Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:00:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση και εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 2830 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« στις: Μάιος 26, 2013, 07:31:44 μμ »

Γεια σας αγόρασα αυτά τα νομίσματα σήμερα και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι εύκολο από ποιες χώρες είναι, αν βλέπετε κάποιο σχετικά σπάνιο ανάμεσα τους και ποια πιθανός η αξία του. ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2013, 01:37:46 πμ »

μήπως ανέβασα πολλά νομίσματα και είναι κουραστικό η δεν έτυχε κάποιος να ξέρει ακόμα; τα αλλά τα βρήκα αυτά όμως δε μπορώ να τα βρω μήπως κάποιος μπορει να βοηθήσει με αυτά;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 27, 2013, 02:33:47 πμ »

καλο που τα βρηκες τα αλλα.. Χαμόγελο σιγα σιγα θα σου ειναι ολο και ποιο ευκολο να τα βρισκεις... Χαμόγελο

χωρις να τα κοιταξω πολυ... τα τελευταια σου...

στην πρωτη σειρα εχεις:

1) Αιθιοπια 10 σεντ του 1943-44

2) αιθιοπια 50 ματονας με τον χαιλε σελασσιε Α΄, του 1930-31  (εχουν αλλη μετρηση χρονολογιας γι αυτο και το περιπου στα χρονια...).

3) Ιρακ 50 φιλς του 1959.


στην δευτερη σειρα εχεις:

1) αιγυπτος 2 πιαστρες του 1937 του βασιλια φαρουκ

2) Αιγυπτος 2 πιαστρες του 1929 του βασιλαι φουατ...

3) Τυνησια 5 σεντ του 1912.


στην τριτη σειρα..

1) αλγερια 10 διναρια του 1981

2) Νοτια αφρικη 1 σελλινι του 1896. (τοτε γραφονταν στα ολλανδικα μιας και απο αλλονδικη αποικια ξεκινησε... )

φτηνα ειναι... καποια ασημενια... ειναι στο ασημι τους...

το καλυτερο ειναι το νοτιοαφρικανικο.. αλλα αν ηταν σε πολυ καλη κατασταση ειχα καλα χρηματα...! στην κατασταση που ειναι... παει στο ασημι του...
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 27, 2013, 09:44:00 μμ »

Βλεπω και Ινδιας 1\4 ρουπιας του 1862, που κυκλοφορισε και στην Κυπρο το 1878, οταν πηγαν τα Βρεταννικα στρατευματα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 27, 2013, 11:29:27 μμ »

σωστος! αν και νομιζω τα ειχε βρει μονος του.... αλλιως εχει κι αλλα απο αιγυπτο, σουηδια, Λιβανο, παλαιστινη, βρετανικη ινδια οπως ειπες.. και αλγερια! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2013, 12:40:30 μμ »

ευχαριστω πολυ με αυτά που μου έχετε πει εδώ κατά καιρούς, κυρίως ο NMS άρχισα να καταλαβενω σε ποιες χώρες ανοίκουν κάποια νομίσματα, βρήκα και κάποιους καταλόγους και μαθαίνω σιγά σιγά πως να τους λειτουργώ και παράληλα κοιτάω και στο ebay. ο ένας κατάλογος είναι του Krause  1801  - 1900  5η έκδοση του 2007. Ο άλλος είναι 1901  - 2000   37  η έκδοση του 2010 και ο τρίτος είναι 2001  - date 5η έκδοση του 2011 .  Και για τα ελληνικά έχω του στρατουδάκη του 2002 . πως σας φενονται οι καταλαγοι αυτοί; τώρα σιγά σιγά προσπαθώ να μάθω και το βαθμό του κάθε νομίσματος αλλά αυτό θέλει εμπειρία που θα έρθει με το καιρό.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2013, 01:59:32 μμ »

Ζαφειρη μου... μιλα μου στον ενικο! Χαμόγελο Νικο με λενε! Χαμόγελο υποθετω οτι Ζαφειρης ειναι το ονομα σου ετσι; Χαμόγελο

μια χαρα ειναι οι καταλογοι... Χαμόγελο για τους αλλους τους ποιο παλιους.. του 1700 και 1600.. οπως και για τα unusual coins... αργοτερα..ετσι κι αλλιως... τα περισσοτερα κερματα που θα βρισκεις... λογικα ειναι του 1800-2012 και μετα.. Κλείσιμο ματιού

 θα δεις με τον καιρο οτι θα αρχισεις να καταλαβαινεις απο το σχεδιο στα περισσοτερα, απο που ειναι το νομισμα ή που να ψαξεις! Χαμόγελο

οσο αφορα καταστασεις, ναι ειναι κατι που θελει πολυ δουλεια... κι εγω δεν ειμαι πολυ καλος εκει... μιας και δεν το κυνηγησα πολυ προς τα εκει...

στα περισσοτερα μοντερνα ξενα κερματα... οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες ακομα κι ακυκλοφορητα.. οποτε μπορεις να ξεκινησεις πανω σε τετοια.. να βλεπεις τις διαφορες στις καταστασεις και μονος σου... σιγα σιγα αυτα... μεχρι να αρχισει να καταλαβαινει το ματι και το μυαλο.. και να πηγαινουν αυτοματα στα μερη που πρειε να δεις.. κτλ.. Χαμόγελο 
Καταγράφηκε
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2013, 03:07:01 μμ »

ναι το όνομα μου είναι Ζαφείρης. κατάλαβα ναι σιγά σιγά θα έρθουν όλα, έτσι και αλλιώς είμαι μικρός ακόμα το περασμένο μήνα έγινα 24 . προς το παρών έχω αρχίσει να ξεχωρίζω ποια είναι ασημένια. και ότι βλέπω ακυκλοφόρητο η να μου κάνει περίεργο στο μάτι το περνώ. 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences