Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 10:36:47 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσή Λίρα 2013 - Sovereign 2013  (Αναγνώστηκε 4852 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pyrinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« στις: Μάιος 23, 2013, 04:50:09 μμ »

Χαιρετώ τους αγαπητούς φίλους.

Θα επιθυμούσα να θέσω την προσοχή σας σε ένα θέμα που μόλις τώρα το διάβασα.

Εάν είναι δυνατόν οι γνώστες να εκφράσουν την γνώμη τους.

Επειδή υπάρχουν πολλά «θέματα» ανοιγμένα για την Χρυσή Λίρα, σε περίπτωση που δεν έπρεπε
να ανοίξω καινούριο ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ τόν διαχειριστή να το μετατοπίσει.

 Βάσει τών όσων γνωρίζω η Χρυσή Λίρα έχει

 Διάμετρο:22,05 mm

 Πάχος:1,52 mm

 Βάρος:7,98 gr

http://en.wikipedia.org/wiki/Sovereign_coin

 Στίς Χρυσές Λίρες 2013 όμως βάσει του ιδίου Ρoyal mint έχουμε:

 Διάμετρο:22,05 mm

 Πάχος:1,69 mm

 Βάρος:7,98 gr

 Υπάρχει μεγάλη διαφορά μου φαίνεται όταν τα άλλα στοιχεία παραμένουν ίδια.

http://blog.royalmint.com/new-bullion-options-from-the-royal-mint-the-home-of-uk-coins/
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2013, 04:58:09 μμ »

Ευχαριστουμε για την ενημερωση φιλε μου  Χαμόγελο ...το θεμα το εχουμε ξανασχολιασει εδω  Κλείσιμο ματιού

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=6742.0
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2013, 04:58:34 μμ »

ισχύει αυτό που λες , γιαυτό αν ψάξεις σε άλλο θέμα θα βρεις ότι η λίρα του 2013 δεν περνάει απτο φισ....αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι πλαστή...τώρα τους λόγους δεν τους γνωρίζω που βγήκε πιο παχιά!Μάλλον τρώνε καλά οι Άγγλοι,,, Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2013, 05:03:54 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα. Κάπου (νομίζω μέσα στο φόρουμ) είχα διαβάσει ότι οι λίρες του 2013 ΔΕΝ περνούν από τον ανιχνευτή FISCH λόγω του μεγαλύτερου πάχους που έχουν. Διαφορά 1.7 mm θεωρώ πως είναι υπερβολικά μεγάλη. Μια σκέψη που είχα την προηγούμενη φορά (εξαιρετικά τραβηγμένη θα έλεγα) είναι μήπως και το ROYAL MINT έχει αρχισει και φτιάχνει λίρες από επιχρυσωμένο βολφράμιο. Το μεγαλύτερο πάχος της λίρας εάν ήταν φτιαγμένη από χρυσό 22 καρατίων θα οδηγούσε και σε μεγαλύτερο βάρος, αλλά όπως βλέπουμε διαστάσεις (εκτός πάχους) και βάρος είναι κανονικές. Ο μόνος τρόπος για να διαπιστωθεί κάτι τέτοιο είναι να κοπεί η λίρα στη μέση.
Τα παραπάνω είναι λίγη τροφή για σκέψη και σχολιασμό από τους φίλους του φόρουμ
Φιλικα πάντα
Ηλίας

Υ.Γ: Μην κάποιος διαβάζοντας τα παραπάνω ξεκινήσει να πάει σε κανένα σιδερά και κόβει τις λίρες στη μέση... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
pyrinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2013, 05:06:12 μμ »

Ευχαριστουμε για την ενημερωση φιλε μου  Χαμόγελο ...το θεμα το εχουμε ξανασχολιασει εδω  Κλείσιμο ματιού

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=6742.0



Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Με τόσα πολλά θέματα δεν το είχα προσέξει.
Ζητώ συγγνώμη και διαγράψτε το.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2013, 05:11:01 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα. Κάπου (νομίζω μέσα στο φόρουμ) είχα διαβάσει ότι οι λίρες του 2013 ΔΕΝ περνούν από τον ανιχνευτή FISCH λόγω του μεγαλύτερου πάχους που έχουν. Διαφορά 1.7 mm θεωρώ πως είναι υπερβολικά μεγάλη. Μια σκέψη που είχα την προηγούμενη φορά (εξαιρετικά τραβηγμένη θα έλεγα) είναι μήπως και το ROYAL MINT έχει αρχισει και φτιάχνει λίρες από επιχρυσωμένο βολφράμιο. Το μεγαλύτερο πάχος της λίρας εάν ήταν φτιαγμένη από χρυσό 22 καρατίων θα οδηγούσε και σε μεγαλύτερο βάρος, αλλά όπως βλέπουμε διαστάσεις (εκτός πάχους) και βάρος είναι κανονικές. Ο μόνος τρόπος για να διαπιστωθεί κάτι τέτοιο είναι να κοπεί η λίρα στη μέση.
Τα παραπάνω είναι λίγη τροφή για σκέψη και σχολιασμό από τους φίλους του φόρουμ
Φιλικα πάντα
Ηλίας



Υ.Γ: Μην κάποιος διαβάζοντας τα παραπάνω ξεκινήσει να πάει σε κανένα σιδερά και κόβει τις λίρες στη μέση... Σαρκασμός

Ηλια δεν καταλαβα τα λεγομενα σου! ???Δηλ υποννοεις οτι το επισημο βασιλικο νομισματοκοπειο της Αγγλιας υπαρχει περιπτωση να κοβει λιρες....πλαστες; Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2013, 05:16:52 μμ »

Ο Ηλιας αυτο που ειπε ειναι οτι 1,7mm ειναι αρκετα σαν διαφορα.Δεν ειναι?
Καταγράφηκε
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2013, 05:18:57 μμ »

Λίρα του 2013 δεν έχω πιάσει στα χέρια μου για να τη εξετάσω οπότε δεν γνωρίζω πόσο υπερυψωμένο είναι το rim σε σχέση με μια κοινή λίρα. Αυτά που έγραψα παραπάνω είναι απλά κάποιες σκέψεις μου λαμβάνοντας υπόψη όλα τα δεδομένα που υπάρχουν διαθέσιμα. Το βολφράμιο που ανέφερα έχει πολύ κοντινή πυκνότητα με το χρυσό. Έχουν αναφερθεί κατά καιρούς ψεύτικες πλάκες χρυσού οι οποίες είχαν βολφράμιο μέσα.
Καταγράφηκε
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2013, 05:21:53 μμ »

Έχει γίνει ένα λαθάκι.. η διαφορά έιναι 0.17 mm και όχι 1.7 mm. 1.7 mm δεν έχει πάχος όλη η λίρα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 23, 2013, 05:25:34 μμ »

Ηλια εγω εχω πιασει λιρα του 2013 στα χερια μου!Το rim περιμετρικα ειναι πιο υπερυψωμενο θυσιαζοντας βαρος απο το πεδιο αναλογως!!Γιαυτο ΜΕΡΙΚΕΣ δεν περνανε τον ανιχνευτη!Και λεω μερικες γιατι αυτη που ειχα στα χερια μου περασε με λιγη πιεση!!!Επισης ειναι πιο κοκκινες λογω περισσοτερου χαλκου!!
Τωρα αυτο που ειπες για το royal mint δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο γιαυτο δεν χρειαζεται να το ξανασυζητησουμε!!! Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences