Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 06:03:03 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 Λεπτόν 1869  (Αναγνώστηκε 5573 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 01, 2010, 11:21:59 μμ »

Εδώ και μερικές μέρες έχω εντοπίσει αυτό το νόμισμα και προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να έχει συμβεί επάνω του. Ομως παρ' ότι έχω εξετάσει σχεδόν όλα τα πιθανά ενδεχόμενα, δεν τα έχω καταφέρει. Ετσι το ανεβάζω εδώ για να το δείτε και να μου πείτε τη γνώμη σας.

Στην μπροστινή πλευρά όπως θα δείτε, διακρίνεται αρνητικά χτυπημένη η πίσω πλευρά ενός ίδιου νομίσματος (τα σημεία που δείχνουν τα διπλά βέλη). Ωραία, αυτό ίσως είναι σχετικά εύκολο να εξηγηθεί: δύο νομίσματα που κόλλησαν κλπ κλπ. Ομως δεν είναι μόνον αυτό γιατί υπάρχει και ένα σημείο που ΔΕΝ ανήκει σε αυτό το αρνητικό χτύπημα, αλλά είναι κάτι άλλο (μονό βέλος - που σε εκείνη τη θέση θα έπρεπε να βρίσκεται μέρος του φιόγκου/δεσίματος). Στη διπλή φωτογραφία που έχω φτιάξει στο photoshop μπορείτε να δείτε τη θέση που μάλλον είχε το δεύτερο νόμισμα (το οποίο το δείχνω αντεστραμμένο για να φανεί η αρνητική αποτύπωση), όπως και να παρατηρήσετε το τι θα έπρεπε να υπάρχει στη θέση του μονού βέλους - δηλαδή ο φιόγκος.

Εχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό τελικά και πως έγινε ?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 09:31:03 μμ »

Καμια ιδεα για αυτο το νομισμα δεν υπαρχει?? Παντως εμενα με προβληματιζει οτι απο τον εμπροσθοτυπο το χτυπημα ειναι πανω απο τα ματια αλλα δεν προχωραει προς τα μαλλια!!!
Κανενα σχολιο απ΄αυτου?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 12:41:39 μμ »

Τελικά βρε παιδιά, κανείς σας δεν έχει να πει κάτι γι' αυτή τη περίπτωση..?

 Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 01:07:12 μμ »

κωστα μην καις τα κυταρα σου τσαμπα αυτο ειναι ενα νομισμα που εχει χτυπηθει με τον οπισθοτυπο ενος ιδιου νομισματος οπως πολυ σωστα ειπες, και το βελος που λες δεν τιποτα αλλο παρα το τελευταιο φυλο του στεφανιου ο φιογκος θα πρεπε να ειναι απο την πανω μερια ετσι οπως βλεπουμε το νομισμα!

κυκλοφορουν αρκετα τετοια κοματια και δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι καποιοι ανθρωποι μπηκαν στη διαδικασια να κανουν κατι τετοιο!

να και 2 δικα μου του 12 τα οποια σημειωτεον εχουν βρεθει το ενα σε παρτιδα προερχομενη απο την χαλκιδα και το αλλο σε παρτιδα που βρεθηκε σε ενα νεοκλασικο στην πατρα!  Στριφογύρισμα ματιών

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=581.0
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 01:30:05 μμ »

..και το βελος που λες δεν τιποτα αλλο παρα το τελευταιο φυλο του στεφανιου ο φιογκος θα πρεπε να ειναι απο την πανω μερια ετσι οπως βλεπουμε το νομισμα..
Αν προσέξεις καλύτερα τη φωτογραφία με τα δύο νομίσματα που έχω φτιάξει, θα δεις ότι δεν είναι έτσι. Αυτός είναι και ο λόγος που προβληματίζομαι. Εχω βάλει από πάνω το αποτύπωμα όπως θα έπρεπε να είναι, και δεν είναι... είναι κάτι άλλο.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 01:32:42 μμ »

Για να καταλάβεις τι εννοώ, κάνε το εξής: άνοιξε τη πρώτη και τη τρίτη φωτο σε νέα παράθυρα και κάνε συνεχείς εναλλαγές μεταξύ τους. Ετσι θα δεις που θα έπρεπε να είναι ο φιόγκος αν ήταν έτσι. Εδώ έχουμε και δεύτερο αποτύπωμα λοιπόν και γι' αυτό προβληματίζομαι τι είναι και πως θα μπορούσε να έχει γίνει.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 02:40:22 μμ »

στην τριτη φωτο στριψε το πανω νομισμα οπως ειναι με τα γραμματα προς τα κατω και θα σου βγουν ολα μια χαρα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 02:58:59 μμ »

Τότε το ευδιάκριτο ΟΝ δεν θα πέφτει στη θέση που είναι, άρα δεν είναι σωστό αυτό που λες. Το έχω ψάξει πάρα πολύ κάνοντας διάφορες δοκιμές στο photoshop και η θέση του 2ου νομίσματος είναι αυτή ακριβώς που δείχνω στη τρίτη φωτογραφία. Κάτι άλλο έχει συμβεί αλλά δεν μπορώ να το βρω ακόμα...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 03:12:10 μμ »

Πάντως νομίζω ότι το βασικό ερώτημα θα πρέπει να είναι αν αυτό έχει γίνει στο νομισματοκοπείο κατά τη στιγμή της κοπής (=> error) ή όχι. Αυτό είναι το σημαντικό και τα επόμενα έπονται.

Είναι δυνατόν να χτυπήθηκαν εκεί σε τέτοια θέση δύο νομίσματα..?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 08:57:20 μμ »

οχι φιλε μου δεν ειναι δυνατον εχουμε ξαναασχοληθει με το θεμα με μια δεκαρα που ανεβασε ο θοδωρης smartmorfeus παλιοτερα. αυτο εχει γινει τοποθετωντας το ενα νομισμα πανω στο αλλο και με δυνατο χτυπημα!
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 09:01:39 μμ »

Εάν αυτό που λες είναι 101% σίγουρο, τότε απλά δεν χρειάζεται να ασχολούμαστε άλλο μαζί του.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 11:18:23 μμ »

Α γεια σου!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences