Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:23:19 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περιμετρικο χτυπημα "στεφανης" σε 2ευρα  (Αναγνώστηκε 3736 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sfentas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 20, 2013, 09:14:55 μμ »

Καλησπερα σας!
Δεν εχω δει πουθενα σε καποιο απο τα τοπικ σας, να κανετε αναφορα στις «ποικιλιες»/διαφοροποιησεις  που παρουσιαζονται στα 2ευρα, αναλογα με το περιμετρικο εθνικο χτυπημα (στεφανη?) καθε χωρας  (π.χ. αναποδα /κανονικα ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ή με τα 2**2** στραβα/ισια αστερια, σε αλλες χωρες κ.ο.κ.).
Η δικη μου η γνωμη ειναι πως ενα 2ευρω, για να ισχυριζεσαι πως το «εχεις», θα πρεπει να εχεις και τους 2 ή 3 τυπους που χτυπιεται στην περιμετρο του. Το ξερω πως η «συλλογη» ειναι πολυ ιδιαιτερο και προσωπικο πραγμα και ισως να μην διεπεται απο κανονες και πρεπει, απλα με ενδιαφερει πολυ η γνωμη ανθρωπων που εχουμε ενα κοινο ενδιαφερον.
Βεβαια, εγω μαζευω κυκλοφορημενα νομισματα και εχω αυτην την πολυτελεια να τα ψαχνω και να τα επιλεγω. Φανταζομαι ενας τυπικος (και ισως κανονικος Κλείσιμο ματιού) συλλεκτης  με μπλιστερ και λοιπες επισημες εκδοσεις, να μην εχει αυτην την δυνατοτητα, ισως και διαθεση...Το ξερω, καποιος μπορει να ισχυριστει οτι «ρε φιλε, τα κυκλοφορημενα ετσι και αλλιως δεν εχουν συλλεκτικη αξια και δεν ειναι συλλογη...». Οκ, εγω το γουστο μου κανω ετσι και αλλιως, μαρεσει να τα κοιταω, να τα καμαρωνω και να τα μαζευω και δεν εχω σκοπο να κανω καποια ειδους επενδυση με αυτα.
Συνοψιζοντας, πιστευω πως 2 νομισματα με διαφορετικη «στεφανη», ειναι διαφορετικα νομισματα. Εσεις? Και ενα σχετικο υποερωτημα: π.χ. το αυστριακο 2ευρω του 2002, παρουσιαζει  3 διαφορετικα χτυπηματα (2 με τα αστρα ισια και στραβα και ενα τριτο πιο σπανιο με το 2EURO ολογραφως). Εσας, θα σας ενθουσιαζε να βλεπατε/εχετε ενα blister επισημο που θα περιειχε τυχαια ενα απο τα παραπανω 2ευρα ή  να βλεπατε μεσα σε μια μη επισημη συλλογη και τα 3 διαφορετικα 2ευρα?
Θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη σας και συγγνωμη εαν το κειμενο ειναι μεγαλο και κουρασε.
Ευχαριστω!

Καταγράφηκε

δωσ’ μου απ’ αυτά τα καινούρια τα διακοσάευρα
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2013, 11:50:34 μμ »

Τα διευρα έχουν όλα δύο τύπους. Ανάλλογα με  πιά μερία διαβαζεται οι λέξεις που έχουν γραμμένες (όπως το δικό μας) και έναι τυπος α αυτά που διαβάζεις από την κοινή πλευρα και τύπος β αυτά που διαβάζονται από την εθνική πλευρα. Οι χώρες που έχουν το 2 με τα **. ο τυπος α είναι αυτός που στο άστρο η ακτίνα της κορυφής του* του δίπλα στο κανονικό 2 και οχι 2 ανεστραμένο κοιτά προς την κοινή όψη και ο τύπος β είναι η ακτίνα στην κορυφη να είναι προς την μερία της εθνικής όψης .Στις ανταλλαγες που κάνω ζήτω και τα δύο.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2013, 10:22:33 πμ »


Βεβαια, εγω μαζευω κυκλοφορημενα νομισματα και εχω αυτην την πολυτελεια να τα ψαχνω και να τα επιλεγω. Φανταζομαι ενας τυπικος (και ισως κανονικος Κλείσιμο ματιού) συλλεκτης  με μπλιστερ και λοιπες επισημες εκδοσεις, να μην εχει αυτην την δυνατοτητα, ισως και διαθεση...Το ξερω, καποιος μπορει να ισχυριστει οτι «ρε φιλε, τα κυκλοφορημενα ετσι και αλλιως δεν εχουν συλλεκτικη αξια και δεν ειναι συλλογη...». Οκ, εγω το γουστο μου κανω ετσι και αλλιως, μαρεσει να τα κοιταω, να τα καμαρωνω και να τα μαζευω και δεν εχω σκοπο να κανω καποια ειδους επενδυση με αυτα.
Δεν είναι απόλυτα σωστό. Υπάρχουν ακυκλοφόρητα που μπορείς και να τα πιάσεις και να τα δεις και από την καλή και από την ανάποδη. Αρα το προνόμιό σου το έχουν και αυτοί που συλλέγουν ακυκλοφόρητα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2013, 10:55:41 πμ »

αν παρεις ενα μασουρακι με διευρα θα δεις οτι τα μισα εχουν type A και τα αλλα μισα Type B
οποτε ενα 2 ευρω που εχει tirage 1000 κοματια πχ τα 500 ειναι typa A και τα υπολοιπα Τype B (o υπολογισμος ειναι κατα προσεγγιση). τωρα επειδη συλλεγεις κυκλοφορημενα (και καλα κανεις) οτι πεσει στα χερια σου το κρατας.
ΑΛΛΑ αν παμε σε ακυκλοφορητα και ειδικα σε συσκευασιες (proof, coincard, blister κτλπ, μασουράκια) δεν μπορείς να το ξερεις αυτό, εκτος αν καταστρεψεις την συσκευασία , που όσοι συλλεγουν blister θέλουν να εχουν την συσκευασία οπως είναι . τωρα αν μαζευεις μεμονωμενα νομισματα 2 ευρά cc πχ. θα πρεπει να τα πάρεις όλα εις διπλουν (μπορεί να γινει) αλλα υπάρχει κάποιο κόστος και ανάλογα με το συλλεγει ο καθενας
Για μενα το type A και Type B δεν αποτελούν ποικιλίες γιατι αφορούν την στεφάνη και όχι την επιφάνεια προς και πίσω οπου συνήθως υπάρχει η ποικιλία
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2013, 11:13:38 πμ »

και να συμπληρωσω κατι ακόμη, το κυπριακό το 2 ευρώ το proof του 2012 οταν βγηκε στην αρχη ελεγαν οτι εχει δυο παραλαγες (μια με γραμματα στη στεφάνη και μια χωρις γραμματα) αλλα μετα διαπίστωσα ότι η πρεσσα λογω μεγαλυτερης πιεσης στα proof εβγαλε καποια κομμάτια με γραμματα και κάποια χωρις γραμματα
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2013, 11:28:41 πμ »

Ο τύπος α. και ο τύπος β είναι δύο διαφορετικά νομίσματα αλλά επειδή όπως προανέφεραν είναι τυπωμένα σχεδόν  τα μισά με τον ένα τύπο και τα άλλα με τον άλλο ( πάντως στα ακυκλοφόρητα μασούρια δεν βρίσκονται μισά -μισά αν είναι κανεις εργαζόμενος στο νομισματοκοποίο ας μας φωτίσει περισσότερο)  , δεν έχουν  διαφορετική αξία στην ίδια κατάσταση, και είναι από άποψη εμφάνισεις τα ίδια. 
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 22, 2013, 12:21:15 μμ »

Δεν ξέρω τι γνώμη έχει ο καθένας αλλά εγώ όταν βρω κάτι διαφορετικό θα το βάλω στη συλλογή μου να υπάρχει -το βάζεις και τέλος δε το ξαναψάχνεις.Γενικά ότι διαφορά βρίσκει κάποιος σε ένα νόμισμα καλό είναι να το κρατά.Δεν ξέρεις στο μέλλον πως θα πάει το ίδιο το νόμισμα και η ...ανύπαρκτη ίσως ποικιλία του σήμερα...που αύριο κάποιοι μπορεί  να σου  λένε ότι είναι σπάνια (και επομένως ακριβή)...όταν προσπαθείς να την βρείς και να την αγοράσεις για την συλλογή σου.Και δεν μιλάω μόνο για το συγκεκριμένα νομίσματα των 2 ευρώ αλλά γενικώτερα.   
Καταγράφηκε
sfentas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 22, 2013, 07:11:48 μμ »

Συμφωνω απολυτως με τον xmac, αλλα και με τους περισσοτερους.
Απο οσα διαβαζω, ολοι εκτιμαμε και σεβομαστε τους 2 τυπους της στεφανης και οι περισσοτεροι τα θεωρουμε και διαφορετικα νομισματα.
Νομιζω πως το ιδεατο blister/επισημη σειρα, θα επρεπε να περιειχε και τους 2 ή 3 τυπους που εχει το 2ευρω...
αλλα δε μου φαινεται απιθανο να εχει γινει και αυτο σκοπιμα, οπως τοσα αλλα, ωστε να μας κανουν την ζωη μας λιγοτερο "βαρετη" και να τρεχουμε και να ψαχνομαστε .... Σαρκασμός
Καλο 3ημερο σε ολους σας!!!
Καταγράφηκε

δωσ’ μου απ’ αυτά τα καινούρια τα διακοσάευρα
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:44:47 μμ »

Νομιζω πως το ιδεατο blister/επισημη σειρα, θα επρεπε να περιειχε και τους 2 ή 3 τυπους που εχει το 2ευρω...
αλλα δε μου φαινεται απιθανο να εχει γινει και αυτο σκοπιμα, οπως τοσα αλλα, ωστε να μας κανουν την ζωη μας λιγοτερο "βαρετη" και να τρεχουμε και να ψαχνομαστε .... Σαρκασμός

Στα μπλίστερ η στεφάνη δεν φαίνεται καθόλου... οπότε δεν θα είχε νόημα.
Οι δύο τύποι οφείλονται στο ότι τα κέρματα πέφτουν με τυχαίο τρόπο στην πρέσσα της στεφάνης.
(τουλάχιστον εγώ αυτό έχω καταλάβει... και σε μεγάλες ποσότητες είναι 50-50)

Όσων αφορά την γνώμη μου... για τους 2 τύπους...
Ο καθένας διαλέγει το τι θα συλλέξει... πλήρη συλλογή δεν υπάρχει και καλό είναι ο καθένας να βάζει τα όρια του.
Εγώ ας πούμε μαζεύω σε ακυκλοφόρητη κατάσταση όλα τα νομίσματα κυκλοφορίας (1ct-2Ε) και μερικά αναμνηστικά με συγκεκριμένο θέμα.
Τα νομίσματα ανά έτος πολλές φορές βρίσκονται μόνο σε μπλίστερ. Οπότε πέρα του ότι είναι αρκετά πιο ακριβό να τα πάρεις... ποτέ δεν θα ξέρεις τι τύπος του 2Ε είναι μέσα. Οπότε τι κάνεις? Παίρνεις 3-4 μπλίστερ τα ανοίγεις μπας και βρεις τον τύπο που ψάχνεις?
Το ίδιο πρόβλημα είναι και με τα κέρματα των μικρών χωρών Μονακό, Σαν Μαρίνο (Στο Βατικανό είναι εύκολο να δεις).
Επίσης τα αποθηκεύω όλα τα κέρματα σε αυτοκόλλητα χαρτονάκια, που επίσης δεν μπορείς να δεις τον τύπο.
Αυτά και άλλα πολλά με οδήγησαν να μην τα αναζητώ, γιατί πολύ απλά δεν θα μπορέσω ποτέ να τα βρω όλα.
Προτιμώ να έχω ένα συγκεκριμένο όριο, ώστε σε ένα βαθμό να παρακολουθώ τον ρυθμό των νέων νομισμάτων.
Γενικά πάντως όσοι ασχολούνται με το Ευρώ οι περισσότεροι έχουν πάψει να τους αναζητούν τους τύπους.
Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences