Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 05:32:50 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΡΟΛΟΙ ELGIN  (Αναγνώστηκε 9585 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 06, 2013, 12:51:00 μμ »

Καλο απογευμα ,
Παρακαλω οσους γνωριζουν απο Ρολογια  συλλεκτικης αξιας  να με θοηθησουν με καποια διευθυνση καποια Δημοπρασια για elgin μεχρι τωρα εχω σει οτι η αξια τοιυς εξαρταται απο το serial numper Θα το δουμε στο στεκι το βραδυ(ελπιζω).Οποια πληροφορια καλοδεχουμενη
Γιωργος
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2013, 12:55:21 μμ »

Και μια δραχμη του 1832 Μαζι με αλλα νομισματα που αν δεν εχει κτυπηθει ......εγω που ειμαι ΑΣΧΕΤΟς θα ελεγα οτι ....... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 07, 2013, 12:44:27 πμ »

Τα ρολογια Εlgin ειναι πολυ κομψα.. ειδικα τα παλια.. και καποια ειναι ακριβα!
το ρολοι που αναφερεται ο γιωργος ειναι αυτο...
ειναι ενα υπεροχο ρολοι τσεπης! Χαμόγελο








Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 07, 2013, 12:46:11 πμ »







Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 07, 2013, 12:49:51 πμ »

Ευχαριστω ΝΙΚΟ ,για την βοηθεια....τελικα 1912?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2013, 12:58:35 πμ »

ψαχνωντας τους κωδικους και τον αριθμο σειρας λοιπον... ειδα οτι ο αριθμος του μηχανισμου ... αρα και του ρολογιου ειναι ο 16586651. μαλιστα αναφερει οτι ο μηχανισμος εχει 15 πετραδια... νομιζω ειναι ρουμπινια που βοηθουν τον μηχανισμο... δεν νομιζω να ειναι εφαμιλλα των πολυτιμων πετραδιων στα κοσμηματα... αλλα....

στο site της εταιριας.. βαζοντας τον αριθμο αυτο για να δω ποτε φτιαχτηκε το ρολοι και λοιπα επισημα στοιχεια... (εδω: http://www.elginnumbers.com/)

μου εβγαλε

Elgin Serial Number : 16586651
Production Year : 1912
Size : 6s
Jewels : 15 jewels
Grade : 295
Model : 2
Class : 115
Run Quantity : 1000
Production Dates : 1903 to 1920
Total Grade Production : 210000
Movement Configuration : Hunter Case
Movement Setting : Pendant Wind and Set
Movement Finish : Nickel Damaskeening
Plate : 3/4 Plate
Barrel : Going Barrel
Adjusted : No


οποτε... αυτο ειναι του 1912 και τοτε βγηκαν 1000 μονο! ο τυπος αυτος εβγαινε απο το 1903 εως το 1920 και ο τελικος αριθμος που παρασκευαστηκαν ολα αυτα τα χρονια ειναι 210.000 ρολογια!  καποιος που ασχολειτε περισσοτερο... και ξερει... αν κανω καποιο λαθος παρακαλω να με διορθωσει! Χαμόγελο


η κασα εχει αλλο αριθμο.... τον 1652968..... βαζοντας τον για την πλακα στο ιδιο μερος... μου εβγαλε αλλο ρολοι... με 11 πετραδια... αρα αλλος μηχανισμος.... και ειναι παλαιωτερο...

Elgin Serial Number : 1652962
Production Year : 1885
Size : 16s
Jewels : 11 jewels
Grade : 92
Model : 3
Class : 26
Run Quantity : 10000
Production Dates : 1881 to 1895
Total Grade Production : 150000
Movement Configuration : Hunter Case
Movement Setting : Pendant Wind, Lever Set
Movement Finish : Gilded
Plate : 3/4 Plate
Barrel : Going Barrel
Adjusted : No

επαναλαμβανω την πηγη μου : http://www.elginnumbers.com/

αν αυτο που εκανα ειναι σωστο... πιθανον η κασα να ηταν σε στοκ απο παλαιωτερο τυπο και χρησιμοποιηθηκε... δεν ειναι κατι αυτο...


τωρα απο τιμες.... δεν καταφερα να βρω κατι... αν καποιος φιλος γνωριζει... ας βοηθησει παραπανω! στο εβαυ εχει παραπλησια αλλα οχι ιδιο... καποια ειναι φτηνα και καποια ακριβα...

 
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 07, 2013, 12:59:18 πμ »

ναι γιωργο! του 1912 ειναι!! 101 χρονων! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 07, 2013, 01:11:21 πμ »

Σε εβαλα σε ολο αυτο τον κοπο γιατι ο φιλος μου που θα τα διαβαζει αυτα αυριο ΕΧΕΙ αποφασισει να το δωσει.
Αναρωτιεται αν θα πρεπει να το στειλει σε καποιο οικο και αν ναι σε ποιο ..αν οχι τι? Η αποφαση εχει παρθει και ξαχνει το καλυτερο δυνατο. ...συνταξιουχος.
Οποτε οποια βοηθεια καλοδεχουμενη...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 07, 2013, 01:20:55 πμ »

κι εδω εχουμε την δραχμη του οθωνα... που δυστυχως ειναι μοντερνα κοπια και κακη μαλιστα!





ειναι κοπια σε ασημι 925 οπως εχει και σφραγιδα πανω του... πραγμα που ακομα και πιστο αντιγραφο να ειναι... το προδιδει μιας κια το 99.9% των νομισματων δεν αναφερει καθαροτητα ασημιου...

μαλιστα ειναι κακη γιατι απλα ακολουθει τις πολυ βασικες γραμμες του σχεδιου αλλα πασχει απειρα στις λεπτομερειες και την καλη απεικονηση!

ειναι λοιπον κοπια... απο την σειρα της mailink με το ονομα "Του εθνους τα νομισματα"! το πρωτο νομισμα ηταν αυτο και το εδιναν δωρο.... ηταν αξια συμφωνα με αυτους 25 ευρω!
πιθανον... σαν promotion οπως εκαναν και κανουν συχνα... να το εδιναν και χωρις να αγορασεις την σειρα... απλα πληρωνωντας τα ταχυδρομικα με πιστοτικη καρτα..... Κλείσιμο ματιού

αξια συλλεκτικη μηδεν! ειναι απλα ενα ιδιοτικο μεταλλιο!  ποσο κανει σε γενικες γραμμες;;; οσο το βαρος του καθαρου μεταλλου που περιεχει!

για του λογου το αληθες.. παραθετω το λινκ της εταιριας... οπου μπορειτε να δειτε την συλλογη και το κερμα....

http://www.mailink.gr/low/products.php?id=15

μα αυτα τα λεφτα... αγοραζεται τα γνησια... οχι ακυκλοφορητα... αλλα σε καταστασεις σχετικα ευχαριστες... και ειναι και γνησια!!! και στα κανονικα τους μεταλλα.... Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2013, 01:30:11 πμ »

Εγω παλι μολις το ειδα ειπα Έκπληξη  ,,ΑΝ και ειπα μεσα μου καλα υπαρχει τετοια κατασταση νομισματος?
μετα διαβασα ενα ποστ εδω στο στεκι και ειδα ενα κανονικο και λεω ...υπαρχει.
Ομως δεν παραταω συνεχιζω να μαθαινω
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 07, 2013, 11:39:23 πμ »

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος αγοράζει από αυτές τις εταιρείες τούτα τα πράγματα; και μάλιστα τα ακριβοπληρώνει, ούτε νομίσματα είναι και δεν ξέρω από τα πολύτιμα μέταλλα που λένε ότι περιέχουν πόσο πραγματικά περιέχουν... 
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 07, 2013, 03:55:20 μμ »

ψαχνωντας τους κωδικους και τον αριθμο σειρας λοιπον... ειδα οτι ο αριθμος του μηχανισμου ... αρα και του ρολογιου ειναι ο 16586651. μαλιστα αναφερει οτι ο μηχανισμος εχει 15 πετραδια... νομιζω ειναι ρουμπινια που βοηθουν τον μηχανισμο... δεν νομιζω να ειναι εφαμιλλα των πολυτιμων πετραδιων στα κοσμηματα... αλλα....

στο site της εταιριας.. βαζοντας τον αριθμο αυτο για να δω ποτε φτιαχτηκε το ρολοι και λοιπα επισημα στοιχεια... (εδω: http://www.elginnumbers.com/)

μου εβγαλε

Elgin Serial Number : 16586651
Production Year : 1912
Size : 6s
Jewels : 15 jewels
Grade : 295
Model : 2
Class : 115
Run Quantity : 1000
Production Dates : 1903 to 1920
Total Grade Production : 210000
Movement Configuration : Hunter Case
Movement Setting : Pendant Wind and Set
Movement Finish : Nickel Damaskeening
Plate : 3/4 Plate
Barrel : Going Barrel
Adjusted : No


οποτε... αυτο ειναι του 1912 και τοτε βγηκαν 1000 μονο! ο τυπος αυτος εβγαινε απο το 1903 εως το 1920 και ο τελικος αριθμος που παρασκευαστηκαν ολα αυτα τα χρονια ειναι 210.000 ρολογια!  καποιος που ασχολειτε περισσοτερο... και ξερει... αν κανω καποιο λαθος παρακαλω να με διορθωσει! Χαμόγελο


η κασα εχει αλλο αριθμο.... τον 1652968..... βαζοντας τον για την πλακα στο ιδιο μερος... μου εβγαλε αλλο ρολοι... με 11 πετραδια... αρα αλλος μηχανισμος.... και ειναι παλαιωτερο...

Elgin Serial Number : 1652962
Production Year : 1885
Size : 16s
Jewels : 11 jewels
Grade : 92
Model : 3
Class : 26
Run Quantity : 10000
Production Dates : 1881 to 1895
Total Grade Production : 150000
Movement Configuration : Hunter Case
Movement Setting : Pendant Wind, Lever Set
Movement Finish : Gilded
Plate : 3/4 Plate
Barrel : Going Barrel
Adjusted : No

επαναλαμβανω την πηγη μου : http://www.elginnumbers.com/

αν αυτο που εκανα ειναι σωστο... πιθανον η κασα να ηταν σε στοκ απο παλαιωτερο τυπο και χρησιμοποιηθηκε... δεν ειναι κατι αυτο...


τωρα απο τιμες.... δεν καταφερα να βρω κατι... αν καποιος φιλος γνωριζει... ας βοηθησει παραπανω! στο εβαυ εχει παραπλησια αλλα οχι ιδιο... καποια ειναι φτηνα και καποια ακριβα...

 



Νικο τελικα εισαι καλιτεχνης
Ζωγραφισες παλι!!!!!!!!
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 07, 2013, 04:00:29 μμ »

ΕΓΓΥΗΣΗ... Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 07, 2013, 04:20:08 μμ »

Δεν υπαρχει καποια διευθυνση οικος να του στειλω mail. να κανει καμμια εκτιμηση υπαρχει αραγε?
Καμμια ιδεα?
Καταγράφηκε
Sauron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 08, 2013, 08:46:20 μμ »

Καλησπέρα φίλε μου. Το συλλεκτικό ενδιαφέρον για ρολόγια τσέπης στη χώρα μας δεν είναι μεγάλο. Η προτασή μου θα ήταν να το βάλει στο ebay που μπορούν να ενδιαφερθούν κι αμερικανοί (αφού αυτή είναι κι η προέλευσή του). Θα συμφωνήσω με όσα έγραψε ο φίλος NMS προηγουμένως με εξαίρεση τα στοιχεία για τη θήκη.
Δεν έχει σχέση ο αριθμός της κάσας με το μηχανισμό.

Ο μηχανισμός είναι μέτριας-καλής ποιότητας και το μέγεθός του παραπέμπει σε γυναικείο κόσμημα εποχής. Η θήκη που έχει είναι επίχρυση και βρίσκεται σε σχετικά καλή κατάσταση. Αν βλέπω καλά πρέπει να είναι από την C.W.C.Co (Crescent Watch Case Company)

Αν έπρεπε να κάνω μια εκτίμηση, αυτή δε θα ξεπερνούσε τα 50-70ευρώ κι αυτά σαν όριο. Έχει αρκετά κοινό μηχανισμό και τα μικρότερα ρολόγια δεν έχουν την ίδια αποδοχή με τα μεγαλύτερα.

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή τύχη στον κάτοχό του κι εύχομαι να μπορέσει να το ρκατήσει ως ενθύμιο.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences