Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:52:10 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eιναι τελικα αυτα σπανια?  (Αναγνώστηκε 1998 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Royal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 20, 2013, 01:10:48 πμ »

Καλημερα σας και καλως σας βρηκα!
Μπορει να μην ειμαι συλλεκτης και ουτε ειδικος αλλα μπορω να καταλαβω πως σε αυτο το φορουμ υπαρχει σοβαροτητα φιλικο κλιμα και φυσικα απειρες γνωσεις για το αντικειμενο οπου συλλεγεται και στην περιπτωση των νομισματων θα συμφωνησω με κατι που διαβασα εδω μεσα οτι κρατατε και διατηρειται την ιστορια μας!

Στο θεμα μου! βρηκα τυχαια(απο την γιαγια μου) και χωρις να ξερω μου φανηκαν σπανια.. ειδικα 2 20δρχ του βασιλια Παυλου που ειναι απο ασημι κοπης 1960 αλλα απ οτι καταλαβα στο φορουμ σας η μονη μεγαλη αξια τους ειναι η συναισθηματικη.
Αυτα που μου εκαναν εντυπωση και δεν μπορουσα να βρω παρομοια στο φορουμ ηταν 2 του 1973!
το ενα 20 λεπτων οπου εχει ενα κλαδι ελιας(?) στην μια πλευρα και στην αλλη το χουντικο πουλι και ενα του 1973 επισης με το πουλι στην μια πλευρα και ενα σχεδιακη σαν τραιμπαλ(!?!?! παραδοσιακο ομως ε!!!) στην αλλη!!!!

Επισης εχω και  του βασιλια Κων/νου του Β του 1966 2 δρχ.

Εχουν τελικα αξια???

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2013, 02:32:40 πμ »

ευκολα ειναι ολα φιλε μου! τα πρωτα που λες... (οχι τα 20δραχμα το Παυλου...), ειναι 10 και 20 λεπτα, αλουμινενια!

το περιεργο σχεδιο ειναι η τριαινα με τα δελφινια ετσι; Χαμόγελο

με αυτο ηθελε ο χαρακτης να δειξει το δεσιμο μας με την θαλασσα... και εμπνευστικε απο αρχαια νομισματα! ομως ο τροπος που εκανε το σχεδιο δεν μας λεει απ οποιο κερμα.. ουτε ειναι κατι συγκεκριμενο! συνηθως τα δελφινια ηταν εντος της τριαινας στα κενα.. και το σχεδιο συναντιεται πολυ συχνα σε αρχαιες ελληνικες πολεις κοντα στην θαλασσα.. ιδιαιτερα δε... στα της καριας και τις παραλιες πολεις της μικρας ασιας... (asia minor coins...).

ειναι πολυ φτηνα κερματα ακομα κι ακυκλοφορητα! το ιδιο και το διδραχμο του 1966!

να ξερεις οτι βασικο λογο εχει και η κατασταση του νομισματος! αν ειναι κυκλοφορημενο, αν εχει και ποση εχει φθορα... κτλ.. αλλα αυτα ειναι φτηνα κομματια ετσι κι αλλιως...

τα ασημενια που εχεις.. του Παυλου.. αν ειναι κυκλοφορημενης καταστασης ειναι μονο στο ασημι τους... 4-5 ευρω... αν ειναι τελειως ακυκλοφορητα.. πανε λιγο παραπανω.. αλλα οχι πολλα....

παρολα αυτα εχουν μια συναισθηματικη αξια που κανεις δεν μπορει να την καταλαβει εκτος απο εσενα! αυτο γιατι ηταν της γιαγιας σου!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Royal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2013, 02:54:45 πμ »

Σε ευχαριστω για την απαντηση που αν και ανιδεος επειδη τα ασημενια δεν ειναι σε τελεια κατασταση ηξερα σιγουρα δεν θα ειχαν μεγαλη χρηματικη αξια!

Τωρα οσον αφορα τα χουντικα το 50λεπτο (που ειναι ποιο μικρο απο το 20λεπτο)
δεν εχει δελφινια αλλα κατι,αλλο σκεψου σαν τα σχεδιακια που ειχαν καποια νεοκλασσικα σε σοβατεπι!! χαχαχαχα.

Τελως Παντων αν και δεν ειμαι συλλεκτης θα παρακολουθω το φορουμ γιατι εχει μεγαλο ενδιαφερον!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2013, 03:44:21 πμ »

α καταλαβα ποιο εχεις... ειναι 50 λεπτα και ανοικει στην δευτερη σειρα του 1973... οταν δεν υπηρχε πια βασιλεια.. αλλα δημοκρατια.... ας πουμε.. Κλείσιμο ματιού

ειναι ανθεμιο! αυτο υπηρχε σαν διακοσμητικο σχεδιο απο τα αρχαια χρονια! τον προηγουμενο αιωνα ηταν της μοδας στα ακροκεραμα! Χαμόγελο μαλιστα και το μετεπειτα σημα του εθνικου νομισματοκοπειου... ανθεμιο ειναι! Χαμόγελο

ναι.. ειναι μικροτερο αλλα ειναι καλυτερο μεταλλο! Κλείσιμο ματιού

χαιρομαι που παρακολουθεις φιλε μου! εχει οντωςπ ολλα ενδιαφεροντα θεματα.. και που ξερεις.. ισως σιγα σιγα σου κεντρισει το ενδιαφερον ο συλλεκτισμος! σε πιασει το μικροβιο που λεμε! χαχαχαχα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences