Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:27:46 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαδικτυακός Κατάλογος Ελληνικών Νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 130682 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 05, 2013, 12:11:28 μμ »

φιλε μου εγω δεν εγραψα για να κανω τον εξυπνο, και τις περισσοτερες τιμες τις βρηκα λιγο πολυ λογικες, αυτες τις 3 με τιποτα. πες μου με ποια διασταυρωση, και ποια τελευταια πωληση βγηκε οτι η πενταρα του 1836 σε f κανει 2000 η το πενταδραχμο του 1833 κουκου f 1200
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 05, 2013, 12:40:57 μμ »

Θεωρω οτι κανεις δε γραφει για να κανει τον εξυπνο. Ο σκοπος ειναι να απεικονιστει καλυτερα η πραγματικοτητα αυτη την εποχη στις τιμες και τιποτα αλλο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 05, 2013, 12:44:48 μμ »

Κανείς δεν κάνει το έξυπνο, προς Θεού... η οποιαδήποτε συζήτηση είναι ουσιώδης και πρέπει να γίνεται.
Οι τιμές δε θα αλλαχτούν. Κανονικά στο τέλος τους έτους θα γινόταν οι όποιες αλλαγές, στο σύνολο των δεδομένων που θα υπήρχαν, αλλά αυτό δε θα συμβεί, γι' αυτούς τους λόγους που συζητάμε τώρα. Έχει αποφασιστεί οι τιμές από τον κατάλογο να κατέβουν. Πολύ πιθανόν και σήμερα. Ο κατάλογος αυτή τη στιγμή έχει όλα τα δεδομένα για τα νομίσματα από το 1832-1922, συνεχίζω να τον ενημερώνω από το 1925 και πάνω. Μόλις η ενημέρωση των δεδομένων τελειώσει, οι τιμές θα φύγουν, δυστυχώς. Και λέω δυστυχώς, επειδή θα χαθεί ένας 'μπούσουλας'.
Δεν με ενδιαφέρει να κάνω έναν 'τιμοκατάλογο', υπάρχουν στοιχεία για εκατοντάδες νομίσματα, πολλά από τα οποία δεν γνωρίζει σχεδόν κανένας. Ευελπιστώ να γίνει ένας ολοκληρωμένος κατάλογος, που να περιέχει στοιχεία και φωτογραφίες από ποικιλίες κλπ που δεν έχουν εμφανιστεί ποτέ ή σχεδόν ποτέ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 05, 2013, 03:18:46 μμ »

Για μενα καλο θα ηταν να υπαρχουν τιμες, αλλωστε ημουν υπερμαχος τετοιου καταλογου αν θυμαστε και σε παλιοτερο μου θεμα εδω στο στεκι. Θα ηταν καλο να υπαρχει μια βαση δεδομενων που να μπορουν ολοι να ανατρεχουν. Απο οσο εχω δει και εγω, μεχρι το Γεωργιο Α που εχω καποιες γνωσεις (πιο πισω δε μπορω να εκφερω αποψη), οι τιμες σιγουρα ειναι τσιμπημενες, θα ελεγα οτι ειναι τιμες προ κρισης. Αυτη την εποχη με την εμφανιση μεγαλου στοκ (5αρες 94,95, 5δρχ 1930, μονολεπτα γεωργιου, κλπ ) αλλα και την κριση, η αγορα εχει πεσει παρα πολυ και αυτο φαινεται οχι στα παρα πολυ ακριβα κομματια, αλλα σε ολα τα αλλα.
Οπως και να εχει , οι καλες προσπαθειες πρεπει να εκθειαζονται, αρκει να επισημαινονται βεβαια και τα οποια λαθη και να διορθωνονται.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 05, 2013, 04:16:43 μμ »

φιλε μου, δεν διαφωνω για την προσπαθεια που κανεις,και να σου δωσω και εγω νομισματα δυσκολα.ουτε ειπα να αλαξετε τις τιμες. ζητησες την βοηθεια οποιον ξερουν κατι και στο συγκεκριμενω θεμα προσπαθησα να βοηθησω.(Θα ήθελα τη βοήθειά σας...
Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε για ποικιλίες, δοκίμια, αναμνηστικά κλπ και γενικώς για νομίσματα που δεν αναφέρονται στον κατάλογο και θέλει να βοηθήσει, ας επικοινωνήσει. Επίσης οποιοσδήποτε εντοπίσει κάποιο λάθος ή παράληψη στον κατάλογο να με ενημερώσει για να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες.)
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 05, 2013, 06:10:22 μμ »

Τα λόγια μου, που παρατέθηκαν ισχύουν στο ακέραιο.
Απλά ενημερώνω ότι για να βρεθεί κάποια νέα ποικιλία ή κάποιο νέο νόμισμα, ή κάποια νέα ποσότητα κοπής, ή οποιοδήποτε άλλο νέο στοιχείο, εκτός από τιμή, πρέπει να γίνει δουλειά ημερών ή ακόμη και μηνών ή ετών. Π.Χ. ποσότητα κοπής 5 Δραχμές 1833 Αθηνών, εμείς απλά βλέπουμε ένα νούμερο, 451, όμως για να βρεθεί... σκεφτείτε πόσος κόπος, αναζητήσεις στα αρχεία του Κράτους και πόσο δουλειά, υπομονή και σκέψη έπρεπε να γίνουν από το φίλο Δημήτρη (dpodaras), για να αποκαλυφθεί η πραγματική ποσότητα κοπής... αποδεδειγμένα.
Είναι σημαντικότερο να βρεθούν τέτοια στοιχεία, παρά οι τιμές. Τις οποίες μπορείτε να δείτε πως διαμορφώνονται καθημερινώς μέσω των δημοπρασιών και πωλήσεων online.
Ο κατάλογος έχει πολλά κενά σε ποσότητες κοπής, διαμέτρους, βάρη, ποικιλίες, περιγραφές και φωτογραφίες, ακόμη και τα νομίσματα από το 1930 και μετά δεν έχουν περαστεί όλα... και μεις συζητάμε για τις τιμές.
Ας βρούμε πρώτα όλα στοιχεία για τα νομίσματα και μετά βλέπουμε και για τις τιμές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 05, 2013, 10:25:06 μμ »

μαζι σου. μολις βρεις ολα τα στοιχεια τοτε βαζεις τιμες.......  (Επίσης οποιοσδήποτε εντοπίσει κάποιο λάθος ή παράληψη στον κατάλογο να με ενημερώσει για να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες.)
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 10, 2013, 09:52:00 πμ »

Δεν στέλνετε καμιά φωτογραφία, για να ανεβάσω στο site.
Πρέπει να είναι από δικό σας νόμισμα για να μην έχω προβλήματα με το copyright.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 10, 2013, 10:29:47 πμ »

δώστε ρε τσίπιδες καμια φωτογραφία στον Κώστα να βοηθησουμε όλοι να φτιαχτεί ενα καλό σαιτ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 10, 2013, 11:43:17 πμ »

Κώστα για τι είδους νομίσματα ενδιαφέρεσε; Από ngc που έχω δύο σλαμπαρισμένα μονόλεπτα του κυβερνήτη αν σου δώσω τον αριθμό θα μπορέσεις να πάρεις της φώτο;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 10, 2013, 12:04:52 μμ »

Κώστα για τι είδους νομίσματα ενδιαφέρεσε; Από ngc που έχω δύο σλαμπαρισμένα μονόλεπτα του κυβερνήτη αν σου δώσω τον αριθμό θα μπορέσεις να πάρεις της φώτο;

Ενδιαφέρομαι για τα πάντα, από Ελληνικά. Στη συνέχεια γίνεται μία μικρο-επιλογή και κάποια επεξεργασία (διαστάσεις) και θα ανεβούν στον κατάλογο (όχι όλα αλλά ένα από κάθε είδος). Όσο για τα πιστοποιημένα, μπορείτε να μου δίνετε τον αριθμό και αν έχουν φωτογραφίες στο site, θα να τις κατεβάσω.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 10, 2013, 12:24:44 μμ »

3765967-001
3765967-002
Κώστα αυτοί είναι οι αριθμοί των σλαμπ και είναι ένα μονόλεπτο 1830 τύπος Α με βαθμό vf20
και ένα μονόλεπτο 1831 au details rim damage. Αν σου κάνουν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 10, 2013, 04:03:37 μμ »

Θα ήθελα να σας ενημερώσω, ότι με τις φωτογραφίες από το site της NGC υπάρχει πρόβλημα, είναι σε πολύ μικρή ανάλυση και όταν μεγεθύνονται φαίνονται πολύ άσχημα. Είναι κρίμα, διότι πολλοί φίλοι μου έχουν στείλει νομίσματα μοναδικά, που δεν μπορούν να ανεβούν στον κατάλογο, δεν φαίνονται καθαρά, παρά τις όποιες επεξεργασίες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 11, 2013, 09:51:48 πμ »

πολύ καλή δουλεία ιδιαίτερα για μας που κάνουμε τα πρώτα μας βήματα!!!ευχαριστώ!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 04, 2013, 11:53:46 πμ »

Κώστα ελπίζω να μήν κατεβάσεις τις τιμές από το site γιατί ασχέτως αν είναι ακριβείς ή όχι, δίνουν μία τάξη μεγέθους. Για παράδειγμα είναι χρήσιμο να ξέρεις αν ένα νόμισμα είναι στην κατηγορία 10€-15€ και άλλο στην 200-300€ άσχετα αν η αγορά δίνει 150€ για αυτό... Το ίδιο ισχύει και για τις καταστάσεις (δηλαδή να καταλάβει κάποιος ότι αυτό το νόμισμα σε UNC πχ είναι 10 φορές πάνω από την fine...).

Αν είναι οι τιμές από κατάλογο (Krause κλπ) είσαι και 100% "καλυμμένος"

Ελπίζω να βοήθησα...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences