Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:16:36 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογη Ελληνικων νομισματων...  (Αναγνώστηκε 14441 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 17, 2013, 09:17:05 μμ »

θα με ενδιεφερε κι εμενα... μιας και ο καταλογος που εχω σε βιβλιο.. για ελληνικα νομισματα... ειναι... συλλεκτικος! χαχαχαχα Πυλαρινος 1993!!!

και στα ελληνικα χαρτονομισματα... ακομα ποιο συλλεκτικο! Ταρασουλεας 1980! Κλείσιμο ματιού
ουτε 31 ετων δεν ειναι πως κανεις ετσι? Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 17, 2013, 10:02:39 μμ »

Μολις παρελαβα στην πορτα τον καταλογο,,,,,πολυ γρηγορος ο Κωστακης88,,,,,τον ευχαριστω.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 17, 2013, 10:15:32 μμ »

Υπάρχει και Online ένας κατάλογος...
Με τη βοήθεια φίλων συλλεκτών, θα τα καταφέρουμε.
http://www.mycoins.gr

Υ.Γ. Κώστα θα μου ήταν χρήσιμος και εμένα ο κατάλογος. Αν σου είναι εύκολο...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 17, 2013, 10:25:52 μμ »

Ωραιος ο κωστακης88, το ελαβα κ εγω . ευχαριστω πολυ!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 17, 2013, 11:01:13 μμ »

Υπάρχει και Online ένας κατάλογος...
Με τη βοήθεια φίλων συλλεκτών, θα τα καταφέρουμε.
http://www.mycoins.gr

Υ.Γ. Κώστα θα μου ήταν χρήσιμος και εμένα ο κατάλογος. Αν σου είναι εύκολο...  Κλείσιμο ματιού
Κωστα ο καταλογος σου ειναι πολυ καλη δουλεια.Εχεις πολυ μεγαλο μερακι για τον νομισμα και η προσπαθεια σου ειναι αξιεπαινη.
Μπορουμε ολοι οι συλλεκτες να σε βοηθησουμε με τιμες και υλικο φωτογραφικο για να σε διευκολυνουμε.
Κατι που προσεξα αμεσως ηταν οι τιμες στα μονολεπτα του Γεωργιου.Πλεον του 1879 ,μετα τις τελευταιες εξελιξεις εχει γινει το ευκολοτερο ολων.Οι τιμες που δινεις ειναι ετεροχρονισμενες.Τωρα πιστευω οτι στην καλυτερη περιπτωση πρεπει να συμβαδιζουν με το λεπτο του 1878
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 17, 2013, 11:08:33 μμ »

Κωστα μου κι επισημα σε ευχαριστω πολυ! Χαμόγελο

Αναργυρε του 1879 εγινε τοσο ευκολο; σε τι καταστασεις;; δηλαδη ενα κυκλοφορημενο το βρισκεις πολυ φτηνα πια;
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 17, 2013, 11:13:20 μμ »

να 'στε καλα φιλοι μου..χαρηκα που βοηθησα.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:08:49 πμ »

Συγχαρητηρια για την καλη δουλεια....λιγες παρατηρησεις μονο, πιστευω πως οι τιμες ειναι αρκετα 'κολακευτικες΄ , πιστευω οτι απο το Γεωργιο και περα που κοιταξα, οι πραγματικες δημοπρασιες πλεον ειναι αρκετα πιο κατω. Η εποχη των τιμων αυτων που αναφερονται ειναι πριν 2-3 χρονια. Επισης, καλο ειναι να γινει πλεον μια προσπαθεια να αναφερονται οι βαθμοι σε slab, νομιζω οτι ο τροπος που ειναι τωρα ειναι ξεπερασμενος πια. Τα πιο πολλα νομισματα ειναι πιστοποιημενα, οποτε ο ορος unc αφορα 4 βαθμους ,60-63, και ο ορος bu απο 64 και ως 67, αλλα αναμεσα τους υπαρχουν πολυ μεγαλες διαφορες σε τιμες, πχ απο 65 σε 67 μιλαμε για διπλασια τιμη τουλαχιστον. Ισως καλο θα ειναι να γινει μια προσπαθεια να συμπορευτουμε οπως στο εξωτερικο, δηλαδη με αναφορα βαθμων ενδεικτικα, πχ 60, 63, 65 και 67, οποτε ετσι καποιος μπορει να βγαλει συμπερασμα και για τις ενδιαμεσες βαθμολογησεις.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 18, 2013, 05:13:05 πμ »

Μπράβο Κώστα. Αξιέπαινη προσπάθεια. Πράγματι, όπως αναφέρθηκε, οι φωτογραφίες θα δώσουν άλλη χάρη στο όλο αποτέλεσμα.

Ξέρω ότι δεν είσαι οπαδός της πιστοποίησης, αλλά νομίζω, όπως προαναφέρθηκε, ίσως είναι προτιμότερη μια τέτοια κατηγοριοποίηση αναφορικά με τις τιμές. Υπάρχει γενικά μια σύγχυση ως προς την αντιστοιχία της αμερικάνικης κλίμακας (Sheldon scale) με την Ευρωπαϊκή. Αν θυμάμαι καλά, κάπου ο Βασίλης (Ρακοσυλλέκτης) είχε αναφέρει ότι, για αυτόν, MS 66-69 (BU), MS 64-65 (UNC), MS 60-63 (Good Extra Fine), AU 55-58 (Extra Fine), XF 45-AU 53 (Good Very Fine). Έγω, χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις, αλλά διαβάζοντας και ψάχνοντας, έχω καταλήξει στο να ακολουθώ αυτή τη κατηγοριοποίηση.

Κάτι τελευταίο. Είμαι σίγουρος ότι πολλά μέλη στο Στέκι έχουν καλά ενημερωμένα αρχεία τιμών, ημερομηνιών, πλατφόρμα (ebay, delcampe, Heritage, Στέκι, ...). Έχω και εγω ένα μικρό τέτοιο αρχείο, αλλά είναι χειρόγραφο και κακογραμμένο. Οταν επιστρέψω Κύπρο, θα καταχωρήσω τα πάντα ηλεκτρονικά, και θα το μοιραστώ με όποιον ενδιαφέρεται. Αν κάποιο φίλοι στο Στέκι θέλουν να μοιραστούν τα δικά τους, μπορούν να τα στείλουν στον Κώστα για να τα χρησιμοποιήσει στο site του, καθώς επίσης να τα μοιραστούν και με άλλα μέλη. Εγώ ενδιαφέρομαι για τιμές μόνο σε πιστοποιημένα νομίσματα, proof, συλλεκτικά, οπότε αν κάποιος φίλος θέλει να μοιραστεί το αρχείο του θα με εξυπηρετούσε πολύ. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:44:17 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ και γω, για τα καλά σας λόγια. Σας ευχαριστώ πολύ περισσότερο όμως, για τις παρατηρήσεις και τις επισημάνσεις. Να αναφέρω ότι στην κατασκευή του καταλόγου συντέλεσε και συντελεί, ο πολύ καλός φίλος Νίκος (NMS).
Η κατασκευή της βάσης δεδομένων ενός καταλόγου είναι μία πολύ δύσκολη διαδικασία. Τα δεδομένα και οι τιμές που αναφέρονται στη συγκεκριμένη βάση, είναι από καταλόγους του 2013. Όσο και να φαίνεται περίεργο αυτό και είναι ίδιες με τις τιμές του 2010 (μάλλον δεν υπάρχουν νέα δεδομένα).
Ο κατάλογος για να έχει μία σωστή βάση, θα πρέπει πρώτα να περαστούν όλα τα στοιχεία των νομισμάτων, στη συνέχεια οι ποικιλίες, δοκίμια (patterns), essai κλπ στη συνέχεια να βρεθούν κάποιες επιπλέον πληροφορίες για συγκεκριμένα νομίσματα, μετά οι τιμές τους και τέλος οι φωτογραφίες τους.
Η αλλαγή των στοιχείων στους καταλόγους δεν είναι δύσκολη διαδικασία, το να περαστούν τιμές από σλάμπ είναι σχετικά εύκολο. Το δύσκολο είναι να δημιουργηθεί η βάση των δεδομένων.
Για τους παραπάνω λόγους, οποιοσδήποτε έχει κάποιες τιμές νομισμάτων, σλάμπ ή όχι, ας τις στείλει με eMail (είναι στο προφίλ μου), για να γίνει διασταύρωση και στη συνέχεια να αναρτηθούν. Σημαντικό είναι, στις τιμές που θα αποσταλούν, να αναφέρεται και η πηγή (ποιος έχει αυτά τα δεδομένα, και που δόθηκε με την τιμή αυτή το νόμισμα).
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:53:25 πμ »

Πραγματικα συγχαρητηρια για την προσπαθεια σας, ειστε αξιεπαινος.
Ομορφη δουλεια, μαζεμενη με τιραζ ημερομηνιες και ολα τα σχετικα.
Το μονο που δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα ειναι οι τιμες. Ειναι υψηλες. Παντως μπραβο και συνεχιστε ετσι.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences