Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:28:00 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο 5 δραχμες 1876 ...ebay  (Αναγνώστηκε 27939 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 19, 2013, 09:07:04 πμ »

Καποιοι εχουν χασει την ουσια της κουβεντας.
Το ενα στον Baldwin's ειναι ΝΟΜΙΣΜΑ και τα αξιζει τα λεφτα του!!
Το αλλο που πηρε ο φιλος Αντωνης εχει χασει κατα πολυ την νομισματικη του αξια και δεν αξιζε τοσα χρηματα!!
Το ενα οταν θα το πουλησεις θα βρεις 50 ατομα να στο γυρευουν αδιαμαρτυρητα στα λεφτα που θα ζητας (μεσα σε λογικα πλαισια) το αλλο θα τον αρχισουν στα (μα κοιτα εδω κατι ποντες , μα κοιτα εδω κατι δαγκωματιες κτλ κτλ) για να ριξουν την τιμη!!
Θες ταληρο?
Παρε το σε κατασταση F αλλα να μετραει σαν νομισμα!!
Δεν το θες F αλλα το θες καλυτερο?
Βαλε τα 850 στην ακρη , ξεχασε τα οτι υπαρχουν και μαζευε αλλα τοσα μεχρι να βρεθει το ΝΟΜΙΣΜΑ οχι το κοσμημα!!
Και επαναλαμβανω και περυσι και φετος πεταχτηκαν λεφτα τσαμπα προς τις τσεπες των εμπορων.
Το νομισμα που εχει αλλοιωθει ο χαρατκηρας του μαθετε να μην παρασυρεστε και πετατε παραπανω χρηματα απο οσα αξιζει!!
(και ευχομε να μην ακουσω και εδω βλακειες του τυπου: 40δρχ χρυσο τρυπιο ζητητε σε τιμη χρυσου ή ταληρο του 46 ζητητε τρυπιο με 25 ευρω)
Εδω μιλαμε για ενα νομισμα που μολις βγεις στην αγορα και πεις : Ζηταω 5δρχ του 76 θα σου πλασαρουν πεντε για πουλημα στον ελλαδικο χωρο στην στιγμη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 19, 2013, 09:31:31 πμ »

Γιωργο μου ποια ειναι η ουσια στην αγορα ενος νομισματος; ???Η μεταπωλητικη αξια και η αξια αγορας; ???Για μενα ΟΧΙ!!Η ουσια ειναι να σου αρεσει το νομισμα!Αλλωστε εσυ το ειπες επροχθες στο θεμα με το πενηνταρακι του 21 οτι να κοιταμε το νομισμα να μας αρεσει και οχι τα κουτια και βαθμους!Προτιμω ενα ταληρο ομορφο που να το βλεπω και να το χαιρομαι και ας εχει μια ποντα απο κοσμημα και ας μην πιασω ποτε τα λεφτα που εδωσα ΑΠΟ ενα αλλο που ειναι λιωμενο αλλα δεν εχει κολληση!!Και τα δυο στα ιδια χρηματα μπορει να ειναι!!Εγω θα διαλεξω το πιο ομορφο!! Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 19, 2013, 09:45:24 πμ »

Γιαννη αποδεδειγμενα , οσοι πηραν κολλημενα-ξεκολημενα νομισματα το μετανιωσαν.!!
Και εγω αναμεσα τους ειμαι και αλλα παιδια μεσα απο το φορουμ, ονοματα δεν λεμε δημοσια αλλα αμα θες τηλεφωνικα σου λεω περιπτωσεις που ξεκολημενα νομισματα δεν κρατηθηκαν δυο μηνες μεσα σε συλλογη!!
Ο Αντωνης το αγορασε εις γνωσιν του , αλλοι δυστηχως οχι διοτι επιμελως οι πωλητες ειχαν κρυψη τα δαγκωματα προκειμενου να δαγκωσουν αυτοι.
Στην φωτογραφια (πλακα) το νομισμα δειχνει ομορφο διοτι βλεπεις την επιφανια , οταν ομως ερθει στα χερια σου και βλεπεις τις δαγκωματιες μετα πολλοι λενε : Αμαν τι επαθα !!
Ξεχνας λοιπον Γιαννη εναν ασταθμιτο παραγωντα , τον παραγωντα να σου τυχει αυριο ενα πολυ καλο και σε καλη τιμη και να τα εχεις δωσει εσυ τρεις μηνες πριν στο χάλια!!
Ψεματα ειναι?
Αλλα μπορει να εχεις τα λεφτα να αγορασεις το καλο και μετα να προσπαθεις να πουλησεις το δαγκωμενο στα λεφτα που το πηρες και να μην βρισκεις!! Αρα εισαι χαμενος!! Ψεματα?

Σε ενα δημοπρατηριο οπως το εβαυ οταν ΕΣΥ κερδιζεις κατι να ξερεις οτι ΟΛΟΙ οι αλλοι θεωρουν το νομισμα σου μικροτερης αξιας!!
Αρα λοιπον οταν ΕΣΥ εισαι σε ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΙΚΗΤΗΣ μην περιμενεις μετα να βρεις καποιον να το ξαναπουλησεις στα ιδια χρηματα εαν χρειαστει !!
Ζυγιζουμε λοιπον και τα πραγματα και τις καταστασεις !!

Εγω οσα ειχα να πω περι αυτου που πιστευω το ειπα.
Τωρα μενει στους νεους να ζυγισουν το τι πρεπει να κανουν σε αναλογες καταστασεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 19, 2013, 09:47:32 πμ »

Γιάννη δίκιο εχεις πως το κρισιμο αιναι να σου ασρεσει το νομισμα αλλά όταν δίνεις 500 700 ή 1000 ευρώ και δεν είσαι πλούσιος , και αυτα δεν ειναι απο το περισσευμα αλλά από το υστέρημα νομίζω πως θα πρεπει να λογαριάσεις το πόσο γρήγορα μπορούν να πωληθούν σε μία στιγμή ανάγκης(υγεία κλπ).

Κακά τα ψέματα ωραίο είναι το αγοραζω ότι αντέχει η τσέπη μου αλλά όποιος εχει συλλογή πανω απο 15 χρόνια , η συλλογή του κοστίζει πολυ περισσοτερα απο τα μετρητα που διαθετει . Ξερω καμια εικοσαρια ατομα να αριθμήσω.....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 19, 2013, 10:05:04 πμ »

βασιλη μου αυτο ειναι σχετικο,και βασιζετε στις επιλογες μας η ακομα και στις συγκυριες που επικρατουν την δεδομενη στιγμη!μπορω να πω οτι σημερα ειναι η καλυτερη εποχη για καποιον που διαθετει φυσικα και το αναλογο κεφαλαιο.μην ξεχνουμε και την κριση,που αναγκασε πολλους να αποχωριστουν τις προσπαθειες και την αγωνια τοσων χρονων και να σπασουν αρκετες σημαντικες συλλογες.ακομη ποσα νομισματα που μεχρι πριν μερικα χρονια ηθελες ενα καλο ποσον,σημερα εχουν απαξιωθει τελειως!σιγουρα ολοι μας μπορουμε να ξεχωρισουμε ενα μετριο νομισμα απο ενα διαμαντι,αλλα....Σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 19, 2013, 05:46:14 μμ »

Γιωργο, ενα νομισμα που ηταν μερος κοσμηματος εξακολουθει να ειναι νομισμα ανεξαρτητα απο τρυπες η κολησεις η οτιδηποτε αλλο.
Ως νομισμα κοπηκε και ως νομισμα παντα θα αναγνωριζεται. Τωρα το τιραζ το κανει δυσκολο και σε συνδοιασμο με την κατασταση γινεται σπανιο. Μην περιμενεις να το βρεις ποτε σε τιμη μεταλου γιατι παντα θα εχει υπεραξια.
Εγω πιστευω οτι ηταν καλη αγορα.
 Αντωνη καλοριζικο και κανονησε να το δω και απο κοντα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 19, 2013, 06:14:57 μμ »

Γιωργο, ενα νομισμα που ηταν μερος κοσμηματος εξακολουθει να ειναι νομισμα ανεξαρτητα απο τρυπες η κολησεις η οτιδηποτε αλλο.
Ως νομισμα κοπηκε και ως νομισμα παντα θα αναγνωριζεται. Τωρα το τιραζ το κανει δυσκολο και σε συνδοιασμο με την κατασταση γινεται σπανιο. Μην περιμενεις να το βρεις ποτε σε τιμη μεταλου γιατι παντα θα εχει υπεραξια.
Εγω πιστευω οτι ηταν καλη αγορα.
 Αντωνη καλοριζικο και κανονησε να το δω και απο κοντα. Κλείσιμο ματιού
γεια σου Στέλιο  ;)να σαι καλα
Κανόνισε καφεδάκι οπότε θες να τα πούμε ολοι Χαμόγελο
Εγω μετα απο αυτο το νόμισμα κανω διαλλειμα λίγο καιρο και παρακολουθω  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences