Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 11:45:00 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: διαφορα αμερικανικα..  (Αναγνώστηκε 5250 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 24, 2013, 12:52:00 μμ »

ναι Κωστα! απλα αλλαξαν μεταλλο γιατι ο αργυρος αρχισε να ανεβαινει σε αξια...

ομως τα νομισματα ακομα βρισκονται στην κυκλοφορια! κανενα νομισμα δεν εχει χασει την ονομαστικη του αξια απο το 1865 νομιζω και μετα.. απλα καποια δεν τα βλεπεις πια γιατι τα εχουν μαζεψει... ή κανουν πολλα παραπανω απο οτι η ονομαστικη αξια τους....ομως τα μικρα.. ανετα τα βλεπεις!!

αν και καπου στο 1970... ακομα υπηρχαν ασημεμια δολλαρια... ο νονος μου ειχε παρει ενα σαν πληρωμη... και το κρατησε... τωρα το εχω εγω.. ηταν ενα peace dollar του 1922... αρκετα κυκλοφορημενο... αλλα δεν πειραζει.. Χαμόγελο

μπορεις να βρεις 1 σεντ με τον ινδιανο... 5 σεντ με το βουβαλι, κτλ... αλλα και τα ασημενια... 5 σεντ του πολεμου, dimes, quarters, halfs...
τα ασημενια εχουν και μια καποια αξια παραπανω.. την του μεταλλου...

 ετσι πολλοι στην αμερικη που ειναι συλλεκτες... κανουν ενα κολπακι καλο... αγοραζουν μασουρια χρησιμοποιημενων νομισματων... και τα ψαχνουν.... οτι θελουν το κρατανε.. και τα αλλα πισω και παιρνουν νεα μασουρια... Χαμόγελο για να πω την αληθεια... τους ζηλευω λιγο! χαχαχαχα για σκεψου να επερνες μασουρι και να ειχε μεσα γεωργιους και οθωνες... ή αλλα παλαιωτερα που τυχον ψαχνεις;; Γλώσσα

τα dime, quarter, half... μεχρι το 1964 ηταν 90% ασημι! μετα το σταματησαν... και μονο τα μισοδολλαρα του κενεντυ απο το 1965 μεχρι το 1970 αν θυμαμαι καλα... ειχαν συνολικα 40% ασημι....

φυσικα.. καποια αναμνηστικα... ηταν και ειναι ασημενια οκ; Χαμόγελο 
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 25, 2013, 09:51:32 πμ »

Μετά το 1964, μόνο το μισό δολλάριο διατήρησε για άλλα τέσσερα με πέντε χρόνια περιεκτικότητα σαράντα τοις εκατό σε ασήμι, μέχρι το 1970 για να είμαστε ακριβής από ενενήντα τοις εκατό που ήταν μέχρι τότε. Τα άλλα τα έκοψαν σε χαλκονικέλινους δίσκους.
+1
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 25, 2013, 12:58:49 μμ »

Σε site ανταλλαγών που είμαι μέλος στην κουβέντα που γίνεται στο forum οι Αμερικάνοι λένε πως ακόμη και σήμερα στα ρέστα που πέρνουν βρίσκουν ασημένια νομίσματα .

Μπορεις να μου δωσεις το site αντλλαγων επειδη με ενδιαφερει.Ευχαριστω

http://en.numista.com/
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences