Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:22:03 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογη Ελληνικων νομισματων...  (Αναγνώστηκε 14439 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 16, 2013, 12:48:19 πμ »

Φιλε Κωστα καλωσηρθες κι απο μενα...
Το καλυτερο απ'ολα ηταν αυτο που ειπες ο ιδιος..να ξεκινησεις δηλ με οτι παλια νομισματα καταφερεις
να βρεις απο τους παππουδες σου, ανωδυνο κ ανεξοδο ξεκινημα...απο καποιο σημειο
κ μετα ομως θα αρχιζεις να αγοραζεις νομισματα...Οπότε σαν επομενο βημα ,ειναι καλη ιδεα να
παρεις εναν καταλογο  Ελληνικων Νομισματων  (1828 - μεχρι σημερα)  ,με φωτογραφιες κ πληροφοριες
απο ολες τις περιοδους του νομισματος και να τον ...ξεκοκκαλισεις!!! μεχρι να καταλαβεις ποιες ειναι οι περιοδοι
του νεοελληνικου νομισματος ,να μαθεις ημερομηνιες ,ποσοτητες κοπης ,ποιες αξιες κοπηκανε σε καθε
ημερομηνια και να εξοικειωθεις ετσι  με το πως ειναι και '' φατσικά '' τα νομισματα της καθε περιοδου ,βαρος ,μεγεθος ,απο τι μεταλλο ειναι το καθενα ,τι απεικονιζει ..κτλ..Θα δεις οτι σου ανοιγεται ενας ολοκληρος
κοσμος που σιγα σιγα θα τον μαθεις ..
    Δε χρειαζεται ομως να πελαγωσεις ,γιατι αποκλειεται να τα μαθεις ολα απεξω με τη μια ,και δεν χρειαζεται κιολας  ,
 γιατι θα ανατρεξεις στον καταλογο σου ξανα και ξανα και ξανα...θαναι κατι σαν το ευαγγελιο σου για την συλλογη,ειδικα τον πρωτο καιρο...και θα ταξινομησεις βαση αυτου και τα πρωτα σου νομισματα απο
τους παππουδες...!

Στο μονο που δεν πρεπει να δωσεις απολυτη βαση στον καταλογο ,ειναι στις τιμες που θα δεις μεσα , σε καθε νομισμα,
γιατι συνηθως απεχουν παρα πολυ απο τις πραγματικες τιμες που εχουν διαμορφωθει στην αγορα...κι ΕΔΩ
ειναι το μεγαλο κερδος που μπορεις να αποκομισεις απο το Στεκι και τις γνωσεις των παλιοτερων συλλεκτων...Διαβαζε τα διαφορα post και ρωτα οπου εχεις απορια κ δε βγαζεις ακρη...και σιγα σιγα θα
διαμορφωσεις μονος σου αποψη , και θα παιρνεις πολυ πιο σιγουρα τις αποφασεις σου για τις μελλοντικες σου
αγορές για τη συλλογη...
     Ενας καταλογος που μπορω να σου προτεινω ειναι του   Γ.Στρατουδάκη (1828 -2004 ) ,εχει φωτογραφιες και πληροφοριες για καθε ελληνικο νομισμα απο τον Καποδιστρια μεχρι και το ξεκινημα του Ευρω ,
και ολες τις απαραιτητες πληροφοριες που χρειαζεσαι για να ξεκινησεις ...
Τα παιδια εδω μπορουν να σου προτεινουν κι αλλους αξιολογους καταλογους,..εγω ετυχε κ ειχα ξεκινησει
μ'αυτον και με ειχε βολεψει πολυ...

Φιλικά
Πανος
Καταγράφηκε
kostas777123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 16, 2013, 08:59:21 μμ »

καλησπερα σ ολους κ σας ευχαριστω για τις βοηθειες που μου δινετε λοιπον εχουμε κ λεμε
 14 κερματα 50 δραχμων διαφορων ημερομηνιων
2 κερματα 100 δραχμων
1 κερμα 20 δραχμων 1982
1 κερμα 20 δραχμων 1976
3 κερματα 10 δραχμων 2000
1 κερμα 10 δραχμων 1990
5 δραχμες 1930 Σαρκασμός
1 δραχμη 1967
10 λεπτα 1912 Κλείσιμο ματιού
20 λεπτα 1912
50 δραχμες 1980 και
10 δραχμες 1959 πως σας φαινονται εγω ειμαι πολυ  χαρουμενος για πρωτη μερα κ τ καλυτερο που ειπε ο παππους οτι αν πηγαινω να τον βλεπω γιατι μενει κ λιγο μακρυα θα τσεπωσω κ μια λιριτσα χι χι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 16, 2013, 11:44:44 μμ »

Τωρα την δινει ο παππους την λιρα που ο χρυσος κατρακυλαει Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 17, 2013, 12:30:27 πμ »

Τωρα την δινει ο παππους την λιρα που ο χρυσος κατρακυλαει Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Μια παλια παροιμια λεει:Μαζευε και ας ειναι και ρωγες Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 17, 2013, 12:34:57 πμ »

μα μεχρι να του δωσει την λιρα ο παππους,ετσι που πεφτει ο χρυσος,θα ειναι για χαρτζηλικι.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 17, 2013, 03:32:43 μμ »

Φίλοι που να βρεθεί ο κατάλογος του Στρατουδάκη;Υπάρχει;νομίζω έχει εξαντληθεί και εγώ τον ψάχνω και δεν μπορώ να τον βρώ. Μάλιστα τον ζήτησα από τον ίδιο το Στρατουδάκη στην έκθεση της Θεσσαλονίκης και μου είπε ότι είναι εξαντλημένος.
Καταγράφηκε
kostas777123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 17, 2013, 05:19:50 μμ »

ενα μεγαλο ευχαριστω στον κωστακις88 για την βοηθεια που μ εδωσε
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 17, 2013, 08:21:49 μμ »

Φίλοι που να βρεθεί ο κατάλογος του Στρατουδάκη;Υπάρχει;νομίζω έχει εξαντληθεί και εγώ τον ψάχνω και δεν μπορώ να τον βρώ. Μάλιστα τον ζήτησα από τον ίδιο το Στρατουδάκη στην έκθεση της Θεσσαλονίκης και μου είπε ότι είναι εξαντλημένος.


Εξαντλημενος ε?  Κριμα  πραγματικα! Ηταν αξιοπρεπεστατη δουλεια ,και πολυ βολικος καταλογος για ενα νεο αλλα
και πιο προχωρημενο συλλεκτη ...και ο ιδιος ο κος Στρατουδακης πολυ αξιοπρεπης κ ωραιος τυπος ,μακαρι να
ξανακανει καμια εκδοση..
Τωρα ενας ακομα καταλογος με πολλες πληροφοριες και λεπτομερειες για καθε νομισματικη περιοδο ειναι
και του Καραμητσου ,αυτος φανταζομαι θαναι πιο ευκολο να βρεθει... εχει ομως μια βασικη διαφορα απο του
Στρατουδακη ,που κατ'εμε ειναι σημαντικη παραλειψη : δεν εχει φωτογραφια απο καθε νομισμα ξεχωριστα,
αλλα εχει το 1ο καθε τυπου και αναφερει απλα τις υπολοιπες ημερομηνιες ,τις τιμες τους κτλ χωρις ομως
να εχει φωτογραφια του ιδιου του νομισματος...
   Παντως ο φιλος ο Κωστας ,οπως και καθε νεος συλλεκτης που τωρα ξεκιναει,θα βοηθηθει παρα πολυ απο εναν αναλυτικο καταλογο ...




Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 17, 2013, 08:24:15 μμ »

σχετικα με τον καταλογο του στρατουδακη,υπαρχει σε pdf για οποιον βολευεται και ετσι.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 17, 2013, 08:27:12 μμ »

που κωστα?εχεις λινκ?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 17, 2013, 08:28:44 μμ »

το εχω και εγω και σε φωτοτυπίες Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 17, 2013, 08:49:12 μμ »

που κωστα?εχεις λινκ?

το εχω στο pc αποθηκευμενο απο cd..το εχω ανεβασει και στο google drive γιατι ηθελα να στειλω ενα μειλ και δεν το χωρουσε..αλλα δεν ξερω πως λειτουργει το google drive ακομα..στο ψαξιμο ειμαι..αν θες μπορω οταν μαθω πως δουλευει να σου πω να το κατεβασεις απο κει η να στο στειλω ισως σαν μειλ..κατι τετοιο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 17, 2013, 08:50:56 μμ »

που κωστα?εχεις λινκ?

το εχω στο pc αποθηκευμενο απο cd..το εχω ανεβασει και στο google drive γιατι ηθελα να στειλω ενα μειλ και δεν το χωρουσε..αλλα δεν ξερω πως λειτουργει το google drive ακομα..στο ψαξιμο ειμαι..αν θες μπορω οταν μαθω πως δουλευει να σου πω να το κατεβασεις απο κει η να στο στειλω ισως σαν μειλ..κατι τετοιο..
παμε π,μ, να σου μαθω τροπους,,, Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 17, 2013, 09:00:53 μμ »

θα με ενδιεφερε κι εμενα... μιας και ο καταλογος που εχω σε βιβλιο.. για ελληνικα νομισματα... ειναι... συλλεκτικος! χαχαχαχα Πυλαρινος 1993!!!

και στα ελληνικα χαρτονομισματα... ακομα ποιο συλλεκτικο! Ταρασουλεας 1980! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 17, 2013, 09:13:03 μμ »

ενας-ενας ολοι θα παρετε!υποψιν οτι αυτος που εχω ειναι του 2002..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences