Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:51:28 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1884 Γεώργιος Α' 20 Δραχμές φωτογραφίες  (Αναγνώστηκε 8650 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 05:21:30 μμ »

Για σας Αγαπητοί Συλλέκτες

Εδώ και μερικούς μήνες αγόρασα εντελώς τυχαία 2 χρυσές λίρες Agglieas, και εκεί κόλλησα το μικρόβιο να μαζέψω Ελληνικές Λίρες. Πράγματι η χρήση Lira τις Ελλάδος κατά την άποψη μου είναι το 1884 20 "δραχμο", μιας και υπάρχει σε ευρεία κυκλοφορία, (πάνω από μισό εκατομμύρια κομμάτια κοπήκανε) και είναι ένα πολύ ωραίο νόμισμα κατά την άποψη μου.

Σε σχέση βάρους χρυσού, τιμής, και ελαχιστης σπανιότητας, θεωρώ ότι bporw να τις αγοράζω σχετικά σε προσιτή τιμή όπου κάπως η αξια χρυσού συμβαδίζει και με την συλλεκτική αξια του νομίσματος.
 
Οπωσδήποτε έχουν συζητηθεί οι αγορές μου από το EBAY και έκανα και μερικά τρeλά bid αλλα ''μαζί με τα ξερα κάψαμε και μερικά χλωρά'' εννοώντας ότι μερικά τα πήρα παρα πολύ φτηνά οποτε και μου έχουν έρθει όλα σε μια λογική τιμή.

Σας επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες, ίσως και να γνωρίζεται καμια δικια σας !!

Παρακαλώ σχολιάστε θα είναι ενδιαφέρον να ακούσω τις γνώμες σας αλλα πάνω από όλα παρακαλώ λάβετε υπόψιν ότι δεν είμαι συλλέκτης και δεν έχω τις γνώσεις σας και ότι έχω γράψει πιο πάνω είναι καθαρά δικες μου σκέψεις.  Χαμόγελο  Χαμόγελο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 05:22:45 μμ »

Και αλλες φωτογραφιες από τα ίδια νομίσματα αλλα χωρίς το flash Χαμόγελο  Χαμόγελο  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 08:28:27 μμ από stevenfilis » Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 05:30:20 μμ »

Πραγματι ειναι πανεμορφα νομισματα  Χαμόγελο Εαν τα εχετε σε ποσοτητα, θα μπορουσατε να φτιαξετε ενα χειροποιητο μασουρακι (εγω ετσι κανω σε νομισματα που εχω 50αδες η και λιγοτερα) ειναι πολυ ωραια ιδεα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 05:34:07 μμ »

Αγαπητε stevenfilis χαιρομαστε που σε εχουμε στην παρεα μας. Οτι και αν συλλεγη ο καθενας καλο ειναι.
Το 20δρχ του 84 ειναι οντως ενα νομισμα που καποιος το βρισκει  σε προσιτη τιμη και αν το κοιταξει και απο αποψη επενδυσης εξασφαλιζει τα λεφτα του!!
Δεν θα ξεχασω εναν φιλο εδω στο Ηρακλειο ο οποιος ειχε μαζεψει πριν δυο χρονια γυρω στα 200 τεμαχια!!
Τα πηρε με σκοπο να τα πουλησει και οσο τα μαζευε εδινε γυρω στα 120-130 ευρω, οταν βγηκε να τα πουληση ο καημος του ηταν οτι δεν πηραν πανω σαν αξια οσο ειχε παρει η λιρα εκεινη την εποχη!! Η λιρα εκανε τοτε 170 και αυτος τα εδινε 165.
Αν τα κρατουσε στα χερια του δυο χρονια ακομη τωρα θα τα πουλουσε 290-300 την στιγμη που βρισκεις λιρες με 265 ευρω!!
Παντως εγω σου ευχομε να τις χιλιασεις τα Γιωργακια σου!! Ειναι ομορφο θεαμα να τα εχεις ολα σε ενα αλμπουμ και να τα θαυμαζεις!!
Το ξερω αυτο το συναισθημα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:01:53 μμ »

Ευχάριστο Hraklioti

Πράγματι οποτε τα βλέπω χαίρομαι, και κάθε φορα που παραλαμβάνω και ένα αδελφάκι τους σαν να κάνουν και αυτά χαρά !!!   Χαμόγελο  Χαμόγελο  Χαμόγελο

Πράγματι Σωκρατη,

Gια "μασουρακια" ότι πρέπει είναι, μην το κάνουμε όπως τους παλιούς που έπαιρναν τις τρύπιες δεκάρες και καρφώνανε τις λαμαρίνες πάνω στις σαγές, και άμα πας στα χωρια και ανεβείς σε καμια σκεπη από στάνη θα βρείς όπου έχει καρφί και μια τρύπια δεκάρα να κρατάει κόντρα την λαμαρίνα !! hahaha  Χαμόγελο  Χαμόγελο  Χαμόγελο

Φιλικά Στρατός
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 10:58:08 μμ από stevenfilis » Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:39:23 μμ »

Ποσες εχεις ρε φιλε? Μεγάλο χαμόγελο

 πολυ χρυσαφι βλεπω ..που το βρισκετε το ρευστο?

 Δεν εχω μια...θα δανειστω απο Γιωργο Σαρκασμός Σαρκασμός κανενα 100αρικο να παω στη λεσχη την επομενη βδομαδα,...πολυ πρεζα τα νομισμα!!

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 06:43:26 μμ »

Ο Στρατος Αρη ειναι στην Αγγλια! Ειναι ενας εκ των δυο Ελληνων του εξωτερικου που εχουμε στην παρεα μας. Το αλλο μελος ειναι απο την Αυστρια και μας διαβαζει ανεληπως!!
Στην Αγγλια πιστευω δεν εχει πεσει η πεινα και η δυστηχια που εχει η Ελλαδα , αρα για τον φιλο μας ειναι η χρυση ευκαιρια να κανει καλη συλλογη!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:32:50 μμ »

Πράγματι φίλοι

Ευτυχώς εδώ δεν μας έχει χτυπήσει η κρίση τόσο άσχημα όσο στην Ελλάδα αλλα υπάρχει και ένα ρομαντικό σκέλος στην συλλογή μου και αυτό είναι ότι σαν Έλληνας του εξωτερικού τυχάνει να είμαι και λίγο ποιο ρομαντικός ως προς κάτι Ελληνικό.

Επέλεξα να συλλέξω 1884 20 "δραχμα" για αρκετούς λόγους, πρώτων είναι πανέμορφο κατά την άποψη μου το νόμισμα, δεύτερον προσιτή τιμή, και τρίτον παργματικι αξια χρυσού !!

Πληρώνω ας πούμε 6 γραμμάρια xriso * £25 = £150.00 και αλλα £30 - £100 extra για την συλλεκτικότητα, παλαιότητα και σπανιότητα.

Πιστεuω ότι η formula που χρησιμοποιώ με εχυπiρετι σωστά μέχρι τώρα, σε σύγκριση με κάποιo τρελo 20 "δραχμο" του 1967 βλέπετε:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390109664414&ssPageName=STRK:MEWAX:IT  

Αλλα η αλήθεια file Άρη είναι ότι δεν έχω όσα θα ήθελα ακόμη και οποτε άμα σου περισσεύει καμια την αγοράζω σε φιλική τιμή έτσι ώστε να μην anagasteis τώρα va χρεωθείς στον Γιώργο !!!  Χαμόγελο  Χαμόγελο  Χαμόγελο

Και βεβαια πλακα κάνω και χαίρομαι για την γνωριμία που γίνεται !!  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:45:09 μμ από stevenfilis » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 07:37:33 μμ »

Αλλα η αλήθεια file Άρη είναι ότι δεν έχω όσα θα ήθελα ακόμη και οποτε άμα σου περισσεύει καμια την αγοράζω σε φιλική τιμή έτσι ώστε να μην anagasteis τώρα va χρεωθείς στον Γιώργο !!!  Χαμόγελο  Χαμόγελο  Χαμόγελο

Χα Χα ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 08:23:01 μμ »

O Aρης να εχει  προβλημα οικονομικο;
Δεν το νομιζω Μεγάλο χαμόγελο
Αλλωστε εχει πωλησεις τελευταια αρκετες ,οποτε εχει χρημα για για αγορες και πρεπει να ετοιμαζει κατι μεγαλο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 10:53:22 μμ »

Ετοιμαζω κατι ...θα το μαθετε συντομα... Άνεση

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 02:02:56 μμ »

Αγαπητε steeven γειασου εγω ειμαι ενας απο τους ενοχους που πληρωσες ενα 20αρι ακριβα και για να εξηλεωθω θα σου προτεινω να παρακολουθεις τακτικα το γαλλικο ebay εκει κλεινουν 20ρικα λιγο πιο πανω απο την τιμη του χρυσου και ετσι θα μπορεσεις να γεμισεις το σακουλακι σου!  Κλείσιμο ματιού

βεβαια η τιμη που εκλεισε το δικο μου ηταν περα για περα πραγματικη καθως αλλος ενας το ηθελε και το χτυ
Καταγράφηκε
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 02:11:20 μμ »

για σοu Θωμά

Ευχάριστο, έτυχε να πάρω μερικά από Γαλλία all έχω και έναν στο Ισραήλ που έχει και αυτός σχετικά φτηνά.

Από περιεργειa το δικό σου το γνωρίζεις ?  Κλείσιμο ματιού  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 02:21:35 μμ »

χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι ειναι απο την πανω σειρα το δευτερο απο δςεξια προς τα αριστερα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
stevenfilis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 12:59:05 πμ »

Χα χα χα Σαν την μάνα το παιδί !! Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences