Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 07:29:13 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κυπριακά αναμνηστικά ευρό.  (Αναγνώστηκε 15601 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 10:39:43 μμ »

Αγαπητοι φιλοι το να μιλαμε ομορφα και με σεβασμο για την συλλογη του αλλου δεν θελει κοπο , θελει τροπο!! Την προσωπικη σας αποψη για μια μεριδα νομισματων μπορειτε να την πειτε ΟΜΟΡΦΑ διχως να χλευασετε τις προτιμησεις των αλλων!!
Αληθεια υποβιβαζοντας την συλλογη του αλλου τι καταφερνετε??
Νιωθετε ανωτεροι ετσι??
Μας διαβαζουν εκατονταδες ατομα καθημερινα!!! Πως θελετε να σας χαρακτηριζουν??
Σκεφτητε το λιγο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 01:37:05 μμ »

Σε συνέχεια των λεγόμενων του Γιώργου, επειδή καποια νέα μέλη του φορουμ έχουν συνηθίσει να μιλάνε προσβλητικά (συνήθειες από άλλα φόρουμ) θα σας παρακαλούσα να είστε όλοι κόσμιοι (μηδενός εξαιρουμένου).
Δεν έχουμε όρεξη να διαβάσουμε προσβολές και εξυπνάδες.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:19:47 μμ »

"Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"

Χωρίς παρεξήγηση φίλος αφού ούτε καν το όνομα σου ήξερα μέχρι που το διάβασα πιο πάνω  Σαρκασμός
Απλά επειδή και στο Τόπικ με τα 5λιρα του Μακαρίου τα έθαψες και αυτά.
Εμεις μαζεύουμε τα κυπριακά νομίσματα είτε σε κάποιους αρέσει είτε όχι.

Και προσωπικά πιστεύω αν κατάφερνες να έχεις στα χέρια σου αρκετά από τα χρυσά 20Ευρα που βγήκαν θα το έκανες ξέροντας πως θα μπορούσες με αυτά να αποκτήσεις κάποια άλλα δύσκολα κομμάτια που σε ενδιαφέρουν.

Φιλικά,
Μιχάλης

φιλε μου χωρις να εχω καμια προθεση ουτε να θιξω ουτε να χλευασω ουτε να υποτιμησω οπως ζηταει και ο γιωργος θα σου πω πολυ απλα χαρισμα σου τα ψευδονομισματα (εγω ετσι θα τα λεω και δεν θα μου υποδειξει κανενας πως θα αποκαλεσω ενα κοματι μεταλο) εγω αυτα που μου αρεσουν τα κυνηγαω και τα βρισκω! και μην βγαζεις συμπερασματα για το τι μπορω να αγορασω χωρις να με ξερεις! εχω ξαναπει τη γνωμη μου γι'αυτα και δε χρειαζεται να επαναλαμβανομαι! επισης να πω για μια ακομα φορα πως ειναι χαρα μου να μαζευεται ολοι τετοια πραγματα για να παιρνω εγω τις νυχτεριδες και τα αλλα τσαμπα!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2010, 07:28:12 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 07:36:17 μμ »

Η τροποποιηση απο πανω ηταν οτι απλως διαχωρισα τα λεγομενα του θωμα απο του Μιχαλη διοτι τα ειχε κοληση Μεγάλο χαμόγελο
Θωμα λες οτι : <δεν θα μου υποδειξει κανενας πως θα αποκαλεσω ενα κοματι μεταλο>
Αυτο ειναι για σενα οι Καποδιστριες?? ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕΤΑΛΛΟ??
Τοτε αγαπητε μου φιλε τοσα χρονια σε εχουν πιασει κοροιδο!!
Γιατι οι Καποδιστριες ειναι απο χαλκομεταλλο!! Και ο χαλκος εχει σημερα 55 ευρω το κιλο!! Και εσυ πας και δινεις 200αρες στα 15 γραμμαρια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 09:17:24 μμ »

Θωμα λες οτι : <δεν θα μου υποδειξει κανενας πως θα αποκαλεσω ενα κοματι μεταλο>
Αυτο ειναι για σενα οι Καποδιστριες?? ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕΤΑΛΛΟ??
Τοτε αγαπητε μου φιλε τοσα χρονια σε εχουν πιασει κοροιδο!!
Γιατι οι Καποδιστριες ειναι απο χαλκομεταλλο!! Και ο χαλκος εχει σημερα 55 ευρω το κιλο!! Και εσυ πας και δινεις 200αρες στα 15 γραμμαρια!!
οπα κυριοι, παλι μπλεκονται τα πραγματα.. Ντροπή φιλε γιώργο, εκτος εν ειναι αστειο (που το πιθανολογω), ο θωμας ειναι σιγουρα απ' αυτούς που το αγαπούν το (συλλεκτικό) νόμισμα κι αυτο δεν επιδεχεται αμφισβήτηση.
γιατί άραγε - λες - πληρώνουμε τόσα λεφτα για ΄ταπεινά΄' χάλκινα κερματα, για τα 'ψιλά' άλλων εποχών;
αφού το ξέρεις, άλλο η συλλογή των bullion coins, των ''MS'', ''PF'', ''PL'', ''SP'' (και κολοκυθια με τη ριγανη που λενε στα μερη μου) κι άλλo αυτή των παλιών, σπάνιων, ενίοτε και ακατανόητων ταπεινών κομματιών μετάλλου λίγων γραμμαρίων που λενε πολυ περισσότερα από κιλά ολόκληρα ψευδονομισμάτων και ράβδων.
συμπερασμα: ο καθενας κανει κουμαντο στην τσεπη του κ στη συλλογή του!
κ μην ξεχνας το ρητο: "Διαφωνώ με ότι λες-πιστευεις, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες (και να τα πιστευεις)" - Βολταίρος Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 09:46:48 μμ »

Αγαπητε Γιαννη αυτη την απαντηση την περιμενα απο τον Θωμα!! Διοτι ηταν ερωτηση παγιδα!!
Οπως λοιπον εσυ και ο Θωμας βλεπετε με ευλαβια τα νομισματα του Καποδιστρια ετσι λοιπον μια μεριδα συλλεκτων κοιτουν με ευλαβια τα νομισματα του Μακαριου , τα ευρωνομισματα και οτι αλλο φανταστητε!!
Αρα λοιπον ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕΤΑΛΛΟ!! Ολα κουβαλουν πανω τους ΙΣΤΟΡΙΑ!!
Αμφισβητητε μηπως οτι υπηρχε ο Μακαριος? Μηπως δεν χαραξε την ιστορια και την πορεια της Κυπρου??
Αμφισβητητε μηπως οτι υπηρξε η Χουντα?? Μηπως δεν χαραξε την πορεια της Ελλαδος καλως ή κακως??
 Ασχετως λοιπον αν "Διαφωνητε με ότι συλλεγουμε-πιστευουμε, ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΗΤΕ μέχρι θανάτου το δικαίωμα μας να το λεμε και να τα ΣΥΛΛΕΓΟΥΜΕ διοτι ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ή ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕΤΑΛΛΟ" -
 herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 10:48:33 μμ »

Μου κοπηκε το internet χθες και δεν προλαβα να απαντησω. λεγοντας κοματι μεταλο ενοω πως αν κακολογησω εναν ανθρωπο θα ειναι σφαλαμα και απρεπεις και θα υποστω καποιες συνεπειες, αν κακολογισω ενα κερμα ομως δε νομιζω οτι θα πρεπει να δωσω λογαριασμο σε κανεναν!

οσο για τα εν λογω <<νομισματα>> μιλαω ετσι γιατι δε μπορω την κοροιδια ρε παιδια!

 και να σας πω το γιατι!

Γιατι κυριοι υπουργοι η οποιος αλλος παιρνει τη αποφαση κοπης τετοιων νομισματων κοψατε μονο 750 κοματια?

Μηπως δεν ειχατε τη μητρα?

Μηπως δεν ειχατε το μεταλο?

Μηπως δεν υπαρχουν υποψηφιοι αγορασατες που περιμενουν στην ουρα?

και καλα δεν κοψατε, γιατι δεν κοβεται τωρα να χορτασει ο λαος ωστε να μην πληρωνουν οι συλλεκτες υπεραξιες!

η απεχθεια μου για τα εν λογω νομισματα ξεκινησε απο το 90 οταν εβρισκες με λιγα λεφτα το ασημενιο του ΟΧΙ ενω για να βρεις το χρυσσο επρεπε να εχεις θειο υπουργο!

οποιος θελει να συμμετεχει σε αυτην την κοροιδια με γεια του με χαρα του εγω θα συνεχισω να λεω την αποψη μου απο τουτο εδω και απο οποιοδηποτε αλλο βημα γιατι εστω και εναν ανθρωπο να κανω να καταλαβει ποια ειναι νομισματα και ποια μανικετοκουμπα θα ειναι επιτυχια!

Γιάυτο μη μου κολατε και μου λετε οτι προσβαλω και βριζω γιατι κατι τετοιο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 11:31:05 μμ »

Φιλε μου το μικρο τιραζ καποιον νομισματων ειναι ενα καλο θεμα και ενα ευλογο ερωτημα.....
Τωρα οσον αφορα την νοοτροπια που σας <περασε> μια μεριδα παλιων συλλεκτων εγω εχω κανει μια αλλη σκεψη του γιατι σας αποτρεπουν να τα αγαπησετε.... Ειναι το θεμα της ΤΙΜΗΣ!!
Το θεμα ειναι καθαρα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ!! Να σας εξηγησω το γιατι...
Αν καποιος ασχετος του πεσει στα χερια του για πουλημα  ενα 100δρχ της Χουντας χρυσο , ενα πεντολιρο του Μακαριου ΠΧ αμεσως θα δει οτι ειναι χρυσο!! Αρα μυριζετε αξια!! Αρα ρωταει αριστερα και δεξια για αξιες!!
Αυτου του ανθρωπου κανεις δεν θα του το παρει απο τα χερια για ενα κομματι ψωμι ωστε να το μεταπουλησει σε εσας με υπερκερδος!!
Ενω ενα χαλκινο του Καποδιστρια κακομοιρο και μαυρο θα του πει εχει τα μαυρα του τα χαλια, εχει αυτο, εχει εκεινο , εχει το αλλο προβλημα και θα του το φαει για 20- 40 ευρω!!
Σε εσενα φιλε Θωμα αυτος ο παλιο-μεγαλο-συλλεκτης θα στο μπροκωση 200!! Αρα με μηδεν κεφαλαιο βγαζει χρημα απο τα νομισματα κυκλοφοριας!! Στα Αναμνηστικα ομως πρεπει να ΧΩΣΕΙ χρημα για να παρει τα ιδια λεφτα κερδος!! Αρα δεν τον συμφερει Κλείσιμο ματιού
Γιαυτο λοιπον απαξιωνουν τα ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ και σας περνανε την ιδεα-γραμμη οτι μονο τα κυκλοφοριας ειναι αληθινα νομισματα!!
Δεν πειραζει βρε παιδια!! Πιστευετε οτι σας πασαρουν!! Φαντασου να κυνηγουσατε το ΟΧΙ , τον ΜΑΚΑΡΙΟ ή τα χρυσα της ΧΟΥΝΤΑΣ ολοι οι συλλεκτες!! Ξερετε που θα τιναζοταν η τιμη με τοσα λιγα κομματια??
ΧΑΡΗ μας κανετε οσοι δεν ασχοληστε με αυτα!!
Το μονο που ζηταμε ειναι σεβασμο στης συλλεκτικες μας προτιμησεις,σεβασμο στις συλλεκτικες μας συζητησεις!!
Τιποτα αλλο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 11:44:04 μμ »

Και μια που ριξαμε ηδη το πρωτο ρητο απο τον Βολταιρο αξιζει να πουμε αλλα δυο για τον τροπο που πρεπει να αντιμετωπιζουμε συλλεκτες με διαφορετικα γουστα απο τα δικα μας!!
Ιησους Χριστος : Αυτο που θελεις να κανουν οι αλλοι για σενα , κανε πρωτος εσυ για αυτους!!
Μωαμεθ : Οτι δεν θελεις να κανουν οι αλλοι σε σενα , μην το κανεις και εσυ σε αυτους!!

Φαινομενικα τα δυο παραπανω σας φαινοντε τα ιδια!! Λαθος!! Ο Ιησους αναφερθηκε στην Θετικη πλευρα του ζητηματος ο Μωαμεθ αναφερθηκε στην αρνητικη!!


Παραδειγμα για τον τροπο σκεψης του Μωαμεθ : Δεν θελω να μου χλευασουν την συλλογη μου, αρα δεν χλευαζω και εγω την συλλογη των αλλων!!
 
Ιησους : Θα ηθελα να με παινεψουν την συλλογη μου , αρα ας παινεψω και εγω οποια συλλογη δω αλλου!!

ΧΟΜΠΥ κανουμε !! Δεν χρειαζετε ουτε να ζηλευουμε , ουτε να φθονουμε , ουτε να κατακρινουμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 08:33:35 μμ »

αυτο το τελευταιο ζηλευουμε και φθονουμε κτλ ειναι εντελως ακυρο Γιωργη και δυστυχως το ακουω συχνα απο διαφορους φαντασμενους που ετυχε να διαφωνησω μαζι τους! ειναι η ευκολη λυση μου παει κοντρα γιατι με ζηλευει και με φθονει!!! σου λεει.

οσο για τη θεωρια σου, του κιτσου η μανα καθονταν στην ακρη στο ποταμι, με το μοταμι μαλωνε και το πετροβολουσε!  Μεγάλο χαμόγελο με εχεις αφησει αφωνο!

ο παλιοσυλλεκτης μπορει να ειμαι και εγω και εσυ και ο καθενας που θα βρει μια παρτιδα η συλλογη και αφου κρατησει αυτα που του χρειαζονται μπορει να πουλησει τα υπολοιπα και να εχει και καποιο κερδος!

και να σου πω και κατι αλλο? ξερεις ποσος κοσμος αγορασε αυτα τα μανικετοκουμπα απο τις γνωστες εταιριες? και οταν χρειαστηκε να τα πουλησουν τι? στην καλυτερη περιπτωση πηραν την αξια σε μεταλο πισω!αν υπηρχε καποιος να τους πει τη χαζομαρα που κανουν θα γλυτωναν την εξαπατηση!

και κατι αλλο! η παραγωγη αναμνηστικων νομισματων ειναι σχετικα περιορισμενη αυτη τη στιγμη γιατι δεν υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον, αν υπηρχε ομως ξερεις τι θα γινοταν? θα εκοβαν ασυστολως γιατι το πραγμα ειναι απλο! οι κοπες αυτες φερνουν λεφτα στα ταμεια!

θελεις αναμνηστικα? κοψε κανονικης κυκλοφοριας οχι χρυσα και ασημενια φαντασματα σε 750 και 1000 και 2000 κοματια!
Καταγράφηκε
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 10:51:50 μμ »

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250734239934&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Κοπιάστε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 11:01:02 μμ »

Ενταξει Μιχαλη!! Πηρα τις φωτογραφιες  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καλα δεν εχουν θεο οι αθεοφοβοι!! Πεντε φορες πανω απο την αξια αγορας!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 11:03:35 μμ »

αν το πουλησει 2000 περισσότερα σε ούτε καν μήνα θα κάνω εισβολή στην Κεντρική Τράπεζα με καλάσνικοβ να πάρω όσα κρύβουν  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 06:56:45 μμ »

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150533831190#ht_500wt_1156


Για να δούμε μέχρι που θα πάει το ατιμούλικο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2010, 07:08:09 μμ από apollo.ra » Καταγράφηκε
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 10:06:52 μμ »

US $1,501.99  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
1μιση μήνα έχει που βγήκε... καλά να πάθουμε που δεν πήραμε καμια 10αρια  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences