Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:03:21 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορες απο την Τραπεζα της Ελλαδος με μετρητα???  (Αναγνώστηκε 1735 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 22, 2013, 12:03:48 πμ »

Εχω μια πορια και οποιος ξερει τι ισχυει ας μου απαντησει:

Διαβασα προσφατα οτι σχεδιαζεται νομος ετσι ωστε ολες οι αγορες απο 300 ευρω και πανω να γινονται μονο με τη χρηση πιστωτικης καρτας και οχι με μετρητα,μεχρι προσφατα νομιζω το οριο ηταν 1500 ευρω.
Η απορια μου ειναι αν αυτο το μετρο ισχυει και για την αγορες απο την Τραπεζα τη Ελλαδος,δηλαδη καποιος που θα θελησει να παρει πχ τα χρυσα των οποιων η αξια θα ξεπερνα τα 300-400 ευρω θα πρεπει να πληρωσει με καρτα?
Απ'οσο ξερω μεχρι τωρα οποιος ηθελε να αγορασει λιρες μπορουσε να παρει μεχρι 10 χωρις να προσκομισει καποιο δικαιολογητικο,δηλαδη με μετρητα
Αν καποιος φιλος που αγοραζε λιρες τοσο καιρο που ισχυε το πλαφον των 1500 ευρω ξερει κατι ας μας διαφωτισει
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2013, 06:17:02 μμ »

Μέχρι στιγμής..... δέν ισχύει κάτι τέτοιο για την Τραπ.Ελλάδος. Ούτε βέβαια και πέρυσι. Και φυσικά
σε καμία τράπεζα. Αυτό που εννοείς,εφαρμόζετε σε αγορές(δοσοληψίες) εκτός τραπεζών. Κλείσιμο ματιού
Πχ. όλα τα δημόσια ταμία! Χρειάζεσαι επιταγή ημέρας,προσωπική
για ποσά πάνω από......(δέν θυμάμαι τώρα)!! Μεγάλο χαμόγελο
Τώρα για τις λίρες....υπάρχει ειδικό καθεστώς,που δέν είναι του παρόντος. Υπάγετε στον νόμο
περί χρυσού κλπ...κλπ...! Μεγάλο χαμόγελο 
Με μετρητά όμως πληρώνεις! 
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2013, 07:50:36 μμ »

Ευχαριστω Μιχαλη για την διευκρυνηση, και εγω κατι τετοιο φανταστηκα οτι θα ισχυε...μου φαινεται λιγο περιεργο να πηγαινεις στην τραπεζα να παρεις πχ 5 ασημενια και ο υπαλληλος να σου βγαζει το μηχανηματακι για πληρωμη με καρτα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός αν και απο αυτους ολα τα περιμενω πλεον
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2013, 08:58:34 μμ »

το μονο κακό είναι ότι δίνεις προσωπικά σου στοιχεια όπως ταυτότητα.
βεβαια αν ζούσαμε κάπου normal βλέπουν τι αγοράζεις και ποσα δίνεις
γενικά το metro με τα 300-500 euro μονο με πιστωτική είναι δύσκολο να εφαρμοστεί
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:56:32 μμ »

Οντως δινεις προσωπικα σου στοιχεια αλλα ολα αυτα απο οσο ξερω περνιουνται σε ενα απλο φυλλο excel οποτε οποιαδηποτε ταυτοποιηση με τα υπαρχοντα δεδομενα ειναι απιθανη,τωρα αν εχουν εγκαταστησει κανενα προγραμμα για διασταυρωση στοιχειων προσφατα δεν μπορω να το γνωριζω
παντως ειναι μεγαλη βλακεια αν ζητησουν για αγορα αναμνηστικων νομισματων δικαιολογητικα ή καρτες αν αναλογιστει κανεις οτι για καποιον που ηθελε περσι να παρει ολα τα νομισματα επρεπε να δαπανησει ενα ποσο γυρω στα 1300-1400 ευρω,ικανουσ τους εχω να θεωρησουν και τα νομισματα τεκμηριο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences