Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:55:53 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μαρια Θηρεσια  (Αναγνώστηκε 26506 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 01:08:41 μμ »

Ισως το γνωστοτερο απο ολα τα νομισματα που κοπηκαν ποτε ειναι το ταληρο της Μαριας Θηρεσιας.Κυκλοφορησε ευρεως σε ολο τον κοσμο, κοπηκε απο πολλα νομισματοκοπεια σε διαφορες χωρες, και reproductions του κοβονται ακομα και σημερα.Ασημι 800αρι 27 και κατι γραμμαρια
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 01:09:17 μμ »

αλλη μια φωτο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 01:09:32 μμ »

πισω οψη
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 01:10:24 μμ »

αλλη μια φωτο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 04:43:04 μμ »

Για μενα ειναι απο τα νομισματα που οσες φορες τα βρω σε προσφορα δεν προκειτε να σταματησω να το αγοραζω!! Μου αρεσει παρα πολυ!! Και για να μαθουμε ολοι μερικα πραγματα για την Μαρια Θηρεσια σας μεταφερω οσα βρηκα στο Ιντερνετ----> Η Μαρία Θηρεσία  ήταν αυτοκράτειρα της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας και το τελευταίο μέλος του οίκου των Αψβούργων.Γεννήθηκε στη Βιέννη το 1717 και ήταν κόρη του αυτοκράτορα Καρόλου Στ΄. Παντρεύτηκε τον εξάδελφό της Φραγκίσκο Στέφανο της Λωρραίνης και ανήλθε στον θρόνο της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας το 1740. Ήταν Βασίλισσα της Ουγγαρίας και της Βοημίας, Αρχιδούκισσα της Αυστρίας και Μεγάλη Δούκισσα της Τοσκάνης.Ενεπλάκη στον Επταετή πόλεμο και στον πόλεμο της Βαυαρικής διαδοχής με αποτέλεσμα να χάσει την Σιλεσία. Η Θηρεσία έδωσε ιδιαίτερα προνόμια στους Έλληνες εμπόρους ενώ τους προστάτεψε από τον ανταγωνισμό των Σαξόνων.Υπήρξε από τις πιο δυναμικές προσωπικότητες της Ευρώπης τα 40 χρόνια (1740-1780) της βασιλείας της,με σημαντικό μεταρρυθμιστικό ρόλο, και παράλληλα ενισχυτικό ρόλο της Αυστριακής μοναρχίας.Πέθανε στη Βιέννη τον Νοέμβριο του 1780. Παιδιά της ήταν, μεταξύ άλλων, ο διάδοχος του θρόνου Ιωσήφ Β΄, ο Λεοπόλδος Β΄ και η Μαρία Αντουανέτα.


Υ.Γ Και φιλελληνας αν το διαβασατε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 08:22:05 μμ »

Αυτο ειναι ενα ταλληρο Μαριας Θηρεσιας Εποχης.Ειναι ενα ταλληρο κομμενο στο σημερινο Βελγιο(κατω χωρες) που ανηκαν τοτε στους Αψβουργους της Αυστριας.Η ονομασια του kronentaler και ειναι περιπου 28 γραμμαρια.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 05:54:33 μμ »

9ο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 05:54:57 μμ »


ο
Καταγράφηκε
Βασιλης Φοφικος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 15, 2011, 10:07:24 πμ »

Αγαπητα μελη, το πρωτο νομισμα ειναι απο την Βιεννη (1932-1935 restrikes), με τα 2 dots στα δεξια του κατω κεντρκου φτερου του αετου, τον χαρακτηρα του cross μετα το 1780, και τις 2 βουλες στο κεντρο του shield.  Ελπιζω αυτο να βοηθησε.  Πολυ ομορφο νομισμα και εχω 6 restrikes αλλα μονο 1 original.  Γιαμμμ.  Βασιλης.
Καταγράφηκε

Αει Ο Θεος Ο Μεγας Γεωμετρει
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 15, 2011, 11:10:35 πμ »

Γεια σου Βασιλη και καλωσηλθες στο φορουμ.Μ αρεσεις για ανασταινεις παλια θεματα οπως εχω δει και στα αλλα φορουμ.Να σαι καλα οι γνωσεις που εχεις πανω στο νομισμα ειναι πολλες και με χαρα σε καλοδεχομαστε στην παρεα μας.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 15, 2011, 12:55:36 μμ »

να πω και εγω την γνωμη μου ,μιας και ασχολουμαι σοβαρα με τις θηρεσιες,και οι δυο πρωτες ειναι βιεννης,συγχρονες,επιμελημενης κοπης,απο το αυστριακο νομισματοκοποιο,οπως εχει βγαλει και προυφ,σε διαφορες συσκευασιεςκλπ,μια ειναι κεντρικης ευρωπης,κανονικης χρονολογιας οπως και η τελευταια,ολανδοβελγικη-κρονενταλερ.οι θηρεσιες,πλην του 1780,ειναι γενικα κανονικης κοπης,αλλα του 1780,η αυστρια,παντοδυναμη αυτοκρατορια τοτε,μετα το θανατο της θηρεσιας 1780,εξακολουθησε να κοβει επανοκοπες,λογω της αναγνωρισημοτητας του προσωπου της.κυκλοφορουσε,απο την αφρικη,ασια ,σχεδον στην μιση ευρωπη,γιατι το βαρος του αργυρου ηταν σταθερο,και οι συναλαγες ηταν πιο ευκολες.υπαρχουν πολλα νομισματοκοποια,που κοψανε θηρεσιες,απο ουγγαρια,μιλανο,βενετια,βιεννη,μπουρκαςκλπ.αλλωστε σε μια παρενθεση,ειδα οτι ενας φιλος,εχει κατεβασει την ιστοσελιδα,που αναγνωριζουμε απο το σχεδιο που κοπηκε,και ποτε.ειναι πραγματι προσεγμενα και πανεμορφα νομισματα,και μερικες ειναι πανακριβες,οπως το σχεδιο με το μεγαλο πεπλο,που η τιμη της ξεπερνα τα δυο χιλιαδες ευρω, σε εξαιρετικη κατασταση.στην αυστρια, μου ελεγε γερμανος φιλος,υπαρχει,κλαδος της νομισματικης,που ασχολειται μονο με τις κοπες της θηρεσιας(θηρεσιολογια μου ανεφερε τον κλαδο που ασχολειται,με τις πανπολλες κοπες).υπαρχουν ακομη πολλα σημεια που ξεχωριζουν τα ειδη,οπωσ το χ διπλα στην ημερομηνια(ψιλο,χονδρο,περιτεχνοκλπ,επισης στο στηθος το μεταλιο που στις αυθεντικες του1780,ειναι στρογγυλο.ενω,στις επανακοπεςειναι οβαλκλπ.μονο το 1765η G συμφωνα μετο βιβλιο  του krayse,εχει 5 ποικιλιες,με γραμματα κατω απο το μπουστο της αυτοκρατειρας,χωρις,σε αλλη μεριακλπ.εγω απελπιστικα εχω 8 κανονικες,και δεκα ,απο το 1780 εως το 1850,συν μια προυφ μεσα σε μια ομορφη οβαλ κοκκαλινη συσκευασια της τραπεζας της βιεννης,μακαρι και η ελλαδα,να ειχε εκμεταλευθει τοσε ομορφα δειγματα χαρακτικης που εχουμε,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences