Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 10:18:08 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: '' Ο ΜΕΓΑΣ ΓΚΟΥΡΟΥ ''  (Αναγνώστηκε 14646 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 09, 2013, 01:24:41 μμ »

Ποιός μας ακούει ρε Κώστα?
Κάποτε ένας φίλος είχε πει "Επιχειρηματίας στην Ελλάδα ισούται με ήρωα"

Αν και δεν έχω μαγαζί, θα πω ένα παράδειγμα (χοντρά-χοντρά) που θα το καταλάβουν όλοι.
Έχω ένα κατάστημα που πουλά ρούχα. Έχω ενοίκιο 400, έχω Ο.Α.Ε.Ε. 400, έχω 1 υπάλληλο 600 (πολύ λίγα), έχω το ΙΚΑ του 200, έχω ΔΕΗ 150, έχω λοιπά λειτουργικά έξοδα 350 (βενζίνες, υλικά, συντήρηση κλπ), έχω στο σπίτι 2 παιδιά και τη σύζυγο, που θέλουν 900 το μήνα. Με λίγα λόγια για να ζήσω, πρέπει να βγάζω 3.000 ευρώ το μήνα. Για να βγάλω αυτό το ποσό, ακόμη και με παραπάνω από 50% κέρδος (αδύνατο) πρέπει να πουλήσω ρούχα αξίας 6.000 ευρώ και βάλε. Και δεν βάζω έκτακτες εισφορές, εφορίες, τεκμήρια, σου 'πα-μου 'πες κλπ. Και καταφέρνω να το κάνω αυτό τα τελευταία 20 χρόνια. Και είμαι ο "κακός".
Σκεφτείτε το λίγο... και μη μου πείτε ότι έβαλα πολλά ή λίγα (ξέρω ότι έβαλα λίγα).
Και δεν αναφέρθηκα σε άλλο παράδειγμα, όπως οι κατασκευές, που είναι και ο κλάδος μου. Που περνάνε 30 διαφορετικά επαγγέλματα σε κάθε οικοδομή, και 2.000 ένσημα ΙΚΑ στο θεό (65 ευρώ τη μέρα ο εργάτης) και ΦΠΑ 23% στο χώμα και στα αδρανή υλικά και ρίσκο, και... και... και...

Και ο "άλλος" έχει "χαρτιά" και βγάζει ίσως περισσότερα. Και ερωτώ... τι προσφέρει στην κοινωνία μας ;; Ταΐζει μήπως κανέναν πέρα από το στομάχι του ;; Τι δίνει στο κράτος ;; Πόσο χρήμα παρέδωσε στην κυκλοφορία ;;

Βαρέθηκα να πληρώνω, με χρήματα που βγαίνουν με πολύ κόπο. Ας πληρώσει και κανένας "μεγάλος" που τα έχει να κάθονται και να ξεκουράζονται.

Θέλει τρόπο φίλε Ηλία... 2-3 μέρες φτάνουν. Να αποφασίσουν όλοι οι επιχειρηματίες να κάνουν μία απεργία. Μόνο για 2-3 ημέρες, αλλά όλοι μαζί χωρίς να ανοίξει κανένα μαγαζί, χωρίς να γίνει καμία εργασία, χωρίς να δοθεί κανένα μεροκάματο, χωρίς να κολληθεί κανένα ένσημο, χωρίς να πουληθεί κανένα προϊόν, χωρίς καύσιμα, χωρίς φάρμακα, χωρίς... χωρίς... χωρίς... Ε ρε γλέντια. Τότε θα καταλάβουν τι παίζεται, τότε θα αισθανθούν τι σημαίνει "κραχ". Τότε θα καταλάβουν ότι όσα χρήματα και να έχεις, αν δεν υπάρχει τίποτε να αγοράσεις είναι άχρηστα.

Τέλος πάντων... "...άπαρτα βουνά...".
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 09, 2013, 01:55:56 μμ »

Ποιός μας ακούει ρε Κώστα?
Κάποτε ένας φίλος είχε πει "Επιχειρηματίας στην Ελλάδα ισούται με ήρωα"

Και ο "άλλος" έχει "χαρτιά" και βγάζει ίσως περισσότερα. Και ερωτώ... τι προσφέρει στην κοινωνία μας ;; Ταΐζει μήπως κανέναν πέρα από το στομάχι του ;; Τι δίνει στο κράτος ;; Πόσο χρήμα παρέδωσε στην κυκλοφορία ;;

Βαρέθηκα να πληρώνω, με χρήματα που βγαίνουν με πολύ κόπο. Ας πληρώσει και κανένας "μεγάλος" που τα έχει να κάθονται και να ξεκουράζονται.

Κώστα συμφωνώ με αυτά που λές αλλά θα μου επιτρέψεις να έχω και μια συγκλίνουσα άποψη.
Χαρτιά δηλαδή αν κατάλαβα καλά μετοχές,ομόλογα ,καταθέσεις έχει ο οποιοσδήποτε όχι μόνο οι πλούσιοι.Ο συνταξιούχος που δούλευε 30 χρονια και πήρε το εφάπαξ ,αγόρασε ομόλογα Ελληνικού Δημοσίου αφού δεν μπορούσε ηλικιακά να ανοίξει ένα μαγαζάκι και κατέληξε με κούρεμα 90% και όρθιος διαμαρτυρόμενος έναντι της Βουλής ως ζήτουλας.Ο μισθωτός που έχει μετοχές και έδωσε τα χρήματα του σε μεγάλες εταιρείες οι οποίες απασχολούν πολλούς υπαλλήλους -εργάτες,πληρώνουν ΙΚΑ,κάνουν δωρεές,πληρώνουν ΔΕΗ και αυτές με την ελπίδα πως θα πάρει και αυτός κάποιο μέρισμα ως ανταμοιβή που με τη σειρά του θα το διαθέσει στην αγορά προς κάλυψη καταναλωτικών αναγκών.Δεν περίσσεψε τίποτα.Αποτέλεσμα ,σήμερα να χάνει και αυτός περιουσίες,να είναι άνεργος από μισθωτός και να νιώθει πως πρέπει να ξεκινήσει πάλι από το -0- με τη διαφορά πως έχουν περάσει και διψήφια χρόνια ίσως.
Ένας 80χρονος επενδυτής σε αγορές μου είχε πει προ έτους: οι αγορές ρυθμίζουν το ρευστό ,αυτό έρχεται από επενδυτές, απο εκεί ρυθμίζεται η πραγματική αγορά ....Και αυτά που αναφέρεις πολύ ορθά  στο παράδειγμα σου ,γίνονται λόγω έλλειψης ρευστού,λόγω έλλειψης νέων επενδυτών στα ΧΑΡΤΙΑ,γιατί απο κει θα ξεμπλοκάρουν οι Τράπεζες και θα ανοίξει η κάνουλα να δροσιστούμε όλοι,απο τότε το Κράτος θα αρχίσει να έχει έσοδα από εμάς ώστε κάποτε να  μειώσει τη ριμάδα υπερφορόλογηση.
Ουφ ,ελπίζω να βγαίνει νόημα από τη διατύπωση μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2013, 02:22:22 μμ από zobels » Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 09, 2013, 03:35:12 μμ »

Τι να κάνουμε όλα έχουν ένα ρίσκο.
Αλλά γιατί το ρίσκο των "χαρτούχων" να το πληρώνω εγώ ;;
Ας το πληρώσουν αυτοί που τόσα χρόνια ρισκάριζαν (εν γνώση τους ή μη).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2013, 03:48:41 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 09, 2013, 04:06:45 μμ »

Oλα πολυ σωστα...ο επιχειρηματιας ειναι αυτος που κινει τοσα χρονια αυτο τον ερημο τοπο. Και οσον αφορα τα εξοδα που ειπες, ειπες πολυ λιγα οντως...
Δε λεω οτι δεν υπαρχουν και αρχιλαμογια επιχειρηματιες του κ###υ (τυπου Λαυρεντιαδη, κλπ) που εχουν καταφεσωσει τη χωρα, αλλα οπως και να το κανουμε, ακομα και αυτοι δωσανε ψωμι σε τοσα ατομα.
Ενω εκεινο το ερημο το ταμπου το θεμα με τους δημοσιους υπαλληλους....νισαφι πια...
Οσον αφορα τις μετοχες...ως θυμα της ΕΤΕ και εγω, δυστυχως καταλαβαινω οτι παλι τα μικρα ψαρια την πληρωσαν. Τα μεγαλα κεφαλια τη σκαπουλαραν νωρις. Μεγαλο πραγμα να διαθετεις εσωτερικη πληροφορηση που δε την εχει η μαριδα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 09, 2013, 04:12:10 μμ »

Δηλαδή ο καταθέτης άνω των 100.000 που τα έχει στην Τράπεζα δηλωμένα νόμιμα και φορολογείται ,ρισκάρει???
Οι υπόλοιποι χαρτούχοι ,κ.Κώστα όχι δεν τους πληρώνεις,τά έχασαν όλα,πληρώνουμε όλοι μας τα κόκκινα δάνεια-επισφάλειες των συμπολιτών μας,ακάλυπτες επιταγές δισ. ευρώ ελ.επαγγελματιών-επιχειρηματιών, που έκαναν υπέρογκα ανοίγματα(θα μπορούσαμε να γράφαμε από κοινού αμέτρητες σελίδες) με την ανέχεια των τραπεζών και τα δισ. δάνεια του Ελληνικού Δημοσίου που έπερναν οι Κυβερνήσεις που βγάζαμε ως Λαός .Δηλαδή κ.Κώστα ,ένας κατασκευαστής μετά τις χρυσές εποχές του κλάδου αν είχε καταθέσεις και όλα τα χρόνια ήτο νοικοκύρης και δεν έκανε υπερβολές , και επιβιώνει ακόμη και σήμερα,να του πούμε βάλε τα λεφτά σου(κούρεμα) και θα στα δώσουμε κάποτε.Και αν ξυπνήσει μια μέρα και θέλει να τα κάνει λίρες ,για εξασφάλιση όπως λέει ο φίλτατος Αντώνης πρέπει να στερηθεί του δικαιώματος επιλογής όσον αφορά την κινητή του περιουσία???
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2013, 04:26:20 μμ από zobels » Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 09, 2013, 04:17:20 μμ »


Οσον αφορα τις μετοχες...ως θυμα της ΕΤΕ και εγω, δυστυχως καταλαβαινω οτι παλι τα μικρα ψαρια την πληρωσαν. Τα μεγαλα κεφαλια τη σκαπουλαραν νωρις. Μεγαλο πραγμα να διαθετεις εσωτερικη πληροφορηση που δε την εχει η μαριδα.

'Επρεπε να ακούγαμε τον Favlo (Οικονομόπουλο) Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 09, 2013, 04:20:46 μμ »

Δηλαδή ο καταθέτης άνω των 100.000 που τα έχει στην Τράπεζα δηλωμένα νόμιμα και φορολογείται ,ρισκάρει???
... πρέπει να στερηθεί του δικαιώματος επιλογής όσον αφορά την κινητή του περιουσία???

Ναι.
Τα λεφτά είναι δανεικά.


Θέλω να εξηγήσω στο φίλο Στρατάρα γιατί έκανα την παρένθεση.
Ο γάμος της ΕΤΕ με την EUR για να γίνει, πρέπει οι μέτοχοι να βάλουν το 10% της αύξησης του μετοχικού κεφαλαίου στην κάθε τράπεζα. Όμως εντελώς λαμογίστικα, άφησαν να περάσει η προθεσμία, δεν εμφάνισαν τα χρήματα και πήγαν να κάνουν τον γάμο στην απέξω, όπως κάνανε πάντα. Ρίχνοντας τα βάρη στο κράτος και στον φορολογούμενο και κρατώντας την επιχείρησή τους.
Αν δεν βρουν τα χρήματα, ως οφείλουν βάσει του νόμου, το 10% από τις 2 τράπεζες θα πληρωθεί από το κράτος και οι τράπεζες θα κρατικοποιηθούν και αυτοί θα χάσουν την επιχείρησή τους.
Ας πρόσεχαν λοιπόν, ήρθε ο καιρός να βάλουν και το χέρι στην τσέπη για να πληρώσουν της "εταιρεία" τους που την τάιζε ο Ελληνικός λαός τόσο χρόνια. Και φανταστείτε τι συμβαίνει. Μετοχικό κεφάλαιο 10% δεν μπορούν να βρουν... τα μεγάλα κεφάλια που στηρίζονταν σε ξένες πλάτες. Έφαγαν - έφαγαν - έφαγαν... καιρός να πληρώσουν οι ίδιοι την ιδιωτική εταιρεία τους και όχι εγώ. Και όταν λέω εγώ... εννοώ όλον τον Ελληνικό λαό. Βαρέθηκα να πληρώνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2013, 04:34:31 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vard
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 10, 2013, 01:57:01 μμ »

Ληστεία τραπέζης μετά φόνου,
του Γιώργου Αναδρανιστάκη


''Τι μας νοιάζει εμάς που χάλασε η συγχώνευση της Εθνικής με την Eurobank, δεν πάνε να κόψουν τον λαιμό τους οι τραπεζίτες. Και στο κάτω- κάτω, στο κράτος περνάνε οι μετοχές, οπότε κάπως καλύτερα θα είναι τα πράγματα.''


 
Μας νοιάζει και μας κόφτει, καταρχάς διότι οι μετοχές των δύο τραπεζών δεν θα περάσουν στο κράτος, θα περάσουν στο Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, το οποίο ελέγχεται απευθείας από τον ESM, δηλαδή από την Ευρωπαϊκή Ένωση, την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και το ΔΝΤ. Κι αυτό σε πρώτη φάση. Σε δεύτερη φάση, οι ελληνικές τράπεζες θα εξαγοραστούν από τράπεζες του εξωτερικού, κυρίως της Γερμανίας, γι' αυτό άλλωστε έπιασε την τρόικα η πρεμούρα να ακυρώσει τη συγχώνευση. H τράπεζα που θα προέκυπτε θα ήταν πολύ μεγάλη και ακριβή, για να εξαγοραστεί από τον οποιονδήποτε.

Μας νοιάζει και μας κόφτει, διότι ο έλεγχος του τραπεζικού συστήματος φεύγει σταδιακά από το ελληνικό δημόσιο και περνάει εις χείρας τρίτων. Κι όποιος ελέγχει το τραπεζικό σύστημα, ελέγχει τη ροή του χρήματος, δάνεια, καταθέσεις, ομόλογα, μετοχές, κι όποιος ελέγχει τη ροή του χρήματος, ελέγχει την οικονομία. Σχετικά με το τι άλλο ελέγχει όποιος ελέγχει την οικονομία, διαβάστε τους κλασικούς.

Μας νοιάζει και μας κόφτει, γιατί οι εξελίξεις καθιστούν δύσκολη έως αδύνατη τη δημιουργία αυτού που λέμε δημόσιο τραπεζικό πυλώνα, όχι βέβαια ότι οι κυβερνώντες επιθυμούσαν κάτι τέτοιο, αλλά λέμε τώρα. Δημόσιος τραπεζικός πυλώνας, δηλαδή μια μεγάλη τράπεζα οδηγός, αποτελούμενη από την Εθνική, την Αγροτική και το ΤΤ, που θα αιμοδοτεί την οικονομία, θα δίνει δάνεια, θα ρυθμίζει δάνεια, θα βοηθάει πρωτίστως στον κεντρικό σχεδιασμό της ανάπτυξης. Αμ δε. Η Αγροτική πήγε στον Σάλλα, το ΤΤ μάλλον πάει στην Eurobank και η Εθνική οδεύει πλησίστια προς την αγκαλιά της κυρίας Μέρκελ.

Μας νοιάζει και μας κόφτει, γιατί ενός κακού μύρια όσα έπονται. Η τρόικα δεν μένει μόνο στα των συγχωνεύσεων, ζητάει να αρθούν και οι απαγορεύσεις των πλειστηριασμών, ακόμη και για την πρώτη κατοικία, να εκλείψουν οι ευνοϊκές ρυθμίσεις του νόμου Κατσέλη για τους δανειολήπτες, να δοθούν τα χρέη επιχειρήσεων και νοικοκυριών σε εισπρακτικές εταιρείες της αλλοδαπής. Ξέρετε τι σημαίνουν αυτά; Σημαίνουν ότι τα εκατομμύρια των δανειοληπτών που αδυνατούν λόγω κρίσης να αντεπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους, θα βρεθούν μπροστά σε ένα τραπεζικό σύστημα πολύ πιο σκληρό και αμείλικτο από το σημερινό και μάλιστα δίχως την παραμικρή νομική προστασία.

Μας νοιάζει και μας κόφτει, γιατί το αμέσως επόμενο διάστημα χιλιάδες σπίτια, πολλές χιλιάδες περισσότερα από σήμερα, θα βγουν στο σφυρί. Και τι θα τα κάνουν οι τράπεζες τα απαξιωμένα χαμόσπιτα; Θα τα κάνουν ό, τι τα έκαναν οι αμερικάνικές: Σε πρώτη φάση τα γκρέμισαν, για να μην αυξηθεί η προσφορά και να πέσουν οι τιμές των ακινήτων συνολικά και σε δεύτερη φάση, έχτισαν πάνω στα γκρεμισμένα παρκινγκ και εμπορικά κέντρα. Σαν τα ροδάκινα που τα θάβουν στις χωματερές, για να κρατηθούν ψηλά οι τιμές.

Μας νοιάζει και μας κόφτει,γιατί  αυτοί που μας κυβερνούν είναι έτοιμοι να δώσουν ανά πάσα στιγμή γην και ύδωρ στους δανειστές. Σιγά το νέο, θα μου πείτε, αλλά κάθε φορά που το βλέπεις να συμβαίνει μπροστά στα μάτια σου, όσο να 'ναι σοκάρεσαι ελαφρώς. Δεν μπορούν να σώσουν ούτε καν το γάμο δύο μεγάλων τραπεζών, δεν μπορούν να υπερασπιστούν ούτε τα συμφέροντα της εγχώριας αστικής τάξης που τους στηρίζει παντοιοτρόπως. Κι αν δεν μπορούν να κάνουν καλό στους δικούς τους, σκέψου πόσο κακό μπορούν να κάνουν στους ξένους, δηλαδή σε εμάς.

Απο το TVXS
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 10, 2013, 02:23:01 μμ »

1.Η τράπεζα που θα προέκυπτε θα ήταν ΜΕΓΑΛΗ αλλά ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΗ. Απλώς είναι δυσκίνητο να εχεις ενα τόσο μεγάλο σχήμα. Φαντάσου ενα γκαζάδικο 500.000 τόνων, τεράστιο μεταφερει απειρο πετρελαιο αλλα δενει μόνο σε 5 λιμάνια παγκοσμίως, ενώ με ενα 300.000 τόνων κανεις καλύτερα τη δουλειά σου

2.Χεστηκα αν φεύγει ο έλεγχος απο το ελληνικό δημόσιο. Από το 1974 εως και σήμερα κερδισε τίποτα ο μεσος ελληνας πολίτης που η ΕΤΕ ήταν στον ελεγχο του δημοσίου?Απορία?Μασαμπουκώνανε 10 οικογένειες μόνο.

3.Μεγάλο παραμύθι αυτό με την πρώτη κατοικία. Ειναι λογιστικό. Το 2000 είχαμε την ιδια ιδιοκατοίκηση που εχουμε και το 2012. Και στα 12 αυτά χρόνια αγοράστηκαν ή χτίστηκαν πάνω από 100.000 σπίτια . ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ, ΟΕΟΟ?? Διότι σε μια οικογένεια 4 ατόμων θέλαμε 1 σπίτι για τον κάθένα, για όλους δε πρώτη κατοικία. Στα τραίνα όλοι σας απληστοι.

4. Φυσικά και να τα βγάλουν στο σφυρί. Εγώ ###### ήμουν που δεν χρεώθηκα για να πάρω σπίτι και μένω σε ενα με ενιαιο σαλονι, κουζινα, γραφείο και μπάνιο 1,5 τ.μ γιατί απλά αυτό μπορω να εχω ??

Το άρθρο αφήνει υπόνοιες ότι για όλα φταίνε οι τροικανοι , η κακιά Μερκελ , ο ESM και του κώλου τα εννιάμερα. Ας κοιτάξει το μουτράκι του ο κάθε ένας και ας κάνει πρώτα την αυτοκριτική του.

Και κάτι τελευταίο. ΧΕΣΤΗΚΑ ΕΝΤΕΛΩΣ σε ποιον ανήκει η τράπεζα. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ να δουλεύει καλα η τραπεζα θα βγούμε ολοι κερδισμένοι. Ο Λ Ο Ι . Αλλά ετσι είναι, ποιος δεν ηθελε την ιδιωτικοποίηση του ΟΛΠ??? Οι εργαζομενοι που εκαναν υπερωρίες στα κοντεινερ με ετησιες αποδοχες 150.000 ευρώ....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 10, 2013, 03:51:17 μμ »

Nα αγιασει το στομα σου φιλε Βασιλη , στις καλες εποχες καποιοι κρατικοδιαιτοι χεζοντουσαν στο χρημα, μη ξεροντας πως βγαινει αυτο στην ελευθερη αγορα. Επαιρνε ο αλλος 1500 και δε του αρεσαν. Ξερετε κυριοι των ΔΕΚΟ και λοιπων αμαρτωλων κρατικων κορβαναδων πως βγαινουν 1500 ευρωπουλα στην αγορα? Με αιμα δακρυα και ιδρωτα. Σημερα τσακωνομουνα με εναν ηλιθιο στην επιχειρηση μου, και καθε μερα η ιδια ιστορια με τον  καθε αναποδο. Καθε μηνα να ερχονται ΤΕΒΕ ,ΙΚΑ υπαλληλων, ΦΑΠ, ΦΠΑ, ΦΜΥ, μισθοι προσωπικου, να εχεις τα φεσια, τον εναν αναποδο και τον αλλο...
Δε φταινε βεβαια ολοι, αλλα τα κομματοσκυλα σε αυτο τον τοπο φτασανε και περισεψανε στα χρυσα χρονια.
Ποια ΕΤΕ λεμε τωρα? Που πριν 10 χρονια στις χρυσες εποχες του χρηματιστηριου ανακοινωνε κερδη ΔΙΣεκατομμυριων...που πηγαν αυτα τα κερδη πολυ θα θελα να ξερα...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 10, 2013, 04:49:32 μμ »

Φιλε Δημητρη οκ συμφωνω μ αυτα που λες.
Δεν ξερω τι ειδους επιχειρηση εχεις αλλα με το συμπαθειο τωρα παρε και ενα δικανο για να κυνηγησεις τους πελατες σου.Και να μαθεις καλο σημαδι.Γιατι αμα περιμενεις να μπουνε πελατες στην επιχειρηση σου οι ιδιωτικοι που πληρωνονται με 550 ευρω,εισαι βαθια νυχτωμενος.Αυτοι μονο στο φουρνο για ψωμι και στο σουπερ για κανενα μακαρονι πανε.
Αντε τωρα περιμενε απο αυτους να κανεις τζιρο.
Εχει ενας γειτονας ενα σκυλακο που κυνηγα την ουρα οταν το φαγουρισει.Αλλα φευ ποτε δεν την πιανει.Μην κυνηγατε την ουρα σας λοιπον.
Οι δημοσιοι ειναι αυτοι που στηριζουν τις μικρες επιχειρησεις  στην Ελλαδα.Αν περιμενετε απο τους υπαλληλους σας που περνουν τον βασικο, καληνυχτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2013, 05:29:23 μμ από epop » Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 10, 2013, 05:16:59 μμ »

Φιλε Δημητρη με το οκ συμφωνω μ αυτα που λες.
Δεν ξερω τι ειδους επιχειρηση εχεις αλλα με το συμπαθειο τωρα παρε και ενα δικανο για να κυνηγησεις του πελατες σου.Και να μαθεις καλο σημαδι.Γιατι αμα περιμενεις να μπουνε πελατες στην επιχειρηση σου οι ιδιωτικοι που πληρωνονται με 550 ευρω,εισαι βαθια νυχτωμενος.Αυτοι μονο στο φουρνο για ψωμι και στο σουπερ για κανενα μακαρονι πανε.
Αντε τωρα περιμενε απο αυτους να κανεις τζιρο.
Εχει ενας γειτονας ενα σκυλακο που κυνηγα την ουρα οταν το φαγουρισει.Αλλα φευ ποτε δεν την πιανει.Μην κυνηγατε την ουρα σας λοιπον.
Οι δημοσιοι ειναι αυτοι που στηριζουν τις μικρες επιχειρησεις  στην Ελλαδα.Αν περιμενετε απο τους υπαλληλους σας που περνουν τον βασικο, καληνυχτα.

+100000000000000000000000000000
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 10, 2013, 05:38:10 μμ »

Με δημοσιονομικό χρέος,ο ιδιωτικός τομέας την πλήρωσε......
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 10, 2013, 07:45:08 μμ »

Συγνωμη αλλα αν ειναι να τους διναμε τοσα λεφτα για να στηριξουν μετα την οικονομια, ας μη τους τα διναμε καν και να τα διναμε απευθειας στην ιδια την πραγματικη οικονομια. Αυτο που λες ειναι η ουρα και ο σκυλος, και οχι το αντιθετο.
Αναλογικα επισης, δε πιστευω καν οτι οι δημοσιοι ξοδευανε οτι περνανε. Η ιδιωτικη καταναλωση σε εισαγομενα προιοντα εκτοξευθηκε, και οχι η εγχωρια βιοτεχνια. Α...και οι καταθεσεις...
Τους κακους πελατες οχι με πιστολι, με G3 θελει κυνηγημα, και οχι μονο στο δικο μου κλαδο αλλα παντου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 10, 2013, 08:49:08 μμ »

Φιλε Δημητρη οκ συμφωνω μ αυτα που λες.
Δεν ξερω τι ειδους επιχειρηση εχεις αλλα με το συμπαθειο τωρα παρε και ενα δικανο για να κυνηγησεις τους πελατες σου.Και να μαθεις καλο σημαδι.Γιατι αμα περιμενεις να μπουνε πελατες στην επιχειρηση σου οι ιδιωτικοι που πληρωνονται με 550 ευρω,εισαι βαθια νυχτωμενος.Αυτοι μονο στο φουρνο για ψωμι και στο σουπερ για κανενα μακαρονι πανε.
Αντε τωρα περιμενε απο αυτους να κανεις τζιρο.
Εχει ενας γειτονας ενα σκυλακο που κυνηγα την ουρα οταν το φαγουρισει.Αλλα φευ ποτε δεν την πιανει.Μην κυνηγατε την ουρα σας λοιπον.
Οι δημοσιοι ειναι αυτοι που στηριζουν τις μικρες επιχειρησεις  στην Ελλαδα.Αν περιμενετε απο τους υπαλληλους σας που περνουν τον βασικο, καληνυχτα.

+1000000000000000000000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences