Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:29:24 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πουλούσε παλαίτυπο Ευαγγέλιο και διώκεται για α  (Αναγνώστηκε 5336 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:29:41 πμ »

Παλαίτυπη Καινή Διαθήκη του 1765 και πέντε χρυσά νομίσματα είχε στην κατοχή του 28χρονος από την Τερπνή Σερρών, που μαζί με δύο συνεργούς του συνελήφθη για αρχαιοκαπηλία.

http://www.egnatiapost.gr/media/k2/items/cache/05660d6ee8aae6414b84aa7afa66eaf9_L.jpg

Ο δράστης μέσω των συνεργών του, ενός 57χρονου και ενός 33χρονου αλλοδαπού, αναζητούσαν αγοραστή για τα παραπάνω αντικείμενα, αλλά οι αστυνομικοί του Τμήματος Πολιτιστικής Κληρονομιάς και Αρχαιοτήτων της Διεύθυνσης Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, αξιοποιώντας πληροφορίες, τους εντόπισαν και έκαναν έρευνα στα σπίτια τους.

Στο σπίτι του 28χρονου βρήκαν την Καινή Διαθήκη που τυπώθηκε το 1765 και σώζεται σε πάρα πολύ κατάσταση  και τα 5 χρυσά νομίσματα, τα οποία εξετάστηκαν από αρμόδιο αρχαιολόγο της Ε.Π.Κ.Α. Θεσσαλονίκης και διαπιστώθηκε ότι εμπίπτουν στις προστατευτικές διατάξεις του νόμου «Περί Προστασίας των αρχαιοτήτων και εν γένει της Πολιτιστικής Κληρονομιάς». Ακόμη από το αστυνομικό έλεγχο στα σπίτια των δύο συνεργών του  βρέθηκαν 3 ανιχνευτές μετάλλων και 5 τμήματα ανιχνευτών μετάλλων.

Σε βάρος των 3 συλληφθέντων σχηματίζεται δικογραφία για παραβάσεις των Νόμων «Για την Προστασία των Αρχαιοτήτων και εν γένει της Πολιτιστικής Κληρονομιάς» και σύσταση εγκληματικής ομάδας, ενώ αναμένμεται να παραπεμφθούν στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Σερρών.

Δείτε τη φωτογραφία: Τα 3 νομίσματα δεν είναι αυστριακά-4 δουκάτα; Και το άλλο με τον Όθωνα; (το πέμπτο δε φαίνεται, γυαλίζει). Αν ναι, γιατί εμπίπτουν στις προστατευτικές διατάξεις του νόμου «Περί Προστασίας των αρχαιοτήτων και εν γένει της Πολιτιστικής Κληρονομιάς».;


http://www.egnatiapost.gr/index.php/society/item/7454-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CF%86%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B1%CE%BD-3-%CE%AC%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%BD%CE%AE-%CF%83%CE%B5%CF%81%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%B7%CE%BB%CE%AF%CE%B1
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 12:50:30 πμ από pierikos » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:47:29 πμ »

καλο ειναι να βαλεις και πηγη πληροφορησης... απο που ειναι η φωτο... και η πληροφορια.. Κλείσιμο ματιού

τα νομισματα ειναι 20 δραχμες του Οθωνα και τα αλλα 4 ειναι αυστριακα μονα δουκατα.... δεν ξερω αν ειναι του 1915 τα restrike... μαλλον οχι!!

μη σε τρελλενει... την στιγμη που βρεθηκαν ανιχνευτες μεταλλων... ολα μαζευονται.. και αντε να αποδειξεις οτι δεν τα βρηκες με την χρηση αυτων.... οποτε μιλαμε για λαθρανασκαφη.....

μην ξεχνας οτι ανετα τα 4 ή 5 μπορουν να θεωρηθουν θησαυρος... οποτε...

2 πραγματα μου κανουν εντυπωση... οτι αναφερει για την καινη διαθηκη  οτι ηταν σε παρα πολυ καλη κατασταση;;;;;; αυτη που βλεπουμε;;;

το αλλο ειναι οτι ο αρχαιολογος ηταν της ΕΠΚΑ;;;;; Εφοριας προιστορικων και κλασικων αρχαιοτητων;; και τι θα ελεγε;; τα ξερει αυτα;;;; πλακα κανουν;;; οπου υπαρχει ΕΠΚΑ υπαρχει και ΕΒΑ.. αν οχι... κατι αλλο....

θα μας τρελλανουν.....

το εικοσαρικο... δαν να ειχε κρικο και αφαιρεθηκε.... κατι μου θυμιζει.. αλλα δεν μπορω να σκεφτω.....
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:49:23 πμ »

Ξέχασα μωρέ το λινκ Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:55:31 πμ »

πραγματι και εμενα για δουκατο φαινεται...μερικες αποριες..τι σημασια εχει αν βρηκαν μηχανηματα ανιχνευσης μεταλλων?? ειναι παρανομο να εχεις τετοιο μηχανημα?? αν ειναι γιατι τα πουλανε ετσι??? κ οτι εχεις κατι τετοιο πιστευω δεν αποδεικνυει οτι χρησιμοποιηθηκε για κατι τετοιο...αλλη απορια..υπαρχει νομοθεσια σχετικα με τα βιβλια οπως και τα νομισματα?? απορια τριτη...αφου τα συγκεκριμενα νομισματα δεν υπαγονται στις διαταξεις του νομου,που ειναι το προβλημα??? απλα ειμαστε ελλαδα και ολα τα βαζουμε σε ενα σακι...απλα πραγματα,μονο και μονο για να εχουμε να λεμε οτι κατι καναμε..και ολοι οι ελληνικη θησαυροι που φευγουν εξω με την βοηθεια αυτων που υπερασπιζονται τον νομο,μενουν στα σκοταδια...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:55:59 πμ »

μπα... ιδεα μου θα ειναι.... οτι καπου το εχω ξαναδει τον οθωνα....
πρεπει να ειχε αρκετα νομισματα με κρικο... οποτε...
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:57:50 πμ »

καλο ειναι να βαλεις και πηγη πληροφορησης... απο που ειναι η φωτο... και η πληροφορια.. Κλείσιμο ματιού

τα νομισματα ειναι 20 δραχμες του Οθωνα και τα αλλα 4 ειναι αυστριακα μονα δουκατα.... δεν ξερω αν ειναι του 1915 τα restrike... μαλλον οχι!!

μη σε τρελλενει... την στιγμη που βρεθηκαν ανιχνευτες μεταλλων... ολα μαζευονται.. και αντε να αποδειξεις οτι δεν τα βρηκες με την χρηση αυτων.... οποτε μιλαμε για λαθρανασκαφη.....

μην ξεχνας οτι ανετα τα 4 ή 5 μπορουν να θεωρηθουν θησαυρος... οποτε...

2 πραγματα μου κανουν εντυπωση... οτι αναφερει για την καινη διαθηκη  οτι ηταν σε παρα πολυ καλη κατασταση;;;;;; αυτη που βλεπουμε;;;

το αλλο ειναι οτι ο αρχαιολογος ηταν της ΕΠΚΑ;;;;; Εφοριας προιστορικων και κλασικων αρχαιοτητων;; και τι θα ελεγε;; τα ξερει αυτα;;;; πλακα κανουν;;; οπου υπαρχει ΕΠΚΑ υπαρχει και ΕΒΑ.. αν οχι... κατι αλλο....

θα μας τρελλανουν.....

το εικοσαρικο... δαν να ειχε κρικο και αφαιρεθηκε.... κατι μου θυμιζει.. αλλα δεν μπορω να σκεφτω.....

Αυτό ακριβώς θέλω να πω, μάλλον ο αρχαιολόγος ήταν άσχετος με τα νομίσματα. Δηλαδή τα αυστριακά νομίσματα τι σχέση έχουν με την πολιτιστική κληρονομιά; Αφού είναι ξένα, επομένως ο καθένας δικαιούται να τα κατέχει. Κι επίσης, δε θα μπορούσε κάποιος να κατέχει νόμιμα και το νόμισμα του Όθωνα; Αυτό λέω. Όχι ότι δεν είναι κουμάσι ο συλληφθείς (λογικά θα είναι) αλλά ότι η άποψη του αρχαιολόγου δεν ευσταθεί.

Όσο για το αν είναι θησαυρός, με την ίδια λογική και οι κάτοχοι συλλέκτες/ επενδυτές χρυσών λιρών δε μπορούν να κατηγορηθούν για λαθρανασκαφή;

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:00:31 πμ »

μπα... ιδεα μου θα ειναι.... οτι καπου το εχω ξαναδει τον οθωνα....
πρεπει να ειχε αρκετα νομισματα με κρικο... οποτε...


τι θες να πεις με αυτο νικο?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:06:14 πμ »

κωστα... επαρχει νομος για θρησκευτικα κειμηλεια.. και εικονες!! δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κατι μεχρι το 1453 κτλ.. ή του 1830... και νεωτερες μπορει για καποιο λογο να θεωρηθουν πολιτιστικη μας κληρονομια!

ανιχνευτη μεταλλων απαγορευεται να χρησιμοποιεις!!! αυτοματα εισαι παρανομος! ναι τα πουλανε ελευθερα.. και μπορεις να αγορασεις... αλλα οχι και να χρησιμοποιεις!!! ειναι λιγο τρελλο αλλα...

αν σε πιασουν με τετοιο... αυτοματα κατηγορησε για αρχαιοκαπηλεια!!

το οτι δεν αποδεικνυει οτι χρησιμοποιηθηκε... δεν ειναι δικαιολογια... σκεψου το στυλ... εχω παρανομα ενα οπλο... αλα δεν το χρησιμοποιησα... ναι.. αλλα εξακολουθεις να εισαι παρανομος!! (εκει μπορει να κατηγορηθεις και για εγκηματικη οργανωση, τρομοκρατια κτλ...).

οποτε.. τι να αποδειχθει;; εχει κατι παρανομα!

για το νομο περι νομισματων που δεν τα πιανει ο αρχαιολογικος νομος.....

αν βρεθει θησαυρος... ναι τα πιανει ο νομος!!! ακομα και λιρες να βρεις... ειδες πολλες φορες στην τηλεοραση που ψαχνουν με αδεια απο το κρατος.. να βρουν θησαυρους;; η αδεια ειναι για την ανασκαφη αλλα το κρατος αν βρεις κατι... δεσμευει ενα μαγαλο κομματι του θησαυρου... ασχετα αν ειναι μοντερνα κομματια....

τωρα.. αλλος λογος ειναι οτι αν σε πιασουν με κατηγορια αρχαιοκαπηλιας... τα νομισματα ή οτι αλλο εχεις... (ειδες που κατασχουν ζυγαριες, χρηματα, κινητα...) αποτελουν στοιχεια ή συνεργα εγκληματος... τα νομισματα δε... τα βαζουν σαν οτι μπορει να αγοραστηκαν με χρηματα που προηλθαν απο εγκληματικη ενεργεια.. οπως να πουλησες αρχαια.... οποτε.... Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:08:55 πμ »

μπα... ιδεα μου θα ειναι.... οτι καπου το εχω ξαναδει τον οθωνα....
πρεπει να ειχε αρκετα νομισματα με κρικο... οποτε...


τι θες να πεις με αυτο νικο?

καπου ειχα πεσει πανω σε μια φωτο με ενα νομισμα οθωνα που ειχε αφαιρεθει ο κρικος και ελειπε μικρο κομματι του νομισματος απο εκει... σαν αυτο...

δεν λεω οτι ειναι το ιδιο... προς Θεου... για να μην παρεξηγηθω!!!

ετσι κι αλλιως.. δεν νομιζω να ειναι αρχαιοκαπηλοι αυτοι... μαλλον ψαχνουν για χρυσο... για λιρες κτλ.. κανωντας ονειρα... αλλα και αυτο... παρανομο ειναι!!
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:09:23 πμ »

Τι καλά που αν οι αρχές κάνουν έλεγχο στη δική μου συλλογή, θα την περάσουν για συλλογή κουμπιών Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:14:35 πμ »

χαχαχαχαχα πανω κατω.. μια απο τα ιδια ειμαστε! χαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
avvocato
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 01, 2013, 11:38:22 πμ »

αν σε πιασουν με τετοιο... αυτοματα κατηγορησε για αρχαιοκαπηλεια!!

το οτι δεν αποδεικνυει οτι χρησιμοποιηθηκε... δεν ειναι δικαιολογια... σκεψου το στυλ... εχω παρανομα ενα οπλο... αλα δεν το χρησιμοποιησα... ναι.. αλλα εξακολουθεις να εισαι παρανομος!! (εκει μπορει να κατηγορηθεις και για εγκηματικη οργανωση, τρομοκρατια κτλ...).

Φίλε μου, είσαι χειμαρώδης στο λόγο σου μα μην τρομοκρατούμε τον κόσμο άδικα, δεν ισχύουν αυτά που έγραψες..
Φιλικά
Κυριάκος
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 01, 2013, 11:54:56 πμ »

Φίλε avvocato μιας και έχει αναφερθεί ότι είσαι δικηγόρος, μήπως μπορείς εσύ να μας διαφωτίσεις σχετικά με το θέμα;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 01, 2013, 03:24:41 μμ »

αν σε πιασουν με τετοιο... αυτοματα κατηγορησε για αρχαιοκαπηλεια!!

το οτι δεν αποδεικνυει οτι χρησιμοποιηθηκε... δεν ειναι δικαιολογια... σκεψου το στυλ... εχω παρανομα ενα οπλο... αλα δεν το χρησιμοποιησα... ναι.. αλλα εξακολουθεις να εισαι παρανομος!! (εκει μπορει να κατηγορηθεις και για εγκηματικη οργανωση, τρομοκρατια κτλ...).

Φίλε μου, είσαι χειμαρώδης στο λόγο σου μα μην τρομοκρατούμε τον κόσμο άδικα, δεν ισχύουν αυτά που έγραψες..
Φιλικά
Κυριάκος


μακαρι φιλε μου..αλλα κατα περιοδους... υπαρχουν υποθεσεις που  τα εχουμε δει αυτα! εστω και στην αρχη... οταν πιανουν κοσμο... για το αν μετα λογο του οτι δεν ισχυει.. τα αφηνουν.. δεν το ξερω.. αλλα σε μια μικρη κοινωνια.. δεν θελει πολυ!! ακομα και χωρις ονοματα... ο συλληφθεισας ευκολα "φωτογραφιζετε" απο την τοπικη κοινωνια... και στιγματιζετε... κακα τα ψεματα!

εχω καποια παραδειγματα.. αλλα δεν ειναι σωστο να τα ποσταρω... αλλα ατομα ετρεχαν.. και μαλιστα σε παλιο ποστ σε αλλο φορουμ.. ειπωθηκε απ οσυλλεκτη οτι του πηραν και την κανονικη του συλλογη... και οταν αποδειχθεικε οτι δεν ηταν παρανομος... του την εδωσαν πισω... μονο που ελειπαν καποια πολυ καλα κομματια.... αν θυμαμαι καλα....

για το οπλο.... μεγαλος συλλεκτης στρατιωτικων αντικειμενων ετρεχε και δεν εφτανε... ξοδευοντας και χρονο, και χρημα.. για ενα αντικειμενο....

μολις πριν λιγο καιρο... αν θυμαμαι καλα.. πριν 2 εβδομαδες... εγραφε η εφημεριδα.. οτι ολοι οσοι ηταν κυνηγοι... και η αδεια κατοχης του κυνηγετικου οπλου τους ελειξε... να πανε να την ανανεωσουν... εστω κι αν δεν ειναι πια κυνηγοι.. αλλιως θα εχουν προβλημα με τον νομο και την οπλοκατοχη κτλ...

παντως.. οντως.. σαν δικηγορος... διαφωτισε μας.. αν και οι περισσοτεροι κραταμε αποστασεις ασφαλειας απο αντικειμενα που μπορει να μας δημιουργησουν προβληματα.... και αυτο γιατι καποιες φορες βλεπουμε το κρατος εν κρατη.... σε διαφορες υπηρεσιες...


Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences