Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 02:38:51 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απο που να αγοράζουμε νομίσματα και χαρτονομίσματα;  (Αναγνώστηκε 9691 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 25, 2013, 10:58:29 μμ »

Γεια σας ειμαι 23 , οταν ημουν 14  μου ειχε δωσει ο πατερας μου καποια Ελληνικά και ξένα νομίσματα και χαρτονομισματα ομως σταμάτησα μετα απο λιγο να συλλεγω και ηθελα να σας ρωτήσω τωρα που εχω κανα μήνα που συλλέγω παλι. Απο που ειναι καλα να αγοραζω και που να μη πηγαίνω;
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:07:36 μμ »

Καλησπέρα φίλε μου εδω μέσα θα βρείς αρκετές αγγελίες που ίσως να σε ενδιαφέρουν, τώρα για το που να ΜΗΝ πηγαίνεις, μόνος σου θα κοιτάς τιμές θα ρωτάς και θα κρίνεις..
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:19:28 μμ »

γνωριζω πως ενα μεσο ειναι το ίντερνετ όμως θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει καποιο μερος στην αθήνα που θα μπορούσα να πηγενω. πχ στο θησείο μου φάνηκαν υπερβολικές οι τιμές σε σχέση με ebay . κάτι που στο ebay έχει 15  ευρώ το πουλάνε 80  και πάνω. μου φάνηκε πως κάποιοι εκεί ψάχνουν ανθρώπους σε αναγη να τους πάρουν κοψοχρονιά τα νομίσματα τα πουλάνε πολλές φορές πάνω. Υπάρχουν αλλά μέροι να πάει κάποιος στην αθήνα; 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:41:59 μμ »

Μια καλη λυση ειναι το ebay, επισης θα σου προτεινα να διαβαζεις συχνα τα φορουμ ωστε να μαθεις ποια ατομα δραστηριοποιουνται στο χωρο και να σχηματισεις γνωμη για τον καθενα, ωστε να βρεις καποιους αξιοπιστους πωλητες.
Επισης στην Αθηνα υπαρχουν καποια γνωστα μαγαζια οπου πουλανε συλλεκτικα ειδη, θα τα αγορασεις λιγο ακριβοτερα, αλλα θα τα δεις τα νομισματα απο κοντα. Σιγουρα ο εμπορος πουλαει με ενα καπελο (μικρο ή μεγαλο) σε σχεση με τον ιδιωτη, λογω των εξοδων του.
Υπαρχουν και τα ελληνικα σαιτ (emarket, ricardo, @@@@@@), στα οποια, τα ελληνικα νομισματα πωλουνται κατα μεσο ορο πανακριβα, δε θα σου τα συνιστουσα. Ισως για αλλα αντικειμενα ειναι καλα, αλλα στα ελληνικα νομισματα οι πωλητες γνωριζουν οτι εχουν να κανουν με νεους συλλεκτες και βαζουν τιμες στο θεο.
Θα σου ελεγα να αποφυγεις Μοναστηρακια και τετοιες καταστασεις (παγκους, παλαιοπωλεια κλπ) γιατι αν δεν εχεις γνωσεις και αν δεν εισαι αρκετα εμπειρος, θα φας μεγαλη φολα.
Μια λυση, τελος, ειναι να γραφτεις στην ΠΝΕ, ειναι κοντα στην πλατεια στο Μοναστηρακι, οπου υπαρχουν εμπειροι πανω στο νομισμα και (θελω να πιστευω) θα σε καθοδηγησουν σωστα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2013, 12:01:07 πμ »

καταλαβα, ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2013, 12:53:35 πμ »

ζαφειρη.. θελει πολυ υπομονη, διαβασμα κτλ... και θα τα βρεις ολα σιγα σιγα! θα μπορεις να ξεχωριζεις και τις καλες τιμες απο τις υπερβολικες! Χαμόγελο αν εχεις διπλα.. μπορεις να κανεις και ανταλλαγες.. και να μεγαλωνεις την συλλογη σου! (αν εχεις... μπορουμε να ανταλλαξουμε! Χαμόγελο εχω καποια χαρτονομισματα... διπλα και μερικα νομισματα..)

περισσοτερο που εισαι... στα χαρτονομισματα ή τα νομισματα; ή.. τα εχεις εξισου... οπως εγω; Χαμόγελο

υπομονη θελεις για να μην προτρεχεις και κανεις παραλογες αγορες..

τωρα. για τις τιμες.. μιας κια ειμαι επαρχια δεν ξερω.. αλλα βλεπω οτι εχουν ξεφυγει τρελλα στο μοναστηρακι ε;;

εγω θυμαμαι χαρτονομισματα με 100 δραχμες εκει! φαντασου....

 
Καταγράφηκε
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2013, 02:31:52 πμ »

λογικά προσπαθούν να "πιάσουν" κάποιον που δε ξέρει αρχίζουν και βάζουν σάλτσες και κάποιοι τη πατάνε. συγκεκριμένα πριν λίγες μέρες σταματάω σε ένα πάγο και αυτός είχε παρά πολλά νομίσματα (όχι τόσο κοινά)  ένα από αυτά ήταν η δήμητρα του 1930  και ήταν σβησμένα σχεδόν τα γράμματα πολύ φθαρμένο! και του κάνω πόσο πάει? μου κάνει 80 , του λέω να σου φέρω σε καλητερη κατάσταση θα το πάρεις 20 ? μου κάνει νευριασμένος, έμπορος είσαι? του απαντάω όχι αλλά αν έχει 80  στο δίνω εγώ 20  να βγάλεις και εσύ κάτι! και μου κάνει φύγε δε σου πουλάω! έχει αρχίσει να θυμίζει γκέτο η περιοχή εκεί. υπάρχουν όμως και αυτοί που σου λένε μια τιμή κανείς και ένα παζάρι και τα περνεις σε λογική τιμή. θέλει σίγουρα ψάξιμο και διάβασμα για να ξεχωρίσεις τη αξίζει και τη όχι. από χαρτονομίσματα δεν έχω τόσα ακόμα ώστε να ανταλακσω αλλά νομίσματα έχω αρκετά όμως είναι πιο κοινά τα περισότερα μετά του 1894 .
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 26, 2013, 07:56:45 πμ »

Καλημερα και καλως ηρθες στο στεκι Χαμόγελο
Εκτος απο αυτα που σου ειπαν παραπανω, θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο τα φθηνα και ευκολα νομισματα. Εγω ξεκινησα και πηρα πρωτα απο 1973β και μετα που ειναι και τα πιο οικονομικα, μετα του κωνσταντινου και τωρα ειμαι στον παυλο... καποια στιγμη παρασυρθηκα ομως και πηρα καποια της Κρητης και των ιονιων νησων, τωρα ξανα μπηκα στον ισιο δρομο Μεγάλο χαμόγελο

Τωρα στην ερωτηση για το απο που να αγοραζεις... θα σου πω και εγω στεκι-ebay-λεσχη.  Και συμφωνω μαζι σου σε οτι αφορα τους παγκους στο μοναστηρακι... μακρια και αγαπημενοι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:50:33 πμ »

Συμφωνω σε ολα οσα ειπε ο διονυσης.και εγω με δημοκρατια β, κωνσταντινος,παυλος ξεκινησα!
Στο μονο που διαφωνω ειναι για τυς παγκους στο μονστηρακι.μεχρι τωρα ειμαι ικανοποιημενος απο τις αγορες μου.απλα ποτε μην πας να τους πουλησεις κατι,γιατι αποτι εχω καταλαβει εχουν αγοραζουν μονο με το δεκα τα εκατο αποτι θα τα πουλησουν μετα..
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 26, 2013, 04:07:07 μμ »

Πολύ βιάζονται οι νέοι και πάνε να μπούνε αμέσως στα βαθιά...πρέπει να  αρχίζουν σιγά -σιγά ώστε να έχουν αποκτήσει και κάποια έστω και μικρή εμπειρία.Μετά ας πάνε προς Γεώργιο, Όθωνα και Καποδίστρια.Καλά είναι να ξεκινούν από Β΄δημοκρατία στη συνέχεια με Κωνσταντίνο, Παύλο και όλο και προς τα πίσω.Σιγά-σιγά είναι και πιο ελκυστικά, φαντάσου να τα πάρει κάποιος "που τα έχει" όλα μαζί, για μένα τουλάχιστον χάνεται όλη η γοητεία της συλλογής, της γνώσης, της παρέας, της συζήτησης και της αγάπης για αυτό το χόμπυ μας.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 26, 2013, 05:06:49 μμ »

Κάποια μυστικά... και μην τα μάθει κανείς, να μείνουν μεταξύ μας.... Σσσσσ  Σφραγισμένα χείλη

Ο συλλέκτης είναι σαν αθλητής ομαδικού αθλήματος. Μπορεί να έχει τη γνώση, την εμπειρία και την ευχέρεια να πετύχει το στόχο του, αλλά πρέπει κάποιος άλλος να του δώσει τη "μπάλα".
Κάποια στιγμή, με όσα νομίσματα έχετε, θα νοιώθετε πλήρη ευχαρίστηση με την συλλογή σας. Αλλά όσα νομίσματα και να 'χετε, πάντα θα υπάρχει κάποιο που θα προσπαθείτε να αποκτήσετε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:10:40 μμ »

σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. στο θησιο κατά βάση και άποψη μου για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις είναι λίγο όσα μπορέσουμε να αρπάξουμε κάποιοι όμως είναι και κάποιοι που είναι "πραγματικά" λογικοί, είναι πάντα σε ποιον θα πέσεις. από β δημοκρταρίας μου λείπουνε, 10  και 20  λεπτά του 1978  , 50  λεπτά του 1984 1986 , 1  δραχμή του 1992  1994  1998  2000 ,  και 2  δραχμές του 1994  1998  2000 . αυτά που τα βρησκω? μετά μου λείπουν τα 5  λεπτά του 1971  και πηγαίνοντας  μετά πίσω μου λοιπουν 20 δραχμές  του 1930 , 10  λεπτά του 1922 , 5  λεπτά του 1912 , 1  και 2  δραχμές του 1911 .  μετά από πριν του 1900  έχω πολύ λίγα
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 27, 2013, 09:42:38 πμ »

Καλημερα. Αν βαλεις αγγελια στα ζητείται, καποιος θα βρεθει να τα εχει. Γραψε και σε τι κατασταση τα θες...
Καταγράφηκε
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 02, 2013, 09:40:24 μμ »

ζαφειρη παρε στο ######## και θα σου τα στειλω εγω δωρο εκτος των ασημενιων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2013, 09:56:06 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 02, 2013, 09:43:24 μμ »

ζαφειρη παρε στο ########## και θα σου τα στειλω εγω δωρο εκτος των ασημενιων.
Μπραβο φιλε μου...ωραιος Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2013, 09:56:33 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences