Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:28:37 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εμφανιση στοκ στην αγορα  (Αναγνώστηκε 23098 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Μάιος 05, 2013, 03:27:08 μμ »

Να πω και εγω με τη σειρα μου χρονια πολλα και οτι επιθυμει ο καθενας, αν και γενικα ειμαι κατα των ευχων...καθε χρονια οι ευχες αν πραγματοποιουνταν, ο κοσμος μας θα ηταν καλυτερος, αλλα μαλλον δε τα παμε και τοσο καλα.
Ανοιγω ενα θεμα που με εχει προβληματισει αυτο τον καιρο. Αφορμη σταθηκε η εμφανιση νεου στοκ, και συγκεκριμενα απο 5λεπτα 1894. Πριν λιγες ημερες, ειχανε εμφανιστει ως γνωστον τα 5λεπτα 1895, γεγονος πολυ σημαντικο για τη συλλεκτικη κοινοτητα, μιας και ενα νομισμα που θεωρουνταν σπανιο, ξαφνικα μεσα σε μια νυχτα εγινε απο σπανιο, απλα δυσκολο, και οι τιμες κατρακυλησαν.
Η ιστορια βεβαια ξεκινησε πριν 2-3 χρονια οταν εμφανιστηκαν παλι ξαφνικα ποσοτητες απο 50λ 1883, συνεχιστηκε με την εμφανιση μονολεπτων 1878-79, προσφατα παλι ειχαμε τα 5δρχ 1930.
Ως γνωστον η συλλεκτικη κοινοτητα στην Ελλαδα απαριθμει καποιες εκατονταδες συλλεκτες, και εξ αυτων, αυτοι που επενδυουν σε ποιοτικα κομματια, ειναι ακομα πιο λιγοι. Καταλαβαινετε λοιπον, οτι η εμφανιση τετοιων στοκ εχει επιπτωσεις. Αφ ενος ριχνει την τιμη των νομισματων δραματικα, αφετερου, αυτοι που ειχανε επενδυσει βλεπουν τα χρηματα τους να χανονται.
Κανω μια καλοπιστη ερωτηση. Πως ειναι δυνατον μετα απο 100 χρονια και πλεον, να εμφανιζονται τετοια στοκ στην αγορα. Και εξ'αυτης της ερωτησης προκυπτουν και αλλες....που βρεθηκαν αυτα τα στοκ, και γιατι ως τωρα κανεις δε τα εμφανιζε. Επισης, αν μπορει να υπαρχει βεβαιωση για την γνησιοτητα τους και απο ποιον φορεα. Δε θελω να ειμαι δυσπιστος, αλλα οσο καλοπιστος και να ειμαι, 120 χρονια οι συλλεκτες τα ειχανε κρυμμενα, και τωρα ξαφνικα βγηκαν ολα στη φορα? Τι ακριβως συμβαινει?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2013, 06:44:51 μμ »

Εγώ χωρίς να ξέρω κάτι συγκεκριμένο(και απο όλα αυτά τα στοκ μόνο ένα τάληρο 1930 έχω αποκτήσει) μια 1η σκέψη που κάνω είναι πως μπορεί να τα είχαν στη κατοχή τους μη συλλέκτες και λόγω κρίσης τα τελευταία αυτά χρόνια να αναγκάστηκαν επιτέλους να τα πουλήσουν.Παρόλο που δεν είναι και η πιο κατάλληλη εποχή για πωλήσεις,αν έχεις ανάγκη....
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2013, 06:57:37 μμ »

Οι παρτιδες ειναι απο μη συλλεκτες.  Ειχαν ενα σακι στο υπογειο και τωρα νε την κριση αποφασισαν να το βγαλουν.  Το καλο ειναι οτι λογω κρισης θα βγουν ολα αυτα στην επιφανεια.
Καταγράφηκε

iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2013, 07:05:54 μμ »

Πάντως και  50λεπτά 1926 έχουν βρεθεί.(εκτός αν είναι εύκολο και ξέραμε ότι υπάρχει στοκ-εγω δεν το ήξερα)
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2013, 07:09:07 μμ »

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.Όχι όμως,για την Ελλάδα,για τους Έλληνες και τα Ελληνικά νομίσματα.
Πολύ απλά.Επειδή πριν από 3 χρόνια η Ελλάδα πτώχευσε.
Και στα επόμενα,τουλάχιστον 5 χρόνια,όταν και θα έχει τελειώσει το λίπος των Ελλήνων,θα πτωχεύσουμε και εμείς.
Έτσι γίνεται και με τα Ελληνικά νομίσματα.Το λίπος τους(η αξία τους)τελειώνει και σε αυτά.
Αυτό που βλέπουμε τα τελευταία 3 χρόνια είναι,να ανοίγουν σεντούκια,να ανοίγουν συρτάρια(όπως τα 3 δοκίμια του Τομ)να διαλύονται συλλογές,να εμφανίζονται από το πουθενά μασούρια,και όλοι οι Έλληνες να είναι με έναν  ανιχνευτή μετάλλων και να οργώνουν όλη την Ελλάδα.
Το αποτέλεσμα είναι,όλο και πιο πολλά νομίσματα να εμφανίζονται στην αγορά,υψηλότατων καταστάσεων και σε εξευτελιστικές τιμές.Και ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα.
Το πολύ σε 5 χρόνια,θα έχουν σλαμπαριστεί και όλα τα Ελληνικά νομίσματα.
Παραδείγματα πάρα πολλά,βλέπετε τα τελευταία 3 χρόνια,να πουλιούνται Ελληνικά νομίσματα,από Ελληνικά και ξένα καταστήματα(δημοπρασίες,ιντερνετικά και άλλα)που δεν τα έχετε δει ποτέ,ή τα βλέπετε πολύ σπάνια,και σε υψηλότατες καταστάσεις.Βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω γιατί είμαι νέος συλλέκτης,και αναφέρομαι στους παλαιούς συλλέκτες που συλλέγουν Ελληνικά νομίσματα εδώ και 20-30 χρόνια.
Εγώ πάντως,θα ξεκινήσω την συλλογή μου,με Ελληνικά νομίσματα σε 5 χρόνια,νομίσματα σε υψηλότατες καταστάσεις(στον αφρό)και σε εξευτελιστικές τιμές.Εάν μου έχει μείνει και εμένα λίπος!
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2013, 07:13:30 μμ »

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.Όχι όμως,για την Ελλάδα,για τους Έλληνες και τα Ελληνικά νομίσματα.
Πολύ απλά.Επειδή πριν από 3 χρόνια η Ελλάδα πτώχευσε.
Και στα επόμενα,τουλάχιστον 5 χρόνια,όταν και θα έχει τελειώσει το λίπος των Ελλήνων,θα πτωχεύσουμε και εμείς.
Έτσι γίνεται και με τα Ελληνικά νομίσματα.Το λίπος τους(η αξία τους)τελειώνει και σε αυτά.
Αυτό που βλέπουμε τα τελευταία 3 χρόνια είναι,να ανοίγουν σεντούκια,να ανοίγουν συρτάρια(όπως τα 3 δοκίμια του Τομ)να διαλύονται συλλογές,να εμφανίζονται από το πουθενά μασούρια,και όλοι οι Έλληνες να είναι με έναν  ανιχνευτή μετάλλων και να οργώνουν όλη την Ελλάδα.
Το αποτέλεσμα είναι,όλο και πιο πολλά νομίσματα να εμφανίζονται στην αγορά,υψηλότατων καταστάσεων και σε εξευτελιστικές τιμές.Και ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα.
Το πολύ σε 5 χρόνια,θα έχουν σλαμπαριστεί και όλα τα Ελληνικά νομίσματα.
Παραδείγματα πάρα πολλά,βλέπετε τα τελευταία 3 χρόνια,να πουλιούνται Ελληνικά νομίσματα,από Ελληνικά και ξένα καταστήματα(δημοπρασίες,ιντερνετικά και άλλα)που δεν τα έχετε δει ποτέ,ή τα βλέπετε πολύ σπάνια,και σε υψηλότατες καταστάσεις.Βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω γιατί είμαι νέος συλλέκτης,και αναφέρομαι στους παλαιούς συλλέκτες που συλλέγουν Ελληνικά νομίσματα εδώ και 20-30 χρόνια.
Εγώ πάντως,θα ξεκινήσω την συλλογή μου,με Ελληνικά νομίσματα σε 5 χρόνια,νομίσματα σε υψηλότατες καταστάσεις(στον αφρό)και σε εξευτελιστικές τιμές.Εάν μου έχει μείνει και εμένα λίπος!
ta καλά νομισματα φεύγουν ακόμα σε καλές τιμές , μειωμένες αλλά καλές τιμές. Σε σχέση με άλλες επενδύσεις, η μείωση που εχουν φάει ειναι καπως μικροτερη. Δε νομίζω να πέσουν τοσο πολύ όσο λες. Και αυτό γιατι τα σπανια παντα απευθυνονται σε αυτους που τα εχουν. Και ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2013, 07:32:01 μμ »

Μην κάνετε όνειρα για υψηλότατες καταστάσεις και εξευτελιστικές τιμές.Δεν πρόκειται..ειδικά να φτιάξει κάποιος συλλογή έτσι.Θα βρεθούν κάποιοι σε ανάγκη και μπορεί να πουλήσουν και πολύ καλά κομμάτια σε εξευτελιστικές τιμές.Αλλά θα είναι πολύ λίγες περιπτώσεις..οπότε ίσως να αποκτηθούν κάποια λίγα κομμάτια έτσι(και αν).Συλλογή δεν χτίζεται!!
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2013, 07:42:51 μμ »

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.Όχι όμως,για την Ελλάδα,για τους Έλληνες και τα Ελληνικά νομίσματα.
Πολύ απλά.Επειδή πριν από 3 χρόνια η Ελλάδα πτώχευσε.
Και στα επόμενα,τουλάχιστον 5 χρόνια,όταν και θα έχει τελειώσει το λίπος των Ελλήνων,θα πτωχεύσουμε και εμείς.
Έτσι γίνεται και με τα Ελληνικά νομίσματα.Το λίπος τους(η αξία τους)τελειώνει και σε αυτά.
Αυτό που βλέπουμε τα τελευταία 3 χρόνια είναι,να ανοίγουν σεντούκια,να ανοίγουν συρτάρια(όπως τα 3 δοκίμια του Τομ)να διαλύονται συλλογές,να εμφανίζονται από το πουθενά μασούρια,και όλοι οι Έλληνες να είναι με έναν  ανιχνευτή μετάλλων και να οργώνουν όλη την Ελλάδα.
Το αποτέλεσμα είναι,όλο και πιο πολλά νομίσματα να εμφανίζονται στην αγορά,υψηλότατων καταστάσεων και σε εξευτελιστικές τιμές.Και ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα.
Το πολύ σε 5 χρόνια,θα έχουν σλαμπαριστεί και όλα τα Ελληνικά νομίσματα.
Παραδείγματα πάρα πολλά,βλέπετε τα τελευταία 3 χρόνια,να πουλιούνται Ελληνικά νομίσματα,από Ελληνικά και ξένα καταστήματα(δημοπρασίες,ιντερνετικά και άλλα)που δεν τα έχετε δει ποτέ,ή τα βλέπετε πολύ σπάνια,και σε υψηλότατες καταστάσεις.Βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω γιατί είμαι νέος συλλέκτης,και αναφέρομαι στους παλαιούς συλλέκτες που συλλέγουν Ελληνικά νομίσματα εδώ και 20-30 χρόνια.
Εγώ πάντως,θα ξεκινήσω την συλλογή μου,με Ελληνικά νομίσματα σε 5 χρόνια,νομίσματα σε υψηλότατες καταστάσεις(στον αφρό)και σε εξευτελιστικές τιμές.Εάν μου έχει μείνει και εμένα λίπος!
ta καλά νομισματα φεύγουν ακόμα σε καλές τιμές , μειωμένες αλλά καλές τιμές. Σε σχέση με άλλες επενδύσεις, η μείωση που εχουν φάει ειναι καπως μικροτερη. Δε νομίζω να πέσουν τοσο πολύ όσο λες. Και αυτό γιατι τα σπανια παντα απευθυνονται σε αυτους που τα εχουν. Και ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ...



Ναι,έχεις δίκιο.Δεν το διευκρίνισα.
Παράδειγμα.Ας μας πουν οι παλαιοί συλλέκτες ποια ήταν η αξία τους,πριν από 5 χρόνια που οι αγελάδες ήταν ακόμα παχιές,τα 5 λεπτά 1895 σε ΜΣ-66.Τώρα η αξία τους είναι στα 250 με 300 ευρώ.Και για τα καινούργια μασούρια των 5 λεπτών 1894 που εμφανίστηκαν τώρα.Όταν θα δούμε τι θα βγάλουν οι σλαμπαριστές θα ξέρουμε καταστάσεις,και πως θα κινηθούν η αξία τους στην αγορά.
Αλλά και τα άλλα νομίσματα που εμφανίστηκαν σε μασούρια.Σε αυτά αναφέρομαι.Νομίσματα σε τέτοιες καταστάσεις που πριν από 5 χρόνια,άξιζαν πάνω από χιλιάρικο και τώρα 250-300 ευρώ.
Τελευταία είδαμε να πουλιούνται 3 νομίσματα 50 λεπτά 1921 Η και ΚΝ από 3.500 έως 9.500 ευρώ σε οίκο δημοπρασίας του εξωτερικού σε καταστάσεις ΜΣ-64 έως ΜΣ-65.Νομίσματα,τα οποία,εάν θυμάμαι καλά,έχουν τιράζ,πάνω από 1.000.000 κομμάτια.Και ποιος μου λέει εμένα ότι σε μερικά χρόνια εμφανιστούν 5-6 μασούρια ή σακιά,με αυτά τα νομίσματα,σλαμπαριστούν,πέσουν στην αγορά,και φτάσουν να πουλιούνται τα ΜΣ-64 και ΜΣ-65 στα 250-300 ευρώ.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2013, 08:01:59 μμ »

ΤΑ 50 Λεπτά το 1921 είναι ειδική περίπτωση νομίσματος, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί με αυτά, για πολλούς και διάφορους λόγους.
Μασούρια και σακιά πάντα υπήρχαν και πάντοτε θα υπάρχουν και πάντα η αγορά έτσι λειτουργούσε και θα λειτουργεί. Ο συχνότητα εμφάνισης έχει κάπως αλλάξει, λόγω συγκυριών.
Με την απλή λογική, αν περιμένουμε κι άλλο θα πάρουμε Τάλιρα 'ΚΟΥΚΟΥ' με 500 ευρώ... φυσικά δεν ισχύει αυτό και με αυτή τη λογική δε χτίζεται συλλογή.
Όταν οι άλλοι πουλάνε, πρέπει να αγοράζεις... αυτή είναι η σωστή λογική.
Φυσικά με υπομονή, περισσή σκέψη και αναζήτηση, όχι βιαστικά και επιπόλαια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2013, 08:08:37 μμ »

Παράθεση
Στάλθηκε από: strataras
Εισαγωγή παράθεσης
Παράθεση από: solferino στις Σήμερα στις 08:13:30 μμ
Παράθεση από: strataras στις Σήμερα στις 08:09:07 μμ
Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.Όχι όμως,για την Ελλάδα,για τους Έλληνες και τα Ελληνικά νομίσματα.
Πολύ απλά.Επειδή πριν από 3 χρόνια η Ελλάδα πτώχευσε.
Και στα επόμενα,τουλάχιστον 5 χρόνια,όταν και θα έχει τελειώσει το λίπος των Ελλήνων,θα πτωχεύσουμε και εμείς.
Έτσι γίνεται και με τα Ελληνικά νομίσματα.Το λίπος τους(η αξία τους)τελειώνει και σε αυτά.
Αυτό που βλέπουμε τα τελευταία 3 χρόνια είναι,να ανοίγουν σεντούκια,να ανοίγουν συρτάρια(όπως τα 3 δοκίμια του Τομ)να διαλύονται συλλογές,να εμφανίζονται από το πουθενά μασούρια,και όλοι οι Έλληνες να είναι με έναν  ανιχνευτή μετάλλων και να οργώνουν όλη την Ελλάδα.
Το αποτέλεσμα είναι,όλο και πιο πολλά νομίσματα να εμφανίζονται στην αγορά,υψηλότατων καταστάσεων και σε εξευτελιστικές τιμές.Και ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα.
Το πολύ σε 5 χρόνια,θα έχουν σλαμπαριστεί και όλα τα Ελληνικά νομίσματα.
Παραδείγματα πάρα πολλά,βλέπετε τα τελευταία 3 χρόνια,να πουλιούνται Ελληνικά νομίσματα,από Ελληνικά και ξένα καταστήματα(δημοπρασίες,ιντερνετικά και άλλα)που δεν τα έχετε δει ποτέ,ή τα βλέπετε πολύ σπάνια,και σε υψηλότατες καταστάσεις.Βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω γιατί είμαι νέος συλλέκτης,και αναφέρομαι στους παλαιούς συλλέκτες που συλλέγουν Ελληνικά νομίσματα εδώ και 20-30 χρόνια.
Εγώ πάντως,θα ξεκινήσω την συλλογή μου,με Ελληνικά νομίσματα σε 5 χρόνια,νομίσματα σε υψηλότατες καταστάσεις(στον αφρό)και σε εξευτελιστικές τιμές.Εάν μου έχει μείνει και εμένα λίπος!
ta καλά νομισματα φεύγουν ακόμα σε καλές τιμές , μειωμένες αλλά καλές τιμές. Σε σχέση με άλλες επενδύσεις, η μείωση που εχουν φάει ειναι καπως μικροτερη. Δε νομίζω να πέσουν τοσο πολύ όσο λες. Και αυτό γιατι τα σπανια παντα απευθυνονται σε αυτους που τα εχουν. Και ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ...



Ναι,έχεις δίκιο.Δεν το διευκρίνισα.
Παράδειγμα.Ας μας πουν οι παλαιοί συλλέκτες ποια ήταν η αξία τους,πριν από 5 χρόνια που οι αγελάδες ήταν ακόμα παχιές,τα 5 λεπτά 1895 σε ΜΣ-66.Τώρα η αξία τους είναι στα 250 με 300 ευρώ.Και για τα καινούργια μασούρια των 5 λεπτών 1894 που εμφανίστηκαν τώρα.Όταν θα δούμε τι θα βγάλουν οι σλαμπαριστές θα ξέρουμε καταστάσεις,και πως θα κινηθούν η αξία τους στην αγορά.
Αλλά και τα άλλα νομίσματα που εμφανίστηκαν σε μασούρια.Σε αυτά αναφέρομαι.Νομίσματα σε τέτοιες καταστάσεις που πριν από 5 χρόνια,άξιζαν πάνω από χιλιάρικο και τώρα 250-300 ευρώ.
Τελευταία είδαμε να πουλιούνται 3 νομίσματα 50 λεπτά 1921 Η και ΚΝ από 3.500 έως 9.500 ευρώ σε οίκο δημοπρασίας του εξωτερικού σε καταστάσεις ΜΣ-64 έως ΜΣ-65.Νομίσματα,τα οποία,εάν θυμάμαι καλά,έχουν τιράζ,πάνω από 1.000.000 κομμάτια.Και ποιος μου λέει εμένα ότι σε μερικά χρόνια εμφανιστούν 5-6 μασούρια ή σακιά,με αυτά τα νομίσματα,σλαμπαριστούν,πέσουν στην αγορά,και φτάσουν να πουλιούνται τα ΜΣ-64 και ΜΣ-65 στα 250-300 ευρώ.

Με τη λογική ότι σε κάποια στιγμή μπορεί να βγουν μασούρια δεν θα αγοράζεις ποτέ!Θα παίρνεις μόνο ότι βγαίνει σε στοκ και σε μια δεκαετία δεν θα έχεις συλλογή αλλά 10-15 κομμάτια καλής κατάστασης,αγορασμένα σε καλή τιμή τα οποία θα είναι πλέον σχετικά εύκολα!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2013, 08:55:22 μμ »

Τα στοκ που εμφανιζωνται τωρα τελευταια εμενα με εχουν προβληματισει πολυ!!
Επισεις δεν δεχωμε οτι αυτα ηταν στα χερια (ασχετων) και τωρα αποφασισαν να τα βγαλουν!!
Υπογεια με τοσο καλη φυλαξη (καθολου υγρασια) πρωτη φορα βλεπω σε σπιτια  Απορία
Πιστευω οτι κατι αλλο παιζετε με τα υπογεια της Τραπεζας και εμεις οι υπολοιποι ειμαστε πολυ ΜΙΚΡΟΙ για να το μαθουμε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2013, 10:10:46 μμ »

Να πω και εγω με τη σειρα μου χρονια πολλα και οτι επιθυμει ο καθενας, αν και γενικα ειμαι κατα των ευχων...καθε χρονια οι ευχες αν πραγματοποιουνταν, ο κοσμος μας θα ηταν καλυτερος, αλλα μαλλον δε τα παμε και τοσο καλα.
Ανοιγω ενα θεμα που με εχει προβληματισει αυτο τον καιρο. Αφορμη σταθηκε η εμφανιση νεου στοκ, και συγκεκριμενα απο 5λεπτα 1894. Πριν λιγες ημερες, ειχανε εμφανιστει ως γνωστον τα 5λεπτα 1895, γεγονος πολυ σημαντικο για τη συλλεκτικη κοινοτητα, μιας και ενα νομισμα που θεωρουνταν σπανιο, ξαφνικα μεσα σε μια νυχτα εγινε απο σπανιο, απλα δυσκολο, και οι τιμες κατρακυλησαν.
Η ιστορια βεβαια ξεκινησε πριν 2-3 χρονια οταν εμφανιστηκαν παλι ξαφνικα ποσοτητες απο 50λ 1883, συνεχιστηκε με την εμφανιση μονολεπτων 1878-79, προσφατα παλι ειχαμε τα 5δρχ 1930.
Ως γνωστον η συλλεκτικη κοινοτητα στην Ελλαδα απαριθμει καποιες εκατονταδες συλλεκτες, και εξ αυτων, αυτοι που επενδυουν σε ποιοτικα κομματια, ειναι ακομα πιο λιγοι. Καταλαβαινετε λοιπον, οτι η εμφανιση τετοιων στοκ εχει επιπτωσεις. Αφ ενος ριχνει την τιμη των νομισματων δραματικα, αφετερου, αυτοι που ειχανε επενδυσει βλεπουν τα χρηματα τους να χανονται.
Κανω μια καλοπιστη ερωτηση. Πως ειναι δυνατον μετα απο 100 χρονια και πλεον, να εμφανιζονται τετοια στοκ στην αγορα. Και εξ'αυτης της ερωτησης προκυπτουν και αλλες....που βρεθηκαν αυτα τα στοκ, και γιατι ως τωρα κανεις δε τα εμφανιζε. Επισης, αν μπορει να υπαρχει βεβαιωση για την γνησιοτητα τους και απο ποιον φορεα. Δε θελω να ειμαι δυσπιστος, αλλα οσο καλοπιστος και να ειμαι, 120 χρονια οι συλλεκτες τα ειχανε κρυμμενα, και τωρα ξαφνικα βγηκαν ολα στη φορα? Τι ακριβως συμβαινει?

Καλησπερα.
Αν δεις καταλογους 20αετιας θα διαπιστωσεις οτι ορισμενα απο αυτα τα νομισματα πουλιοταν σε τιμες που καμια σχεση δεν εχουν με αυτες που αγγιξαν τα τελευταια χρονια.
Τα νομισματα αυτα  υπερτιμηθηκαν λοιπον  πολυ  τα τελευταια  λογω καποιας <ελλειψης> αλλα και της οικονομικης ευμαρειας αυτης της 15αετιας.
Ξαφνικα λοιπον εμφανιστηκαν στην πιατσα κατα  αποψη μου οχι γιατι βρεθηκαν σε τοσο ψηλες καταστασεις στο σεντουκι καποιου ασχετου που δεν ηξερε γιατι συλλεχθηκαν και απο ποιον.

Αυτα φυσικα αποτελουν την προσωπικη μου αποψη που κανεις δεν θελω να ασπαστει   η οποια καιρο τωρα με εχει προβληματισει και εμενα, και μαζι με την γενικοτερη πτωση τιμων με εχει φρεναρει ασχημα οσον αφορα τα νομισματα
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2013, 10:31:24 μμ »

Ειναι το πρωτο θεμα που διαβαζω μετα την συνεχομενη μασαμπουκα μεσημεριανη βραδυνη και συμφωνω οτι δεν μπορεις να περιμενεις να βγουν απο τα σεντουκια για να πεσουν οι τιμες για να αγορασεις φθηνα,Δεν μπορεις να κανεις συλλογη ετσι.
Στραταρα φιλε μου αντε βρεθηκαν τα δικα μου ,αντε πουληθηκε στη Γενευη η σειρα 15000 ευρω,που και ποτε θα βρεθουν αλλα,Δηλαδη για το ταληρο ποσο θα περιμενεις να το βρεις φθηνα,,10 χρονια?οχι...αν πεσει στα χερια σου και τα εχεις τα λεφτα το παιρνεις....
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2013, 10:40:07 μμ »

Θελω να συμπληρωσω κιολας οτι σε εναν καφε που ηπιαμε με φιλους εδω μεσα που μπορουν να το επιβεβαιωσουν οτι ατομο που κατειχε πολλα κοματια απο συγκεκριμενη ημερομηνια ελεγε οτι θα τα δωσω ολα και γιατι να κραταω εγω τις τιμες ψηλα?θα τα δωσω και τελος,,,,ας εχουν ολοι τετοια...και ειχε δικιο
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2013, 10:42:53 μμ »

Θελω να συμπληρωσω κιολας οτι σε εναν καφε που ηπιαμε με φιλους εδω μεσα που μπορουν να το επιβεβαιωσουν οτι ατομο που κατειχε πολλα κοματια απο συγκεκριμενη ημερομηνια ελεγε οτι θα τα δωσω ολα και γιατι να κραταω εγω τις τιμες ψηλα?θα τα δωσω και τελος,,,,ας εχουν ολοι τετοια...και ειχε δικιο

Δεν γνωριζω ποιος εβγαλε τι και φυσικα πολυ καλα εκανε και τα εδωσε.
Που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ  τα βρηκε ομως θα ειχα την περιεργεια να μαθω
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences