Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:39:13 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΚΙΝΗΤΟ Η ΧΡΥΣΟΣ?  (Αναγνώστηκε 7667 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Νοέμβριος 06, 2010, 06:56:44 μμ »

Ηθελα να ανοιξω μια συζητηση σχετικα με τον χρυσο. Εαν καποιος εχει στην κατοχη του καποια ακινητα και δωσει ενα εξ' αυτων (σαφως οχι πρωτη κατοικια, εξωχικο η πρωτος επαγγελματικος χωρος) για αγορα σεβαστης ποσοτητας χρυσου ειναι καλη κινηση η οχι? Καταλαβαινω οτι η ερωτηση ειναι λιγο αοριστη αλλα θα το κανω πιο συγκεκριμενο. Εαν καποιος εχει μια περιουσια, ποια ειναι η γνωμη σας, ειναι καλυτερο να αγορασει καποιος π.χ. 1-2 πλακες 100 ουγκιων η μια 400 ουγκιων (αναλογα το ποσο) η λιρες και να δωσει ενα ακινητο (ειτε καταστημα) η να το κρατησει (οχι 1η κατοικια η 1ο εξοχικο η 1ος επαγγελματικος χωρος)?? Ευχαριστω πολυ, θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας.
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:13:24 μμ »

Πάντα ήμουνα υπέρ του χρυσού, ειδικά μάλιστα όταν έχουν καλυφθεί ήδη οι βασικές ανάγκες στέγασης. Για μένα καλύτερα νάχεις λίρες παρά επιπλέον ακίνητο.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:21:05 μμ »

Συμφωνω μαζι σας. Εφ' οσον υπαρχει ενα κεραμιδι ο χρυσος πιστευω ειναι πολυ καλη επενδυση. Αλλωστε, πιστευω οτι ενα επιπλεον ακινητο εχει φορους, φθρορες, εξοδα ασφαλισης, ενω ο χρυσος ειναι κινητη περιουσια, αποθηκευεται σε ελαχιστο χωρο, κ.λ.π.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 08:05:30 μμ »

Tα ακινητα δεν πρεπει να γινοντε χρυσα!! Το ακινητο κανεις δεν μπορει να στο κλεψει, τον χρυσο ομως στον κλεβουν στο πι και  φι!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 08:10:15 μμ »

Και ο χρυσος ασφαλιζεται: στις θυριδες. Δεν ξερω για τις αλλες τραπεζες, παντως η εθνικη ασφαλιζει δωρεαν την θυριδα κατοπιν κλοπης, πυρκαγιας, πλημμυρας και σεισμου για 3.000 ευρω και εως 30.000 ευρω για ολα τα προηγουμενα και με ασφαλιστρο μολις 18,50 ευρω τον χρονο για τις 30.000 !!!!!!!!!

ΥΓ Δεν κανω διαφημηση, αλλα η Εθνικη ειναι η καλυτερη τραπεζα (στις θυριδες, για τα αλλα δεν εχω ιδεα)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 08:19:24 μμ »

Σωκρατη και τις θυριδες τις ανοιγουν οι κλεφτες!! Καποτε διαλυσαν το υπογειο μιας τραπεζας!! Ρωτα και μαθε Κλείσιμο ματιού Ακομη κλαινε τα οσα ειχαν μεσα οι ανθρωποι!! Οι κλεφτες δεν σταματανε πουθενα!! Καμιναδα για τζακι να μην εχει η τραπεζα θα χτισουν μία για να μπουνε μεσα!!
Τωρα το θεμα αποζημιωσης θυριδας δεν ειναι τοσο απλο οπως το λες!! Δηλωνεις το τι εχεις μεσα , θελουν παραστατικα αγορας ή αξιολογησης του περιεχομενου , δηλωμενο στην εφορια κ κ κ κ !!
Δεν ειναι ολα τοσα απλα οσο τα θετεις!!
Ρωτα και μαθε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 08:24:28 μμ »

Γνωριζω για την ληστεια το '90 στην τραπεζα εργασιας. Εχω ρωτησει για την ασφαλιση και μου ειπε ο διευθυντης οτι την τραπεζα δεν την ενδιαφερει τι εχει καποιος μεσα  Κλείσιμο ματιού Οπως και την δωρεαν ασφαλιση με τις 3000 ευρω. Η τραπεζα εχει τετοια ασφαλεια (τουλαχιστον εκει που τυχαινει να τα εχω εγω) Κεντρικα εθνικης, πλατεια κοντζια, μετρο απο κατω, αρχαια γυρω γυρω, ασφαλεια ο θεος να φυλαει.

ΥΓ Περιεργο παντως που λετε οτι για την ασφαλιση η τραπεζα θελει ελεγχο. Εγω εχω μιλησει με τον διευθυντη στις θυριδες.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 08:42:39 μμ »

Επειδη γνωριζω και αυτο το ενδεχομενο μονο το 1ο ονομα εχει ολα τα δικαιωματα. Γι αυτο υπαρχει και η διαθηκη (με συμβολαιογραφο η χειρογραφη). Η χειρογραφη οταν πεθαινει ο ιδιοκτητης και δει η τραπεζα την διαθηκη, διακοπτει καθε ελεγχο και καλει τον κληρονομο με καποιες διαδικασιες να παραλαβει τα αντικειμενα) Η τραπεζα πρεπει να ειναι ακρως υποψιασμενη και επιφιλακτικη. Ξερω ανθρωπο που εχει σε θυριδα οχι χιλιαδες αλλα εκατομμυρια ευρω σε ειδος και χρημα (και δεν αστιευομαι). Παραδειγμα, οταν παω στην θυριδα, με γδυνουν με τα ματια τους απο πανω μεχρι κατω, πρασεχουν την παραμικρη κινηση και κοιτανε οταν υποργαφει ο κατοχος τελειως αδιακριτα και ετσι πρεπει. Υπαρχουν πολλοι απατεωνες.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 08:43:33 μμ »

ΠΡΟΣΟΧΗ!!
Μια γνωστη της οποιας πεθανε ο συζυγος της και αφου ειχε σαν δευτερο ονομα το δικο της στην θυριδα αποφασισε να παει να παρει οτι ειχε μεσα,λιρες,χρυσαφικα κ.α.Οταν πηγε λοιπον με τα μαυρα ρουχα στην τραπεζα και εμφανως ταλαιπωρημενη την ρωτησαν τι εγινε και τους ειπε οτι ειναι πλεον χηρα και ηρθε να παρει αυτα που της ανηκουν.Τοτε την εμποδησαν και της ειπαν οτι πρωτα πρεπει να ειδοποιηθει η εφορια,εκτιμητης,εισαγγελεας κτλ.Η υποθεση ειναι μολις πριν απο μερικες μερες και την ανελαβε μια φιλη δικηγορος οποτε θα εχω και νεα Κλείσιμο ματιού

Βεβαιως, εαν δεν υπαρχει διαθηκη καλουνται αρμοδιοι.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 08:54:37 μμ »

Η τραπεζα ζηταει ταυτοτητα για να υπογραψει ο κατοχος και βλεπει τα στοιχεια οποτε θα το βλεπανε αμεσως.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 09:07:10 μμ »

Εαν πεθανει το 1ο ονομα, καποιος ενημερωνει για να κληρονομησει την θυριδα. Η κυρια ετυχε να παει εκει και να ενημερωσει, μπορουσε να το κανει και τηλεφωνικα η γραπτα. Εαν ομως δεν ενημερωνε η κυρια θα το ανακαλυπτανε σε συντομο χρονικο διαστημα και θα ειχε μπλεξιματα.

ΥΓ Χαιρομαι παντως για την συζητηση μας για να εμπλουτιζω τις γνωσεις μου. Αυτο το ενδεχομενο θα το συζητησω με καποιον υπευθυνο στην τραπεζα και ειμαι σιγουρος οτι καποιο παραθυρακι θα υπαρχει. Παντως, η θυριδα πιστευω οτι ειναι, εαν οχι το απολυτα ασφαλες, το ασφαλεστερο απ'ολα τα αλλα μεσα αποθηκευσης.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 09:10:21 μμ »

Παντως πιστευω με τις ελαχιστες γνωσεις μου (λογω ηλικιας και λογω οτι κανεις δεν τα ξερει ολα) οτι εαν καποιος εχει θυριδα πρεπει να την εχει μονος του και εαν θελει καποιος συγγενης να παρει κατι, να του το βγαζει ο ιδιοκτητης η στην περιπτωση θανατου να υπαρχει διαθηκη. Και κατι που ξεχασα, υπαρχει και ο πληρεξουσιος, ο οποιος δεν εχει καμια εξουσια παρα μονο να ανοιγοκλεισει την θυριδα.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 09:25:03 μμ »

Δεν το ξερει η τραπεζα αλλα θα το μαθει συντομα και οπως λεει η παροιμια... ου μπλεξεις! Οταν λετε οτι η τραπεζα κραταει μεριδιο τι ακριβως εννοειτε; Ξερω οτι εαν υπαρχει διαθηκη παραδιδεται το περιεχομενο στον κληρονομο. Παντως η θυριδα δεν εχει καποιον κινδυνο (απο αυτα που ξερω) για τον 1ο ιδιοκτητη και εαν δεν εχει 2ο ονομα ( η και πληρεξουσιο). Αν δηλαδη καποιος νεος εχει π.χ. μια θυριδα μονο στο ονομα του δεν υπαρχει κινδυνος (εαν θελει να αφησει διαθηκη καλως, εαν δεν θελει τα χαιρεται οσο ζει και δεν τον νοιαζει τι θα γινει οταν κλεισει τα ματια του). Εγω παντως πιστευω καλο ειναι να υπαρχει μια χειρογραφη διαθηκη και να αννανεωνεται καθε τοσο με υπογραφη, δεν πιανει χωρο ενα χαρτακι.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 07, 2010, 01:02:23 μμ »

Tι συζητησεις ειναι αυτες που πιασατε για χηρες και ορφανα και διαθηκες.
Φτου φτου φτου μακρια απο μας.
Τι σε ενδιαφερει ρε Σωκρατη 16 χρονων τι γινεται  με την θυριδα οταν πεθαινεις.Αυτο ειναι μελλον πολυ μακρινο για σενα.Μεχρι τοτε  μπορει να τα φας ανετα και μονος σου.Την θυριδα δεν μπορεις να την εχεις μονος σου.Οταν με το καλο παντρευτεις θα καταλαβεις γιατι.
Καταγράφηκε
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 07, 2010, 03:23:22 μμ »

Για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα ΑΚΙΝΗΤΟ Η ΧΡΥΣΟΣ. Ο Εβραιος λένε χωρίζει την περιουσία του σε τρια μέρη: Χρυσό, ακίνητα, μετοχές ή καταθέσεις. Άν έχει χασούρα απο το ένα, ισοσκελίζει απο το άλλο. Έτσι λένε. Τώρα στη χώρα μας η κτηματαγορά περνάει σοβαρή κρίση. Μπορείς να έχεις ακίνητο για επαγγελματική στέγη, να σου μείνει ανοίκιαστο και να χάσεις πολλά χρήματα. Το κράτος επίσης έχει μια τάση να υπερφορολογεί την ακίνητη περιουσία σε βαθμό να την κάνει ασύμφορη πολλές φορές. Μοιράζομαι κάποιες σκέψεις, δεν δογματίζω.Οι μεγιστάνες των αναπτυσσόμενων οικονομιών της Ανατολής, επενδύουν σε έργα τέχνης ή σπάνια αντικείμενα.Για τον φτωχούς επενδυτές- στους οποίους ανήκω- με ρευστή περιουσία γύρω στα 10.000€, είναι καλύτερα νομίζω ο χρυσός, παρά η ανασφάλεια -πλέον - της τραπέζης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences