised/2-copyrightmyths

Απ ότι καταλαβαίνω δεν επιτρέπεται η ανάρτηση φωτογραφιών...Η φωτογραφία ανήκει στον ιδιοκτήτη του νομίσματος.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 10, 2013, 09:53:09 μμ »

Ευχαριστούμε Βασίλη. Πολύ κατατοπιστικό και χρήσιμο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 10, 2013, 10:44:42 μμ »

diαβάστε εδώ και θα λυθούν πολλά ερωτήματα περί ιδιοκτησίας και αναρτησης.

http://www.leximania.gr/2-uncategorised/2-copyrightmyths

Απ ότι καταλαβαίνω δεν επιτρέπεται η ανάρτηση φωτογραφιών...Η φωτογραφία ανήκει στον ιδιοκτήτη του νομίσματος.
Βασίλη βεβαίως και ειναι κατατοπιστικό το αρθρο και υπάρχει σχετική νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων λεπτομερέστατα στον νομο 2121 4/3/93,δες αρθρο 17 κ,λ,π,συνεπώς αν εμφανιστεί φωτογραφία προσχέδιο η σχέδιο(πραγμα δυσκολο η αδύνατο)του δοκίμιου ανήκει στον ιακωβίδη η κληρονόμους του για 75 χρονια οπως περιγράφεται στο αρθρο σου και αναφέρεται στον 2121,ο ιακωβίδης απεβίωσε το 1932 ,γνωρίζω οτι υπάρχει αλλα δεν εχω φωτοτυπία του εγγράφου ανάθεσης της χάραξης του δοκιμίου απο τον ιδιο τον Βασιλέα Κωνσταντίνο και δεν ξέρω αν τα πνευματικά δικαιώματα γραπτώς γιατί αυτο εχει σημασία εχουν μεταβιβαστεί στο ελληνικό δημόσιο,το δοκίμιο δημοπρατήθηκε οπως είπαμε το 1979,ο ιδιοκτήτης εχει πνευματικά δικαιώματα φωτογραφίας κ,λ,π απο τότε και μετά τηρώντας διαδικασίες που περιγράφωνται στον 2121,τέλος πάντων οπως εχω αναφέρει στο αρχικο σχόλιο υπάρχει και το ηθικό δικαίωμα που είναι στην κρίση του καθενώς απο εμάς για να κρίνει την αρνηση δημοσίευσης φωτογραφίας προς θέαση του συγκεκριμένου δοκιμίου το οπoίο είναι οντως μοναδικό
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 11, 2013, 02:59:24 πμ »

Φίλε edison, χωρίς παρεξήγηση, βάλε καμία τελεία γιατι πράγματι κουράζεται κάποιος να διαβάσει όλο αυτό το κείμενο. Δεν μπορείς να καταλάβεις ποτε τελειώνει μια πρόταση και ποτέ αρχίζει η επόμενη.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:36:14 πμ »

Υπάρχουν 4 ερωτήματα, που δεν μπορούν να απαντηθούν, τα έχω συζητήσει με νομικούς και πήρα διαφορετικές απαντήσεις. Σας τα παραθέτω κι αν βγάλετε άκρη, σας παρακαλώ ενημερώστε με.

1. Αν στην ανάρτηση της φωτογραφίας, υπάρχει αναφορά στο φωτογράφο, υπάρχει νομικό πρόβλημα ;
2. Αν πάρω μία φωτογραφία από το google, χωρίς να μπω στη σελίδα που τη φιλοξενεί, είναι παράνομο να αναρτήσω αυτή τη φωτογραφία, σε ιστοσελίδα προσωπική, που απαγορεύεται να την επισκεφθεί ο οποιοσδήποτε πλην του ιδιοκτήτη της ;
3. Αν πάρω μία φωτογραφία ενός νομίσματος που είναι σε δημοπρασία (η οποία ανήκει στον ιδιοκτήτη της φωτογραφίας τη στιγμή που την πήρα), σε περίπτωση που η δημοπρασία κλείσει και το νόμισμα πουληθεί, η φωτογραφία αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί με άδεια του δημοπράτη ;
4. Αν πάρω μία φωτογραφία, την επεξεργαστώ (αλλάξω φόντο, κάποια στοιχεία, χρώματα κλπ), και τη δημοσιεύσω σαν "καλλιτεχνικό προσωπικό έργο", έχω αποκτήσει πλέον πνευματικά δικαιώματα επί της δημιουργίας μου ;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:49:44 πμ »

Κώστα έχω ρωτήσει 2 δικηγόρους και σου λέω τι μου είπανε αλλά με μια επιφύλαξη επειδή είχανε και αυτοί την ίδια επιφύλαξη.

Οι φωτογραφίες ανήκουν στους ιδιοκτήτες τους . Το ότι αναρτούνται σε ένα σαιτ π.χ. pcgs δε σημαίνει ότι μπορεις να τις πάρεις. Είναι παρανομο με το γραμμα του νόμου. Και αυτό ισχύει είτε αν θελεις να βλαψεις την φωτογραφία είτε θελεις να την αναδείξεις (όπως εσύ).

Οπου υπάρχουν 'ειδικοί όροι' ισχύουν οι ειδικοί όροι όπως π.χ. στο facebook. Στο facebook ότι ανεβάζεις δεν σου ανηκει πλεον. ΔΗΛΑΔΗ, Οι φωτογραφίες των νομισματων μου, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ αν υπαρχουν στην pcgs, στο στεκι , στο greekcoins και στο pc moy ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ να τις αναπαραγαγει καποιος νομιμα. Αν εκτος απο κει τις βαλω και στο facebook τοτε μπορεις να τις παρεις ωραιοτατα και ουτε γατα ουτε ζημιά.

Δεν ξέρω αν βοήθησα, οτι μου είπανε σας το μετέφερα.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:57:04 πμ »

Δεν ξέρω αν βοήθησα, οτι μου είπανε σας το μετέφερα.

Άλλη μία ερώτηση, μήπως και βγάλω κάποια άκρη.
Για το facebook... είναι όντως "ανοιχτές" οι φωτογραφίες ;;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences